Route d'Occitanie - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Florian Vachon Bretagne - Schuller 05:03:48
02 Gianni Meersman Française des Jeux + 00
03 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 00
04 Anthony Roux Française des Jeux + 00
05 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 00
06 Leonardo Duque Cofidis + 00
07 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 00
08 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 00
09 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 00
10 Arthur Vichot Française des Jeux + 00
11 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 00
12 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 00
13 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 00
14 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 00
15 Mitch Docker Skil - Shimano + 00
16 John Gadret AG2R La Mondiale + 00
17 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 00
18 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 00
19 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 00
20 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 00
21 Alexandre Geniez Skil - Shimano + 00
22 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
23 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 00
24 Mickaël Buffaz Cofidis + 00
25 David Moncoutié Cofidis + 00
26 Steve Houanard Skil - Shimano + 00
27 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 00
28 Huub Duyn Team NetApp + 00
29 Dimitri Claeys Team NetApp + 00
30 Rein Taaramäe Cofidis + 00
31 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 00
32 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 00
33 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 00
34 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 00
35 Roberto Cesaro Miche Pro Cycling Team + 00
36 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 00
37 Thierry Hupond Skil - Shimano + 00
38 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 00
39 Eduardo Gonzalo Ramirez Bretagne - Schuller + 00
40 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 00
41 Matthieu Sprick BBOX Bouygues Telecom + 00
42 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 00
43 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 00
44 Alexander Gottfried Team NetApp + 00
45 Julien Mazet BigMat - Auber 93 + 00
46 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 00
47 José Gomez Andalucía - Cajasur + 00
48 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 00
49 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 00
50 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 00
51 Damien Monier Cofidis + 00
52 David López Caisse d'Epargne + 00
53 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 00
54 Julien Berard AG2R La Mondiale + 00
55 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 00
56 Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole + 00
57 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 00
58 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 00
59 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 00
60 Nico Sijmens Cofidis + 00
61 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 00
62 Manuel Calvente Andalucía - Cajasur + 00
63 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 00
64 Cedric Coutouly Saur - Sojasun + 00
65 Frederik Wilmann Skil - Shimano + 00
66 Andreas Schillinger Team NetApp + 00
67 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 00
68 Pierre Cazaux Française des Jeux + 00
69 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 17
70 Fabrice Jeandesboz Saur - Sojasun + 17
71 Robin Chaigneau Skil - Shimano + 17
72 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 17
73 Rémy Cusin Cofidis + 17
74 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 23
75 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 28
76 Tristan Valentin Cofidis + 28
77 Javier Moreno Andalucía - Cajasur + 28
78 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur + 28
79 Juan José Cobo Caisse d'Epargne + 34
80 Mikaël Chérel Française des Jeux + 34
81 Bastien Delrot Team NetApp + 34
82 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 34
83 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 34
84 Johan Le Bon Bretagne - Schuller + 34
85 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 34
86 Cesare Benedetti Team NetApp + 47
87 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 52
88 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 55
89 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 07:40
90 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 07:40
91 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 07:40
92 Feng Han Skil - Shimano + 07:40
93 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 07:40
94 Eric Baumann Team NetApp + 07:40
95 Tassilo Fricke Team NetApp + 07:40
96 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 07:40
97 Timothy Gudsell Française des Jeux + 11:35
98 Arnaud Gérard Française des Jeux + 11:35
99 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 11:35
100 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 11:35
101 Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team + 11:35
Information
Nation France
Date 18th June
Where Carmaux -> St. Gaudens
What 1st stage
Distance 211.6 km
Leader F.Vachon
Youth R.Hardy
Points F.Vachon
Mountain R.Cusin
Sprint C.Pineau
Other
Embed Results