FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Route d'Occitanie
UCI, Stage race, 21st -24th June 2007, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
GC
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Austria
Belgium
France
Germany
Italy
Kazakhstan
Netherlands
Poland
Russia
Slovakia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Agritubel
Andalucia - Cajasur
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Armor Lux
Ceramica Flaminia
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
Cofidis
Crédit Agricole
Elk Haus - Simplon
Française des Jeux
Miche
Relax - GAM
Roubaix - Lille Metropole
Team Slipstream
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Sevilla
Oscar
1976
Relax - GAM
17:06:51
02
Giunti
Massimo
1974
Miche
+ 01:06
03
Eibegger
Markus
1984
Elk Haus - Simplon
+ 01:56
04
Mancebo
Francisco
1976
Relax - GAM
+ 02:00
05
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 02:06
06
Dueñas
Moisés
1981
Agritubel
+ 02:16
07
Muto
Pasquale
1980
Miche
+ 02:44
08
Marczynski
Tomasz
1984
Ceramica Flaminia
+ 02:49
09
Hartmann
Nicolas
1985
Cofidis
+ 02:50
10
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 03:24
11
Stubbe
Tom
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 05:02
12
Pauwels
Serge
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 05:20
13
Coenen
Johan
1979
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 06:00
14
Gonzalo Ramirez
Eduardo
1983
Agritubel
+ 06:00
15
Euser
Lucas
1983
Team Slipstream
+ 06:10
16
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 06:45
17
Le Lay
David
1979
Bretagne - Armor Lux
+ 07:03
18
Sonnery
Blaise
1985
AG2R Prévoyance
+ 07:07
19
Hernández
Jesús
1981
Relax - GAM
+ 08:00
20
Totschnig
Harald
1974
Elk Haus - Simplon
+ 09:00
21
Le Mével
Christophe
1980
Crédit Agricole
+ 09:19
22
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 09:43
23
Brousse
Paul
1983
Roubaix - Lille Metropole
+ 11:13
24
Carrasco Gamiz
José Luis
1982
Andalucia - Cajasur
+ 12:00
25
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 14:36
26
Jegou
Lilian
1976
Française des Jeux
+ 14:40
27
Bessy
Frederic
1972
Cofidis
+ 16:19
28
Peterson
Thomas
1986
Team Slipstream
+ 16:47
29
Naibo
Carl
1982
AG2R Prévoyance
+ 20:18
30
Mespoulede
Jean
1980
Auber 93
+ 20:27
31
Finot
Frederic
1977
Roubaix - Lille Metropole
+ 20:30
32
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 20:32
33
Morizot
Florian
1985
Auber 93
+ 20:55
34
Lange
Michael
1983
Team Slipstream
+ 21:45
35
Lesvenan
Arnaud
1982
Roubaix - Lille Metropole
+ 21:45
36
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 22:32
37
Valach
Jan
1973
Elk Haus - Simplon
+ 25:30
38
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 25:40
39
Coutouly
Cedric
1980
Agritubel
+ 27:54
40
Jalabert
Nicolas
1973
Agritubel
+ 28:07
41
Mercado
Juan Miguel
1978
Agritubel
+ 28:49
42
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
+ 28:51
43
Mondory
Lloyd
1982
AG2R Prévoyance
+ 29:34
44
De Schrooder
Benny
1980
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 31:31
45
Renders
Sven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 31:52
46
Fernández Bustinza
Bingen
1972
Cofidis
+ 32:26
47
Ortega
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 32:26
48
Belgy
Julien
1983
Bouygues Telecom
+ 32:53
49
McCarty
Jonathan Patrick
1982
Team Slipstream
+ 32:55
50
Lemoine
Cyril
1983
Crédit Agricole
+ 35:06
51
Vanheule
Bart
1983
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 36:46
52
Ghyllebert
Pieter
1982
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 37:41
53
Huguet
Yann
1984
Cofidis
+ 39:37
54
Murer
Wolfgang
1979
Elk Haus - Simplon
+ 40:37
55
Duma
Vladimir
1972
Ceramica Flaminia
+ 40:57
56
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
+ 42:53
57
Perez Romero
Luis
1980
Andalucia - Cajasur
+ 43:32
58
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
+ 43:42
59
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
+ 44:27
60
Lewis
Craig
1985
Team Slipstream
+ 45:38
61
Brouzes
Niels
1981
Auber 93
+ 45:56
62
Plouhinec
Samuel
1976
Agritubel
+ 46:10
63
Loubet
Julien
1985
AG2R Prévoyance
+ 46:31
64
Duggan
Timothy
1982
Team Slipstream
+ 48:49
65
Pineau
Cédric
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 49:10
66
Varini
Maurizio
1978
Ceramica Flaminia
+ 49:56
67
Vazquez
Manuel
1981
Andalucia - Cajasur
+ 50:10
68
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
Andalucia - Cajasur
+ 50:32
69
Grundlinger
Hannes
1977
Elk Haus - Simplon
+ 51:00
70
Caethoven
Steven
1981
Chocolade Jacques - Topsport Vlaand
+ 51:18
71
Moreno
Daniel
1981
Relax - GAM
+ 52:03
72
Ferrio Luque
Jorge
1976
Andalucia - Cajasur
+ 52:08
73
Vicioso
Angel
1977
Relax - GAM
+ 52:43
74
Marino
Jean-Marc
1983
Crédit Agricole
+ 52:55
75
Hivert
Jonathan
1985
Crédit Agricole
+ 53:24
76
Patanchon
Fabien
1983
Française des Jeux
+ 55:52
77
Le Floch
Guillaume
1985
Bretagne - Armor Lux
+ 56:53
78
Zen
Jean
1981
Roubaix - Lille Metropole
+ 56:57
79
Berges
Emilien
1983
Agritubel
+ 56:57
80
Spadi
Manuele
1981
Ceramica Flaminia
+ 01:00:37
81
Wadecki
Adam
1977
Ceramica Flaminia
+ 01:00:42
82
Zielinski
Piotr
1984
Bretagne - Armor Lux
+ 01:00:46
83
Khalilov
Mikhaylo
1975
Ceramica Flaminia
+ 01:01:02
84
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 01:01:15
85
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
+ 01:01:15
86
Larpe
Mickaël
1985
Roubaix - Lille Metropole
+ 01:01:38
87
Boggia
Stefano
1980
Ceramica Flaminia
+ 01:02:39
88
Diguet
Christophe
1978
Auber 93
+ 01:03:23
89
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R Prévoyance
+ 01:05:13
90
Navas Chica
David
1974
AG2R Prévoyance
+ 01:05:15
91
Auger
Ludovic
1971
Française des Jeux
+ 01:06:36
92
Galland
Jérémie
1983
Auber 93
+ 01:07:38
93
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 01:07:48
94
Szczawinski
Krzysztof
1979
Miche
+ 01:07:59
95
Honkisz
Adrian
1988
Miche
+ 01:08:01
96
Serri
Eddy
1974
Miche
+ 01:08:11
97
Lindgren
Johan
1986
Française des Jeux
+ 01:13:12
98
Drujon
Mathieu
1983
Auber 93
+ 01:13:35
99
Garcia-Casarrubios
Oscar
1984
Relax - GAM
+ 01:13:45
100
Vallejo Dominquez
Angel
1981
Relax - GAM
+ 01:14:14
101
Martinez Castillo
Jose Rafael
1976
Relax - GAM
+ 01:14:14
DNF
Lara
Francisco José
1977
Andalucia - Cajasur
DNF
Martínez
Francisco José
1983
Andalucia - Cajasur
DNF
Levarlet
Guillaume
1985
Auber 93
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
DNF
Le Boulanger
Yoann
1975
Bouygues Telecom
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
DNF
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
DNF
Gautier
Cyril
1987
Bretagne - Armor Lux
DNF
Lelarge
Noan
1975
Bretagne - Armor Lux
DNF
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Armor Lux
DNF
Geremia
Gianluca
1981
Ceramica Flaminia
DNF
Duque
Leonardo
1980
Cofidis
DNF
Pauriol
Rémi
1982
Crédit Agricole
DNF
Pichler
Michael
1982
Elk Haus - Simplon
DNF
Weisshaupt
Marc
1970
Elk Haus - Simplon
DNF
Colin
Anthony
1985
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Tronet
Steven
1986
Roubaix - Lille Metropole
DNF
Duyn
Huub
1984
Team Slipstream
DNF
Patour
Kilian
1982
Team Slipstream
Information
Route d'Occitanie
France
21st -24th June 2007
2.1