Route d'Occitanie - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale 03:45:23
02 Fumiyuki Beppu Skil - Shimano + 00
03 Yann Pivois Bretagne - Schuller + 00
04 Carlos Castaño Xacobeo-Galicia + 00
05 Marco Marcato Vacansoleil + 01:58
06 Mikhaylo Khalilov Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 01:58
07 Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 01:58
08 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 01:58
09 Geoffroy Lequatre Agritubel + 01:58
10 Fabien Taillefer Roubaix - Lille Metropole + 01:58
11 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 01:58
12 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 01:58
13 Krzysztof Szczawinski Miche - Silver Cross + 01:58
14 Alexandre Blain Cofidis + 01:58
15 Thierry Hupond Skil - Shimano + 01:58
16 Arnaud Labbe BBOX Bouygues Telecom + 01:58
17 Eduardo Gonzalo Ramirez Agritubel + 01:58
18 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 01:58
19 Matteo Carrara Vacansoleil + 01:58
20 Florian Guillou Roubaix - Lille Metropole + 01:58
21 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 01:58
22 Anthony Charteau Caisse d'Epargne + 01:58
23 Yannick Talabardon Besson Chaussures - Sojasun + 01:58
24 Guillaume Levarlet Française des Jeux + 01:58
25 Rémy Di Gregorio Française des Jeux + 01:58
26 Guillaume Bonnafond AG2R La Mondiale + 01:58
27 Anthony Roux Française des Jeux + 01:58
28 Sylvain Calzati Agritubel + 01:58
29 Mikaël Chérel Française des Jeux + 01:58
30 Tomasz Marczynski Miche - Silver Cross + 01:58
31 Mickaël Larpe Roubaix - Lille Metropole + 01:58
32 Alexandre Pliuschin AG2R La Mondiale + 01:58
33 Pierre Cazaux Roubaix - Lille Metropole + 01:58
34 Julien Loubet AG2R La Mondiale + 01:58
35 Giampaolo Caruso Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 01:58
36 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 01:58
37 Vasil Kiryienka Caisse d'Epargne + 01:58
38 Serafín Martinez Xacobeo-Galicia + 01:58
39 Nicolas Hartmann Bretagne - Schuller + 01:58
40 Blaise Sonnery AG2R La Mondiale + 01:58
41 Florian Morizot Besson Chaussures - Sojasun + 01:58
42 Pasquale Muto Miche - Silver Cross + 01:58
43 Aurelien Duval Française des Jeux + 01:58
44 Jonathan Hivert Skil - Shimano + 01:58
45 Tiaan Kannemeyer Team Neotel + 01:58
46 Przemyslaw Niemiec Miche - Silver Cross + 01:58
47 Sergey Lagutin Vacansoleil + 01:58
48 Johan Mombaerts Auber 93 + 01:58
49 Julien Mazet Auber 93 + 01:58
50 Massimo Giunti Miche - Silver Cross + 01:58
51 David Le Lay Agritubel + 01:58
52 Edwin Carvajal Miche - Silver Cross + 01:58
53 Dimitri Champion Bretagne - Schuller + 01:58
54 Pierrick Fedrigo BBOX Bouygues Telecom + 01:58
55 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 01:58
56 Wout Poels Vacansoleil + 01:58
57 Niels Brouzes Auber 93 + 16:58
58 Thijs Van Amerongen Vacansoleil + 16:58
59 Filippo Simeoni Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 16:58
60 Stephane Poulhies AG2R La Mondiale + 16:58
61 Mathieu Drujon Caisse d'Epargne + 16:58
62 Nadir Haddou Auber 93 + 16:58
63 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 16:58
64 Angel Madrazo Caisse d'Epargne + 16:58
65 Morgan Chedhomme Auber 93 + 16:58
66 Luigi Sestili Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 16:58
67 Dimitri Le Boulch Auber 93 + 16:58
68 Baden Cooke Vacansoleil + 16:58
69 Bastien Delrot Roubaix - Lille Metropole + 16:58
70 Roger Beuchat Team Neotel + 16:58
71 Rodrigo Garcia Rena Miche - Silver Cross + 16:58
72 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 16:58
73 Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia + 16:58
74 David Herrero Xacobeo-Galicia + 16:58
75 Nicolas Jouanno Bretagne - Schuller + 16:58
76 Andrea Moletta Miche - Silver Cross + 16:58
77 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 16:58
78 Noan Lelarge Bretagne - Schuller + 16:58
79 Steve Houanard Skil - Shimano + 16:58
80 Arnold Jeannesson Caisse d'Epargne + 16:58
81 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 16:58
82 Christophe Laurent Agritubel + 16:58
83 Florian Vachon Roubaix - Lille Metropole + 16:58
84 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 16:58
85 Timothy Gudsell Française des Jeux + 16:58
86 Mitchell Docker Skil - Shimano + 16:58
87 Alexandre Usov Cofidis + 16:58
88 Jean-Marc Marino Besson Chaussures - Sojasun + 16:58
89 Sebastian Portal Cofidis + 16:58
90 Mickaël Buffaz Cofidis + 16:58
91 Yukihiro Doi Skil - Shimano + 16:58
92 Antonio D'Aniello Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 16:58
93 Cyril Bessy Besson Chaussures - Sojasun + 16:58
94 Yann Huguet Agritubel + 16:58
95 Nicolas Jalabert Agritubel + 16:58
96 Simon Geschke Skil - Shimano + 16:58
97 Cedric Coutouly Besson Chaussures - Sojasun + 16:58
98 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne + 16:58
99 Francisco Pérez Caisse d'Epargne + 16:58
100 Julien Belgy BBOX Bouygues Telecom + 16:58
101 Fabrice Jeandesboz Besson Chaussures - Sojasun + 16:58
102 Marcos Garcia Xacobeo-Galicia + 16:58
103 Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia + 16:58
104 Enrico Rossi Ceramica Flaminia-Bossini Docce + 16:58
105 Tigran Korkotyan Team Neotel + 25:54
106 Jonathan Thire Auber 93 + 25:54
107 Maxime Mederel Auber 93 + 25:54
108 Romain Villa Cofidis + 25:54
109 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 25:54
110 Nico Sijmens Cofidis + 25:54
111 Cyrille Monnerais Bretagne - Schuller + 28:24
112 Guillaume Blot Cofidis + 28:24
113 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 28:24
114 Julien Simon Besson Chaussures - Sojasun + 28:24
115 Yann Rault Bretagne - Schuller + 28:24
116 Marcel Weber Team Neotel + 28:24
117 Shusaku Matsuo Team Neotel + 33:25
118 Janusch Laule Team Neotel + 33:37
OOT Carlo Westphal Team Neotel
DNF Christophe Moreau Agritubel
DNF Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom
DNF Cyril Lemoine Skil - Shimano
DNF Benjamin Stauder Team Neotel
Information
Nation France
Date 18th June
Where Pau -> Pau
What 1st stage
Distance 141.5 km
Leader N.Rousseau
Points N.Rousseau
Mountain F.Beppu
Sprint N.Rousseau
Other
Embed Results