Front Races Teams Riders Ranking

Prueba Villafranca - Ordiziako Klasika | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Rafael Valls Movistar Team 3:55:06125
02 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 2985
03 Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque - Murias + 2970
04 Jetse Bol Burgos - BH + 2960
05 Sergey Chernetskiy Caja Rural - Seguros RGA + 2950
06 Antonio Pedrero Movistar Team + 2940
07 Masahiro Ishigami Japan + 2935
08 Garikoitz Bravo Euskadi Basque - Murias + 2930
09 Isaac Cantón Kometa Cycling Team + 2925
10 Anass Ait El Abdia VIB Sports + 2920
11 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 2915
12 Alexander Vdovin Lokosphinx + 2910
13 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 295
14 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 295
15 Awet Andemeskel Israel Cycling Academy + 295
16 Javier Moreno Delko Marseille - Provence + 353
17 Marton Dina Kometa Cycling Team + 1:263
18 Jonathan Lastra Caja Rural - Seguros RGA + 1:263
19 Jaime Castrillo Movistar Team + 1:283
20 Alex Aranburu Caja Rural - Seguros RGA + 2:353
21 Angel Madrazo Burgos - BH + 2:523
22 Alexis Guérin Delko Marseille - Provence + 2:583
23 Alexander Cataford Israel Cycling Academy + 3:183
24 David Livramento Sporting - Tavira + 3:283
25 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 3:283
26 Delio Fernandez Cruz Delko Marseille - Provence + 4:52
27 Rubén Plaza Israel Cycling Academy + 5:44
28 Ruben Fernandez Movistar Team + 5:44
29 Jesus Ezquerra Muela Burgos - BH + 5:44
30 Gustavo César Veloso W52 - FC Porto + 5:44
31 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 7:21
32 Lucas De Rossi Delko Marseille - Provence + 7:21
33 Savva Novikov Lokosphinx + 7:21
34 Domingos Goncalves Caja Rural - Seguros RGA + 7:21
35 Atsushi Oka Japan + 9:00
36 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 9:00
37 Manabu Ishibashi Japan + 9:00
38 Bernat Font Mas 303 Project + 9:00
39 Jon Irisarri Caja Rural - Seguros RGA + 9:00
40 Yoann Paillot St. Michel - Auber 93 + 9:00
41 Flavien Maurelet St. Michel - Auber 93 + 9:00
42 Jose Manuel Gutiérrez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 10:52
43 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 11:31
44 Jorge Cubero Burgos - BH + 11:31
45 Nicolas Sessler Burgos - BH + 11:31
46 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 11:31
47 Gabriel Reguero VIB Sports + 11:31
48 Hector Carretero Movistar Team + 11:31
49 Juan Camacho Kometa Cycling Team + 11:31
50 Michel Ries Kometa Cycling Team + 11:31
51 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 11:31
52 Jose Antonio Garcia Martin Kometa Cycling Team + 11:31
53 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 11:31
54 Fernando Barceló Euskadi Basque - Murias + 11:31
55 Camille Thominet St. Michel - Auber 93 + 11:31
56 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 11:31
57 David Galarreta Guerciotti-Kiwi Atlantico + 11:31
58 Diego Lopez Equipo Euskadi + 11:31
59 Mikel Alonso Equipo Euskadi + 11:31
60 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 11:31
61 Arseny Nikiforov Lokosphinx + 11:31
62 Antonio Ferreira Vito - Feirense - PNB + 11:31
63 Pedro Andrade Vito - Feirense - PNB + 11:31
64 Joao Leite Vito - Feirense - PNB + 11:31
65 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 11:35
66 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 12:59
67 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 12:59
68 Nariyuki Masuda Japan + 15:51
69 Jose Carlos Nuñez Sanchez Guerciotti-Kiwi Atlantico + 18:01
OOT Shotaro Iribe Japan
OOT Antonio Baca 303 Project
OOT Jose Neves Burgos - BH
OOT Ramunas Navardauskas Delko Marseille - Provence
OOT Jokin Aranburu Equipo Euskadi
OOT Daniel Viegas Kometa Cycling Team
OOT Juan Eduardo Salas Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Takeaki Amezawa Japan
DNF Yuma Koishi Japan
DNF Alexander Amiri 303 Project
DNF Julio Alberto Amores 303 Project
DNF Austin Stephens 303 Project
DNF Jaume Sureda Burgos - BH
DNF Alessandro Fedeli Delko Marseille - Provence
DNF Iuri Filosi Delko Marseille - Provence
DNF Benat Intxausti Euskadi Basque - Murias
DNF Julen Irizar Euskadi Basque - Murias
DNF Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque - Murias
DNF Enrique Sanz Euskadi Basque - Murias
DNF Fernando Lopes Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Mikel Ugarte Gamboa Guerciotti-Kiwi Atlantico
DNF Benjamin Perry Israel Cycling Academy
DNF Diego Sevilla Kometa Cycling Team
DNF Alexandr Barsov Lokosphinx
DNF Aleksandr Smirnov Lokosphinx
DNF Dmitry Sokolov Lokosphinx
DNF Kirill Svesnikov Lokosphinx
DNF Lucas Casas Gutierrez Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Samuel Coronel Gonzalez Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF David Alexander Maidana Ortiz Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Oskar Malasetxeberria Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Gustavo Adolfo Miño Baez Massi Vivo-Grupo Oresy
DNF Lluis Mas Movistar Team
DNF Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira
DNF Ricardo Martins Sporting - Tavira
DNF Valter Pereira Sporting - Tavira
DNF Diogo Ribeiro Sporting - Tavira
DNF Ruben Simao Sporting - Tavira
DNF Alvaro Trueba Sporting - Tavira
DNF Nicolas Baldo St. Michel - Auber 93
DNF Alo Jakin St. Michel - Auber 93
DNF Kévin Le Cunff St. Michel - Auber 93
DNF Anthony Maldonado St. Michel - Auber 93
DNF Sergio Casanova Villalonga VIB Sports
DNF Rafaâ Chtioui VIB Sports
DNF Eric Valiente Bonafé VIB Sports
DNF Ahmad Wais VIB Sports
DNF Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB
Information
Nations Spain
Date July 25th
Distance 165.7 km
CAT 1.1