Front Races Teams Riders Ranking

Trofeo Matteotti | 2010 Results

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic 4:36:09
02 Leonardo Bertagnolli [*] Androni Giocattoli + 00
03 Miguel Angel Rubiano Meridiana - Kamen Team + 00
04 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 01
05 Oscar Gatto ISD - Neri + 07
06 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 07
07 Daniele Callegarin CDC - Cavaliere + 07
08 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 07
09 Giovanni Visconti ISD - Neri + 13
10 Davide Torosantucci CDC - Cavaliere + 18
11 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 34
12 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 38
13 Daniele Colli Ceramica Flaminia + 38
14 Giuseppe Muraglia CDC - Cavaliere + 41
15 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 1:50
16 Francesco Ginanni Androni Giocattoli + 1:50
17 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 1:50
18 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 1:50
19 Simon Clarke ISD - Neri + 1:50
20 Davide Bonuccelli CDC - Cavaliere + 1:50
21 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 1:50
22 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 1:50
23 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli + 1:50
24 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone + 1:50
25 Alberto Contoli Colnago - CSF Inox + 1:50
26 Alessio Signego Nippo + 1:50
27 Davide D'Angelo CDC - Cavaliere + 1:50
28 Enrico Zen Colnago - CSF Inox + 1:50
29 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia + 1:50
30 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 1:50
31 Sebastien Reichenbach Atlas Personal - BMC + 1:50
32 Guillaume Bourgeois Atlas Personal - BMC + 1:50
33 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 1:50
34 Kristjan Fajt Adria Mobil + 1:50
35 Luciano Barindelli Carmiooro NGC + 1:50
36 Alessandro Bisolti Colnago - CSF Inox + 1:50
37 Walter Proch Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 1:50
38 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 1:50
39 Matija Kvasina Zeroquadro - Radenska + 1:50
40 Antonio Quadranti Carmiooro NGC + 1:50
41 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 1:50
42 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 1:50
43 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 1:50
44 Carles Jose Ochoa Androni Giocattoli + 1:50
45 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 1:50
46 Adriano Angeloni Tecnofilm - Betonexpressz 2000 + 3:49
47 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 3:49
48 Alberto Di Lorenzo Zeroquadro - Radenska + 3:49
49 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 4:07
50 Vojtech Hacecky Atlas Personal - BMC + 4:07
51 Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC + 5:01
DNF Alessandro Fantini Acqua e Sapone
DNF Luca Pierfelici Acqua e Sapone
DNF Matej Gnezda Adria Mobil
DNF Pavel Gorenc Adria Mobil
DNF Mitja Mahoric Adria Mobil
DNF Uros Murn Adria Mobil
DNF Jani Music Adria Mobil
DNF Tomasz Nose Adria Mobil
DNF Marino Palandri Adria Mobil
DNF Volodymyr Bileka Amore & Vita - Conad
DNF Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita - Conad
DNF Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita - Conad
DNF Fausto Fognini Amore & Vita - Conad
DNF Volodymyr Kogut Amore & Vita - Conad
DNF Jakub Novak Amore & Vita - Conad
DNF Konstantin Volik Amore & Vita - Conad
DNF Kristof Vollon Amore & Vita - Conad
DNF Luis Angel Mate Androni Giocattoli
DNF José Serpa Androni Giocattoli
DNF Cameron Wurf Androni Giocattoli
DNF Istvan Cziraki Atlas Personal - BMC
DNF Guillaume Dessibourg Atlas Personal - BMC
DNF Peter Erdin Atlas Personal - BMC
DNF Lukas Rohner Atlas Personal - BMC
DNF Frank Scherzinger Atlas Personal - BMC
DNF Alessandro Raisoni Carmiooro NGC
DNF Fabio Terrenzio Carmiooro NGC
DNF Eugenio Loria CDC - Cavaliere
DNF Bernardo Riccio CDC - Cavaliere
DNF Donato Cannone Ceramica Flaminia
DNF Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia
DNF Edoardo Girardi Ceramica Flaminia
DNF Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia
DNF Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox
DNF Michele Gaia Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox
DNF Simone Stortoni Colnago - CSF Inox
DNF Cristian Benenati De Rosa - Stac Plastic
DNF Stefano Borchi De Rosa - Stac Plastic
DNF Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic
DNF Roberto Ferrari De Rosa - Stac Plastic
DNF Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic
DNF Maxim Belkov ISD - Neri
DNF Diego Caccia ISD - Neri
DNF Gianluca Mirenda ISD - Neri
DNF Leonardo Scarselli ISD - Neri
DNF Marin Andelini Meridiana - Kamen Team
DNF Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Mauro Hrastnik Meridiana - Kamen Team
DNF Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team
DNF Juraj Ugrinic Meridiana - Kamen Team
DNF Stefano Usai Meridiana - Kamen Team
DNF Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team
DNF Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team
DNF Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team
DNF Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team
DNF Vincenzo Garofalo Nippo
DNF Masaaki Kikuchi Nippo
DNF Takashi Miyazawa Nippo
DNF Yasuharu Nakajima Nippo
DNF Junya Sano Nippo
DNF Marco Carletti Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Ruslan Ivanov Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Roberto Antonio Richeze Araquistain Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Emanuele Rizza Tecnofilm - Betonexpressz 2000
DNF Andi Bajc Zeroquadro - Radenska
DNF Manuele Caddeo Zeroquadro - Radenska
DNF Bostijan Rezman Zeroquadro - Radenska
DNF Klemen Stimulak Zeroquadro - Radenska
DNF David Tratnik Zeroquadro - Radenska
Information
Nations Italy
Date August 1st
Distance 188.5 km
CAT 1.1