Tour of Slovenia - 2013

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Radoslav Rogina Adria Mobil 04:51:11
02 Jan Polanc Radenska + 39
03 Patrik Sinkewitz Meridiana - Kamen Team + 46
04 Tadej Valjavec Sava + 01:10
05 Darwin Atapuma Colombia + 01:31
06 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 01:42
07 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 02:32
08 Jure Golcer Tirol Cycling Team + 03:05
09 Jeffry Romero Colombia + 03:18
10 Alexander Rybakov RusVelo + 03:24
11 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 03:35
12 Tomasz Nose Adria Mobil + 04:04
13 Kristijan Durasek Lampre-Merida + 04:04
14 Primoz Roglic Adria Mobil + 04:04
15 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Baloise + 04:19
16 Harald Totschnig Tirol Cycling Team + 04:25
17 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 05:01
18 Sergey Firsanov RusVelo + 05:36
19 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 06:00
20 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 06:08
21 David Wöhrer Tirol Cycling Team + 06:34
22 Sebastian Langeveld Orica - GreenEDGE + 06:38
23 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 06:57
24 Sergey Renev Continental Team Astana + 07:06
25 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Baloise + 07:26
26 Tim Declercq Topsport Vlaanderen - Baloise + 08:43
27 Wesley Sulzberger Orica - GreenEDGE + 08:51
28 Pavel Kochetkov RusVelo + 08:51
29 Kristjan Fajt Adria Mobil + 08:57
30 Mattia Cattaneo Lampre-Merida + 09:45
31 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 10:18
32 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 10:38
33 Jure Bitenc Sava + 12:28
34 Matej Mohoric Sava + 13:29
35 Andrea Pasqualon Bardiani Valvole - CSF Inox + 13:55
36 Wilson Marentes Colombia + 14:00
37 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 15:01
38 Pavel Ptashkin Lokosphinx + 15:34
39 Cristiano Monguzzi Vini Fantini - Selle Italia + 15:34
40 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 15:34
41 Klemen Stimulak Adria Mobil + 17:16
42 Serguei Klimov RusVelo + 17:56
43 Matej Mugerli Adria Mobil + 18:10
44 Laurens De Vreese Topsport Vlaanderen - Baloise + 18:36
45 Clemens Fankhauser Tirol Cycling Team + 20:24
46 Luka Pibernik Radenska + 22:32
47 Jaka Bostner Radenska + 22:32
48 Donato De Ieso Bardiani Valvole - CSF Inox + 22:44
49 Matteo Di Serafino Androni Giocattoli - Venezuela + 24:00
50 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - Venezuela + 24:00
51 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 24:00
52 Marko Pavlic Radenska + 24:00
53 Francesco Failli Vini Fantini - Selle Italia + 24:00
54 Simon Pavlin Adria Mobil + 24:00
55 Tim Mekelj Sava + 24:00
56 Mark Dzamastagic Sava + 24:00
57 Jens Keukeleire Orica - GreenEDGE + 24:00
58 Brett Lancaster Orica - GreenEDGE + 24:00
59 Julio Alexis Camacho Colombia + 24:00
60 Michael Rodriguez Colombia + 24:00
61 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Baloise + 24:00
62 Alexandre Shushemoin Continental Team Astana + 24:00
63 Martin Weiss Tirol Cycling Team + 24:00
64 Svein Tuft Orica - GreenEDGE + 24:00
65 Tomas Vaitkus Orica - GreenEDGE + 24:38
66 Daniele Pietropolli Lampre-Merida + 25:03
67 Nikita Stalnov Continental Team Astana + 25:20
68 Massimo Graziato Lampre-Merida + 25:25
69 Alessandro Malaguti Androni Giocattoli - Venezuela + 25:25
70 Adriano Malori Lampre-Merida + 25:33
71 Marco Coledan Bardiani Valvole - CSF Inox + 25:33
72 Maximiliano Richeze Lampre-Merida + 25:38
73 Dalivier Ospina Colombia + 25:45
74 Marco Benfatto Continental Team Astana + 26:36
75 Filippo Fortin Bardiani Valvole - CSF Inox + 26:58
76 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 27:03
77 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 27:09
78 Andrea Palini Lampre-Merida + 27:24
79 Christian Delle Stelle Bardiani Valvole - CSF Inox + 27:52
80 Juan Pablo Suarez Colombia + 32:25
81 Artem Ovechkin RusVelo + 33:05
82 Sergey Shilov Lokosphinx + 33:05
83 Kenneth Vanbilsen Topsport Vlaanderen - Baloise + 33:19
84 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 33:27
85 Artur Ershov RusVelo + 33:34
86 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 33:47
87 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Baloise + 33:47
88 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 33:47
89 Bruno Maltar Adria Mobil + 33:47
90 Jan Tratnik Tirol Cycling Team + 33:47
91 Roberto De Patre Vini Fantini - Selle Italia + 33:47
92 Tadej Logar Sava + 33:47
93 Nik Burjek Sava + 33:47
94 Jure Miskulin Radenska + 33:47
95 Uros Repse Radenska + 33:47
96 Tadej Hiti Radenska + 33:47
97 Stefan Praxmarer Tirol Cycling Team + 33:47
98 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 33:47
99 Boris Shpilevskiy Lokosphinx + 33:47
100 Francesco Reda Androni Giocattoli - Venezuela + 33:47
101 Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team + 33:47
102 Michael Hepburn Orica - GreenEDGE + 33:47
103 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela + 33:47
104 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 33:47
105 Ilnur Zakarin RusVelo + 33:47
106 Antonio Testa Meridiana - Kamen Team + 35:13
107 Endi Sirol Meridiana - Kamen Team + 35:13
108 Andrej Rajsp Radenska + 35:41
OOT Kirill Svesnikov Lokosphinx
OOT Leonid Krasnov RusVelo
OOT Patric Schultus Tirol Cycling Team
OOT Sander Helven Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Robinson Chalapud Colombia
DNF Ilya Davidenok Continental Team Astana
DNF Allan Davis Orica - GreenEDGE
DNF Ziga Marolt Sava
Information
Nation Slovenia
Date 15th June
Where Škofja Loka -> Vršič
What 3rd stage
Distance 170 km
Leader R.Rogina
Youth J.Polanc
Points R.Rogina
Mountain R.Rogina
Other
Embed Results