Tour of Slovenia - 2013

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela 04:22:52
02 Wesley Sulzberger Orica - GreenEDGE + 00
03 Darwin Atapuma Colombia + 00
04 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
05 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
06 Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Baloise + 00
07 Jan Polanc Radenska + 00
08 Tadej Valjavec Sava + 00
09 Jure Golcer Tirol Cycling Team + 00
10 Tomasz Nose Adria Mobil + 00
11 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 04
12 Matej Mohoric Sava + 04
13 Patrik Sinkewitz Meridiana - Kamen Team + 00
14 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 04
15 Tilegen Maidos Continental Team Astana + 37
16 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 39
17 Sebastian Langeveld Orica - GreenEDGE + 39
18 Alexander Rybakov RusVelo + 39
19 Jeffry Romero Colombia + 44
20 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 52
21 Primoz Roglic Adria Mobil + 01:18
22 Laurens De Vreese Topsport Vlaanderen - Baloise + 01:36
23 Kristijan Durasek Lampre-Merida + 00
24 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 03:04
25 Svein Tuft Orica - GreenEDGE + 03:04
26 Francesco Failli Vini Fantini - Selle Italia + 03:04
27 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 03:04
28 Francesco Reda Androni Giocattoli - Venezuela + 39
29 Donato De Ieso Bardiani Valvole - CSF Inox + 03:29
30 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 03:29
31 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 03:59
32 Tim Declercq Topsport Vlaanderen - Baloise + 03:59
33 Harald Totschnig Tirol Cycling Team + 03:59
34 Kristjan Fajt Adria Mobil + 03:59
35 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 04:05
36 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 04:10
37 Sergey Firsanov RusVelo + 05:51
38 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 05:51
39 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 07:28
40 Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Baloise + 07:28
41 Serguei Klimov RusVelo + 07:28
42 Clemens Fankhauser Tirol Cycling Team + 07:28
43 Luka Pibernik Radenska + 07:28
44 Marko Pavlic Radenska + 07:28
45 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Baloise + 07:28
46 Jaka Bostner Radenska + 07:28
47 Pavel Kochetkov RusVelo + 07:28
48 Pavel Ptashkin Lokosphinx + 07:28
49 David Wöhrer Tirol Cycling Team + 07:28
50 Klemen Stimulak Adria Mobil + 07:28
51 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 07:28
52 Sergey Renev Continental Team Astana + 07:28
53 Andrea Palini Lampre-Merida + 07:28
54 Andrea Pasqualon Bardiani Valvole - CSF Inox + 07:28
55 Adriano Malori Lampre-Merida + 07:28
56 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 07:28
57 Julio Alexis Camacho Colombia + 07:28
58 Jens Keukeleire Orica - GreenEDGE + 08:21
59 Massimo Graziato Lampre-Merida + 08:21
60 Mattia Cattaneo Lampre-Merida + 08:21
61 Matej Mugerli Adria Mobil + 11:14
62 Tomas Vaitkus Orica - GreenEDGE + 11:50
63 Simon Pavlin Adria Mobil + 11:50
64 Wilson Marentes Colombia + 11:50
65 Marco Coledan Bardiani Valvole - CSF Inox + 11:50
66 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 11:50
67 Juan Pablo Suarez Colombia + 11:50
68 Antonio Testa Meridiana - Kamen Team + 11:50
69 Nik Burjek Sava + 11:50
70 Martin Weiss Tirol Cycling Team + 11:50
71 Stefan Praxmarer Tirol Cycling Team + 11:50
72 Michael Rodriguez Colombia + 11:50
73 Cristiano Monguzzi Vini Fantini - Selle Italia + 11:50
74 Kenneth Vanbilsen Topsport Vlaanderen - Baloise + 11:50
75 Sander Helven Topsport Vlaanderen - Baloise + 11:50
76 Marco Benfatto Continental Team Astana + 11:50
77 Nikita Stalnov Continental Team Astana + 11:50
78 Ilnur Zakarin RusVelo + 11:50
79 Tim Mekelj Sava + 11:50
80 Michael Hepburn Orica - GreenEDGE + 11:50
81 Brett Lancaster Orica - GreenEDGE + 11:50
82 Alexandre Shushemoin Continental Team Astana + 11:50
83 Maximiliano Richeze Lampre-Merida + 11:50
84 Daniele Pietropolli Lampre-Merida + 11:50
85 Patric Schultus Tirol Cycling Team + 11:50
86 Omar Bertazzo Androni Giocattoli - Venezuela + 13:09
87 Alessandro Malaguti Androni Giocattoli - Venezuela + 13:09
88 Filippo Fortin Bardiani Valvole - CSF Inox + 13:09
89 Matteo Di Serafino Androni Giocattoli - Venezuela + 13:09
90 Andrej Rajsp Radenska + 13:09
91 Artur Ershov RusVelo + 13:09
92 Sergey Shilov Lokosphinx + 13:09
93 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 13:09
94 Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team + 13:09
95 Mark Dzamastagic Sava + 11:50
96 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Baloise + 13:09
97 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 18:35
98 Endi Sirol Meridiana - Kamen Team + 19:08
99 Jure Miskulin Radenska + 19:08
100 Uros Repse Radenska + 19:08
101 Bruno Maltar Adria Mobil + 19:08
102 Allan Davis Orica - GreenEDGE + 19:08
103 Tadej Hiti Radenska + 19:08
104 Dalivier Ospina Colombia + 19:08
105 Roberto De Patre Vini Fantini - Selle Italia + 19:08
106 Boris Shpilevskiy Lokosphinx + 19:08
107 Robinson Chalapud Colombia + 19:08
108 Tadej Logar Sava + 19:08
109 Jan Tratnik Tirol Cycling Team + 19:08
110 Jure Bitenc Sava + 19:08
111 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela + 19:08
112 Ziga Marolt Sava + 19:08
113 Christian Delle Stelle Bardiani Valvole - CSF Inox + 19:08
114 Artem Ovechkin RusVelo + 19:08
115 Leonid Krasnov RusVelo + 19:08
116 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 19:08
DNS Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
Information
Nation Slovenia
Date 14th June
Where Kočevje -> Višnja Gora
What 2nd stage
Distance 168 km
Leader F.Felline
Youth J.Polanc
Points F.Felline
Mountain D.Ospina
Other
Embed Results