Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Renewi Tour
WorldTour, Stage race, 29th September-3rd October 2020, Netherlands
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
GC
Points
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Israel
Italy
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Portugal
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Alpecin-Fenix
Astana Pro Team
Bahrain-McLaren
Bingoal-Wallonie Bruxelles
Bora-hansgrohe
CCC Team
Circus-Wanty Gobert
Cofidis
Deceuninck-Quick Step
EF Pro Cycling
Groupama - FDJ
INEOS Grenadiers
Israel Start-Up Nation
Lotto-Soudal
Mitchelton-Scott
Movistar
NTT Pro Cycling
Sport Vlaanderen-Baloise
Team Jumbo-Visma
Team Sunweb
Total Direct Énergie
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
van der Poel
Mathieu
1995
Alpecin-Fenix
10:43:08
400
02
Kragh Andersen
Søren
1994
Team Sunweb
+ 08
320
03
Küng
Stefan
1993
Groupama - FDJ
+ 23
260
04
Lampaert
Yves
1991
Deceuninck-Quick Step
+ 01:16
220
05
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
+ 01:21
180
06
Colbrelli
Sonny
1990
Bahrain-McLaren
+ 01:42
140
07
Sénéchal
Florian
1993
Deceuninck-Quick Step
+ 01:45
120
08
Teunissen
Mike
1992
Team Jumbo-Visma
+ 01:49
100
09
Vermeersch
Florian
1999
Lotto-Soudal
+ 01:59
80
10
Degenkolb
John
1989
Lotto-Soudal
+ 02:02
68
11
Drucker
Jempy
1986
Bora-hansgrohe
+ 02:06
56
12
Bissegger
Stefan
1998
EF Pro Cycling
+ 02:09
48
13
Philipsen
Jasper
1998
UAE Team Emirates
+ 02:14
40
14
Doull
Owain
1993
INEOS Grenadiers
+ 02:15
32
15
Pasqualon
Andrea
1988
Circus-Wanty Gobert
+ 02:16
28
16
Walscheid
Max
1993
NTT Pro Cycling
+ 02:23
24
17
Naesen
Lawrence
1992
AG2R La Mondiale
+ 02:25
24
18
Vermeersch
Gianni
1992
Alpecin-Fenix
+ 02:30
24
19
Politt
Nils
1994
Israel Start-Up Nation
+ 02:36
24
20
Rickaert
Jonas
1994
Alpecin-Fenix
+ 02:37
24
21
Sütterlin
Jasha
1992
Team Sunweb
+ 02:42
16
22
Jacobs
Johan
1997
Movistar
+ 02:43
16
23
Stybar
Zdenek
1985
Deceuninck-Quick Step
+ 02:55
16
24
Van Lerberghe
Bert
1992
Deceuninck-Quick Step
+ 02:55
16
25
García Cortina
Iván
1995
Bahrain-McLaren
+ 02:57
16
26
Dillier
Silvan
1990
AG2R La Mondiale
+ 02:58
16
27
Merlier
Tim
1992
Alpecin-Fenix
+ 03:02
16
28
Capiot
Amaury
1993
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 03:05
16
29
Maes
Nikolas
1986
Lotto-Soudal
+ 03:15
16
30
van Poppel
Danny
1993
Circus-Wanty Gobert
+ 03:17
16
31
Laporte
Christophe
1992
Cofidis
+ 03:28
8
32
Vanmarcke
Sep
1988
EF Pro Cycling
+ 03:29
8
33
Beullens
Cédric
1997
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 03:33
8
34
Terpstra
Niki
1984
Total Direct Énergie
+ 03:33
8
35
Hollmann
Juri
1999
Movistar
+ 03:37
8
36
Janse van Rensburg
Reinardt
1989
NTT Pro Cycling
+ 03:39
8
37
Geniets
Kevin
1997
Groupama - FDJ
+ 03:49
8
38
Van Hoecke
Gijs
1991
CCC Team
+ 03:54
8
39
Leysen
Senne
1996
Alpecin-Fenix
+ 03:57
8
40
Riabushenko
Alexandr
1995
UAE Team Emirates
+ 04:11
8
41
Langeveld
Sebastian
1985
EF Pro Cycling
+ 04:13
8
42
Claeys
Dimitri
1987
Cofidis
+ 04:21
8
43
Allegaert
Piet
1995
Cofidis
+ 04:39
8
44
Steimle
Jannik
1996
Deceuninck-Quick Step
+ 04:43
8
45
van Gestel
Dries
1994
Total Direct Énergie
+ 05:05
8
46
Burghardt
Marcus
1983
Bora-hansgrohe
+ 05:19
8
47
Meurisse
Xandro
1992
Circus-Wanty Gobert
+ 05:55
8
48
Lemoine
Cyril
1983
Cofidis
+ 06:18
8
49
Cardis
Romain
1992
Total Direct Énergie
+ 06:43
8
50
Vermote
Julien
1989
Cofidis
+ 06:49
8
51
Rivera
Brandon
1996
INEOS Grenadiers
+ 06:51
4
52
Robeet
Ludovic
1994
Bingoal-Wallonie Bruxelles
+ 07:23
4
53
Rodriguez
Carlos
2001
INEOS Grenadiers
+ 07:31
4
54
Covi
Alessandro
1998
UAE Team Emirates
+ 07:37
4
55
Knees
Christian
1981
INEOS Grenadiers
+ 08:00
4
56
Gogl
Michael
1993
NTT Pro Cycling
+ 08:04
2
57
Smith
Dion
1993
Mitchelton-Scott
+ 08:06
2
58
Boasson-Hagen
Edvald
1987
NTT Pro Cycling
+ 08:13
2
59
Van Goethem
Brian
1991
Lotto-Soudal
+ 08:17
2
60
Van Hooydonck
Nathan
1995
CCC Team
+ 08:21
2
61
Roosen
Timo
1993
Team Jumbo-Visma
+ 08:22
62
Lienhard
Fabian
1993
Groupama - FDJ
+ 08:26
63
Scotson
Callum
1996
Mitchelton-Scott
+ 08:51
64
Naesen
Oliver
1990
AG2R La Mondiale
+ 09:31
65
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
+ 10:34
66
Ligthart
Pim
1988
Total Direct Énergie
+ 10:37
67
Riesebeek
Oscar
1992
Alpecin-Fenix
+ 10:55
68
Bystrøm
Sven Erik
1992
UAE Team Emirates
+ 11:22
69
Ludvigsson
Tobias
1991
Groupama - FDJ
+ 11:51
70
Eekhoff
Nils
1998
Team Sunweb
+ 11:53
71
Duval
Julien
1990
AG2R La Mondiale
+ 12:14
72
Rutsch
Jonas
1998
EF Pro Cycling
+ 12:37
73
Mullen
Ryan
1994
Trek-Segafredo
+ 13:01
74
Kirsch
Alex
1992
Trek-Segafredo
+ 13:09
75
Wirtgen
Tom
1996
Bingoal-Wallonie Bruxelles
+ 13:15
76
Archbold
Shane
1989
Deceuninck-Quick Step
+ 13:16
77
Thijssen
Gerben
1998
Lotto-Soudal
+ 13:16
78
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team Jumbo-Visma
+ 13:23
79
Van Rooy
Kenneth
1993
Sport Vlaanderen-Baloise
+ 14:01
80
Stannard
Robert
1998
Mitchelton-Scott
+ 14:37
81
De Gendt
Aimé
1994
Circus-Wanty Gobert
+ 15:20
82
Wynants
Maarten
1982
Team Jumbo-Visma
+ 15:31
83
van der Hoorn
Taco
1993
Team Jumbo-Visma
+ 15:40
84
Boivin
Guillaume
1989
Israel Start-Up Nation
+ 16:14
85
Durbridge
Luke
1991
Mitchelton-Scott
+ 16:42
86
van den Berg
Julius
1996
EF Pro Cycling
+ 17:19
87
Petit
Adrien
1990
Total Direct Énergie
+ 17:36
88
Koch
Jonas
1993
CCC Team
+ 17:46
89
Basso
Leonardo
1993
INEOS Grenadiers
+ 18:15
90
De Bondt
Dries
1991
Alpecin-Fenix
+ 18:42
91
Konychev
Alexander
1998
Mitchelton-Scott
+ 18:55
92
Oliveira
Rui
1996
UAE Team Emirates
+ 19:43
93
Eenkhoorn
Pascal
1997
Team Jumbo-Visma
+ 20:58
94
Tiller
Rasmus
1996
NTT Pro Cycling
+ 20:59
DNF
Gougeard
Alexis
1993
AG2R La Mondiale
DNF
Venturini
Clément
1993
AG2R La Mondiale
DNF
Bohorquez
Hernando
1992
Astana Pro Team
DNF
De Vreese
Laurens
1988
Astana Pro Team
DNF
Fominykh
Daniil
1991
Astana Pro Team
DNF
Gidich
Yevgeniy
1996
Astana Pro Team
DNF
Gruzdev
Dmitriy
1986
Astana Pro Team
DNF
Martinelli
Davide
1993
Astana Pro Team
DNF
Cavendish
Mark
1985
Bahrain-McLaren
DNF
Haussler
Heinrich
1984
Bahrain-McLaren
DNF
Pibernik
Luka
1993
Bahrain-McLaren
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Bahrain-McLaren
DNF
Wright
Fred
1999
Bahrain-McLaren
DNF
De Bie
Sean
1991
Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF
Nõmmela
Aksel
1994
Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF
Planckaert
Baptiste
1988
Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF
Suter
Joel
1998
Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF
Taminiaux
Lionel
1996
Bingoal-Wallonie Bruxelles
DNF
Ackermann
Pascal
1994
Bora-hansgrohe
DNF
Laas
Martin
1993
Bora-hansgrohe
DNF
Schillinger
Andreas
1983
Bora-hansgrohe
DNF
Schwarzmann
Michael
1991
Bora-hansgrohe
DNF
Selig
Rüdiger
1989
Bora-hansgrohe
DNF
Bevin
Patrick
1991
CCC Team
DNF
Mareczko
Jakub
1994
CCC Team
DNF
Van Keirsbulck
Guillaume
1991
CCC Team
DNF
Ventoso
Francisco
1982
CCC Team
DNF
Dupont
Timothy
1987
Circus-Wanty Gobert
DNF
Kreder
Wesley
1990
Circus-Wanty Gobert
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Circus-Wanty Gobert
DNF
Morin
Emmanuel
1995
Cofidis
DNF
Touzé
Damien
1996
Cofidis
DNF
Steels
Stijn
1989
Deceuninck-Quick Step
DNF
Owen
Logan
1995
EF Pro Cycling
DNF
Scully
Thomas
1990
EF Pro Cycling
DNF
Brunel
Alexys
1998
Groupama - FDJ
DNF
Vincent
Léo
1995
Groupama - FDJ
DNF
Lawless
Christopher
1995
INEOS Grenadiers
DNF
Biermans
Jenthe
1995
Israel Start-Up Nation
DNF
Einhorn
Itamar
1997
Israel Start-Up Nation
DNF
McCabe
Travis
1989
Israel Start-Up Nation
DNF
Räim
Mihkel
1993
Israel Start-Up Nation
DNF
Würtz Schmidt
Mads
1994
Israel Start-Up Nation
DNF
Gilbert
Philippe
1982
Lotto-Soudal
DNF
Wallays
Jelle
1989
Lotto-Soudal
DNF
Edmondson
Alex
1993
Mitchelton-Scott
DNF
Groves
Kaden
1998
Mitchelton-Scott
DNF
Mas
Lluis
1989
Movistar
DNF
Norsgaard
Mathias
1997
Movistar
DNF
Roelandts
Jürgen
1985
Movistar
DNF
Dlamini
Nicholas
1995
NTT Pro Cycling
DNF
Thomson
Jay Robert
1986
NTT Pro Cycling
DNF
De Wilde
Gilles
1999
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Menten
Milan
1996
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Weemaes
Sasha
1998
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Willems
Thimo
1996
Sport Vlaanderen-Baloise
DNF
Jansen
Amund Grøndahl
1994
Team Jumbo-Visma
DNF
Andersen
Asbjørn Kragh
1992
Team Sunweb
DNF
Dainese
Alberto
1998
Team Sunweb
DNF
Kanter
Max
1997
Team Sunweb
DNF
Salmon
Martin
1997
Team Sunweb
DNF
Gaudin
Damien
1986
Total Direct Énergie
DNF
Manzin
Lorrenzo
1994
Total Direct Énergie
DNF
De Kort
Koen
1982
Trek-Segafredo
DNF
Liepins
Emils
1992
Trek-Segafredo
DNF
Moschetti
Matteo
1996
Trek-Segafredo
DNF
Quarterman
Charlie
1998
Trek-Segafredo
DNF
Bohli
Tom
1994
UAE Team Emirates
DNF
Oliveira
Ivo
1996
UAE Team Emirates
Information
Renewi Tour
Netherlands
29th September-3rd October 2020
2.UWT