Front Races Teams Riders Ranking

Prueba Villafranca - Ordiziako Klasika | 2008 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Vladimir Karpets Caisse d'Epargne 3:50:04
02 Bruno Silva Pires LA - MSS + 33
03 Sergio Pardilla Burgos Monumental + 39
04 Manuel Vazquez Contentpolis - Murcia + 1:32
05 José Rujano Caisse d'Epargne + 1:34
06 Jesus Buendia Romero Contentpolis - Murcia + 1:35
07 Miyataka Shimizu Meitan Hompo - GDR + 1:36
08 Alexei Shchebelin Cinelli - OPD + 1:36
09 Adrian Palomares Contentpolis - Murcia + 1:36
10 Jose Antonio Carrasco Andalucia - Cajasur + 1:36
11 Luis Pasamontes Caisse d'Epargne + 1:36
12 Iñigo Landaluze Euskaltel-Euskadi + 1:36
13 Cecilio Gutierrez Pastor Andalucia - Cajasur + 1:36
14 Fabio Terrenzio A-Style - Somn + 1:36
15 Oleg Chuzhda Contentpolis - Murcia + 1:36
16 Julian Sanchez Contentpolis - Murcia + 1:36
17 Angel Vicioso LA - MSS + 1:36
18 Yukiya Arashiro Meitan Hompo - GDR + 1:36
19 Oscar Pujol Burgos Monumental + 1:36
20 Jaume Rovira Pons Extremadura + 1:36
21 Alberto Losada Caisse d'Epargne + 1:36
22 Manuel Calvente Contentpolis - Murcia + 1:36
23 Diego Gallego Burgos Monumental + 1:36
24 Daniel Moreno Caisse d'Epargne + 1:36
25 Antonio Piedra Andalucia - Cajasur + 1:36
26 Joaquim Rodríguez Caisse d'Epargne + 1:36
27 Xavier Tondó LA - MSS + 1:36
28 Ivan Velasco Euskaltel-Euskadi + 1:44
29 Jesus Rosendo Prado Andalucia - Cajasur + 2:08
30 Marlon Alirio Perez Caisse d'Epargne + 2:08
31 Pedro Gutierrez Alvarez Burgos Monumental + 2:08
32 Ivan Melero Coco Orbea - Oreka SDA + 2:11
33 Andres Avelino Antuna Coro Burgos Monumental + 3:13
34 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 3:13
35 Jon Bru Euskaltel-Euskadi + 3:13
36 Mikel Nieve Orbea - Oreka SDA + 3:13
37 Alberto Rodriguez Contentpolis - Murcia + 3:24
38 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 3:24
39 Edgar Pinto Benfica + 3:24
40 Enrique Mata Cabello Burgos Monumental + 3:24
41 Romas Sinicinas Cinelli - OPD + 3:24
42 Claudio Jose Casas Gallego Andalucia - Cajasur + 3:24
43 Manuele Spadi Cinelli - OPD + 5:33
44 David Herrero Xacobeo-Galicia + 5:33
45 Roman Troncoso Sobrino Xacobeo-Galicia + 5:33
46 Paul Brousse A-Style - Somn + 5:33
47 Israel Perez Rodriguez Extremadura + 5:33
48 Jose Antonio Redondo Andalucia - Cajasur + 5:33
49 Jonathan Castroviejo Orbea - Oreka SDA + 5:37
50 Rodrigo Garcia Rena Extremadura + 5:37
51 Jose Ruiz Sanchez Andalucia - Cajasur + 5:37
52 Ignacio Sarabia Extremadura + 5:39
53 Aitor Galdos Euskaltel-Euskadi + 7:42
54 Miguel Minguez Orbea - Oreka SDA + 7:42
55 Javier Etxarri Marin Contentpolis - Murcia + 7:42
56 Josu Agirre Asegniloaza Euskaltel-Euskadi + 7:42
57 Jose Antonio Garrido LA - MSS + 7:42
58 Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 7:42
59 Xabier Zandio Caisse d'Epargne + 7:42
60 Josu Mondelo Diaz Extremadura + 8:54
61 Igor Anton Euskaltel-Euskadi + 8:54
62 Jose Antonio Lopez Gil Andalucia - Cajasur + 13:14
63 Lander Aperribay Aranda Euskaltel-Euskadi + 13:14
64 David Francisco Delgado Burgos Monumental + 13:14
65 Juan Olmo Menacho Andalucia - Cajasur + 13:14
66 Daniel Sesma Sorbet Orbea - Oreka SDA + 13:14
67 Alexandre Aulas A-Style - Somn + 13:14
68 Ezequiel Mosquera Xacobeo-Galicia + 13:14
69 Gianluca Cavalli Cinelli - OPD + 13:18
70 Gonzalo Zambrano Calderon Extremadura + 13:18
71 Fabien Patanchon Caisse d'Epargne + 17:47
72 Sébastien Fournet-Fayard A-Style - Somn + 17:47
73 Juan Pablo Dotti Cinelli - OPD + 18:59
DNF Simone Bruson A-Style - Somn
DNF Sylvain Georges A-Style - Somn
DNF Maxim Gourov A-Style - Somn
DNF Alain Van der Velde A-Style - Somn
DNF Luis Angel Mate Andalucia - Cajasur
DNF Tiago Manuel Antunes Claro Benfica
DNF Mario Costa Benfica
DNF Jose Mendes Benfica
DNF Mikel Pradera Benfica
DNF Hugo Sancho Benfica
DNF Martin Mata Cabello Burgos Monumental
DNF Raul Santamarta Valvuena Burgos Monumental
DNF Joaquin Sobrino Burgos Monumental
DNF Valentino Carriero Cinelli - OPD
DNF Alfonso Falzarano Cinelli - OPD
DNF Sergej Matveyev Cinelli - OPD
DNF Anton Mindlin Cinelli - OPD
DNF Balint Szeghalmi Cinelli - OPD
DNF Jorge Sanchez Pimienta Contentpolis - Murcia
DNF Eloy Teruel Contentpolis - Murcia
DNF Dionisio Galparsoro Euskaltel-Euskadi
DNF Jaime Garcia Latorre Extremadura
DNF Sergio Herrero Extremadura
DNF Xabat Ochotorena Extremadura
DNF Angel Rodriguez Garcia Extremadura
DNF Jose Paulo Costa Cabreira LA - MSS
DNF Pedro Romero Ocampo LA - MSS
DNF Constantino Zaballa LA - MSS
DNF Koji Fukushima Meitan Hompo - GDR
DNF Shinichi Fukushima Meitan Hompo - GDR
DNF Masaaki Kikuchi Meitan Hompo - GDR
DNF Prajak Mahawong Meitan Hompo - GDR
DNF Yasuharu Nakajima Meitan Hompo - GDR
DNF Yong Li Ng Meitan Hompo - GDR
DNF Kazuya Okazaki Meitan Hompo - GDR
DNF Sergio De Lis De Andres Orbea - Oreka SDA
DNF David Martin Velasco Orbea - Oreka SDA
DNF Aitor Olano Orbegozo Orbea - Oreka SDA
DNF Eritz Ruiz de Erentxun Antetara Orbea - Oreka SDA
DNF Unai Uribarri Artabe Orbea - Oreka SDA
DNF David Abal Diego Xacobeo-Galicia
DNF Carlos Castaño Xacobeo-Galicia
DNF Delio Fernandez Cruz Xacobeo-Galicia
DNF Iban Mayoz Xacobeo-Galicia
DNF Juan Francisco Mouron Doldan Xacobeo-Galicia
DNF Gonzalo Rabuñal Rios Xacobeo-Galicia
Information
Nations Spain
Date July 25th
Distance 166 km
CAT 1.1