Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Villafranca de Ordizia
UCI, One-day race, 12th October 2020, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
Results
Embed Results
Nations
Belgium
Canada
Colombia
Ecuador
Estonia
France
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Luxembourg
Netherlands
Norway
Portugal
Spain
USA
Venezuela
Teams
Amore & Vita | P:
Arkéa-Samsic
Bahrain Cycling Academy
Burgos-BH
Caja Rural-Seguros RGA
Efapel
Equipo Kern Pharma
Euskaltel-Euskadi
EvoPro Racing
Feirense
Gios-Kiwi Atlántico
Kometa-Xstra
Nippo-Delko One Provence
Rally Cycling
Utsunomiya Blitzen
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Carr
Simon
1998
Nippo-Delko One Provence
03:52:42
125
02
Murphy
Kyle
1991
Rally Cycling
+ 36
85
03
Anacona
Winner
1988
Arkéa-Samsic
+ 36
70
04
Cepeda
Jefferson
1996
Caja Rural-Seguros RGA
+ 36
60
05
Cuadrado
Unai
1997
Euskaltel-Euskadi
+ 50
50
06
Bol
Jetse
1989
Burgos-BH
+ 01:20
40
07
Ledanois
Kevin
1993
Arkéa-Samsic
+ 01:20
35
08
Delaplace
Anthony
1989
Arkéa-Samsic
+ 01:20
30
09
Louvel
Matis
1999
Arkéa-Samsic
+ 01:39
25
10
Silva
Rafael
1990
Efapel
+ 01:39
20
11
Hardy
Romain
1988
Arkéa-Samsic
+ 01:39
15
12
Martín
Gotzon
1996
Euskaltel-Euskadi
+ 01:39
10
13
Fernandez
Delio
1986
Nippo-Delko One Provence
+ 01:39
5
14
Diaz
Jose Manuel
1995
Nippo-Delko One Provence
+ 01:39
5
15
Bizkarra
Mikel
1989
Euskaltel-Euskadi
+ 01:48
5
16
Tizza
Marco
1992
Amore & Vita | P:
+ 01:53
3
17
Amezqueta
Julen
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 01:55
3
18
Serrano
Gonzalo
1994
Caja Rural-Seguros RGA
+ 01:55
3
19
Ropero
Alejandro
1998
Kometa-Xstra
+ 03:06
3
20
Masuda
Nariyuki
1983
Utsunomiya Blitzen
+ 05:21
3
21
Ruiz
Ibon
1999
Equipo Kern Pharma
+ 05:21
3
22
Gutiérrez
José Manuel
1988
Gios-Kiwi Atlántico
+ 05:21
3
23
Reis
Rafael
1992
Feirense
+ 05:23
3
24
Irisarri
Jon
1995
Caja Rural-Seguros RGA
+ 05:23
3
25
Juaristi
Txomin
1995
Euskaltel-Euskadi
+ 05:27
3
26
Font Mas
Bernat
1994
EvoPro Racing
+ 06:35
27
Madrazo
Angel
1988
Burgos-BH
+ 08:24
28
Finetto
Mauro
1985
Nippo-Delko One Provence
+ 08:24
29
Mannion
Gavin
1991
Rally Cycling
+ 08:24
30
Garcia
Jhojan
1998
Caja Rural-Seguros RGA
+ 08:24
31
Declercq
Benjamin
1994
Arkéa-Samsic
+ 09:17
32
Nicolau
Joel
1997
Caja Rural-Seguros RGA
+ 13:14
33
Iturria
Mikel
1992
Euskaltel-Euskadi
+ 13:14
34
Bagües
Aritz
1989
Caja Rural-Seguros RGA
+ 13:14
35
Cabedo
Oscar
1994
Burgos-BH
+ 13:14
36
Bravo
Garikoitz
1989
Euskaltel-Euskadi
+ 13:14
37
Agirre
Jon
1997
Equipo Kern Pharma
+ 13:14
38
Eyskens
Jeroen
1993
EvoPro Racing
+ 13:14
39
Gravalos
Arturo
1998
Kometa-Xstra
+ 15:17
40
Reguero
Gabriel
1993
Bahrain Cycling Academy
+ 15:17
41
Sevilla
Diego
1996
Kometa-Xstra
+ 15:17
42
Pascual
Eusebio
1995
Bahrain Cycling Academy
+ 15:17
43
Ferreira
Antonio
2000
Feirense
+ 15:17
44
Garcia
Sergio
1999
Kometa-Xstra
+ 15:17
45
Antunes
Tiago
1997
Efapel
+ 15:17
46
Pelegrí
Óscar
1994
Feirense
+ 15:17
47
Araiz
Sergio
1998
Equipo Kern Pharma
+ 15:17
48
Parra
José Félix
1997
Equipo Kern Pharma
+ 15:17
49
Armillas
Gerard
1995
Efapel
+ 15:17
50
Vilela
Ricardo
1987
Burgos-BH
+ 15:17
DNF
Appollonio
Davide
1989
Amore & Vita | P:
DNF
Marchesini
Riccardo
1993
Amore & Vita | P:
DNF
Meucci
Andrea
1994
Amore & Vita | P:
DNF
Petelin
Charly
1994
Amore & Vita | P:
DNF
Zullo
Antonio
1993
Amore & Vita | P:
DNF
Hjorth
Jonas
1993
Bahrain Cycling Academy
DNF
Juan Castellano
Miguel
1998
Bahrain Cycling Academy
DNF
Valiente
Eric
1992
Bahrain Cycling Academy
DNF
Cubero
Jorge
1992
Burgos-BH
DNF
Ezquerra
Jesus
1990
Burgos-BH
DNF
Guerrero
Pablo
1992
Burgos-BH
DNF
Almeida
Diogo
2001
Efapel
DNF
Machado
Tiago
1985
Efapel
DNF
Paulinho
Pedro
1990
Efapel
DNF
Saenz
Nicolas
1997
Efapel
DNF
Lopez
Jordi
1998
Equipo Kern Pharma
DNF
Moreno
Ivan
1996
Equipo Kern Pharma
DNF
Sanz
Enrique
1989
Equipo Kern Pharma
DNF
Azurmendi
Ibai
1996
Euskaltel-Euskadi
DNF
Cevini
Peter
1991
EvoPro Racing
DNF
Fiefvez
Rudy
1993
EvoPro Racing
DNF
Kearney
Aaron
1998
EvoPro Racing
DNF
Nisu
Oskar
1994
EvoPro Racing
DNF
Wippert
Wouter
1990
EvoPro Racing
DNF
Amado
Goncalo
1994
Feirense
DNF
Arozamena Carretero
Jesus Alfonso
1996
Feirense
DNF
Ferreira
Rafael
1999
Feirense
DNF
Oliveira
Fabio
1994
Feirense
DNF
Chacon
Franklin
1998
Gios-Kiwi Atlántico
DNF
Fernandez
Miguel Angel
1997
Gios-Kiwi Atlántico
DNF
Hernandez
Deins
1998
Gios-Kiwi Atlántico
DNF
Lopes
Fernando
1993
Gios-Kiwi Atlántico
DNF
Peñuela
Francisco
2001
Gios-Kiwi Atlántico
DNF
Ramirez
Yurgen
1998
Gios-Kiwi Atlántico
DNF
Perez-Landaluce
Eduardo
1998
Kometa-Xstra
DNF
Viegas
Daniel
1998
Kometa-Xstra
DNF
De Rossi
Lucas
1995
Nippo-Delko One Provence
DNF
Ishigami
Masahiro
1997
Nippo-Delko One Provence
DNF
Nakane
Hideto
1990
Nippo-Delko One Provence
DNF
Britton
Rob
1984
Rally Cycling
DNF
Oronte
Emerson
1990
Rally Cycling
DNF
Swirbul
Keegan
1995
Rally Cycling
DNF
Hori
Takaaki
1992
Utsunomiya Blitzen
DNF
Kojima
Keien
1996
Utsunomiya Blitzen
DNF
Nishimura
Hiroki
1994
Utsunomiya Blitzen
DNF
Okubo
Jin
1988
Utsunomiya Blitzen
DNF
Onodera
Rei
1995
Utsunomiya Blitzen
DNF
Suzuki
Yuzuru
1985
Utsunomiya Blitzen
Information
Villafranca de Ordizia
Spain
12th October 2020
1.1 | 165.7 km