Tour of Slovenia - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Luka Mezgec Mitchelton - Scott 03:35:5520
02 Grega Bole Bahrain - Merida + 0010
03 Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec + 005
04 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 00
05 Diego Ulissi UAE Team Emirates + 00
06 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 00
07 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 00
08 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 00
09 Tadej Pogacar UAE Team Emirates + 00
10 Jay McCarthy Bora - Hansgrohe + 00
11 Esteban Chaves Mitchelton - Scott + 00
12 Jan Polanc UAE Team Emirates + 00
13 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
14 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 00
15 Daniel Savini Bardiani - CSF + 00
16 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 00
17 Iuri Filosi Delko-Marseille Provence + 00
18 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 00
19 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 00
20 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 04
21 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 04
22 Matteo Busato Androni Giocattoli - Sidermec + 09
23 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 01:38
24 Kristijan Hocevar Slovenia + 01:38
25 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 01:38
26 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 01:38
27 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 01:38
28 Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:38
29 David Lozano Team Novo Nordisk + 03:07
30 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:07
31 Ziga Groselj Adria Mobil + 03:07
32 Lars Ytting Bak Dimension Data + 03:07
33 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 03:07
34 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia + 03:07
35 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 03:07
36 Rasmus Tiller Dimension Data + 03:07
37 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 03:07
38 Domen Novak Bahrain - Merida + 03:07
39 Heinrich Haussler Bahrain - Merida + 03:07
40 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 03:26
41 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 05:11
42 Martin Lavric Slovenia + 05:11
43 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 08:00
44 Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence + 08:00
45 Matic Veber Slovenia + 08:00
46 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 08:00
47 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 09:09
48 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 09:09
49 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 09:09
50 Cameron Meyer Mitchelton - Scott + 11:45
51 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:45
52 Charles Planet Team Novo Nordisk + 11:45
53 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 11:45
54 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 11:45
55 Ruben Acosta Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:45
56 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 13:38
57 Frantisek Honsa AC Sparta Praha + 13:38
58 Mark Renshaw Dimension Data + 13:38
59 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 13:38
60 Luka Cotar Slovenia + 13:38
61 Mamyr Stash Gazprom - RusVelo + 13:38
62 Andrea Guardini Bardiani - CSF + 13:38
63 Bernhard Eisel Dimension Data + 13:38
64 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 13:38
65 Aljaz Jarc Adria Mobil + 13:38
66 Marco Maronese Bardiani - CSF + 13:38
67 Mirco Maestri Bardiani - CSF + 13:38
68 Imerio Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 13:38
69 Rui Oliveira UAE Team Emirates + 13:38
70 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 13:38
71 Phil Bauhaus Bahrain - Merida + 13:38
72 Yukiya Arashiro Bahrain - Merida + 13:38
73 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 13:38
74 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 13:38
75 Luka Lakota Slovenia + 13:38
76 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 13:38
77 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 13:38
78 Josip Rumac Androni Giocattoli - Sidermec + 13:38
79 Michal Schuran AC Sparta Praha + 13:38
80 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 13:38
81 Oscar Gatto Bora - Hansgrohe + 13:38
82 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 13:38
83 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 13:38
84 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 13:38
85 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 13:38
86 Pascal Ackermann Bora - Hansgrohe + 13:45
87 Juraj Sagan Bora - Hansgrohe + 13:45
88 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 13:45
89 David Per Adria Mobil + 13:45
90 Marko Kump Adria Mobil + 13:45
91 Matej Drinovec Slovenia + 13:45
92 Dion Smith Mitchelton - Scott + 13:45
93 Timothy Guy Ljubljana Gusto Xaurum + 13:45
94 Marco Marcato UAE Team Emirates + 13:45
95 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence + 13:45
96 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 13:45
97 Davide Cimolai Israel Cycling Academy + 13:45
98 Simone Consonni UAE Team Emirates + 13:45
99 Enrico Gasparotto Dimension Data + 13:45
100 Fabien Schmidt Delko-Marseille Provence + 13:45
101 Julien Trarieux Delko-Marseille Provence + 13:45
102 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 13:45
103 Edoardo Affini Mitchelton - Scott + 13:45
104 Giacomo Nizzolo Dimension Data + 14:04
105 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:25
106 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:25
107 Erik Baska Bora - Hansgrohe + 14:29
108 Mark Cavendish Dimension Data + 14:29
109 Antonio Pugliese Meridiana - Kamen Team + 14:43
110 Marcel Sieberg Bahrain - Merida + 14:44
111 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 14:46
112 Lorenzo Fortunato Neri Sottoli - Selle Italia + 14:46
113 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:49
114 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko-Marseille Provence + 14:49
115 Ziga Horvat Adria Mobil + 14:49
116 Laurent Evrard Meridiana - Kamen Team + 14:52
117 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 14:55
118 Michael Schwarzmann Bora - Hansgrohe + 15:36
119 Shane Archbold Bora - Hansgrohe + 15:36
120 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 15:45
121 Lucas Hamilton Mitchelton - Scott + 16:44
122 Callum Scotson Mitchelton - Scott + 16:44
123 Alessandro Fedeli Delko-Marseille Provence + 17:16
DNS Daniel Lehner Team Felbermayr - Simplon Wels
Pos Rider Team Time
01 7 Luka Mezgec Mitchelton - Scott 07:40:43
02 9 Grega Bole Bahrain - Merida + 04
03 6 Andrea Vendrame Androni Giocattoli - Sidermec + 06
04 - Diego Ulissi UAE Team Emirates + 07
05 14 Ben Hermans Israel Cycling Academy + 10
06 16 Aleksandr Vlasov Gazprom - RusVelo + 10
07 13 Ivan Rovny Gazprom - RusVelo + 10
08 13 Tadej Pogacar UAE Team Emirates + 10
09 9 Iuri Filosi Delko-Marseille Provence + 10
10 14 Jan Polanc UAE Team Emirates + 10
11 14 Radoslav Rogina Adria Mobil + 10
12 22 Giovanni Visconti Neri Sottoli - Selle Italia + 10
13 18 Esteban Chaves Mitchelton - Scott + 10
14 15 Daniel Savini Bardiani - CSF + 10
15 25 Lorenzo Rota Bardiani - CSF + 10
16 19 Aleksey Rybalkin Gazprom - RusVelo + 10
17 22 Sebastian Schönberger Neri Sottoli - Selle Italia + 10
18 29 Jay McCarthy Bora - Hansgrohe + 10
19 22 Davide Rebellin Meridiana - Kamen Team + 10
20 26 Fausto Masnada Androni Giocattoli - Sidermec + 14
21 28 Edoardo Zardini Neri Sottoli - Selle Italia + 14
22 16 Matteo Busato Androni Giocattoli - Sidermec + 17
23 10 Kristian Sbaragli Israel Cycling Academy + 01:48
24 2 Tomas Kalojiros AC Sparta Praha + 01:48
25 11 Ildar Arslanov Gazprom - RusVelo + 01:48
26 24 Francesco Bongiorno Neri Sottoli - Selle Italia + 01:48
27 10 Andi Bajc Team Felbermayr - Simplon Wels + 03:17
28 14 Umberto Marengo Neri Sottoli - Selle Italia + 03:17
29 2 David Lozano Team Novo Nordisk + 03:17
30 2 Peter Kusztor Team Novo Nordisk + 03:17
31 14 Ziga Groselj Adria Mobil + 03:17
32 19 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 03:17
33 4 Matteo Montaguti Androni Giocattoli - Sidermec + 03:36
34 21 Heinrich Haussler Bahrain - Merida + 03:44
35 23 Jérémy Leveau Delko-Marseille Provence + 08:10
36 13 Simone Velasco Neri Sottoli - Selle Italia + 08:10
37 28 Kristijan Hocevar Slovenia + 08:12
38 29 Domen Novak Bahrain - Merida + 09:41
39 35 Aljaz Prah Ljubljana Gusto Xaurum + 11:22
40 23 Martin Lavric Slovenia + 11:45
41 3 Charles Planet Team Novo Nordisk + 11:55
42 1 Cameron Meyer Mitchelton - Scott + 11:55
43 9 Ziga Rucigaj Ljubljana Gusto Xaurum + 11:55
44 64 Joan Bou Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 11:56
45 64 Lars Ytting Bak Dimension Data + 13:25
46 66 Rasmus Tiller Dimension Data + 13:25
47 46 Pascal Ackermann Bora - Hansgrohe + 13:45
48 43 Aljaz Jarc Adria Mobil + 13:45
49 39 Rui Oliveira UAE Team Emirates + 13:48
50 34 Vincenzo Albanese Bardiani - CSF + 13:48
51 7 Guy Sagiv Israel Cycling Academy + 13:48
52 1 Nikolay Cherkasov Gazprom - RusVelo + 13:48
53 50 Simone Consonni UAE Team Emirates + 13:51
54 39 Marko Kump Adria Mobil + 13:55
55 7 Enrico Gasparotto Dimension Data + 13:55
56 54 Giacomo Nizzolo Dimension Data + 14:08
57 3 Dion Smith Mitchelton - Scott + 14:09
58 2 David Per Adria Mobil + 14:22
59 52 Matthias Krizek Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:34
60 30 Stephan Rabitsch Team Felbermayr - Simplon Wels + 14:35
61 4 Marco Marcato UAE Team Emirates + 14:50
62 3 Davide Cimolai Israel Cycling Academy + 14:53
63 31 Matteo Spreafico Androni Giocattoli - Sidermec + 14:56
64 35 Tilen Finkst Ljubljana Gusto Xaurum + 15:29
65 7 Conor Dunne Israel Cycling Academy + 16:03
66 11 Matic Veber Slovenia + 16:15
67 34 Lucas Hamilton Mitchelton - Scott + 16:54
68 5 Brian Kamstra Team Novo Nordisk + 17:24
69 27 Alessandro Fedeli Delko-Marseille Provence + 17:26
70 10 Michael Schwarzmann Bora - Hansgrohe + 18:02
71 44 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 18:18
72 23 Jan Stöhr AC Sparta Praha + 19:27
73 40 Joonas Henttala Team Novo Nordisk + 19:27
74 12 Mark Renshaw Dimension Data + 19:33
75 5 Ivan Santaromita Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 20:00
76 15 Shane Archbold Bora - Hansgrohe + 20:04
77 8 Josip Rumac Androni Giocattoli - Sidermec + 20:12
78 14 Andrea Peron Team Novo Nordisk + 20:12
79 13 Mauro Finetto Delko-Marseille Provence + 20:19
80 12 Lorenzo Fortunato Neri Sottoli - Selle Italia + 21:16
81 6 Rok Korosec Ljubljana Gusto Xaurum + 21:44
82 10 Mamyr Stash Gazprom - RusVelo + 21:53
83 2 Imerio Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 21:53
84 6 Luka Cotar Slovenia + 21:53
85 - Marco Maronese Bardiani - CSF + 21:53
86 - Mirco Maestri Bardiani - CSF + 21:53
87 8 Luka Lakota Slovenia + 21:53
88 10 Gasper Katrasnik Adria Mobil + 21:53
89 2 Phil Bauhaus Bahrain - Merida + 21:53
90 2 Yukiya Arashiro Bahrain - Merida + 21:53
91 7 Igor Boev Gazprom - RusVelo + 21:53
92 16 Benjamin Hill Ljubljana Gusto Xaurum + 22:00
93 23 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Sidermec + 22:00
94 23 Edoardo Affini Mitchelton - Scott + 22:00
95 7 Matej Drinovec Slovenia + 22:00
96 6 Matteo Rabottini Meridiana - Kamen Team + 22:03
97 25 Ruben Acosta Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 22:03
98 9 Erik Baska Bora - Hansgrohe + 22:44
99 17 Matthias Mangertseder Team Felbermayr - Simplon Wels + 23:04
100 13 Przemyslaw Kasperkiewicz Delko-Marseille Provence + 23:04
101 7 Matic Groselj Ljubljana Gusto Xaurum + 23:55
102 1 Damiano Cima Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 23:56
103 - Andrea Guardini Bardiani - CSF + 23:56
104 - Bernhard Eisel Dimension Data + 23:56
105 - Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 23:56
106 8 Tomas Schühler AC Sparta Praha + 23:56
107 10 Frantisek Honsa AC Sparta Praha + 23:56
108 11 Oscar Gatto Bora - Hansgrohe + 23:56
109 2 Giovanni Lonardi Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 23:56
110 4 Alessandro Pessot Bardiani - CSF + 23:56
111 5 Michal Schuran AC Sparta Praha + 23:56
112 12 Timothy Guy Ljubljana Gusto Xaurum + 24:03
113 5 Juraj Sagan Bora - Hansgrohe + 24:03
114 4 Umberto Poli Team Novo Nordisk + 24:03
115 4 Fabien Schmidt Delko-Marseille Provence + 24:03
116 4 Julien Trarieux Delko-Marseille Provence + 24:03
117 19 Mark Cavendish Dimension Data + 24:47
118 25 Callum Scotson Mitchelton - Scott + 24:59
119 23 Marcel Sieberg Bahrain - Merida + 25:02
120 1 Laurent Evrard Meridiana - Kamen Team + 25:10
121 10 Florian Kierner Team Felbermayr - Simplon Wels + 26:03
122 1 Antonio Pugliese Meridiana - Kamen Team + 33:09
123 1 Ziga Horvat Adria Mobil + 33:15
Information
Nation Slovenia
Date 20th June
Where Maribor -> Celje
What 2nd stage
Distance 146.3 km
Leader L.Mezgec
Youth T.Pogacar
Points L.Mezgec
Mountain A.Vlasov
Other
Embed Results