Polynormande - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Andy Cappelle Veranda's Willems 3:40:49
02 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 03
03 Romain Hardy Bretagne - Schuller + 03
04 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 03
05 Sébastien Minard Cofidis + 09
06 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 09
07 Sébastien Duret Bretagne - Schuller + 29
08 Julien Berard AG2R La Mondiale + 1:58
09 Stephane Augé Cofidis + 1:58
10 Gregory Habeaux Veranda's Willems + 2:00
11 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 2:03
12 Jimmy Casper Saur - Sojasun + 2:06
13 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 2:06
14 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 2:06
15 Sandy Casar Française des Jeux + 2:06
16 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 2:17
17 Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole + 2:23
18 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 5:05
19 Tony Hurel BBOX Bouygues Telecom + 5:05
20 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 5:05
21 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 5:05
22 Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole + 5:05
23 Gianni Meersman Française des Jeux + 5:05
24 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 5:05
25 Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole + 5:05
26 Christopher De Souza Team Bridgestone - Anchor + 5:05
27 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 5:05
28 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 5:05
29 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 5:05
30 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 5:05
31 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 5:05
32 Miyataka Shimizu Team Bridgestone - Anchor + 5:05
33 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 5:05
34 Jonas Van Genechten Veranda's Willems + 5:05
35 Romain Bardet Chambery Cyclisme Formation + 5:05
36 Cedric Collaers Veranda's Willems + 5:05
37 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 5:05
38 Koen Barbe Landbouwkrediet + 5:05
39 Julien Guay C.C. Nogent sur Oise + 5:05
40 Loïc Desriac C.C. Etupes + 5:05
41 Oleksandr Sheydyk ISD Continental Team + 5:05
42 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 5:05
43 Bart Dockx Landbouwkrediet + 5:05
44 Leonardo Duque Cofidis + 5:05
45 Vytautas Kaupas Continental Team Differdange + 5:05
46 Mikaël Chérel Française des Jeux + 5:05
47 Artem Topchanyk ISD Continental Team + 5:05
48 Nicolas Capdebuy Française des Jeux + 5:05
49 Yoann Michaud Team Bridgestone - Anchor + 5:05
50 Maxime Mederel BigMat - Auber 93 + 5:05
51 Giovanni Bernaudeau BBOX Bouygues Telecom + 5:05
52 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 5:05
53 Rémi Pauriol Cofidis + 5:05
54 Gregory Barteau C.C. Etupes + 5:05
55 Guillaume Levarlet Saur - Sojasun + 5:05
56 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 5:05
57 Christian Poos Continental Team Differdange + 5:05
58 Denys Karnulin ISD Continental Team + 5:05
59 Stefan van Dijk Veranda's Willems + 5:05
60 Matthieu Halleguen Bretagne - Schuller + 5:05
61 Tristan Valentin Cofidis + 5:05
62 Jean-Lou Paiani - + 5:05
63 Anthony Geslin Française des Jeux + 5:05
64 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 5:05
65 Julien Simon Saur - Sojasun + 5:05
66 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 5:05
67 David Moncoutié Cofidis + 5:05
68 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 5:05
69 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 5:05
70 Mathieu Teychenne-Coutet Chambery Cyclisme Formation + 5:05
71 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 5:17
72 Sjef De Wilde Veranda's Willems + 5:17
73 Sven Van den Houte Veranda's Willems + 5:17
74 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 5:24
75 Julien Fouchard Cofidis + 5:24
76 Olivier Bonnaire Française des Jeux + 5:24
77 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 5:24
78 Freddy Bichot BBOX Bouygues Telecom + 5:24
79 Tomoya Kano Team Bridgestone - Anchor + 5:24
80 Yoann Bagot La Pomme Marseille + 5:24
81 Julien Foisnet - + 5:24
82 Yoann Barbas Chambery Cyclisme Formation + 5:24
83 Makoto Iijima Team Bridgestone - Anchor + 5:24
84 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 5:30
85 Jonathan Thire BigMat - Auber 93 + 5:37
86 Edouard Louyest - + 5:42
87 Kenji Itami Team Bridgestone - Anchor + 5:45
88 Kevin Reza BBOX Bouygues Telecom + 5:45
DNF Stephane Gay -
DNF Nicolas Rousseau AG2R La Mondiale
DNF Nadir Haddou BigMat - Auber 93
DNF Dominik Eberle Continental Team Differdange
DNF Sebastien Harbonnier Continental Team Differdange
DNF Cyrille Heymans Continental Team Differdange
DNF Igor Abakoumov ISD Continental Team
DNF Yuriy Agarkov ISD Continental Team
DNF Denis Flahaut ISD Continental Team
DNF Anatoliy Pakhtusov ISD Continental Team
DNF Maksym Vasilyev ISD Continental Team
DNF Sébastien Delfosse Landbouwkrediet
DNF Benjamin Gourgue Landbouwkrediet
DNF Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole
DNF Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole
DNF Masaru Fukuhara Team Bridgestone - Anchor
DNF Dieter Cappelle Veranda's Willems
Information
Nation France
Date 1st August
Distance 157 km
CAT 1.1
Other
Embed Results