Route d'Occitanie - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 David Moncoutié Cofidis 33:07
02 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 10
03 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 31
04 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 39
05 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 41
06 John Gadret AG2R La Mondiale + 01:03
07 Damien Monier Cofidis + 01:23
08 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 01:23
09 Rein Taaramäe Cofidis + 01:38
10 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 01:40
11 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 01:53
12 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 01:59
13 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 02:01
14 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 02:03
15 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 02:08
16 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 02:13
17 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 02:18
18 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 02:18
19 Anthony Roux Française des Jeux + 02:26
20 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 02:34
21 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 02:44
22 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 02:58
23 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 02:58
24 David López Caisse d'Epargne + 03:02
25 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 03:09
26 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 03:09
27 Rémy Cusin Cofidis + 03:13
28 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 03:16
29 Nico Sijmens Cofidis + 03:16
30 Thierry Hupond Skil - Shimano + 03:23
31 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 03:29
32 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 03:32
33 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 03:37
34 Gianni Meersman Française des Jeux + 03:41
35 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 03:54
36 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 04:07
37 Alexander Gottfried Team NetApp + 04:08
38 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 04:08
39 Julien Berard AG2R La Mondiale + 04:09
40 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 04:11
41 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 04:11
42 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 04:12
43 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 04:17
44 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 04:20
45 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 04:23
46 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 04:28
47 Dimitri Claeys Team NetApp + 04:31
48 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 04:32
49 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 04:36
50 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 04:39
51 Leonardo Duque Cofidis + 04:39
52 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 04:41
53 José Gomez Andalucía - Cajasur + 04:42
54 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 04:43
55 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 04:56
56 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 05:02
57 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 05:03
58 Mitch Docker Skil - Shimano + 05:08
59 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 05:08
60 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 05:21
61 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 05:22
62 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 05:23
63 Pierre Cazaux Française des Jeux + 05:23
64 Arthur Vichot Française des Jeux + 05:26
65 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 05:29
66 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 05:29
67 Mikaël Chérel Française des Jeux + 05:30
68 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 05:36
69 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 05:47
70 Huub Duyn Team NetApp + 05:50
71 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 05:52
72 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 06:00
73 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 06:03
74 Cesare Benedetti Team NetApp + 06:06
75 Steve Houanard Skil - Shimano + 06:23
76 Mickaël Buffaz Cofidis + 06:24
77 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 06:27
78 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 06:30
79 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 06:32
80 Tristan Valentin Cofidis + 06:34
81 Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team + 06:35
82 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 06:36
83 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 06:44
84 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 06:45
85 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur + 06:45
86 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 06:50
87 Andreas Schillinger Team NetApp + 06:54
88 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 06:57
89 Johan Le Bon Bretagne - Schuller + 07:10
90 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 07:12
91 Bastien Delrot Team NetApp + 07:20
92 Feng Han Skil - Shimano + 07:41
93 Timothy Gudsell Française des Jeux + 07:55
94 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 07:58
OOT Yukihiro Doi Skil - Shimano
OOT Tassilo Fricke Team NetApp
OOT Eric Baumann Team NetApp
DNS Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93
Information
Nation France
Date 19th June
Where Loudenvielle -> Peyragudes
What 3rd stage
Distance 16.2 km
Leader D.Moncoutié
Youth A.Geniez
Points G.Meersman
Mountain D.Moncoutié
Sprint B.Kadri
Other
Embed Results