Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Renewi Tour
ProTour, Stage race, Prologue 20th August 2008, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Stage
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belarus
Belgium
Brazil
Colombia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Latvia
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
Spain
Switzerland
Ukraine
USA
Uzbekistan
Teams
AG2R La Mondiale
Astana
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne
Cofidis
Crédit Agricole
Cycle Collstrop
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre
Liquigas
Quick Step
Rabobank
Scott - American Beef
Silence - Lotto
Skil - Shimano
Team Columbia
Team CSC - Saxo Bank
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
05:31
02
Lemoine
Cyril
1983
Crédit Agricole
+ 00
03
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Columbia
+ 01
04
Rosseler
Sebastien
1981
Quick Step
+ 03
05
Rogers
Michael
1979
Team Columbia
+ 04
06
De Kort
Koen
1982
Astana
+ 04
07
Van Goolen
Jurgen
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 05
08
Engoulvent
Jimmy
1979
Crédit Agricole
+ 05
09
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
+ 06
10
Perez
Marlon
1976
Caisse d'Epargne
+ 06
11
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 07
12
Tjallingii
Maarten
1977
Silence - Lotto
+ 07
13
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 08
14
Devolder
Stijn
1979
Quick Step
+ 08
15
Elijzen
Michiel
1982
Rabobank
+ 09
16
Frei
Thomas
1985
Astana
+ 09
17
Greipel
André
1982
Team Columbia
+ 10
18
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 10
19
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 10
20
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
+ 10
21
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
+ 10
22
Bennati
Daniele
1980
Liquigas
+ 10
23
Kern
Christophe
1981
Crédit Agricole
+ 11
24
Hoste
Leif
[*]
1977
Silence - Lotto
+ 12
25
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 13
26
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step
+ 13
27
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 13
28
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
+ 14
29
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia
+ 14
30
Kemps
Aaron
1983
Astana
+ 14
31
Coppel
Jérôme
1986
Française des Jeux
+ 14
32
Bozic
Borut
1980
Cycle Collstrop
+ 14
33
Simon
Julien
1985
Crédit Agricole
+ 15
34
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 15
35
Meersman
Gianni
1985
Française des Jeux
+ 15
36
Golas
Michal
1984
Cycle Collstrop
+ 15
37
Gajek
Artur
1985
Team Milram
+ 15
38
Verdugo
Gorka
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 17
39
de Jongh
Steven
1973
Quick Step
+ 17
40
Høj
Frank
1973
Cofidis
+ 17
41
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
+ 17
42
Turgot
Sébastien
1984
Bouygues Telecom
+ 17
43
Willems
Frederik
1979
Liquigas
+ 17
44
Steensen
André
1987
Team CSC - Saxo Bank
+ 17
45
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 17
46
Gerrans
Simon
1980
Crédit Agricole
+ 18
47
Cretskens
Wilfried
1976
Quick Step
+ 18
48
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 18
49
Taaramäe
Rein
1987
Cofidis
+ 18
50
Capelli
Ermanno
1985
Scott - American Beef
+ 18
51
Chicchi
Francesco
1980
Liquigas
+ 18
52
Eichler
Markus
1982
Team Milram
+ 18
53
D'Hollander
Glenn
1974
Silence - Lotto
+ 19
54
Capecchi
Eros
1986
Scott - American Beef
+ 19
55
Rudaskov
Sergey
1984
Cycle Collstrop
+ 19
56
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
+ 20
57
Blain
Alexandre
1981
Cofidis
+ 20
58
Edaleine
Christophe
1979
AG2R La Mondiale
+ 20
59
Mangel
Laurent
1981
AG2R La Mondiale
+ 20
60
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 20
61
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 20
62
Devine
John
1985
Team Columbia
+ 21
63
Delage
Mickaël
1985
Française des Jeux
+ 21
64
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
+ 21
65
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 21
66
Velo
Marco
1974
Team Milram
+ 21
67
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
+ 22
68
Boonen
Tom
1980
Quick Step
+ 22
69
Knaven
Servais
1971
Team Columbia
+ 22
70
Marcato
Marco
1984
Cycle Collstrop
+ 23
71
Albizuri Aransono
Benat
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 23
72
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
+ 23
73
Belohvosciks
Raivis
1976
Scott - American Beef
+ 24
74
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
+ 24
75
Horrach
Joan
1974
Caisse d'Epargne
+ 24
76
De Greef
Francis
1985
Silence - Lotto
+ 24
77
Bak
Lars
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 24
78
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
+ 24
79
Steegmans
Gert
1980
Quick Step
+ 24
80
Curtolo
Alberto
1984
Liquigas
+ 24
81
Villa
Romain
1985
Cofidis
+ 24
82
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne
+ 24
83
Pineau
Cédric
1985
AG2R La Mondiale
+ 25
84
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
+ 25
85
Schreck
Stephan
1978
Gerolsteiner
+ 25
86
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 25
87
Agirre Asegniloaza
Josu
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 25
88
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
+ 26
89
Morabito
Steve
1983
Astana
+ 26
90
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 27
91
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
+ 28
92
Szmyd
Sylwester
1978
Lampre
+ 28
93
Franzoi
Enrico
1982
Liquigas
+ 28
94
Goesinnen
Floris
1983
Skil - Shimano
+ 28
95
Barla
Luca
1987
Team Milram
+ 29
96
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 29
97
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 29
98
Klostergaard
Kasper
1983
Team CSC - Saxo Bank
+ 30
99
Pronk
Matthé
1974
Cycle Collstrop
+ 30
100
Klier
Andreas
1976
Team Columbia
+ 30
101
Selvaggi
Mirko
1985
Cycle Collstrop
+ 30
102
Vanendert
Jelle
1985
Française des Jeux
+ 31
103
Furlan
Angelo
1977
Crédit Agricole
+ 31
104
Del Nero Montes
Jesus
1982
Scott - American Beef
+ 32
105
Haussler
Heinrich
1984
Gerolsteiner
+ 32
106
Senac
Jean-Charles
1985
AG2R La Mondiale
+ 32
107
Hammond
Roger
1974
Team Columbia
+ 32
108
Corioni
Claudio
1982
Liquigas
+ 33
109
Bonnaire
Olivier
1983
Bouygues Telecom
+ 33
110
Kupeshov
Berik
1987
Astana
+ 33
111
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
+ 33
112
De Vocht
Wim
1982
Silence - Lotto
+ 33
113
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
+ 34
114
Gène
Yohann
1981
Bouygues Telecom
+ 34
115
Monier
Damien
1982
Cofidis
+ 36
116
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 36
117
Goss
Matthew
1986
Team CSC - Saxo Bank
+ 37
118
Clerc
Aurelien
1979
Bouygues Telecom
+ 37
119
Lagutin
Sergey
1981
Cycle Collstrop
+ 37
120
Poitschke
Enrico
1969
Team Milram
+ 37
121
Kopp
David
1979
Cycle Collstrop
+ 37
122
Siedler
Sebastien
1978
Skil - Shimano
+ 37
123
Grendene
Andrea
1986
Lampre
+ 38
124
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 38
125
Haedo
Juan José
1981
Team CSC - Saxo Bank
+ 38
126
Bertogliati
Rubens
1979
Scott - American Beef
+ 38
127
Bono
Matteo
1983
Lampre
+ 39
128
Lafuente
Andoni
1985
Euskaltel-Euskadi
+ 39
129
Steurs
Geert
1981
Silence - Lotto
+ 39
130
Breschel
Matti
1984
Team CSC - Saxo Bank
+ 40
131
Roesems
Bert
1972
Silence - Lotto
+ 40
132
Poulhiès
Stéphane
1985
AG2R La Mondiale
+ 40
133
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R La Mondiale
+ 40
134
Righi
Daniele
1976
Lampre
+ 40
135
Sabatini
Fabio
1985
Team Milram
+ 41
136
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 41
137
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 41
138
Brard
Florent
1976
Cofidis
+ 41
139
Pagliarini
Luciano
1978
Scott - American Beef
+ 42
140
Alarcon
Raul
1986
Scott - American Beef
+ 42
141
Hunt
Jeremy
1974
Crédit Agricole
+ 42
142
Fothen
Thomas
1983
Gerolsteiner
+ 44
143
Crosbie
Nicolas
1980
Bouygues Telecom
+ 44
144
Joachim
Benoit
1976
Astana
+ 44
145
Gilbert
Philippe
1982
Française des Jeux
+ 47
146
Haueisen
Dennis
1978
Team Milram
+ 47
147
Flahaut
Denis
1978
Scott - American Beef
+ 49
148
Talabardon
Yannick
1981
Crédit Agricole
+ 50
149
Lund
Anders
1985
Team CSC - Saxo Bank
+ 52
150
Baldato
Fabio
1968
Lampre
+ 53
151
Galparsoro
Dionisio
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 55
Information
Renewi Tour
Netherlands
Prologue | 4.0 km
Sittard
->
Geleen
2.PT
I.Gutiérrez
| Leader