Circuito de Getxo - 2013

Pos Rider Team Time
01 Juan Jose Lobato Euskaltel-Euskadi 3:51:08
02 Armindo Fonseca Bretagne - Séché Environnement + 04
03 Egoitz Garcia Cofidis + 04
04 Danail Petrov Caja Rural - Seguros RGA + 04
05 Diego Ochoa 4-72 Colombia + 04
06 Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela + 09
07 Rubén Pérez Moreno Euskaltel-Euskadi + 09
08 Erwann Corbel Bretagne - Séché Environnement + 14
09 Alessandro Malaguti Androni Giocattoli - Venezuela + 14
10 Eduardo Sepulveda Bretagne - Séché Environnement + 14
11 Renaud Dion Bretagne - Séché Environnement + 20
12 Heiner Parra 4-72 Colombia + 21
13 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 21
14 Jesus Herrada Movistar Team + 21
15 Moisés Dueñas Nevado Burgos BH - Castilla y Leon + 24
16 Joao Pereira Banco BIC - Carmim + 26
17 Ever Alexander Rivera 4-72 Colombia + 27
18 Kirill Svesnikov Lokosphinx + 27
19 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 27
20 Rémi Pauriol Sojasun + 29
21 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 29
22 Jorge Azanza Soto Euskaltel-Euskadi + 33
23 Cesar Paredes 4-72 Colombia + 35
24 Evgeny Shalunov Lokosphinx + 35
25 Steve Bekaert Burgos BH - Castilla y Leon + 36
26 Igor Silva - + 41
27 David Livramento Banco BIC - Carmim + 43
28 Jose Herrada Movistar Team + 46
29 Mikel Landa Euskaltel-Euskadi + 46
30 Manuel Cardoso Caja Rural - Seguros RGA + 48
31 Juan Ernesto Chamorro 4-72 Colombia + 48
32 David Le Lay Sojasun + 54
33 Pablo Torres Burgos BH - Castilla y Leon + 54
34 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 57
35 Vegard Stake Laengen Bretagne - Séché Environnement + 1:04
36 Iván Gutiérrez Movistar Team + 1:06
37 Enrique Sanz Movistar Team + 1:08
38 Juan José Cobo Movistar Team + 1:08
39 Egoi Martinez Euskaltel-Euskadi + 1:23
40 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 1:31
41 Benat Intxausti Movistar Team + 1:31
42 Francesco Lasca Caja Rural - Seguros RGA + 1:31
43 Carlos Barbero Euskadi + 1:40
44 Jérémie Galland Sojasun + 1:45
45 Yannick Talabardon Sojasun + 1:45
46 Sergey Shilov Lokosphinx + 1:47
47 Javier Aramendia Caja Rural - Seguros RGA + 1:47
48 Romain Hardy Cofidis + 1:47
49 Benjamin Le Montagner Bretagne - Séché Environnement + 1:51
50 Benoît Jarrier Bretagne - Séché Environnement + 2:04
51 Nicolas Edet Cofidis + 2:04
52 Jonathan Castroviejo Movistar Team + 2:05
53 Aritz Bagües Euskadi + 2:05
54 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 2:34
55 Stephane Poulhies Cofidis + 2:34
56 Matteo Di Serafino Androni Giocattoli - Venezuela + 2:36
57 Romain Lemarchand Cofidis + 2:36
58 Maxime Daniel Sojasun + 2:39
59 Jean-Lou Paiani Sojasun + 2:44
60 Eloy Teruel Movistar Team + 3:00
61 Antonino Parrinello Androni Giocattoli - Venezuela + 3:25
62 Tomas Swift Metcalfe Banco BIC - Carmim + 6:33
63 Evaldas Siskevicius Sojasun + 6:33
64 Pierre-Luc Périchon Bretagne - Séché Environnement + 6:33
65 Diego Rosa Androni Giocattoli - Venezuela + 6:33
66 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 6:33
67 Juan Diego Quintero 4-72 Colombia + 6:33
68 Enzo Moyano Caja Rural - Seguros RGA + 6:33
69 Ramon Domene Reyes - + 6:33
70 Omar Fraile Caja Rural - Seguros RGA + 6:33
71 Ilart Zuazubiskar Euskadi + 6:33
72 Fabrice Jeandesboz Sojasun + 6:33
73 Unai Iparragirre Azpiazu Euskadi + 6:33
74 Igor Merino Euskadi + 6:33
75 Vladimir Karpets Movistar Team + 6:33
76 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 6:33
77 Cyril Bessy Cofidis + 6:33
78 Arnaud Gérard Bretagne - Séché Environnement + 6:33
79 Jimmy Engoulvent Sojasun + 6:38
80 Rony Martias Sojasun + 7:32
81 Ricardo Garcia Euskaltel-Euskadi + 7:32
82 Arnaud Labbe Cofidis + 7:32
83 Haritz Orbe Euskadi + 7:36
84 Federico Butto Burgos BH - Castilla y Leon + 7:36
85 Jean-Luc Delpech Bretagne - Séché Environnement + 7:36
86 Pello Bilbao Euskaltel-Euskadi + 7:36
87 Lluis Mas Burgos BH - Castilla y Leon + 7:36
88 Javier Moreno Movistar Team + 7:36
89 Pablo Lastras Movistar Team + 7:36
90 Walter Da Silva - + 10:22
91 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 10:51
DNF Fernando Orjuela 4-72 Colombia
DNF Marco Frapporti Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Daniel Mestre Banco BIC - Carmim
DNF Diogo Nunes Banco BIC - Carmim
DNF Bruno Sancho Banco BIC - Carmim
DNF Ander Arranz Alonso Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Unai Arranz Alonso Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Efren Carazo Aguilera Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Juan Carlos Riutort Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Oscar Santamaria Munoz Burgos BH - Castilla y Leon
DNF Ruben Fernandez Caja Rural - Seguros RGA
DNF Yelko Gomez Caja Rural - Seguros RGA
DNF Adrien Petit Cofidis
DNF Mikel Aristi Euskadi
DNF Mikel Bizkarra Euskadi
DNF Jon Larrinaga Euskadi
Information
Nation Spain
Date 31st July
Distance 170 km
CAT 1.1
Other
Embed Results