Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Route d'Occitanie
UCI, Stage race, 4th stage, 19th June 2005, France
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Brazil
Estonia
France
Ireland
Italy
Kazakhstan
Norway
Poland
Russia
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
Acqua e Sapone - Adria Mobil
AG2R Prévoyance
Agritubel
Auber 93
Bouygues Telecom
Bretagne - Jean Floch
Cofidis
Crédit Agricole
Française des Jeux
Miche
Naturino - Sapore di Mare
R.A.G.T. Semences
Team TIAA - CREF
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Halgand
Patrice
1974
Crédit Agricole
04:20:13
02
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 01:20
03
Niemiec
Przemyslaw
1980
Miche
+ 01:27
04
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 01:27
05
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 01:53
06
Muto
Pasquale
1980
Miche
+ 02:50
07
Martin
Ludovic
1976
R.A.G.T. Semences
+ 03:23
08
Calzati
Sylvain
1979
AG2R Prévoyance
+ 04:41
09
Naibo
Carl
1982
Bretagne - Jean Floch
+ 04:41
10
Goubert
Stéphane
1970
AG2R Prévoyance
+ 04:41
11
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 05:32
12
D'Aniello
Antonio
1979
Miche
+ 06:56
13
Deignan
Philip
1983
AG2R Prévoyance
+ 09:11
14
Laurent
Christophe
1977
Agritubel
+ 11:20
15
Thebault
Christophe
1972
Bretagne - Jean Floch
+ 11:53
16
Petilleau
Stephane
1971
Bretagne - Jean Floch
+ 11:53
17
Mazet
Julien
1981
Auber 93
+ 14:27
18
Rinero
Christophe
1973
R.A.G.T. Semences
+ 14:27
19
Mederel
Maxime
1980
Auber 93
+ 14:27
20
Levecot
Benjamin
1977
R.A.G.T. Semences
+ 14:27
21
Dupont
Hubert
1980
R.A.G.T. Semences
+ 14:27
22
Monnerais
Cyrille
1983
Française des Jeux
+ 14:27
23
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 14:27
24
Carta
Maurizio
1973
Miche
+ 16:00
25
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
+ 18:06
26
Pivois
Yann
1976
Bretagne - Jean Floch
+ 19:40
27
Lange
Michael
1983
Team TIAA - CREF
+ 19:40
28
Marichal
Thierry
1973
Cofidis
+ 21:59
29
Fofonov
Dmitriy
1976
Cofidis
+ 22:10
30
Arekeev
Alexander
1982
Acqua e Sapone - Adria Mobil
+ 22:36
31
Kobzarenko
Valery
1977
Acqua e Sapone - Adria Mobil
+ 22:36
32
Flickinger
Andy
1978
AG2R Prévoyance
+ 22:36
33
Duggan
Timothy
1982
Team TIAA - CREF
+ 22:36
34
Labbe
Arnaud
1976
Auber 93
+ 22:36
35
Minard
Sébastien
1982
R.A.G.T. Semences
+ 22:36
36
Augé
Stephane
1974
Cofidis
+ 22:36
37
Gerrans
Simon
1980
AG2R Prévoyance
+ 22:36
38
Bergès
Stéphane
1975
Agritubel
+ 22:36
39
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
+ 22:36
40
Reynaud
Nicolas
1977
R.A.G.T. Semences
+ 22:36
41
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R Prévoyance
+ 26:15
42
Agnolutto
Christophe
1969
Agritubel
+ 26:15
43
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 26:15
44
Bowman
Dan
1982
Team TIAA - CREF
+ 26:15
45
Berthou
Eric
1980
R.A.G.T. Semences
+ 26:15
46
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 26:15
47
Dulac
Nicolas
1982
R.A.G.T. Semences
+ 26:15
48
Portal
Sébastien
1982
Crédit Agricole
+ 26:15
49
Moinard
Amaël
1982
Cofidis
+ 26:15
50
Jegou
Lilian
1976
Française des Jeux
+ 26:15
51
Vogondy
Nicolas
1977
Crédit Agricole
+ 26:15
52
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
+ 35:40
DNF
Tacconi
Alberto
1975
Miche
DNF
Naulleau
Alexandre
1981
Bouygues Telecom
DNF
Rossi
Andrea
1979
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Charteau
Anthony
1979
Bouygues Telecom
DNF
Smith
Bryan
1981
Team TIAA - CREF
DNF
Da Cruz
Carlos
1974
Française des Jeux
DNF
Coutouly
Cedric
1980
Agritubel
DNF
Astolfi
Claudio
1978
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Lewis
Craig
1985
Team TIAA - CREF
DNF
Breard
David
1979
Auber 93
DNF
Le Lay
David
1979
Bretagne - Jean Floch
DNF
Pütsep
Erki
1976
AG2R Prévoyance
DNF
Borghesi
Fabio
1980
Miche
DNF
Brard
Florent
1976
Agritubel
DNF
Canouet
Gilles
1976
Agritubel
DNF
Bernaudeau
Giovanni
1983
Bouygues Telecom
DNF
Kirsipuu
Jaan
1969
Crédit Agricole
DNF
Casper
Jimmy
1978
Cofidis
DNF
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
DNF
Pospyeyev
Kyrlyo
1975
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
DNF
Moser
Leonardo
1984
Acqua e Sapone - Adria Mobil
DNF
Poilvet
Ludovic
1983
Bretagne - Jean Floch
DNF
Kaggestad
Mads
1977
Crédit Agricole
DNF
Amichetti
Massimo
1979
Miche
DNF
Wilson
Matthew
1977
Française des Jeux
DNF
Brouzes
Niels
1981
Auber 93
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
DNF
Kohut
Seweryn
1976
Miche
DNF
Barberi
Stefano
1984
Team TIAA - CREF
DNF
Löfkvist
Thomas
1984
Française des Jeux
DNF
Bonnet
William
1982
Auber 93
DNF
Frischkorn
William
1981
Team TIAA - CREF
Information
Route d'Occitanie
France
4th stage | 151.0 km
Montrejeau
->
Naut Aran
2.1
S.Casar
| Leader