Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Tour d'Eure-et-Loir
UCI, Stage race, 17th -19th May 2019, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1972
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1951
1950
1949
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Colombia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Hungary
Ireland
Israel
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Spain
Switzerland
Ukraine
Teams
A.V.C. Aix-en-Provence
Akros-Thömus
Aviludo-Louletano
Beat Cycling Club
C.C.Nogent-sur-Oise
Côtes d'Armor - Marie Morin
C´Chartres Cyclisme
EC Saint-Etienne Loire
EvoPro Racing
Lotto - Soudal U23
Manzana - Postobon Team
Swiss Racing Academy
Team Coloquick
Team Coop
Team Differdange-GeBa
Team Pro Immo Nicolas Roux
Team U Nantes Atlantique
Team Wiggins-Le Col
Vino - Astana Motors
Wibatech Merx 7R
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Bugter
Luuc
1993
Beat Cycling Club
10:59:28
40
02
Urruty
Maxime
1993
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 08
30
03
Havot
Sébastien
1996
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 14
25
04
Thijssen
Gerben
1998
Lotto - Soudal U23
+ 27
20
05
Friesecke
Gian
1994
Swiss Racing Academy
+ 27
15
06
Trondsen
Trond Håkon
1994
Team Coop
+ 33
10
07
Larsen
Niklas
1997
Team Coloquick
+ 35
5
08
Guichard
Mickaël
1993
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 36
3
09
Navarro
Corentin
1997
Team Wiggins-Le Col
+ 41
3
10
Aalrust
Håkon
1998
Team Coop
+ 41
3
11
Renard
Alexis
1999
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 41
12
Gate
Aaron
1990
EvoPro Racing
+ 42
13
Budding
Martijn
1995
Beat Cycling Club
+ 44
14
Dujardin
Sandy
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 44
15
Selenati
Nico
1996
Akros-Thömus
+ 45
16
Parra
Jordan
1994
Manzana - Postobon Team
+ 45
17
Couanon
Jonathan
1997
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 45
18
Grolleau
Quentin
1998
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 45
19
Vermeersch
Florian
1999
Lotto - Soudal U23
+ 45
20
Rüegg
Lukas
1996
Swiss Racing Academy
+ 45
21
Coolen
Yves
1995
Beat Cycling Club
+ 45
22
Perez
Juan Ignacio
1990
Aviludo-Louletano
+ 45
23
Fernandes
Luis
1987
Aviludo-Louletano
+ 45
24
O'Mahony
Darragh
1997
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 45
25
Ochoa
Diego
1993
Manzana - Postobon Team
+ 45
26
Pereira
Florent
1993
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 45
27
Deruette
Thomas
1995
Team Differdange-GeBa
+ 45
28
Centrone
Ivan
1995
Team Differdange-GeBa
+ 45
29
Aasvold
Kristian
1995
Team Coop
+ 45
30
Clère
Émilien
1982
C´Chartres Cyclisme
+ 45
31
Danès
Léo
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 45
32
Einhorn
Itamar
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 54
33
Vincent
Joris
1996
Team U Nantes Atlantique
+ 56
34
Pronskiy
Vadim
1998
Vino - Astana Motors
+ 56
35
James
Owen
1995
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 56
36
Clay
Antonin
1999
C´Chartres Cyclisme
+ 56
37
Jarnet
Maxime
1998
EC Saint-Etienne Loire
+ 56
38
Hoeyberghs
Daan
1994
Beat Cycling Club
+ 56
39
Garbet
Nicolas
1991
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 56
40
Aebi
Antoine
1998
Akros-Thömus
+ 56
41
Rüegg
Timon
1996
Swiss Racing Academy
+ 56
42
Cieslik
Pawel
1986
Wibatech Merx 7R
+ 56
43
Astafyev
Stepan
1994
Vino - Astana Motors
+ 56
44
Racault
Ronan
1988
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 56
45
Christian
Mark
1990
Team Wiggins-Le Col
+ 56
46
Güller
Timo
1994
Akros-Thömus
+ 56
47
Muela Galvez
Albert
1996
EvoPro Racing
+ 56
48
Carpenter
Lawrence
1993
Team Wiggins-Le Col
+ 56
49
Saenz
Nicolas
1997
Manzana - Postobon Team
+ 56
50
Cassaert
Loran
1999
Lotto - Soudal U23
+ 56
51
Vendelin
Karl-Arnold
1996
Team Pro Immo Nicolas Roux
+ 56
52
Budiak
Anatolii
1995
Wibatech Merx 7R
+ 56
53
Paumann
Fabian
1993
Swiss Racing Academy
+ 56
54
Pallesen
Jeppe Aaskov
1997
Team Coloquick
+ 56
55
Tulett
Daniel
1999
Team Wiggins-Le Col
+ 56
56
Richard
Louis
1996
EC Saint-Etienne Loire
+ 56
57
Pedersen
Rasmus Lund
1998
Team Coloquick
+ 56
58
Sierra
Yecid
1994
Manzana - Postobon Team
+ 56
59
Reutimann
Matthias
1994
Swiss Racing Academy
+ 56
60
Lunder
Eirik
1999
Team Coop
+ 56
61
Konwa
Piotr
1995
Wibatech Merx 7R
+ 56
62
Moberg
Christian
1987
Team Coloquick
+ 56
63
Salby
Alexander
1998
Team Coloquick
+ 01:09
64
Paterski
Maciej
1986
Wibatech Merx 7R
+ 01:14
65
Fedorov
Yevgeniy
2000
Vino - Astana Motors
+ 01:17
66
Sweeny
Harry
1998
EvoPro Racing
+ 01:20
67
Vanhoof
Ward
1999
Lotto - Soudal U23
+ 01:20
68
Garcia Rus
Francisco
1992
Aviludo-Louletano
+ 01:31
69
Meireles
Nuno
1991
Aviludo-Louletano
+ 01:35
70
Havik
Piotr
1994
Beat Cycling Club
+ 01:41
71
Sauvagnargues
Jacques
1999
Team Wiggins-Le Col
+ 01:52
72
Poiret
Alexandre
1995
C´Chartres Cyclisme
+ 03:15
73
Bendixen
Louis
1995
Team Coop
+ 03:53
74
Desale Kalei
Nahom
1992
Beat Cycling Club
+ 04:09
75
Goossens
Kobe
1996
Lotto - Soudal U23
+ 04:42
76
De Poorter
Maxime
1996
EC Saint-Etienne Loire
+ 05:05
77
Grignard
Sébastien
1999
Lotto - Soudal U23
+ 05:05
78
Piry
Christopher
1992
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 05:50
79
Sykala
Wojciech
1994
Wibatech Merx 7R
+ 05:53
80
Da Silva
Tiago
1997
Team Differdange-GeBa
+ 05:54
81
Bachmann
Laurin
1999
Akros-Thömus
+ 05:54
82
Amador
Juan Jose
1998
Manzana - Postobon Team
+ 05:55
83
Vogel
Alex
1999
Swiss Racing Academy
+ 05:55
84
Fournier
Julien
2000
C´Chartres Cyclisme
+ 05:58
85
Blikra
Erlend
1997
Team Coop
+ 06:14
86
Le Roux
Pascal
1990
C´Chartres Cyclisme
+ 06:15
87
Benoist
Antoine
1999
Team U Nantes Atlantique
+ 07:03
88
Barbosa
Marcio
1986
Aviludo-Louletano
+ 07:05
89
Dury
Luc
1997
EC Saint-Etienne Loire
+ 09:13
90
Sylvestre
Yolan
1993
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 09:14
91
Hutin
Guillaume
1993
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 09:14
92
Zobrist
Manuel
1997
Akros-Thömus
+ 09:31
93
Maldonado
Dylan
1998
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 14:36
94
Suaza
Bernardo
1992
Manzana - Postobon Team
+ 14:47
95
Balfour
Stuart
1997
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 14:47
96
Evangelista
Andre
1996
Aviludo-Louletano
+ 14:47
97
Kockelmann
Raphael
1999
Team Differdange-GeBa
+ 14:47
98
Dufaux
Loïs
1998
Akros-Thömus
+ 15:08
99
Wippert
Wouter
1990
EvoPro Racing
+ 18:08
100
Clareton
Ugo
1998
EC Saint-Etienne Loire
+ 18:19
101
Maffeis
Dany
1992
C.C.Nogent-sur-Oise
+ 18:20
102
Winter
Laurin
1996
Team Differdange-GeBa
+ 18:50
103
Shauchenka
Siarhei
1998
Côtes d'Armor - Marie Morin
+ 19:15
104
Robinson
Oliver
1999
Team Wiggins-Le Col
+ 19:59
105
Schmitz
Ivan
1996
A.V.C. Aix-en-Provence
+ 22:00
106
McGeough
Cormac
1996
EvoPro Racing
+ 26:23
DNF
Pastot
Vincent
1998
C.C.Nogent-sur-Oise
DNF
Flet
Axel
1994
Côtes d'Armor - Marie Morin
DNF
Ilongo
Dimitri
1991
C´Chartres Cyclisme
DNF
Alafaci
Eugenio
1990
EvoPro Racing
DNF
Krigbaum
Mathias
1995
Team Coloquick
DNF
Rozsa
Balazs
1995
Team Differdange-GeBa
DNF
Chassagne
Thomas
1994
Team Pro Immo Nicolas Roux
DNF
Cornu
Jérémy
1991
Team U Nantes Atlantique
DNF
Lebreton
Kévin
1993
Team U Nantes Atlantique
DNF
Brussenskiy
Gleb
2000
Vino - Astana Motors
DNF
Lessechko
Dmitriy
1999
Vino - Astana Motors
DNF
Pronskiy
Daniil
2000
Vino - Astana Motors
DNF
Rutkiewicz
Marek
1981
Wibatech Merx 7R
Information
Tour d'Eure-et-Loir
France
17th -19th May 2019
2.2