Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship

2019 Tour d'Eure-et-Loir

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal U23 04:14:4287
02 Alexander Salby 1998 Team Coloquick + 0063
03 Corentin Navarro 1997 Team Wiggins-Le Col + 0051
04 Niklas Larsen 1997 Team Coloquick + 004
05 Nico Selenati 1996 Akros-Thömus + 004
06 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 003
07 Itamar Einhorn 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin + 003
08 Florian Vermeersch 1999 Lotto - Soudal U23 + 003
09 Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club + 002
10 Jordan Parra 1994 Manzana - Postobon Team + 002
11 Diego Ochoa Camargo 1993 Manzana - Postobon Team + 002
12 Maxime Urruty 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 002
13 Antonin Clay 1999 C´Chartres Cyclisme + 002
14 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 001
15 Joris Vincent 1996 Team U Nantes Atlantique + 001
16 Francisco Garcia Rus 1992 Aviludo-Louletano + 001
17 Nahom Desale Kalei 1992 Beat Cycling Club + 001
18 Florent Pereira 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 001
19 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 001
20 Jonathan Couanon 1997 A.V.C. Aix-en-Provence + 001
21 Sébastien Havot 1996 C.C.Nogent-sur-Oise + 001
22 Yves Coolen 1995 Beat Cycling Club + 001
23 Daan Hoeyberghs 1994 Beat Cycling Club + 001
24 Owen James 1995 Côtes d'Armor-Marie Morin + 001
25 Sandy Dujardin 1997 EC Saint-Etienne Loire + 00-
26 Luuc Bugter 1993 Beat Cycling Club + 00-
27 Jacques Sauvagnargues 1999 Team Wiggins-Le Col + 00-
28 Maxime Jarnet 1998 EC Saint-Etienne Loire + 00-
29 Maxime De Poorter 1996 EC Saint-Etienne Loire + 00-
30 Ivan Centrone 1995 Team Differdange-GeBa + 00-
31 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 00
32 Luis Fernandes 1987 Aviludo-Louletano + 00
33 Thomas Deruette 1995 Team Differdange-GeBa + 00
34 Nicolas Garbet 1991 C.C.Nogent-sur-Oise + 00
35 Juan Ignacio Perez 1990 Aviludo-Louletano + 00
36 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 00
37 Yevgeniy Fedorov 2000 Vino - Astana Motors + 00
38 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 00
39 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 00
40 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 00
41 Émilien Clère 1982 C´Chartres Cyclisme + 00
42 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 00
43 Karl-Arnold Vendelin 1996 Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
44 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 00
45 Léo Danès 1996 Team U Nantes Atlantique + 00
46 Ward Vanhoof 1999 Lotto - Soudal U23 + 00
47 Harry Sweeny 1998 Evopro Racing + 00
48 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 00
49 Albert Muela Galvez 1996 Evopro Racing + 00
50 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 00
51 Daniel Tulett 1999 Team Wiggins-Le Col + 00
52 Jesper Aaskov Pallesen 1997 Team Coloquick + 00
53 Mark Christian 1990 Team Wiggins-Le Col + 00
54 Sébastien Grignard 1999 Lotto - Soudal U23 + 00
55 Nicolas Saenz Ballesteros 1997 Manzana - Postobon Team + 00
56 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 00
57 Alexandre Poiret 1995 C´Chartres Cyclisme + 00
58 Gian Friesecke 1994 Swiss Racing Academy + 00
59 Louis Richard 1996 EC Saint-Etienne Loire + 00
60 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 00
61 Timon Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 00
62 Nuno Meireles 1991 Aviludo-Louletano + 00
63 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 00
64 Mickaël Guichard 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
65 Ronan Racault 1988 Team Pro Immo Nicolas Roux + 00
66 Yecid Arturo Sierra 1994 Manzana - Postobon Team + 00
67 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 00
68 Rasmus Lund Pedersen 1998 Team Coloquick + 00
69 Lawrence Carpenter 1993 Team Wiggins-Le Col + 00
70 Christian Moberg 1987 Team Coloquick + 00
71 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 00
72 Antoine Benoist 1999 Team U Nantes Atlantique + 00
73 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 + 00
74 Piotr Konwa 1995 Wibatech Merx 7R + 00
75 Alexis Renard 1999 Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
76 Eirik Lunder 1999 Team Coop + 00
77 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 00
78 Louis Bendixen 1995 Team Coop + 02:57
79 Laurin Bachmann 1999 Akros-Thömus + 04:58
80 Tiago Da Silva 1997 Team Differdange-GeBa + 04:58
81 Wojciech Sykala 1994 Wibatech Merx 7R + 04:58
82 Juan Jose Amador 1998 Manzana - Postobon Team + 04:59
83 Erlend Blikra 1997 Team Coop + 04:59
84 Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy + 04:59
85 Pascal Le Roux 1990 C´Chartres Cyclisme + 04:59
86 Christopher Piry 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 04:59
87 Marcio Barbosa 1986 Aviludo-Louletano + 04:59
88 Julien Fournier 2000 C´Chartres Cyclisme + 05:02
89 Guillaume Hutin 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 08:18
90 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 08:18
91 Luc Dury 1997 EC Saint-Etienne Loire + 08:18
92 Yolan Sylvestre 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 08:18
93 Stuart Balfour 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin + 13:51
94 Bernardo Suaza 1992 Manzana - Postobon Team + 13:51
95 Lois Dufaux 1998 Akros-Thömus + 13:51
96 Dylan Maldonado 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 13:51
97 Raphael Kockelmann 1999 Team Differdange-GeBa + 13:51
98 Andre Evangelista 1996 Aviludo-Louletano + 13:51
99 Dany Maffeis 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 13:51
100 Siarhei Shauchenka 1998 Côtes d'Armor-Marie Morin + 13:51
101 Oliver Robinson 1999 Team Wiggins-Le Col + 17:22
102 Laurin Winter 1996 Team Differdange-GeBa + 17:23
103 Ugo Clareton 1998 EC Saint-Etienne Loire + 17:23
104 Cormac McGeough 1996 Evopro Racing + 17:23
105 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing + 17:23
106 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 21:04
107 Jérémy Cornu 1991 Team U Nantes Atlantique + 34:04
108 Kévin Lebreton 1993 Team U Nantes Atlantique + 34:04
109 Dimitri Ilongo 1991 C´Chartres Cyclisme + 34:04
110 Axel Flet 1994 Côtes d'Armor-Marie Morin + 34:04
DNS Mathias Krigbaum 1995 Team Coloquick
DNF Eugenio Alafaci 1990 Evopro Racing
DNF Vincent Pastot 1998 C.C.Nogent-sur-Oise
DNF Marek Rutkiewicz 1981 Wibatech Merx 7R
DNF Gleb Brussenskiy 2000 Vino - Astana Motors
DNF Thomas Chassagne 1994 Team Pro Immo Nicolas Roux
Pos Name Born Team Time
01 1 Gerben Thijssen 1998 Lotto - Soudal U23 06:51:20
02 1 Trond Håkon Trondsen 1994 Team Coop + 08
03 3 Mickaël Guichard 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 09
04 1 Niklas Larsen 1997 Team Coloquick + 11
05 5 Corentin Navarro 1997 Team Wiggins-Le Col + 14
06 2 Håkon Lunder Aalrust 1998 Team Coop + 14
07 9 Alexis Renard 1999 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 14
08 3 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 15
09 1 Martijn Budding 1995 Beat Cycling Club + 17
10 2 Nico Selenati 1996 Akros-Thömus + 18
11 2 Maxime Urruty 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 18
12 3 Diego Ochoa Camargo 1993 Manzana - Postobon Team + 18
13 7 Jordan Parra 1994 Manzana - Postobon Team + 18
14 11 Florian Vermeersch 1999 Lotto - Soudal U23 + 18
15 6 Quentin Grolleau 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 18
16 1 Jonathan Couanon 1997 A.V.C. Aix-en-Provence + 18
17 3 Luuc Bugter 1993 Beat Cycling Club + 18
18 7 Darragh O'Mahony 1997 C.C.Nogent-sur-Oise + 18
19 4 Yves Coolen 1995 Beat Cycling Club + 18
20 6 Sébastien Havot 1996 C.C.Nogent-sur-Oise + 18
21 3 Sandy Dujardin 1997 EC Saint-Etienne Loire + 18
22 4 Luis Fernandes 1987 Aviludo-Louletano + 18
23 8 Florent Pereira 1993 Team Pro Immo Nicolas Roux + 18
24 11 Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 18
25 3 Juan Ignacio Perez 1990 Aviludo-Louletano + 18
26 4 Ivan Centrone 1995 Team Differdange-GeBa + 18
27 2 Thomas Deruette 1995 Team Differdange-GeBa + 18
28 1 Kristian Aasvold 1995 Team Coop + 18
29 1 Léo Danès 1996 Team U Nantes Atlantique + 18
30 2 Émilien Clère 1982 C´Chartres Cyclisme + 18
31 3 Itamar Einhorn 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 27
32 8 Joris Vincent 1996 Team U Nantes Atlantique + 29
33 6 Vadim Pronskiy 1998 Vino - Astana Motors + 29
34 7 Owen James 1995 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 29
35 3 Maxime De Poorter 1996 EC Saint-Etienne Loire + 29
36 21 Daan Hoeyberghs 1994 Beat Cycling Club + 29
37 2 Pawel Cieslik 1986 Wibatech Merx 7R + 29
38 17 Maxime Jarnet 1998 EC Saint-Etienne Loire + 29
39 4 Stepan Astafyev 1994 Vino - Astana Motors + 29
40 10 Harry Sweeny 1998 Evopro Racing + 29
41 5 Timon Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 29
42 41 Antonin Clay 1999 C´Chartres Cyclisme + 29
43 10 Albert Muela Galvez 1996 Evopro Racing + 29
44 27 Nicolas Garbet 1991 C.C.Nogent-sur-Oise + 29
45 3 Ronan Racault 1988 Team Pro Immo Nicolas Roux + 29
46 14 Mark Christian 1990 Team Wiggins-Le Col + 29
47 1 Antoine Aebi 1998 Akros-Thömus + 29
48 11 Loran Cassaert 1999 Lotto - Soudal U23 + 29
49 12 Gian Friesecke 1994 Swiss Racing Academy + 29
50 1 Antoine Benoist 1999 Team U Nantes Atlantique + 29
51 16 Timo Güller 1994 Akros-Thömus + 29
52 14 Louis Richard 1996 EC Saint-Etienne Loire + 29
53 5 Lawrence Carpenter 1993 Team Wiggins-Le Col + 29
54 16 Alexandre Poiret 1995 C´Chartres Cyclisme + 29
55 10 Anatoliy Budyak 1995 Wibatech Merx 7R + 29
56 24 Daniel Tulett 1999 Team Wiggins-Le Col + 29
57 30 Ward Vanhoof 1999 Lotto - Soudal U23 + 29
58 24 Sébastien Grignard 1999 Lotto - Soudal U23 + 29
59 22 Nicolas Saenz Ballesteros 1997 Manzana - Postobon Team + 29
60 14 Nuno Meireles 1991 Aviludo-Louletano + 29
61 34 Karl-Arnold Vendelin 1996 Team Pro Immo Nicolas Roux + 29
62 11 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 29
63 13 Yecid Arturo Sierra 1994 Manzana - Postobon Team + 29
64 27 Jesper Aaskov Pallesen 1997 Team Coloquick + 29
65 14 Eirik Lunder 1999 Team Coop + 29
66 24 Rasmus Lund Pedersen 1998 Team Coloquick + 29
67 21 Kobe Goossens 1996 Lotto - Soudal U23 + 29
68 25 Christian Moberg 1987 Team Coloquick + 29
69 17 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 29
70 22 Piotr Konwa 1995 Wibatech Merx 7R + 29
71 29 Alexander Salby 1998 Team Coloquick + 42
72 30 Yevgeniy Fedorov 2000 Vino - Astana Motors + 50
73 32 Francisco Garcia Rus 1992 Aviludo-Louletano + 01:04
74 33 Piotr Havik 1994 Beat Cycling Club + 01:14
75 35 Maciej Paterski 1986 Wibatech Merx 7R + 01:20
76 36 Jacques Sauvagnargues 1999 Team Wiggins-Le Col + 01:25
77 5 Louis Bendixen 1995 Team Coop + 03:26
78 36 Nahom Desale Kalei 1992 Beat Cycling Club + 03:42
79 46 Christopher Piry 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 05:23
80 33 Wojciech Sykala 1994 Wibatech Merx 7R + 05:26
81 29 Tiago Da Silva 1997 Team Differdange-GeBa + 05:27
82 28 Laurin Bachmann 1999 Akros-Thömus + 05:27
83 39 Juan Jose Amador 1998 Manzana - Postobon Team + 05:28
84 12 Alex Vogel 1999 Swiss Racing Academy + 05:28
85 12 Pascal Le Roux 1990 C´Chartres Cyclisme + 05:28
86 12 Marcio Barbosa 1986 Aviludo-Louletano + 05:28
87 2 Julien Fournier 2000 C´Chartres Cyclisme + 05:31
88 13 Erlend Blikra 1997 Team Coop + 05:47
89 21 Luc Dury 1997 EC Saint-Etienne Loire + 08:46
90 28 Yolan Sylvestre 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 08:47
91 7 Guillaume Hutin 1993 A.V.C. Aix-en-Provence + 08:47
92 7 Manuel Zobrist 1997 Akros-Thömus + 09:04
93 74 Dylan Maldonado 1998 A.V.C. Aix-en-Provence + 14:09
94 38 Stuart Balfour 1997 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 14:20
95 32 Bernardo Suaza 1992 Manzana - Postobon Team + 14:20
96 32 Siarhei Shauchenka 1998 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 14:20
97 28 Andre Evangelista 1996 Aviludo-Louletano + 14:20
98 21 Raphael Kockelmann 1999 Team Differdange-GeBa + 14:20
99 4 Lois Dufaux 1998 Akros-Thömus + 14:41
100 15 Dany Maffeis 1992 C.C.Nogent-sur-Oise + 17:33
101 94 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing + 17:41
102 24 Ugo Clareton 1998 EC Saint-Etienne Loire + 17:52
103 1 Laurin Winter 1996 Team Differdange-GeBa + 18:23
104 7 Oliver Robinson 1999 Team Wiggins-Le Col + 18:45
105 8 Cormac McGeough 1996 Evopro Racing + 20:05
106 61 Ivan Schmitz 1996 A.V.C. Aix-en-Provence + 21:33
107 70 Dimitri Ilongo 1991 C´Chartres Cyclisme + 34:33
108 59 Axel Flet 1994 Côtes d'Armor-Marie Morin-Vé + 34:33
109 20 Jérémy Cornu 1991 Team U Nantes Atlantique + 34:33
110 1 Kévin Lebreton 1993 Team U Nantes Atlantique + 35:19

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Tour d'Eure-et-Loir
France
02.stage Hills
188.6 km
Maintenon -> Authon-du-Perche
May 18th (2019)
Leader G.Thijssen
Youth G.Thijssen
Points G.Thijssen
Mountain A.Renard
Combative G.Friesecke
Sprint M.Guichard