FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Renewi Tour
ProTour, Stage race, 20th -27th August 2008, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
GC
Points
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belarus
Belgium
Brazil
Colombia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Crédit Agricole
Cycle Collstrop
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre
Liquigas
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Skil - Shimano
Team Columbia
Team CSC - Saxo Bank
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
26:27:07
02
Rosseler
Sebastien
1981
Quick Step
+ 04
03
Rogers
Michael
1979
Team Columbia
+ 07
04
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 13
05
Greipel
André
1982
Team Columbia
+ 14
06
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 39
07
Knaven
Servais
1971
Team Columbia
+ 48
08
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 51
09
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
+ 54
10
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
+ 01:02
11
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 01:07
12
De Kort
Koen
1982
Astana
+ 01:19
13
Willems
Frederik
1979
Liquigas
+ 01:22
14
Turgot
Sébastien
1984
Bouygues Telecom
+ 01:25
15
Mangel
Laurent
1981
AG2R La Mondiale
+ 01:27
16
Bozic
Borut
1980
Cycle Collstrop
+ 01:30
17
Cretskens
Wilfried
1976
Quick Step
+ 01:33
18
Velo
Marco
1974
Team Milram
+ 01:33
19
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
+ 01:34
20
Hammond
Roger
1974
Team Columbia
+ 01:48
21
Steegmans
Gert
1980
Quick Step
+ 01:52
22
Klier
Andreas
1976
Team Columbia
+ 01:57
23
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
+ 02:01
24
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 02:10
25
de Jongh
Steven
1973
Quick Step
+ 02:10
26
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 02:21
27
Marcato
Marco
1984
Cycle Collstrop
+ 02:27
28
Kopp
David
1979
Cycle Collstrop
+ 03:11
29
Lund
Anders
1985
Team CSC - Saxo Bank
+ 03:12
30
Righi
Daniele
1976
Lampre
+ 04:01
31
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step
+ 04:44
32
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
+ 05:16
33
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 05:41
34
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 05:45
35
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 08:26
36
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
+ 08:34
37
Joachim
Benoit
1976
Astana
+ 13:57
38
Furlan
Angelo
1977
Crédit Agricole
+ 14:02
39
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Columbia
+ 14:38
40
Hoste
Leif
[*]
1977
Silence - Lotto
+ 15:09
41
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 15:45
42
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 16:07
43
Perez
Marlon
1976
Caisse d'Epargne
+ 16:08
44
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
+ 16:28
45
Devine
John
1985
Team Columbia
+ 16:28
46
Kemps
Aaron
1983
Astana
+ 16:31
47
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
+ 16:31
48
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 16:40
49
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
+ 16:46
50
Bak
Lars
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 16:49
51
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 16:49
52
Golas
Michal
1984
Cycle Collstrop
+ 16:54
53
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 17:00
54
Selvaggi
Mirko
1985
Cycle Collstrop
+ 17:08
55
Capelli
Ermanno
1985
Scott - American Beef
+ 17:12
56
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne
+ 17:15
57
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
+ 17:26
58
De Vocht
Wim
1982
Silence - Lotto
+ 17:36
59
Steurs
Geert
1981
Silence - Lotto
+ 17:40
60
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
+ 17:42
61
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 17:45
62
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
+ 17:47
63
Frei
Thomas
1985
Astana
+ 17:47
64
Bertogliati
Rubens
1979
Scott - American Beef
+ 17:53
65
Goss
Matthew
1986
Team CSC - Saxo Bank
+ 18:11
66
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 18:11
67
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
+ 18:24
68
Chicchi
Francesco
1980
Liquigas
+ 18:25
69
Edaleine
Christophe
1979
AG2R La Mondiale
+ 18:29
70
Pronk
Matthé
1974
Cycle Collstrop
+ 18:34
71
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
+ 19:03
72
Belohvosciks
Raivis
1976
Scott - American Beef
+ 19:04
73
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 19:21
74
Pagliarini
Luciano
1978
Scott - American Beef
+ 19:48
75
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 20:47
76
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 24:02
77
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
+ 24:45
78
Klostergaard
Kasper
1983
Team CSC - Saxo Bank
+ 25:20
79
Curtolo
Alberto
1984
Liquigas
+ 25:51
80
Engoulvent
Jimmy
1979
Crédit Agricole
+ 26:25
81
Pineau
Cédric
1985
AG2R La Mondiale
+ 27:05
82
Coppel
Jérôme
1986
Française des Jeux
+ 28:09
83
Del Nero Montes
Jesus
1982
Scott - American Beef
+ 28:16
84
Roesems
Bert
1972
Silence - Lotto
+ 28:16
85
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 28:31
86
Gerrans
Simon
1980
Crédit Agricole
+ 28:40
87
De Greef
Francis
1985
Silence - Lotto
+ 28:50
88
Blain
Alexandre
1981
Cofidis
+ 28:55
89
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 29:11
90
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 29:23
91
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 29:30
92
Kupeshov
Berik
1987
Astana
+ 29:30
93
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 29:34
94
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 30:05
95
Høj
Frank
1973
Cofidis
+ 30:25
96
Villa
Romain
1985
Cofidis
+ 31:06
97
Barla
Luca
1987
Team Milram
+ 31:07
98
Rudaskov
Sergey
1984
Cycle Collstrop
+ 31:07
99
Bono
Matteo
1983
Lampre
+ 31:09
100
Brard
Florent
1976
Cofidis
+ 31:10
101
Alarcon
Raul
1986
Scott - American Beef
+ 33:47
102
Senac
Jean-Charles
1985
AG2R La Mondiale
+ 35:31
103
Grendene
Andrea
1986
Lampre
+ 35:33
104
Monier
Damien
1982
Cofidis
+ 36:26
105
Simon
Julien
1985
Crédit Agricole
+ 36:36
106
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 36:43
107
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 36:53
108
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
+ 37:33
109
Flahaut
Denis
1978
Scott - American Beef
+ 43:50
DNF
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
DNF
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R La Mondiale
DNF
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R La Mondiale
DNF
Morabito
Steve
1983
Astana
DNF
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
DNF
Clerc
Aurelien
1979
Bouygues Telecom
DNF
Crosbie
Nicolas
1980
Bouygues Telecom
DNF
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
DNF
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne
DNF
Hunt
Jeremy
1974
Crédit Agricole
DNF
Kern
Christophe
1981
Crédit Agricole
DNF
Lemoine
Cyril
1983
Crédit Agricole
DNF
Talabardon
Yannick
1981
Crédit Agricole
DNF
Lagutin
Sergey
1981
Cycle Collstrop
DNF
Galparsoro
Dionisio
1978
Euskaltel-Euskadi
DNF
Delage
Mickaël
1985
Française des Jeux
DNF
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
DNF
Meersman
Gianni
1985
Française des Jeux
DNF
Vanendert
Jelle
1985
Française des Jeux
DNF
Fothen
Thomas
1983
Gerolsteiner
DNF
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
DNF
Haussler
Heinrich
1984
Gerolsteiner
DNF
Schreck
Stephan
1978
Gerolsteiner
DNF
Baldato
Fabio
1968
Lampre
DNF
Szmyd
Sylwester
1978
Lampre
DNF
Bennati
Daniele
1980
Liquigas
DNF
Corioni
Claudio
1982
Liquigas
DNF
Franzoi
Enrico
1982
Liquigas
DNF
Boonen
Tom
1980
Quick Step
DNF
Elijzen
Michiel
1982
Rabobank
DNF
Capecchi
Eros
1986
Scott - American Beef
DNF
D'Hollander
Glenn
1974
Silence - Lotto
DNF
Tjallingii
Maarten
1977
Silence - Lotto
DNF
Siedler
Sebastien
1978
Skil - Shimano
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia
DNF
Breschel
Matti
1984
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Haedo
Juan José
1981
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Steensen
André
1987
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Van Goolen
Jurgen
1980
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Gajek
Artur
1985
Team Milram
DNF
Haueisen
Dennis
1978
Team Milram
DNF
Sabatini
Fabio
1985
Team Milram
Information
Renewi Tour
Netherlands
20th -27th August 2008
2.PT