Right now: Transfers 2022 > 2023

Villafranca de Ordizia - 2022

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Yates Simon Team BikeExchange-Jayco 125 03:52:51
2 Smith Dion Team BikeExchange-Jayco 85 + 10
3 Cañellas Xavier JAVA Kiwi Atlántico 70 + 10
4 Ayuso Juan UAE Team Emirates 60 + 10
5 Battistella Samuele Astana Qazaqstan Team 50 + 10
6 Pedrero Antonio Movistar Team 40 + 10
7 Piccolo Andrea Drone Hopper-Androni Giocattoli 35 + 10
8 Barceló Fernando Caja Rural-Seguros RGA 30 + 10
9 Gesbert Elie Team Arkéa-Samsic 25 + 10
10 Delaplace Anthony Team Arkéa-Samsic 20 + 10
11 Fedeli Alessandro EOLO-Kometa Cycling Team 15 + 10
12 Bol Jetse Burgos-BH 10 + 10
13 Nicolau Joel Caja Rural-Seguros RGA 5 + 10
14 Umba Santiago Drone Hopper-Androni Giocattoli 5 + 10
15 Chaves Esteban EF Education-EasyPost 5 + 10
16 Polanc Jan UAE Team Emirates 3 + 10
17 Hagen Carl Fredrik Israel-Premier Tech 3 + 10
18 Piccoli James Israel-Premier Tech 3 + 10
19 Lastra Jonathan Caja Rural-Seguros RGA 3 + 10
20 Ferron Valentin TotalEnergies 3 + 10
21 Cuadrado Unai Euskaltel-Euskadi 3 + 10
22 Hamilton Lucas Team BikeExchange-Jayco 3 + 10
23 Langellotti Victor Burgos-BH 3 + 10
24 Madrazo Angel Burgos-BH 3 + 10
25 Carretero Hector Equipo Kern Pharma 3 + 10
26 de Bod Stefan Astana Qazaqstan Team + 10
27 Adriá Roger Equipo Kern Pharma + 10
28 Navarro Daniel Burgos-BH + 13
29 Iturria Mikel Euskaltel-Euskadi + 13
30 Bizkarra Mikel Euskaltel-Euskadi + 13
31 Carthy Hugh EF Education-EasyPost + 13
32 Berrade Urko Equipo Kern Pharma + 32
33 Gibbons Ryan UAE Team Emirates + 01:15
34 Angulo Antonio Euskaltel-Euskadi + 01:15
35 Rosskopf Joey Human Powered Health + 01:15
36 Maas Jan Team BikeExchange-Jayco + 01:15
37 Serrano Gonzalo Movistar Team + 01:15
38 Izagirre Gorka Movistar Team + 01:15
39 Miquel Delgado Pau Equipo Kern Pharma + 01:15
40 Ravasi Edward EOLO-Kometa Cycling Team + 01:15
41 Gonzalez Roberto JAVA Kiwi Atlántico + 01:15
42 Martin Sergio Caja Rural-Seguros RGA + 01:15
43 Grmay Tsgabu Team BikeExchange-Jayco + 01:15
44 Arrieta Igor Equipo Kern Pharma + 01:15
45 Sepulveda Eduardo Drone Hopper-Androni Giocattoli + 01:15
46 Nibali Vincenzo Astana Qazaqstan Team + 01:15
47 Ropero Alejandro EOLO-Kometa Cycling Team + 01:15
48 Lopez Caravaca Jordi Equipo Kern Pharma + 01:15
49 Caicedo Jonathan EF Education-EasyPost + 01:20
50 De Marchi Alessandro Israel-Premier Tech + 01:21
51 Armstrong Thomas Electro Hiper Europa-Caldas + 01:59
52 Barrenetxea Jon Caja Rural-Seguros RGA + 01:59
53 Guernalec Thibault Team Arkéa-Samsic + 02:11
54 Smit Willie China Glory Continental Cycling Team + 02:11
55 Azurmendi Ibai Euskaltel-Euskadi + 04:39
56 Bisolti Alessandro Drone Hopper-Androni Giocattoli + 04:39
57 Ponomar Andrii Drone Hopper-Androni Giocattoli + 04:39
58 Garcia Sergio EOLO-Kometa Cycling Team + 04:39
59 García Cortina Iván Movistar Team + 04:39
60 Steinhauser Georg EF Education-EasyPost + 04:39
61 Ourselin Paul TotalEnergies + 04:39
62 Quinn Sean EF Education-EasyPost + 04:39
63 Simon Julien TotalEnergies + 04:39
64 Sanchez Mayo Pelayo Burgos-BH + 04:39
65 Elosegui Iñigo Movistar Team + 04:39
66 Rodríguez Óscar Movistar Team + 04:39
67 Pronskiy Vadim Astana Qazaqstan Team + 04:39
68 Peña Jesus David Team BikeExchange-Jayco + 04:39
69 Cepeda Jefferson Caja Rural-Seguros RGA + 04:39
70 Ledanois Kevin Team Arkéa-Samsic + 04:39
71 Laengen Vegard Stake UAE Team Emirates + 04:39
72 Ardila Andres UAE Team Emirates + 04:39
73 Iribar Unai Euskaltel-Euskadi + 06:44
74 Molenaar Alex Burgos-BH + 07:12
75 Hermans Ben Israel-Premier Tech + 07:12
76 Aasvold Kristian Human Powered Health + 07:12
77 De La Parte Victor TotalEnergies + 07:12
78 Pascual Eusebio Bahrain Cycling Academy + 07:12
79 Scotson Callum Team BikeExchange-Jayco + 07:12
80 Gil Javier Bahrain Cycling Academy + 08:01
81 Alba Juan Diego Drone Hopper-Androni Giocattoli + 08:01
82 Bennassar Juan Martin Manuela Fundación + 08:41
83 Ruiz Ibon Equipo Kern Pharma + 08:41
84 Joyce Colin Human Powered Health + 08:41
85 Ballesteros Miguel Electro Hiper Europa-Caldas + 08:41
86 Van Empel Etienne China Glory Continental Cycling Team + 08:41
87 Estelrich Mateu Electro Hiper Europa-Caldas + 08:41
88 Perez-Landaluce Eduardo Manuela Fundación + 08:41
89 Gutierrez Heberth Electro Hiper Europa-Caldas + 08:41
90 Mesa Pietralunga Santiago Manuela Fundación + 08:41
91 Lopez-Cozar Juan Antonio Burgos-BH + 08:41
92 Lyu Xianjing China Glory Continental Cycling Team + 08:41
93 Florez Miguel Team Arkéa-Samsic + 11:56
94 Jurado Marcos Electro Hiper Europa-Caldas + 11:56
95 Rota Rus Raul Manuela Fundación + 11:56
96 Torres Edwin JAVA Kiwi Atlántico + 12:36
97 Honig Reinier China Glory Continental Cycling Team + 12:36
98 Bruzual José JAVA Kiwi Atlántico + 12:36
99 Boaro Manuele Astana Qazaqstan Team + 12:36
100 van den Berg Julius EF Education-EasyPost + 12:36
101 Grellier Fabien TotalEnergies + 12:36
102 Rangel Vinicius Movistar Team + 12:36
103 Cabot Jérémy TotalEnergies + 12:36
104 Murphy Kyle Human Powered Health + 13:47
105 Jousseaume Alan TotalEnergies + 14:40
106 Jensen August Human Powered Health + 15:58
107 Arvanitou Nikiforos JAVA Kiwi Atlántico + 15:58
108 Valls Alemany Miquel Manuela Fundación + 15:58
109 Gasparini Alessio JAVA Kiwi Atlántico + 15:58
110 Mirza Yousef UAE Team Emirates + 15:58
111 Nurlykhassym Nurbergen Astana Qazaqstan Team + 15:58
112 Hjorth Jonas Bahrain Cycling Academy + 15:58
113 Natarov Yuriy Astana Qazaqstan Team + 15:58
114 Strong Hayden China Glory Continental Cycling Team + 15:58
115 Nazaerbieke Bieken China Glory Continental Cycling Team + 15:58
116 Ospina Carlos Andres Electro Hiper Europa-Caldas + 17:36
117 Ries Michel Team Arkéa-Samsic + 18:10
118 Costa Rui UAE Team Emirates + 18:11
119 Ishihara Yuki JAVA Kiwi Atlántico + 18:24
120 Irizar Julen Euskaltel-Euskadi + 18:24
121 Martin David EOLO-Kometa Cycling Team + 18:29
OOT van Elzakker Wout Bahrain Cycling Academy
OOT Agrotis Alexandros Israel-Premier Tech
OOT Naser Ahmed Bahrain Cycling Academy
DNS Martin Gutierrez Alex EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Nieve Mikel Caja Rural-Seguros RGA
DNF Cataford Alexander Israel-Premier Tech
DNF Swirbul Keegan Human Powered Health
DNF Khalefa Yahiaaldien Bahrain Cycling Academy
DNF Muñoz Daniel Drone Hopper-Androni Giocattoli
DNF Hecht Gage Human Powered Health
DNF Viegas Daniel EOLO-Kometa Cycling Team
DNF Martorell Haga Erik Manuela Fundación
DNF Ramirez John Stiven Electro Hiper Europa-Caldas
DNF Chacon Franklin Manuela Fundación
DNF Arroyave Daniel EF Education-EasyPost
DNF Xu Changquang China Glory Continental Cycling Team

Information