FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Route d'Occitanie
UCI, Stage race, 2nd stage, 22nd June 2007, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Poland
Russia
Slovakia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Agritubel
Andalucia - Cajasur
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Armor Lux
Ceramica Flaminia
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
Cofidis
Crédit Agricole
Elk Haus - Simplon
Française des Jeux
Miche
Relax - GAM
Roubaix - Lille Metropole
Team Slipstream
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Sevilla
Oscar
1976
Relax - GAM
05:15:33
02
Giunti
Massimo
1974
Miche
+ 01:08
03
Le Boulanger
Yoann
1975
Bouygues Telecom
+ 01:34
04
Eibegger
Markus
1984
Elk Haus - Simplon
+ 01:37
05
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 01:37
06
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 01:37
07
Hartmann
Nicolas
1985
Cofidis
+ 01:39
08
Dueñas
Moisés
1981
Agritubel
+ 01:44
09
Muto
Pasquale
1980
Miche
+ 01:48
10
Pauwels
Serge
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 01:51
11
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 01:51
12
Marczynski
Tomasz
1984
Ceramica Flaminia
+ 01:55
13
Stubbe
Tom
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 03:05
14
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Agritubel
+ 03:12
15
Coenen
Johan
1979
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 03:16
16
Levarlet
Guillaume
1985
Auber 93
+ 03:16
17
Totschnig
Harald
1974
Elk Haus - Simplon
+ 03:18
18
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 03:20
19
Euser
Lucas
1983
Team Slipstream
+ 03:22
20
Le Lay
David
1979
Bretagne - Armor Lux
+ 03:34
21
Sonnery
Blaise
1985
AG2R Prévoyance
+ 03:38
22
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 03:48
23
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 03:54
24
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 05:01
25
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 05:26
26
Vanheule
Bart
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 05:49
27
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
+ 05:53
28
Jegou
Lilian
1976
Française des Jeux
+ 05:53
29
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Armor Lux
+ 05:53
30
Peterson
Thomas
1986
Team Slipstream
+ 05:53
31
De Schrooder
Benny
1980
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 05:53
32
Morizot
Florian
1985
Auber 93
+ 05:53
33
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 06:03
34
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 06:14
35
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 06:14
36
Lange
Michael
1983
Team Slipstream
+ 06:14
37
Lesvenan
Arnaud
1982
Roubaix - Lille Metropole
+ 06:14
38
Brouzes
Niels
1981
Auber 93
+ 06:23
39
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 06:25
40
Plouhinec
Samuel
1976
Agritubel
+ 06:37
41
Ghyllebert
Pieter
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 07:27
42
Brousse
Paul
1983
Roubaix - Lille Metropole
+ 07:44
43
Mondory
Lloyd
1982
AG2R Prévoyance
+ 08:48
44
Lewis
Craig
1985
Team Slipstream
+ 08:48
45
Renders
Sven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 08:48
46
Lemoine
Cyril
1983
Crédit Agricole
+ 09:00
47
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 09:11
48
Larpe
Mickaël
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 10:11
49
Murer
Wolfgang
1979
Elk Haus - Simplon
+ 10:11
50
Valach
Jan
1973
Elk Haus - Simplon
+ 10:11
51
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
+ 10:11
52
Gautier
Cyril
1987
Bretagne - Armor Lux
+ 10:11
53
Finot
Frederic
1977
Roubaix - Lille Metropole
+ 10:11
54
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 10:11
55
Grundlinger
Hannes
1977
Elk Haus - Simplon
+ 11:27
56
Duggan
Timothy
1982
Team Slipstream
+ 12:00
57
Varini
Maurizio
1978
Ceramica Flaminia
+ 12:37
58
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
+ 13:20
59
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
+ 13:20
60
Huguet
Yann
1984
Cofidis
+ 13:20
61
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
+ 13:20
62
Mespoulede
Jean
1980
Auber 93
+ 13:20
63
Vazquez
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 13:20
64
Mercado
Juan Miguel
1978
Agritubel
+ 13:48
65
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
+ 13:48
66
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Armor Lux
+ 14:57
67
Duyn
Huub
1984
Team Slipstream
+ 15:58
68
Loubet
Julien
1985
AG2R Prévoyance
+ 16:05
69
Marino
Jean-Marc
1983
Crédit Agricole
+ 16:05
70
Hivert
Jonathan
1985
Crédit Agricole
+ 16:05
71
Naibo
Carl
1982
AG2R Prévoyance
+ 16:44
72
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 17:24
73
Berges
Emilien
1983
Agritubel
+ 17:24
74
Zen
Jean
1981
Roubaix - Lille Metropole
+ 17:24
75
Zielinski
Piotr
1984
Bretagne - Armor Lux
+ 17:24
76
Jalabert
Nicolas
1973
Agritubel
+ 17:24
77
Belgy
Julien
1983
Bouygues Telecom
+ 17:24
78
Le Floch
Guillaume
1985
Bretagne - Armor Lux
+ 17:24
79
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 17:24
80
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 17:24
81
Coutouly
Cedric
1980
Agritubel
+ 17:24
82
Duma
Vladimir
1972
Ceramica Flaminia
+ 17:24
83
Pichler
Michael
1982
Elk Haus - Simplon
+ 17:24
84
McCarty
Jonathan Patrick
1982
Team Slipstream
+ 17:24
85
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 17:24
86
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 18:04
87
Patour
Kilian
1982
Team Slipstream
+ 21:13
88
Patanchon
Fabien
1983
Française des Jeux
+ 21:13
89
Drujon
Mathieu
1983
Auber 93
+ 21:13
90
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 21:13
91
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
+ 21:13
92
Auger
Ludovic
1971
Française des Jeux
+ 21:13
93
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 21:13
94
Khalilov
Mikhaylo
1975
Ceramica Flaminia
+ 21:13
95
Wadecki
Adam
1977
Ceramica Flaminia
+ 21:13
96
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
+ 21:13
97
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 23:12
98
Navas Chica
David
1974
AG2R Prévoyance
+ 27:56
99
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R Prévoyance
+ 27:56
100
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 27:56
101
Boggia
Stefano
1980
Ceramica Flaminia
+ 28:09
102
Galland
Jérémie
1983
Auber 93
+ 28:09
103
Honkisz
Adrian
1988
Miche
+ 28:09
104
Colin
Anthony
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 28:09
105
Perez Romero
Luis
1980
Andalucia - Cajasur
+ 28:09
106
Geremia
Gianluca
1981
Ceramica Flaminia
+ 28:09
107
Szczawinski
Krzysztof
1979
Miche
+ 28:09
108
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
+ 28:09
109
Spadi
Manuele
1981
Ceramica Flaminia
+ 28:09
110
Weisshaupt
Marc
1970
Elk Haus - Simplon
+ 28:09
111
Vallejo Dominquez
Angel
1981
Relax - GAM
+ 28:09
112
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 28:09
113
Martinez Castillo
Jose Rafael
1976
Relax - GAM
+ 28:09
114
Lindgren
Johan
1986
Française des Jeux
+ 28:09
115
Diguet
Christophe
1978
Auber 93
+ 28:09
116
Serri
Eddy
1974
Miche
+ 28:09
DNS
Lara
Francisco José
1977
Andalucia - Cajasur
DNF
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
DNF
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
Information
Route d'Occitanie
France
2nd stage | 178.2 km
Narbonne
->
Monts d'Olmes
2.1
O.Sevilla
| Leader