FIRSTCYCLING
Junior
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
GP Mancomunidad Comarca Hurdes
Junior, 2nd stage, 5th February 2023, Spain
Race info
Results
Startlist
History
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Embed Results
Nations
Great Britain
Portugal
Spain
Teams
Aluminios Cortizo Jr
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
Diego Diez - Streambike
ElectroMercantil-Gr100
GSport+Vatios
Landeiro | KTM | ACR Roriz Cycling Academy
Lucta-Granja Rinya Team
Maguisa Guijuelo
MMR Cycling Academy
Recambios Callejo
Sanse
Saxun-Extrusax-Primoti
Team Grupo Serman
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Alvarez
Hector
2006
Lucta-Granja Rinya Team
01:59:52
02
Lospitao
Pablo
2005
ElectroMercantil-Gr100
+ 02
03
Tenorio
Daniel
2005
GSport+Vatios
+ 07
04
Torres
Pablo
2005
Sanse
+ 13
05
Herraiz
Alem
2005
Sanse
+ 22
06
Ramírez
Antonio
2006
Lucta-Granja Rinya Team
+ 22
07
Garcia Gomez
Emilio
2006
Maguisa Guijuelo
+ 29
08
Antunez
Pablo
2005
ElectroMercantil-Gr100
+ 34
09
Gomez Ruiz
Alvaro
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 34
10
Domens
Alberto
2005
GSport+Vatios
+ 34
11
Fernandez
Manuel
2005
Team Grupo Serman
+ 38
12
Perez Calzada
Carlos
2005
GSport+Vatios
+ 38
13
Carpio Pascual
Alejandro
2005
GSport+Vatios
+ 40
14
Gamundi
Joan
2005
Saxun-Extrusax-Primoti
+ 44
15
Derangi
Cosmo
2005
Team Grupo Serman
+ 45
16
Mir Recio
Marti
2006
Saxun-Extrusax-Primoti
+ 50
17
Lopez Martin
Javier
2006
Lucta-Granja Rinya Team
+ 01:14
18
de la Flor Renau
Jorge
2006
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 01:41
19
Jimenez
Eleazar
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 01:50
20
Una
Daniel
2005
Recambios Callejo
+ 02:21
21
Sanchez
Jaime
2006
ElectroMercantil-Gr100
+ 02:23
22
Rubio Matellano
Jose Antonio
2005
Sanse
+ 02:32
23
Bermejo Cobos
Mario
2006
Maguisa Guijuelo
+ 02:34
24
Llamas Arribas
Emilio
2006
Diego Diez - Streambike
+ 02:35
25
Galindo
Alberto
2005
Diego Diez - Streambike
+ 02:35
26
Verdu
Gorka
2005
Saxun-Extrusax-Primoti
+ 02:38
27
Celda
Hector
2006
GSport+Vatios
+ 02:43
28
Álvarez
Fran
2005
Team Grupo Serman
+ 02:48
29
Grau
Alex
2005
GSport+Vatios
+ 03:00
30
Baviera
Alejandro
2005
Lucta-Granja Rinya Team
+ 03:00
31
Romeo
Sergio
2005
MMR Cycling Academy
+ 05:07
32
Lopes
Bruno
2005
Landeiro | KTM | ACR Roriz Cycling Academy
+ 06:45
33
Garcia Gonzalez
Gael
2006
Aluminios Cortizo Jr
+ 06:45
34
Ternero
Javier
2005
Team Grupo Serman
+ 06:45
35
Baptista
Gabriel
2005
Landeiro | KTM | ACR Roriz Cycling Academy
+ 06:52
36
Valle Cascon
Adrian
2005
Maguisa Guijuelo
+ 06:52
37
Richmond
Jordi
2005
Lucta-Granja Rinya Team
+ 06:52
38
Caballero Cabello
David
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 06:52
39
Martin Gamonales
Raul
2006
Maguisa Guijuelo
+ 07:02
40
Peñas
Manuel
2005
Team Grupo Serman
+ 07:08
41
Esteban Sola
Alvaro
2006
Saxun-Extrusax-Primoti
+ 07:39
42
Martin
Iker
2005
ElectroMercantil-Gr100
+ 09:18
43
Padilla Moya
Pablo
2006
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 09:37
44
Sanchidrian
Fernando
2005
Recambios Callejo
+ 09:37
45
Sanchez
Curro
2006
ElectroMercantil-Gr100
+ 09:37
46
Espejo
Alejandro
2005
Team Grupo Serman
+ 09:37
47
Lamagrande Alvarez
Lucas
2006
Maguisa Guijuelo
+ 09:37
48
Hernandez
Raul
2005
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 09:37
49
Hernandez
Rodrigo
2005
Maguisa Guijuelo
+ 09:49
50
Paredes Garrido
Alejandro
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 09:58
51
Jordan De Calle
Alvaro
2006
Sanse
+ 10:26
52
Arribas
Lucas
2005
Diego Diez - Streambike
+ 10:41
53
Rozas
Daniel
2005
Diego Diez - Streambike
+ 10:41
54
Pombo Alvarez
Tomas
2006
Aluminios Cortizo Jr
+ 10:50
55
Simon
Carlos
2005
Recambios Callejo
+ 11:05
56
Blanco Barreiro
Ivan
2006
Aluminios Cortizo Jr
+ 11:20
57
Majaron Cacitti
Tomas
2006
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 12:03
58
Cobo
Miguel
2005
Lucta-Granja Rinya Team
+ 12:16
59
Grau
Vicent
2006
Lucta-Granja Rinya Team
+ 12:16
60
Casado
Javier
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 12:16
61
Carpio Pascual
Guillermo
2006
GSport+Vatios
+ 12:27
62
Sanchez
Angel
2005
Sanse
+ 12:27
63
Caldentey Ferrer
Miquel
2005
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 12:36
64
Zarzuela Valcarcel
Javier
2005
Team Grupo Serman
+ 12:36
65
Rodríguez
Antonio
2006
ElectroMercantil-Gr100
+ 13:03
66
Rodriguez Lomba
Iker
2006
Aluminios Cortizo Jr
+ 13:14
67
Borrell Perez
Jaime
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 13:28
68
Pindado
Hector
2005
Recambios Callejo
+ 13:50
69
Guerra
Samuel
2006
Landeiro | KTM | ACR Roriz Cycling Academy
+ 13:50
70
Corrochano Carvajal
Alvaro
2006
Sanse
+ 13:50
71
Prats Estades
Ferran
2006
Saxun-Extrusax-Primoti
+ 13:56
72
Ortuño
Hugo
2006
Lucta-Granja Rinya Team
+ 13:56
73
Garcia Villagran
Hector
2006
Recambios Callejo
+ 13:59
74
Ramos Sanchez
Sergio
2005
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 13:59
75
Morcuende Casero
Daniel
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 14:02
76
Hermosa
Juan
2005
Recambios Callejo
+ 14:06
77
Carmona Redondo
Andres Damian
2006
Sanse
+ 17:22
78
Franco
Dario
2006
ElectroMercantil-Gr100
+ 20:18
79
De Toro Zamora
Mario
2006
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 20:18
80
Ibanez
Diego
2006
Lucta-Granja Rinya Team
+ 21:56
81
Miro Pastor
Cesar
2006
Saxun-Extrusax-Primoti
+ 22:05
82
Hernandez Sanchez
Jorge
2006
Maguisa Guijuelo
+ 22:05
83
Fernandez Dos Santos
Enzo
2006
Diego Diez - Streambike
+ 22:15
84
Crende Lopez
Alejandro
2006
Aluminios Cortizo Jr
+ 22:15
85
Rodrigues
Rodrigo
2006
Landeiro | KTM | ACR Roriz Cycling Academy
+ 22:26
86
Gil Mendez
Xano
2005
Aluminios Cortizo Jr
+ 22:33
87
Maldonado Calvo
Ruben
2006
Sanse
+ 23:03
88
Sanchez Aranzueque
Gabriel
2006
Cycling Team Junior Ciudad de Talavera
+ 27:17
89
Blanco
Sergio
2005
Diego Diez - Streambike
+ 30:48
90
Gallego
Luis
2006
ElectroMercantil-Gr100
+ 33:28
91
Lopes
Henrique
2005
Landeiro | KTM | ACR Roriz Cycling Academy
+ 33:30
92
Martin
Jairo
-
Recambios Callejo
+ 33:36
93
Anguela Yaguez
Alvaro
2006
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 33:36
94
Velayos Hernandez
Santos
2005
Diego Diez - Streambike
+ 34:20
95
Calle Gomez
Carlos
2006
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 36:12
96
Soria Martin
Hugo
2006
Aminur Consulting-AEL-Ikascola
+ 36:12
97
Chacon Barbera
Guillermo
2005
Recambios Callejo
+ 36:12
98
Martin Sanchez
Diego
2005
Diego Diez - Streambike
+ 39:09
Information
GP Mancomunidad Comarca Hurdes
Spain
2nd stage | 76.0 km
Las Mestas
->
Casares de Hurdes
Jr