Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Tour de Slovénie

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (11)

General Youth Points Mountain

Results after stage 05 FirstCycling.com

Pos - Name Born Team Time
01- Diego Ulissi 1989 UAE Team Emirates 19:41:23
02- Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 22
03- Aleksander Vlasov 1996 Gazprom - RusVelo + 25
04- Tadej Pogacar 1998 UAE Team Emirates + 30
05- Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:04
06- Esteban Chaves 1990 Mitchelton - Scott + 01:08
07- Fausto Masnada 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:21
08- Ben Hermans 1986 Israel Cycling Academy + 02:21
09- Jan Polanc 1992 UAE Team Emirates + 03:17
10 1 Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF + 04:49
11 1 Aleksey Rybalkin 1993 Gazprom - RusVelo + 04:56
12 2 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 07:12
13 1 Grega Bole 1985 Bahrain - Merida + 08:03
14 2 Sebastian Schönberger 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 08:09
15- Jay McCarthy 1992 Bora - Hansgrohe + 08:09
16 1 Kristian Sbaragli 1990 Israel Cycling Academy + 08:50
17 4 Edoardo Zardini 1989 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 09:03
18- David Lozano Riba 1988 Team Novo Nordisk + 11:16
19- Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 11:22
20- Davide Rebellin 1971 Meridiana - Kamen Team + 11:22
21 2 Rubén Plaza 1980 Israel Cycling Academy + 12:41
22 9 Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec + 13:16
23 4 Cameron Meyer 1988 Mitchelton - Scott + 16:34
24 2 Domen Novak 1995 Bahrain - Merida + 16:36
25 1 Ivan Rovny 1987 Gazprom - RusVelo + 17:11
26 1 Ildar Arslanov 1994 Gazprom - RusVelo + 18:49
27 1 Joan Bou Company 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 18:58
28 1 Kristijan Hocevar 1999 Slovenia + 19:31
29 2 Luka Mezgec 1988 Mitchelton - Scott + 20:44
30 8 Francesco Bongiorno 1990 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 21:40
31 1 Matteo Montaguti 1984 Androni Giocattoli - Sidermec + 21:48
32 1 Lars Ytting Bak 1980 Team Dimension Data + 24:37
33 1 Martin Lavric 1998 Slovenia + 25:12
34 1 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 25:15
35 4 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 27:13
36- Andi Bajc 1988 Team Felbermayr - Simplon Wels + 28:31
37 7 Peter Kusztor 1984 Team Novo Nordisk + 28:49
38- Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 29:03
39 1 Iuri Filosi 1992 Delko Marseille - Provence + 29:48
40 1 Nikolay Cherkasov 1996 Gazprom - RusVelo + 30:49
41 1 Jérémy Leveau 1992 Delko Marseille - Provence + 31:06
42 1 Ziga Groselj 1993 Adria Mobil + 32:23
43 1 Heinrich Haussler 1984 Bahrain - Merida + 32:50
44 2 Omer Goldstein 1996 Israel Cycling Academy + 33:41
45 2 Marco Marcato 1984 UAE Team Emirates + 35:03
46 9 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 37:33
47 4 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 38:55
48- Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 39:25
49 3 Matej Drinovec 1991 Slovenia + 42:29
50 3 Mirco Maestri 1991 Bardiani - CSF + 42:31
51 3 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 42:51
52 3 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 43:10
53 3 Enrico Gasparotto 1982 Team Dimension Data + 43:10
54 9 Charles Planet 1993 Team Novo Nordisk + 43:28
55 6 Davide Cimolai 1989 Israel Cycling Academy + 44:43
56 6 Giacomo Nizzolo 1989 Team Dimension Data + 44:49
57 1 Dion Smith 1993 Mitchelton - Scott + 45:34
58 5 David Per 1995 Adria Mobil + 47:34
59 5 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 48:23
60 5 Matic Veber 1996 Slovenia + 48:45
61 12 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 49:08
62 12 Tilen Finkst 1997 Ljubljana Gusto Xaurum + 49:46
63 4 Rasmus Fossum Tiller 1996 Team Dimension Data + 50:04
64 5 Simone Consonni 1994 UAE Team Emirates + 50:41
65 8 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 51:24
66 10 Yukiya Arashiro 1984 Bahrain - Merida + 51:53
67 12 Edoardo Affini 1996 Mitchelton - Scott + 52:29
68 11 Matteo Spreafico 1993 Androni Giocattoli - Sidermec + 53:36
69 18 Shane Archbold 1989 Bora - Hansgrohe + 54:16
70 11 Andrea Peron 1988 Team Novo Nordisk + 54:46
71 13 Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence + 55:57
72 1 Marco Maronese 1994 Bardiani - CSF + 57:08
73 15 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 57:09
74 16 Julien Trarieux 1992 Delko Marseille - Provence + 57:26
75 25 Callum Scotson 1996 Mitchelton - Scott + 57:53
76 15 Rok Korosec 1993 Ljubljana Gusto Xaurum + 58:14
77 11 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 58:20
78 15 Phil Bauhaus 1994 Bahrain - Merida + 58:23
79 24 Oscar Gatto 1985 Bora - Hansgrohe + 58:28
80 12 Rui Oliveira 1996 UAE Team Emirates + 59:07
81 17 Erik Baska 1994 Bora - Hansgrohe + 59:13
82 12 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 59:25
83 9 Josip Rumac 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 01:00:15
84 2 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:00:19
85 10 Fabien Schmidt 1989 Delko Marseille - Provence + 01:00:29
86 20 Juraj Sagan 1988 Bora - Hansgrohe + 01:00:42
87 2 Joonas Henttala 1991 Team Novo Nordisk + 01:01:02
88 20 Mark Cavendish 1985 Team Dimension Data + 01:01:17
89 11 Mark Renshaw 1982 Team Dimension Data + 01:01:27
90 19 Marcel Sieberg 1982 Bahrain - Merida + 01:01:32
91 14 Conor Dunne 1992 Israel Cycling Academy + 01:01:32
92 19 Florian Kierner 1999 Team Felbermayr - Simplon Wels + 01:02:33
93 13 Brian Kamstra 1993 Team Novo Nordisk + 01:02:34
94 11 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 01:03:56
95 9 Frantisek Honsa 2000 AC Sparta Praha + 01:05:06
96 7 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 01:05:55
97 2 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 01:07:02
98 6 Mamyr Stash 1993 Gazprom - RusVelo + 01:07:03
99 5 Luka Cotar 1996 Slovenia + 01:07:03
100 4 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:07:05
101 4 Luka Lakota 1998 Slovenia + 01:07:34
102 3 Przemyslaw Kasperkiewicz 1994 Delko Marseille - Provence + 01:08:10
103 2 Bernhard Eisel 1981 Team Dimension Data + 01:09:06
104 2 Andrea Guardini 1989 Bardiani - CSF + 01:09:06
105 1 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:09:13
106 1 Alessandro Pessot 1995 Bardiani - CSF + 01:09:15
107- Umberto Poli 1996 Team Novo Nordisk + 01:09:22
108 2 Laurent Evrard 1990 Meridiana - Kamen Team + 01:10:29
109 3 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 01:15:16
Tour de Slovénie
Slovenia - June 19th-23rd
Classification 2.HC
Leader D.Ulissi
Youth T.Pogacar
Points L.Mezgec
Mountain A.Vlasov

Want to use results from
FirstCycling on your site?