Front Races Teams Riders Ranking Agency Fantasy

CN Denmark RR

2020

Main page

Embed Results

Pos Rider Team Time UCI
01 Kasper Asgreen Deceuninck-Quick Step 4:37:03100
02 Andreas Kron Riwal Securitas Cycling + 0975
03 Michael Mørkøv Deceuninck-Quick Step + 1860
04 Mads Pedersen Trek-Segafredo + 1850
05 Asbjørn Kragh Andersen Team Sunweb + 1840
06 Jesper Hansen Cofidis + 1830
07 Andreas Lund Andresen Team Synch-Giant + 1820
08 Emil Vinjebo Riwal Securitas Cycling + 1810
09 Rasmus Wallin Riwal Securitas Cycling + 185
10 Mads Rahbek BHS - PL Belton Bornholm + 183
11 Frederik Jensen BHS - PL Belton Bornholm + 183
12 William Blume Levy Team Coloquick + 181
13 Mikkel Honore Deceuninck-Quick Step + 181
14 Mads Andersen Team Herning CK Elite PB Look + 181
15 Nils Lau Nyborg Broge Team AURA Energi - CK Aarhus + 181
16 Frederik Wandahl Team Coloquick + 18
17 Morten Hulgaard Uno-X Pro Cycling Team + 18
18 Mathias Larsen Kometa - Xstra + 18
19 Christoffer Lisson Riwal Securitas Cycling + 18
20 Mads Østergaard Team Coloquick + 18
21 Anthon Charmig Team Coloquick + 18
22 Alexander Kamp Trek-Segafredo + 18
23 Louis Bendixen Team Coop + 24
24 Kasper Viberg Søgaard Team Synch-Giant + 24
25 Emil Toudal BHS - PL Belton Bornholm + 27
26 Magnus Bak Klaris Team Synch-Giant + 28
27 Frederik Thomsen Casillo- Petroli Firenze- Hopplà + 28
28 Nicolai Brøchner Team Coloquick + 28
29 Mathias Bregnhøj BHS - PL Belton Bornholm + 31
30 Lasse Norman Hansen Alpecin-Fenix + 33
31 Jonas Vingegaard Team Jumbo - Visma + 34
32 Jacob Hindsgaul Madsen Uno-X Pro Cycling Team + 34
33 Frederik Muff BHS - PL Belton Bornholm + 46
34 Mattias Skjelmose Jensen Leopard Pro Cycling + 46
35 Marcus Sander Hansen BHS - PL Belton Bornholm + 53
36 Sebastian Nielsen Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 1:01
37 Jesper Aaskov Pallesen Team Coloquick + 1:16
38 Aksel Bech Skot-Hansen Team Coloquick + 1:31
39 Magnus Henneberg Team Synch-Giant + 2:28
40 Mathias Norsgaard Movistar Team + 3:24
41 Frederik Rodenberg Uno-X Pro Cycling Team + 3:24
42 Tobias Kongstad Riwal Securitas Cycling + 3:24
43 Martin Toft Madsen BHS - PL Belton Bornholm + 7:40
44 Kristian Broløs Team Synch-Giant + 7:40
45 Sebastian Theodor Mi Petersen Team Herning CK Elite PB Look + 7:40
46 Julius Johansen Uno-X Pro Cycling Team + 7:40
47 Rasmus Iversen Lotto Soudal + 9:01
48 Anders Foldager Team Herning CK Elite PB Look + 11:04
49 Sebastian Juul Cycling Odense + 11:15
50 Nils Egil Bradtberg Team Eiland Electric Carl Ras + 11:21
51 Sebastian Ryttersgaard Team Herning CK Elite PB Look + 11:21
52 Frederik Nybo Eriksen NTT Continental Cycling Team + 11:21
53 Mads Høiberg Klinke Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 11:21
54 Thorolf Rønhede Team IBT-Ridley Sydkisten + 11:21
55 Jonas Flo Pedersen Team IBT-Ridley Sydkisten + 11:21
56 Andreas Brandt Aidel Team Coloquick + 11:21
57 Christian Axelsen ABC + 11:21
58 Daniel Guld Team Give Elementer + 11:21
59 Nicklas Jacobsen Nissen Team Smartdry + 11:21
60 Frederik Uhre Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 11:21
61 Thomas Bilde Team Give Elementer + 11:21
62 Emil Schmidt Team Herning CK Elite PB Look + 11:21
63 August Mors Poulsen Team AURA Energi - CK Aarhus + 11:21
64 Johannes Rom Dahl Team OK Kvickly Odder + 11:21
65 Nicholas Thorøe-Hansen Team IBT-Ridley Sydkisten + 11:21
66 Mattias Nordal Team Synch-Giant + 11:21
67 Stefan Ryom Team OK Kvickly Odder + 11:21
68 Thomas Koldkjær Decker Team OK Kvickly Odder + 11:21
69 Klaus Nielsen - + 11:21
70 Lasse Mikkelsen Team OK Kvickly Odder + 11:21
71 Mads Sogaard Mondrup Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 11:21
72 Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon + 11:21
73 Niklas Eg Trek-Segafredo + 11:21
74 Rasmus Hestbek Lund Team IBT-Ridley Sydkisten + 11:21
75 Benjamin Movang Team Synch-Giant + 11:21
76 Jeppe Klein Jensen - + 11:21
77 Jakob Gye Madsen Team AURA Energi - CK Aarhus + 12:45
78 Jeppe Falk-Kristensen Team Give Elementer + 14:03
DNF Christopher Wolfgang Thomas -
DNF Christian Gorm Albrechtsen Antiga Casa Bellsolà Girona CT
DNF Mathias Bundsgaard Matz BHS - PL Belton Bornholm
DNF Joshua Gudnitz BHS - PL Belton Bornholm
DNF Jeppe Hanssing BHS - PL Belton Bornholm
DNF Thomas Rald Kaspersen BHS - PL Belton Bornholm
DNF Mikkel Øritsland BHS - PL Belton Bornholm
DNF Ludvig Anton Wacker Development Team Sunweb
DNF Anders Alminde FBL
DNF Sebastian Fini Carstensen Ind-Denmark
DNF Michael Carbel NTT Pro Cycling Team
DNF Nicolaj Amping Ordrup CK
DNF Rasmus Quaade Riwal Securitas Cycling
DNF Oskar Hvid Team AURA Energi - CK Aarhus
DNF Jonas Perto Team AURA Energi - CK Aarhus
DNF Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick
DNF Sebastian Kolze Changezi Team Coloquick
DNF Alexander Salby Team Coloquick
DNF Oliver Wulff Team Coloquick
DNF Peter Busk Team Eiland Electric Carl Ras
DNF Klaus Hestkjær Team Eiland Electric Carl Ras
DNF Andreas Larsen Team Eiland Electric Carl Ras
DNF Anders Bruun Team Give Elementer
DNF Jonas Tanski Kristensen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Jannik Nedergaard Nielsen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Carl Voldbjerg Team Herning CK Elite PB Look
DNF Arne Birkemose Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Thomas Brayan-Lund Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Anders Fynbo Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Matias Malmberg Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Marckus Njor Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Rasmus Lund Pedersen Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Peter Visby Team IBT-Ridley Sydkisten
DNF Mads Schelde Berg Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Frederik Egehus Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Peter Haslund Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Jannik Ljungdahl Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Magnus Rost Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Joakim Mikkel Svensson Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Teit Christiansen Team OK Kvickly Odder
DNF Frederik Lund Team OK Kvickly Odder
DNF Soren Vosgerau Team OK Kvickly Odder
DNF Andreas Lund Andresen Team Synch-Giant
DNF Daniel Stampe Team Synch-Giant
DNF Johan Price-Pejtersen Uno-X Pro Cycling Team
DNF Jonas Jakobsen Vejle CK
Information
Nation Denmark - Middelfart
Date August 23
Distance 198.9 km
CAT CN