Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Renewi Tour
WorldTour, Stage race, 12th -18th August 2019, Netherlands
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
GC
Points
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
China
Colombia
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
Bora - Hansgrohe
CCC Team
Deceuninck-Quick Step
Dimension Data
EF Education First
Groupama - FDJ
Lotto - Soudal
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Roompot - Charles
Sport Vlaanderen - Baloise
Team Ineos
Team Jumbo-Visma
Team Katusha - Alpecin
Team Sunweb
Total Direct Energie
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Wallonie Bruxelles
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
De Plus
Laurens
1995
Team Jumbo-Visma
21:29:55
400
02
Naesen
Oliver
1990
AG2R La Mondiale
+ 35
320
03
Wellens
Tim
1991
Lotto - Soudal
+ 36
260
04
Van Avermaet
Greg
1985
CCC Team
+ 37
220
05
Hirschi
Marc
1998
Team Sunweb
+ 44
180
06
Teunissen
Mike
1992
Team Jumbo-Visma
+ 01:06
140
07
García Cortina
Iván
1995
Bahrain - Merida
+ 01:13
120
08
Küng
Stefan
1993
Groupama - FDJ
+ 01:16
100
09
Clarke
Simon
1986
EF Education First
+ 01:19
80
10
Valgren
Michael
1992
Dimension Data
+ 01:23
68
11
Felline
Fabio
1990
Trek-Segafredo
+ 01:25
56
12
Vanmarcke
Sep
1988
EF Education First
+ 01:27
48
13
Gilbert
Philippe
1982
Deceuninck-Quick Step
+ 01:28
40
14
Smith
Dion
1993
Mitchelton - Scott
+ 01:30
32
15
Stybar
Zdenek
1985
Deceuninck-Quick Step
+ 01:40
28
16
Guerreiro
Ruben
1994
Team Katusha - Alpecin
+ 01:45
24
17
Janse van Rensburg
Reinardt
1989
Dimension Data
+ 01:47
24
18
van Baarle
Dylan
1992
Team Ineos
+ 03:13
24
19
McCarthy
Jay
1992
Bora - Hansgrohe
+ 03:40
24
20
Marcato
Marco
1984
UAE Team Emirates
+ 03:44
24
21
Tusveld
Martijn
1993
Team Sunweb
+ 05:21
16
22
Monfort
Maxime
1983
Lotto - Soudal
+ 05:30
16
23
Sénéchal
Florian
1993
Deceuninck-Quick Step
+ 05:33
16
24
Dewulf
Stan
1997
Lotto - Soudal
+ 06:26
16
25
Pöstlberger
Lukas
1992
Bora - Hansgrohe
+ 06:50
16
26
Roosen
Timo
1993
Team Jumbo-Visma
+ 07:03
16
27
Bakelants
Jan
1986
Team Sunweb
+ 07:13
16
28
Denz
Nico
1994
AG2R La Mondiale
+ 07:14
16
29
Golas
Michal
1984
Team Ineos
+ 07:31
16
30
Sprengers
Thomas
1990
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 07:43
16
31
Geniets
Kevin
1997
Groupama - FDJ
+ 09:28
8
32
Biermans
Jenthe
1995
Team Katusha - Alpecin
+ 09:57
8
33
Declercq
Tim
1989
Deceuninck-Quick Step
+ 09:59
8
34
Smit
Willie
1992
Team Katusha - Alpecin
+ 10:05
8
35
Warbasse
Lawrence
1990
AG2R La Mondiale
+ 10:08
8
36
Bauer
Jack
1985
Mitchelton - Scott
+ 10:20
8
37
Pedersen
Mads
1995
Trek-Segafredo
+ 10:26
8
38
Madouas
Valentin
1996
Groupama - FDJ
+ 11:15
8
39
Stannard
Robert
1998
Mitchelton - Scott
+ 11:22
8
40
Capiot
Amaury
1993
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 12:41
8
41
Meyer
Cameron
1988
Mitchelton - Scott
+ 12:43
8
42
Pedersen
Casper
1996
Team Sunweb
+ 13:22
8
43
Ballerini
Davide
1994
Astana Pro Team
+ 13:55
8
44
Menten
Milan
1996
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 14:01
8
45
Allegaert
Piet
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 14:22
8
46
Nieuwenhuis
Joris
1996
Team Sunweb
+ 14:28
8
47
Drucker
Jempy
1986
Bora - Hansgrohe
+ 14:38
8
48
Sütterlin
Jasha
1992
Movistar Team
+ 15:03
8
49
Bizhigitov
Zhandos
1991
Astana Pro Team
+ 15:14
8
50
Verona
Carlos
1992
Movistar Team
+ 15:18
8
51
Schär
Michael
1986
CCC Team
+ 16:02
4
52
Scotson
Callum
1996
Mitchelton - Scott
+ 16:11
4
53
Philipsen
Jasper
1998
UAE Team Emirates
+ 16:25
4
54
Asselman
Jesper
1990
Roompot - Charles
+ 16:30
4
55
De Gendt
Aimé
1994
Wanty - Groupe Gobert
+ 16:49
4
56
Maes
Nikolas
1986
Lotto - Soudal
+ 16:54
2
57
Docker
Mitchell
1986
EF Education First
+ 17:48
2
58
Albasini
Michael
1980
Mitchelton - Scott
+ 17:51
2
59
Van Emden
Jos
1985
Team Jumbo-Visma
+ 18:47
2
60
Affini
Edoardo
1996
Mitchelton - Scott
+ 19:04
2
61
Bennett
Sam
1990
Bora - Hansgrohe
+ 19:42
62
Wisniowski
Lukasz
1991
CCC Team
+ 19:44
63
Van Keirsbulck
Guillaume
1991
CCC Team
+ 19:46
64
Van Hoecke
Gijs
1991
CCC Team
+ 19:50
65
Gibbons
Ryan
1994
Dimension Data
+ 19:56
66
Vermote
Julien
1989
Dimension Data
+ 20:06
67
Boom
Lars
1985
Roompot - Charles
+ 20:10
68
Vallée
Boris
1993
Wanty - Groupe Gobert
+ 20:12
69
Knees
Christian
1981
Team Ineos
+ 20:17
70
Boudat
Thomas
1994
Total Direct Energie
+ 20:20
71
Halvorsen
Kristoffer
1996
Team Ineos
+ 20:23
72
Basso
Leonardo
1993
Team Ineos
+ 20:30
73
Theuns
Edward
1991
Trek-Segafredo
+ 20:31
74
Dupont
Timothy
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 20:39
75
van Schip
Jan-Willem
1994
Roompot - Charles
+ 20:43
76
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Team Katusha - Alpecin
+ 20:45
77
Nõmmela
Aksel
1994
Wallonie Bruxelles
+ 20:50
78
van Poppel
Boy
1988
Roompot - Charles
+ 21:01
79
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
+ 21:04
80
Debusschere
Jens
1989
Team Katusha - Alpecin
+ 21:10
81
Hollenstein
Reto
1985
Team Katusha - Alpecin
+ 21:15
82
Gruzdev
Dmitriy
1986
Astana Pro Team
+ 21:58
83
Steels
Stijn
1989
Roompot - Charles
+ 21:58
84
Sieberg
Marcel
1982
Bahrain - Merida
+ 22:01
85
Riesebeek
Oscar
1992
Roompot - Charles
+ 22:05
86
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
+ 22:06
87
Ferrari
Roberto
1983
UAE Team Emirates
+ 22:35
88
van Gestel
Dries
1994
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 22:44
89
Duval
Julien
1990
AG2R La Mondiale
+ 23:31
90
Roelandts
Jürgen
1985
Movistar Team
+ 23:31
91
Planckaert
Baptiste
1988
Wallonie Bruxelles
+ 23:46
92
Zakharov
Artyom
1991
Astana Pro Team
+ 24:04
93
Robeet
Ludovic
1994
Wallonie Bruxelles
+ 24:14
94
Bohli
Tom
1994
UAE Team Emirates
+ 24:34
95
Beppu
Fumiyuki
1983
Trek-Segafredo
+ 24:51
96
De Vreese
Laurens
1988
Astana Pro Team
+ 24:56
97
Verwilst
Aaron
1997
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 25:17
98
Planckaert
Edward
1995
Sport Vlaanderen - Baloise
+ 25:32
99
Martens
Paul
1983
Team Jumbo-Visma
+ 26:01
100
Démare
Arnaud
1991
Groupama - FDJ
+ 26:12
101
Oliveira
Rui
1996
UAE Team Emirates
+ 26:30
102
Bole
Grega
1985
Bahrain - Merida
+ 30:11
103
Burghardt
Marcus
1983
Bora - Hansgrohe
+ 34:32
104
Pichot
Alexandre
1983
Total Direct Energie
+ 37:54
DNF
Bagdonas
Gediminas
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Godon
Dorian
1996
AG2R La Mondiale
DNF
Boaro
Manuele
1987
Astana Pro Team
DNF
Gidich
Yevgeniy
1996
Astana Pro Team
DNF
Agnoli
Valerio
1985
Bahrain - Merida
DNF
Bauhaus
Phil
1994
Bahrain - Merida
DNF
Haussler
Heinrich
1984
Bahrain - Merida
DNF
Wang
Meiyin
1988
Bahrain - Merida
DNF
Gatto
Oscar
1985
Bora - Hansgrohe
DNF
Oss
Daniel
1987
Bora - Hansgrohe
DNF
Cerný
Josef
1993
CCC Team
DNF
Mareczko
Jakub
1994
CCC Team
DNF
Hodeg
Alvaro
1996
Deceuninck-Quick Step
DNF
Jungels
Bob
1992
Deceuninck-Quick Step
DNF
Keisse
Iljo
1982
Deceuninck-Quick Step
DNF
Hofland
Moreno
1991
EF Education First
DNF
Modolo
Sacha
1987
EF Education First
DNF
Owen
Logan
1995
EF Education First
DNF
van den Berg
Julius
1996
EF Education First
DNF
Le Gac
Olivier
1993
Groupama - FDJ
DNF
Scotson
Miles
1994
Groupama - FDJ
DNF
Sinkeldam
Ramon
1989
Groupama - FDJ
DNF
Frison
Frederik
1992
Lotto - Soudal
DNF
Mertz
Remy
1995
Lotto - Soudal
DNF
Van Goethem
Brian
1991
Lotto - Soudal
DNF
Anacona
Winner
1988
Movistar Team
DNF
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
DNF
Castrillo
Jaime
1996
Movistar Team
DNF
Mas
Lluis
1989
Movistar Team
DNF
Leysen
Senne
1996
Roompot - Charles
DNF
Bak
Lars
1980
Dimension Data
DNF
Renshaw
Mark
1982
Dimension Data
DNF
Tiller
Rasmus
1996
Dimension Data
DNF
Ganna
Filippo
1996
Team Ineos
DNF
Lawless
Christopher
1995
Team Ineos
DNF
Groenewegen
Dylan
1993
Team Jumbo-Visma
DNF
Wynants
Maarten
1982
Team Jumbo-Visma
DNF
Tanfield
Harry
1994
Team Katusha - Alpecin
DNF
Curvers
Roy
1979
Team Sunweb
DNF
Kragh Andersen
Søren
1994
Team Sunweb
DNF
Cardis
Romain
1992
Total Direct Energie
DNF
Gaudin
Damien
1986
Total Direct Energie
DNF
Ligthart
Pim
1988
Total Direct Energie
DNF
Petit
Adrien
1990
Total Direct Energie
DNF
Tulik
Angelo
1990
Total Direct Energie
DNF
Frame
Alex
1993
Trek-Segafredo
DNF
Kirsch
Alex
1992
Trek-Segafredo
DNF
Moschetti
Matteo
1996
Trek-Segafredo
DNF
Molano
Sebastian
1994
UAE Team Emirates
DNF
Troia
Oliviero
1994
UAE Team Emirates
DNF
Dehaes
Kenny
1984
Wallonie Bruxelles
DNF
Lietaer
Eliot
1990
Wallonie Bruxelles
DNF
Spengler
Lucas
1994
Wallonie Bruxelles
DNF
Taminiaux
Lionel
1996
Wallonie Bruxelles
DNF
Devriendt
Tom
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Meurisse
Xandro
1992
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Wanty - Groupe Gobert
Information
Renewi Tour
Netherlands
12th -18th August 2019
2.UWT