Tour of Slovenia - 2010

Overall Youth Points Mountain

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo 16:18:22
02 Giovanni Visconti ISD - Neri + 41
03 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 51
04 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 55
05 Jose Cayetano Sarmiento Acqua e Sapone + 55
06 Anders Lund Team Saxo Bank + 1:08
07 Marcos Garcia Xacobeo-Galicia + 1:08
08 Gasper Svab Sava + 1:58
09 Grega Bole Lampre-Farnese Vini + 2:00
10 Mitja Mahoric Adria Mobil + 2:08
11 Blaz Furdi Sava + 2:26
12 Matija Kvasina Zeroquadro - Radenska + 2:30
13 Francesco Failli Acqua e Sapone + 2:34
14 Robert Kiserlovski Liquigas-Doimo + 2:40
15 Patrik Sinkewitz ISD - Neri + 2:44
16 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 3:13
17 Tomasz Nose Adria Mobil + 3:15
18 Vladimir Kerkez Sava + 3:37
19 Luka Mezgec Zeroquadro - Radenska + 3:46
20 Massimo Codol Acqua e Sapone + 3:51
21 Radoslav Rogina Loborika + 3:58
22 Kristjan Koren Liquigas-Doimo + 3:58
23 Delio Fernandez Xacobeo-Galicia + 4:24
24 Nicki Sørensen Team Saxo Bank + 4:33
25 Martin Mortensen Vacansoleil + 4:46
26 Alfredo Balloni Lampre-Farnese Vini + 5:10
27 Riccardo Riccò [*] Ceramica Flaminia + 5:50
28 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 6:17
29 Matej Stare Sava + 6:18
30 Rodrigo Garcia Rena Xacobeo-Galicia + 6:23
31 Manuele Caddeo Zeroquadro - Radenska + 7:15
32 Jan Tratnik Zeroquadro - Radenska + 7:24
33 Tomislav Danculovic Loborika + 7:40
34 Pavel Kochetkov Zeroquadro - Radenska + 7:53
35 Nik Burjek Sava + 8:10
36 Emanuel Kiserlovski Loborika + 8:12
37 Johnny Hoogerland Vacansoleil + 9:10
38 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 9:13
39 Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia + 9:24
40 Steven Van Vooren Topsport Vlaanderen - Mercator + 9:51
41 Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia + 10:29
42 Borut Bozic Vacansoleil + 10:37
43 Bostijan Rezman Zeroquadro - Radenska + 10:42
44 Jaroslaw Marycz Team Saxo Bank + 11:47
45 Hrvoje Miholjevic Loborika + 11:53
46 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 11:59
47 David Tratnik Zeroquadro - Radenska + 11:59
48 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 11:59
49 Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator + 11:59
50 Richie Porte Team Saxo Bank + 11:59
51 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 12:10
52 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 13:35
53 Kristijan Durasek Loborika + 14:31
54 Marko Kump Adria Mobil + 14:36
55 Manuele Mori Lampre-Farnese Vini + 14:42
56 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 14:48
57 André Steensen Team Saxo Bank + 14:59
58 Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen - Mercator + 16:01
59 Francisco Pacheco Torres Xacobeo-Galicia + 16:01
60 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 16:07
61 Danilo Hondo Lampre-Farnese Vini + 16:07
62 Alberto Ongarato Vacansoleil + 16:07
63 Uros Murn Adria Mobil + 16:07
64 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 16:07
65 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 16:07
66 Daniele Bennati Liquigas-Doimo + 17:59
67 Blaz Jarc Adria Mobil + 18:23
68 Emanuele Vona ISD - Neri + 18:59
69 Jure Bitenc Obrazi - Delo Revije + 19:54
70 Luka Rakusa Obrazi - Delo Revije + 20:23
71 Jure Zrimsek Sava + 20:32
72 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 20:48
73 Mark Dzamastagic Sava + 21:16
74 Darko Blazevic Loborika + 21:36
75 Frank Høj Team Saxo Bank + 22:14
76 Uros Silar Sava + 23:57
77 Marcin Sapa Lampre-Farnese Vini + 24:02
78 Mauro Da Dalto Lampre-Farnese Vini + 24:02
79 Andrea Grendene Lampre-Farnese Vini + 24:02
80 Vitaliy Buts Lampre-Farnese Vini + 24:02
81 Davide Ricci Bitti ISD - Neri + 24:02
82 Stijn Joseph Topsport Vlaanderen - Mercator + 24:02
83 Kristjan Fajt Adria Mobil + 24:02
84 Andrej Omulec Obrazi - Delo Revije + 24:02
85 Gorik Gardeyn Vacansoleil + 24:02
86 Rok Jerse Obrazi - Delo Revije + 25:02
87 Reinier Honig Acqua e Sapone + 25:40
88 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 26:15
89 Primoz Segina Obrazi - Delo Revije + 26:51
90 Andi Bajc Zeroquadro - Radenska + 27:14
91 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 27:14
92 Raivis Belohvosciks Ceramica Flaminia + 28:03
93 Massimo Demarin Loborika + 28:17
94 Elia Viviani Liquigas-Doimo + 28:58
95 Diego Caccia ISD - Neri + 29:34
96 Davide Cimolai Liquigas-Doimo + 29:41
97 Francesco Chicchi Liquigas-Doimo + 31:36
98 Jure Zagar Adria Mobil + 31:52
99 Filippo Baggio Ceramica Flaminia + 32:40
100 Simon Novak Obrazi - Delo Revije + 32:45
101 Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo + 32:46
DNF Giuseppe Palumbo Acqua e Sapone
DNF Matej Gnezda Adria Mobil
DNF Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia
DNF Enrico Rossi Ceramica Flaminia
DNF Aleksandar Prso Loborika
DNF Blaz Bonca Obrazi - Delo Revije
DNF Gregor Lah Obrazi - Delo Revije
DNF Serafín Martinez Xacobeo-Galicia
Information
Nation Slovenia
Date 17th - 20th June
CAT 2.1
Other
Embed Results