Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Villafranca de Ordizia
UCI, One-day race, 25th July 2019, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1943
1942
1941
1940
1939
1938
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
Results
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Brazil
Canada
Estonia
France
Hungary
Israel
Italy
Japan
Lithuania
Luxembourg
Mexico
Morocco
Netherlands
Paraguay
Portugal
Russia
Spain
Sweden
Syria
Tunisia
USA
Teams
303 Project
Burgos - BH
Caja Rural - Seguros RGA
Delko-Marseille Provence
Equipo Euskadi
Euskadi Basque - Murias
Guerciotti-Kiwi Atlantico
Israel Cycling Academy
Japan
Kometa Cycling Team
Lokosphinx
Massi Vivo-Grupo Oresy
Movistar Team
Sporting - Tavira
St. Michel - Auber 93
VIB Sports
Vito - Feirense - PNB
W52 - FC Porto
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Valls
Rafael
1987
Movistar Team
03:55:06
125
02
Del Pino
Jesus
1990
Vito - Feirense - PNB
+ 29
85
03
Lopez-Cozar
Juan Antonio
1994
Euskadi Basque - Murias
+ 29
70
04
Bol
Jetse
1989
Burgos - BH
+ 29
60
05
Chernetskiy
Sergey
1990
Caja Rural - Seguros RGA
+ 29
50
06
Pedrero
Antonio
1991
Movistar Team
+ 29
40
07
Ishigami
Masahiro
1997
Japan
+ 29
35
08
Bravo
Garikoitz
1989
Euskadi Basque - Murias
+ 29
30
09
Cantón
Isaac
1996
Kometa Cycling Team
+ 29
25
10
Ait El Abdia
Anass
1993
VIB Sports
+ 29
20
11
Rodrigues
Joao
1994
W52 - FC Porto
+ 29
15
12
Vdovin
Alexander
1993
Lokosphinx
+ 29
10
13
Cuadrado
Unai
1997
Equipo Euskadi
+ 29
5
14
Carvalho
Antonio
1989
W52 - FC Porto
+ 29
5
15
Gebremedhin
Awet
1992
Israel Cycling Academy
+ 29
5
16
Moreno
Javier
1984
Delko-Marseille Provence
+ 35
3
17
Dina
Marton
1996
Kometa Cycling Team
+ 01:26
3
18
Lastra
Jonathan
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 01:26
3
19
Castrillo
Jaime
1996
Movistar Team
+ 01:28
3
20
Aranburu
Alex
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 02:35
3
21
Madrazo
Angel
1988
Burgos - BH
+ 02:52
3
22
Guérin
Alexis
1992
Delko-Marseille Provence
+ 02:58
3
23
Cataford
Alexander
1993
Israel Cycling Academy
+ 03:18
3
24
Livramento
David
1983
Sporting - Tavira
+ 03:28
3
25
Pelegrí
Óscar
1994
Vito - Feirense - PNB
+ 03:28
3
26
Fernandez
Delio
1986
Delko-Marseille Provence
+ 04:52
27
Plaza
Rubén
1980
Israel Cycling Academy
+ 05:44
28
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
+ 05:44
29
Ezquerra
Jesus
1990
Burgos - BH
+ 05:44
30
Veloso
Gustavo
1980
W52 - FC Porto
+ 05:44
31
Vinhas
Rui
1986
W52 - FC Porto
+ 07:21
32
De Rossi
Lucas
1995
Delko-Marseille Provence
+ 07:21
33
Novikov
Savva
1999
Lokosphinx
+ 07:21
34
Gonçalves
Domingos
[*]
1989
Caja Rural - Seguros RGA
+ 07:21
35
Oka
Atsushi
1995
Japan
+ 09:00
36
Dempster
Zakkari
1987
Israel Cycling Academy
+ 09:00
37
Ishibashi
Manabu
1992
Japan
+ 09:00
38
Font Mas
Bernat
1994
303 Project
+ 09:00
39
Irisarri
Jon
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 09:00
40
Paillot
Yoann
1991
St. Michel - Auber 93
+ 09:00
41
Maurelet
Flavien
1991
St. Michel - Auber 93
+ 09:00
42
Gutiérrez
José Manuel
1988
Guerciotti-Kiwi Atlantico
+ 10:52
43
Caldeira
Samuel
1985
W52 - FC Porto
+ 11:31
44
Cubero
Jorge
1992
Burgos - BH
+ 11:31
45
Sessler
Nicolas
1994
Burgos - BH
+ 11:31
46
Mestre
Daniel
1986
W52 - FC Porto
+ 11:31
47
Reguero
Gabriel
1993
VIB Sports
+ 11:31
48
Carretero
Hector
1995
Movistar Team
+ 11:31
49
Camacho
Juan
1995
Kometa Cycling Team
+ 11:31
50
Ries
Michel
1998
Kometa Cycling Team
+ 11:31
51
Cuadros
Alvaro
1995
Caja Rural - Seguros RGA
+ 11:31
52
Garcia
Jose Antonio
1996
Kometa Cycling Team
+ 11:31
53
Amezqueta
Julen
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 11:31
54
Barceló
Fernando
1996
Euskadi Basque - Murias
+ 11:31
55
Thominet
Camille
1990
St. Michel - Auber 93
+ 11:31
56
Azurmendi
Ibai
1996
Equipo Euskadi
+ 11:31
57
Galarreta
David
1993
Guerciotti-Kiwi Atlantico
+ 11:31
58
Lopez
Diego
1997
Equipo Euskadi
+ 11:31
59
Alonso
Mikel
1996
Equipo Euskadi
+ 11:31
60
Goldstein
Omer
1996
Israel Cycling Academy
+ 11:31
61
Nikiforov
Arseny
1998
Lokosphinx
+ 11:31
62
Ferreira
Antonio
2000
Vito - Feirense - PNB
+ 11:31
63
Andrade
Pedro
2000
Vito - Feirense - PNB
+ 11:31
64
Leite
Joao
1998
Vito - Feirense - PNB
+ 11:31
65
Barbosa
Joao
1997
Vito - Feirense - PNB
+ 11:35
66
Goikoetxea
Peio
1992
Equipo Euskadi
+ 12:59
67
Juaristi
Txomin
1995
Equipo Euskadi
+ 12:59
68
Masuda
Nariyuki
1983
Japan
+ 15:51
69
Nuñez
José Carlos
1982
Guerciotti-Kiwi Atlantico
+ 18:01
OOT
Iribe
Shotaro
1989
Japan
OOT
Baca
Antonio
1991
303 Project
OOT
Neves
Jose
1995
Burgos - BH
OOT
Navardauskas
Ramunas
1988
Delko-Marseille Provence
OOT
Aranburu
Jokin
1997
Equipo Euskadi
OOT
Viegas
Daniel
1998
Kometa Cycling Team
OOT
Salas
Juan Eduardo
1997
Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF
Amezawa
Takeaki
1995
Japan
DNF
Koishi
Yuma
1993
Japan
DNF
Amiri
Alexander
1996
303 Project
DNF
Amores
Julio Alberto
1993
303 Project
DNF
Stephens
Austin
1993
303 Project
DNF
Sureda
Jaume
1996
Burgos - BH
DNF
Fedeli
Alessandro
1996
Delko-Marseille Provence
DNF
Filosi
Iuri
1992
Delko-Marseille Provence
DNF
Intxausti
Benat
1986
Euskadi Basque - Murias
DNF
Irizar
Julen
1995
Euskadi Basque - Murias
DNF
Rodriguez Reche
Sergio
1992
Euskadi Basque - Murias
DNF
Sanz
Enrique
1989
Euskadi Basque - Murias
DNF
Lopes
Fernando
1993
Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF
Ugarte Gamboa
Mikel
1982
Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF
Perry
Ben
1994
Israel Cycling Academy
DNF
Sevilla
Diego
1996
Kometa Cycling Team
DNF
Barsov
Alexandr
2000
Lokosphinx
DNF
Smirnov
Aleksandr
1998
Lokosphinx
DNF
Sokolov
Dmitry
1988
Lokosphinx
DNF
Svesnikov
Kirill
1992
Lokosphinx
DNF
Casas Gutierrez
Lucas
1994
Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF
Coronel
Samuel
1990
Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF
Maidana Ortiz
David Alexander
2000
Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF
Malasetxeberria
Oskar
1995
Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF
Miño Baez
Gustavo Adolfo
1984
Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF
Mas
Lluis
1989
Movistar Team
DNF
Grigorev
Aleksandr
1992
Sporting - Tavira
DNF
Martins
Ricardo
2000
Sporting - Tavira
DNF
Pereira
Valter
1990
Sporting - Tavira
DNF
Ribeiro
Diogo
2000
Sporting - Tavira
DNF
Simao
Ruben
2000
Sporting - Tavira
DNF
Trueba
Alvaro
1993
Sporting - Tavira
DNF
Baldo
Nicolas
1984
St. Michel - Auber 93
DNF
Jakin
Alo
1986
St. Michel - Auber 93
DNF
Le Cunff
Kévin
1988
St. Michel - Auber 93
DNF
Maldonado
Anthony
1991
St. Michel - Auber 93
DNF
Casanova Villalonga
Sergio
1983
VIB Sports
DNF
Chtioui
Rafaâ
1986
VIB Sports
DNF
Valiente
Eric
1992
VIB Sports
DNF
Wais
Ahmad Badreddin
1991
VIB Sports
DNF
Rico Bordera
Raul
1997
Vito - Feirense - PNB
Information
Villafranca de Ordizia
Spain
25th July 2019
1.1 | 165.7 km