Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2018 Tour de Slovénie

Race mainpage Results Stages Startlist Comments (35) Fantasy

General Youth Points Mountain

Results after stage 05 FirstCycling.com

Pos - Name Born Nation Team Time
01- Primoz Roglic 1989 Slovenia Team LottoNL - Jumbo 15:18:13
02- Rigoberto Uran 1987 Colombia Team EF Education First - Drapac 01:50
03 2 Matej Mohoric 1994 Slovenia Bahrain - Merida 02:14
04 3 Tadej Pogacar 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 02:16
05 1 Michael Storer 1997 Australia Team Sunweb 02:18
06 3 Rafal Majka 1989 Poland Bora - Hansgrohe 02:21
07 11 Josef Cerny 1993 Czech Republic Elkov - Author 03:09
08- Janez Brajkovic 1983 Slovenia Adria Mobil 03:15
09 5 Ildar Arslanov 1994 Russia Gazprom - RusVelo 03:15
10 5 Vegard Stake Laengen 1989 Norway UAE Team Emirates 03:16
11 2 Jai Hindley 1996 Australia Team Sunweb 04:00
12 7 Chris Hamilton 1995 Australia Team Sunweb 04:21
13 3 Marco Canola 1988 Italy Nippo - Vini Fantini 04:22
14 3 Andrea Vendrame 1994 Italy Androni Giocattoli 04:26
15 2 Michal Schlegel 1995 Czech Republic CCC Sprandi Polkowice 04:30
16 7 Robert Kiserlovski 1986 Croatia Katusha - Alpecin 04:34
17 5 Amanuel Gebreigzabhier 1994 Eritrea Dimension Data 04:37
18 2 Jure Golcer 1977 Slovenia Adria Mobil 05:12
19 5 Ivan Rovny 1987 Russia Gazprom - RusVelo 05:15
20- Pawel Poljanski 1990 Poland Bora - Hansgrohe 05:57
21 1 Matteo Rabottini 1987 Italy Meridiana - Kamen Team 07:20
22 1 Paolo Toto 1991 Italy Sangemini - MG.Kvis 07:25
23 3 Davide Formolo 1992 Italy Bora - Hansgrohe 07:54
24- Sergey Firsanov 1982 Russia Gazprom - RusVelo 08:40
25 2 Marco Frapporti 1985 Italy Androni Giocattoli 08:55
26 3 Jan Barta 1984 Czech Republic Elkov - Author 08:57
27 6 Ivan Sosa 1997 Colombia Androni Giocattoli 09:01
28 3 Awet Andemeskel 1992 Eritrea Israel Cycling Academy 10:07
29 1 Alessandro Bisolti 1985 Italy Androni Giocattoli 10:55
30 4 Jakub Otruba 1998 Czech Republic Elkov - Author 12:32
31 1 Michele Gazzara 1990 Italy Sangemini - MG.Kvis 12:50
32 1 Alexander Foliforov 1992 Russia Gazprom - RusVelo 12:59
33 2 Luka Mezgec 1988 Slovenia Mitchelton - Scott 13:22
34 1 Rubén Plaza 1980 Spain Israel Cycling Academy 13:24
35 3 Radoslav Rogina 1979 Croatia Adria Mobil 13:26
36- Domen Novak 1995 Slovenia Bahrain - Merida 13:55
37 2 Jenthe Biermans 1995 Belgium Katusha - Alpecin 14:56
38 3 Jack Bauer 1985 New Zealand Mitchelton - Scott 15:24
39 2 Ziga Groselj 1993 Slovenia Adria Mobil 15:24
40 2 Przemyslaw Niemiec 1980 Poland UAE Team Emirates 15:33
41 1 Grega Bole 1985 Slovenia Bahrain - Merida 16:05
42 2 Nils Politt 1994 Germany Katusha - Alpecin 16:26
43 1 Paul Martens 1983 Germany Team LottoNL - Jumbo 17:21
44 5 Artem Nych 1995 Russia Gazprom - RusVelo 17:47
45 5 Peter Kusztor 1984 Hungary My Bike - Stevens 18:14
46 1 Daniel Turek 1993 Czech Republic Israel Cycling Academy 18:27
47 4 Fausto Masnada 1993 Italy Androni Giocattoli 18:46
48- Nicola Gaffurini 1989 Italy Sangemini - MG.Kvis 19:05
49 3 Marco Tizza 1992 Italy Nippo - Vini Fantini 19:23
50 3 Dario Puccioni 1996 Italy Sangemini - MG.Kvis 19:24
51 5 Davide Ballerini 1994 Italy Androni Giocattoli 19:25
52- Kristijan Durasek 1987 Croatia UAE Team Emirates 19:34
53 2 Joan Bou Company 1997 Spain Nippo - Vini Fantini 20:05
54 3 Alexandr Riabushenko 1995 Belarus UAE Team Emirates 20:27
55 1 Roy Curvers 1979 Netherlands Team Sunweb 20:27
56 12 Luke Durbridge 1991 Australia Mitchelton - Scott 20:33
57 1 Michal Paluta 1995 Poland CCC Sprandi Polkowice 20:43
58 5 Marko Pavlic 1993 Slovenia Slovenia 20:45
59- Sergey Lagutin 1981 Uzbekistan Gazprom - RusVelo 20:48
60 1 Natnael Berhane 1991 Eritrea Dimension Data 21:07
61 1 Tilen Finkst 1997 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 21:21
62 7 Martin Lavric 1998 Slovenia Slovenia 21:33
63 1 Jiri Polnicky 1989 Czech Republic Elkov - Author 21:51
64 2 Leszek Plucinski 1990 Poland CCC Sprandi Polkowice 22:27
65- Manuel Belletti 1985 Italy Androni Giocattoli 22:46
66 5 Omer Goldstein 1996 Israel Israel Cycling Academy 22:56
67- Antonio Di Sante 1993 Italy Sangemini - MG.Kvis 23:06
68 1 Ziga Rucigaj 1995 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 23:41
69 6 Mateo Frankovic 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team 23:55
70 2 Valerio Agnoli 1985 Italy Bahrain - Merida 23:57
71 9 Emanuel Kiserlovski 1984 Croatia Meridiana - Kamen Team 24:00
72 2 Borut Bozic 1980 Slovenia Bahrain - Merida 24:13
73 1 Martin Haring 1986 Slovakia Dukla Banska Bystrica 25:10
74 1 Rok Korosec 1993 Slovenia My Bike - Stevens 25:47
75 3 Amund Grøndahl Jansen 1994 Norway Team LottoNL - Jumbo 26:00
76 1 Guy Niv 1994 Israel Israel Cycling Academy 26:16
77- Mathew Hayman 1978 Australia Mitchelton - Scott 26:39
78 2 Johann Van Zyl 1991 South Africa Dimension Data 27:11
79 1 Michael Kukrle 1994 Czech Republic Elkov - Author 27:24
80 1 Andi Bajc 1988 Slovenia My Bike - Stevens 27:47
81 1 Damiano Cima 1993 Italy Nippo - Vini Fantini 28:05
82 1 Nicola Bagioli 1995 Italy Nippo - Vini Fantini 28:15
83 6 Pascal Eenkhoorn 1997 Netherlands Team LottoNL - Jumbo 28:39
84 1 Matteo Bono 1983 Italy UAE Team Emirates 28:44
85 8 Izidor Penko 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 28:51
86 6 Sebastian Langeveld 1985 Netherlands Team EF Education First - Drapac 28:57
87 1 Cesare Benedetti 1987 Italy Bora - Hansgrohe 29:09
88 2 Maximilian Kuen 1992 Austria My Bike - Stevens 29:44
89 4 Matic Veber 1996 Slovenia Slovenia 29:47
90 3 Timo Roosen 1993 Netherlands Team LottoNL - Jumbo 30:01
91 7 Matej Drinovec 1991 Slovenia Slovenia 30:34
92 7 Jan Tratnik 1990 Slovenia CCC Sprandi Polkowice 30:37
93 1 Matic Groselj 1996 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 30:43
94 4 Thomas Scully 1990 New Zealand Team EF Education First - Drapac 30:46
95 1 Adrian Kurek 1988 Poland CCC Sprandi Polkowice 30:58
96 6 Simone Ponzi 1987 Italy Nippo - Vini Fantini 31:38
97 6 Gerd Fidler 1996 Austria My Bike - Stevens 32:06
98 7 Jaco Venter 1987 South Africa Dimension Data 32:52
99 2 Simone Consonni 1994 Italy UAE Team Emirates 33:03
100 3 Jaka Primozic 1998 Slovenia Slovenia 33:04
101 6 Sacha Modolo 1987 Italy Team EF Education First - Drapac 33:36
102 5 Tom Van Asbroeck 1990 Belgium Team EF Education First - Drapac 33:59
103- Alois Kankovsky 1983 Czech Republic Elkov - Author 34:01
104- Lars Boom 1985 Netherlands Team LottoNL - Jumbo 34:13
105 5 Luis Lemus 1992 Mexico Israel Cycling Academy 34:31
106 3 Sondre Holst Enger 1993 Norway Israel Cycling Academy 34:39
107 5 Luca Colnaghi 1999 Italy Sangemini - MG.Kvis 35:26
108- Jan Andrej Cully 1995 Slovakia Dukla Banska Bystrica 35:56
109 6 Marko Kump 1988 Slovenia CCC Sprandi Polkowice 36:07
110 10 Dusan Rajovic 1997 Serbia Adria Mobil 36:16
111 17 Max Walscheid 1993 Germany Team Sunweb 36:29
112 2 Gasper Katrasnik 1995 Slovenia Adria Mobil 36:29
113 10 David Per 1995 Slovenia Bahrain - Merida 36:34
114 19 Roger Kluge 1986 Germany Mitchelton - Scott 36:35
115 5 Dylan Groenewegen 1993 Netherlands Team LottoNL - Jumbo 36:38
116 20 Alex Dowsett 1988 Great Britain Katusha - Alpecin 36:48
117 4 Juraj Bellan 1996 Slovakia Dukla Banska Bystrica 36:50
118 2 Rick Zabel 1993 Germany Katusha - Alpecin 36:57
119 18 Janos Pelikan 1995 Hungary My Bike - Stevens 37:38
120 2 Marek Canecky 1988 Slovakia Dukla Banska Bystrica 37:45
121- Vojtech Hacecky 1987 Czech Republic Elkov - Author 37:47
122 8 Mark Cavendish 1985 Great Britain Dimension Data 37:50
123 11 Josip Rumac 1994 Croatia Meridiana - Kamen Team 37:57
124 2 Evgeny Shalunov 1992 Russia Gazprom - RusVelo 38:01
125 9 Marcel Kittel 1988 Germany Katusha - Alpecin 38:04
126 20 Yousef Mirza 1988 UAE UAE Team Emirates 38:06
127 8 Martin Mahdar 1989 Slovakia Dukla Banska Bystrica 38:14
128 3 Michael Kolar 1992 Slovakia Bora - Hansgrohe 38:21
129 12 Marco Mathis 1994 Germany Katusha - Alpecin 38:48
130 13 Hiroki Nishimura 1994 Japan Nippo - Vini Fantini 38:49
131 4 Rüdiger Selig 1989 Germany Bora - Hansgrohe 39:09
132- Mark Renshaw 1982 Australia Dimension Data 39:15
133 9 Jon Bozic 1996 Slovenia Adria Mobil 39:15
134 23 Ben Hill 1990 Australia Ljubljana Gusto Xaurum 39:25
135 10 Matteo Pelucchi 1989 Italy Bora - Hansgrohe 39:28
136 4 Nik Cemazar 1999 Slovenia Slovenia 40:01
137 11 Attilio Viviani 1996 Italy Sangemini - MG.Kvis 40:30
138 9 Luka Cotar 1996 Slovenia Slovenia 40:38
139 3 Samuel Oros 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica 41:01
140 2 Ziga Jerman 1998 Slovenia Ljubljana Gusto Xaurum 41:04
141 2 Stefan Mastaller 1995 Austria My Bike - Stevens 41:19
142 15 Caleb Ewan 1994 Australia Mitchelton - Scott 41:29
143- Martin Vlcak 1998 Slovakia Dukla Banska Bystrica 42:07

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race Tour de Slovénie
Nation Slovenia
DateJune 13th-17th
Edition 2018
Classification 2.1
Leader P.Roglic
Youth T.Pogacar
Points S.Consonni
Mountain F.Masnada

Primoz Roglic