FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Velothon Berlin
UCI, One-day race, 9th June 2013, Germany
Race info
Results
History
2015
2014
2013
2012
2011
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Bulgaria
China
Czechia
France
Germany
Italy
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Ukraine
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Kittel
Marcel
1988
Team Argos - Shimano
04:00:05
02
Pelucchi
Matteo
1989
IAM Cycling
+ 00
03
Greipel
André
1982
Lotto - Belisol
+ 00
04
Van Staeyen
Michael
1988
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 00
05
Kluge
Roger
1986
Team NetApp - Endura
+ 00
06
Kreder
Raymond
1989
Garmin - Sharp
+ 00
07
Selig
Rüdiger
1989
Katusha Team
+ 00
08
Stauff
Andreas
1987
MTN-Qhubeka
+ 00
09
Janorschke
Grischa
1987
Nutrixxion - Abus
+ 00
10
Roberts
Luke
1977
Team Stölting
+ 00
11
Dempster
Zakkari
1987
Team NetApp - Endura
+ 00
12
Weiss
Martin
1991
Tirol Cycling Team
+ 00
13
Stepniak
Grzegorz
1989
CCC Polsat Polkowice
+ 00
14
Klemme
Daniel
1991
Leopard - Trek Continental
+ 00
15
Boev
Igor
1989
RusVelo
+ 00
16
Kurth
Michael
1986
Team Quantec - Indeland
+ 00
17
Droste
Jan-Niklas
1990
Team Heizomat
+ 00
18
Brambilla
Giorgio
1988
Atlas Personal - Jakroo
+ 00
19
Ackermann
Pascal
1994
Rad-Net Rose Team
+ 00
20
Vandousselaere
Sven
1988
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 00
21
Pfingsten
Christoph
1987
Cycling Team De Rijke - Shanks
+ 00
22
Maikin
Roman
1990
RusVelo
+ 00
23
Pozzetto
Federico
1990
Tirol Cycling Team
+ 00
24
Meisen
Marcel
1989
BKCP - Powerplus
+ 00
25
Thömel
Tino
1988
Team NSP - Ghost
+ 00
26
Hunal
Martin
1989
AC Sparta Praha
+ 00
27
Manakov
Viktor
1992
RusVelo
+ 00
28
Winter
Nicolas
1989
Atlas Personal - Jakroo
+ 00
29
Matysiak
Bartlomiej
1984
CCC Polsat Polkowice
+ 00
30
Chiocca
Mathieu
1985
Atlas Personal - Jakroo
+ 00
31
Radochla
Steffen
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 00
32
Ciolek
Gerald
1986
MTN-Qhubeka
+ 00
33
Henderson
Greg
1976
Lotto - Belisol
+ 00
34
Schmitt
Alexander
1989
Nutrixxion - Abus
+ 00
35
Bauhaus
Phil
1994
Team Stölting
+ 00
36
Gebauer
Tim
1989
Team Stölting
+ 00
37
Reske
Tim
1994
Team Bergstrasse - Jenatec
+ 00
38
Veelers
Tom
1984
Team Argos - Shimano
+ 00
39
Straub
Manuel
1993
Team Heizomat
+ 00
40
Burkhardt
Holger
1987
Nutrixxion - Abus
+ 00
41
Marycz
Jaroslaw
1987
CCC Polsat Polkowice
+ 00
42
Gawronski
Piotr
1990
CCC Polsat Polkowice
+ 00
43
Kovalev
Evgeniy
1989
RusVelo
+ 00
44
Krotky
Rostislav
1976
AC Sparta Praha
+ 00
45
Aregger
Marcel
1990
IAM Cycling
+ 00
46
Walscheid
Max
1993
Team Stölting
+ 00
47
Praxmarer
Stefan
1989
Tirol Cycling Team
+ 00
48
Reinhardt
Theo
1990
Rad-Net Rose Team
+ 00
49
Dehmel
Felix
1990
Team Stölting
+ 00
50
Serov
Alexander
1982
RusVelo
+ 00
51
Retschke
Robert
1980
Team Quantec - Indeland
+ 00
52
Tsatevitch
Alexey
1989
Katusha Team
+ 00
53
Fiedler
Jacob
1987
Team NSP - Ghost
+ 00
54
Dohlus
Tobias
1988
Nutrixxion - Abus
+ 00
55
Forberger
Sven
1984
Team NSP - Ghost
+ 00
56
Vanbilsen
Kenneth
1990
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 00
57
Okrouhlicky
Tomas
1985
AC Sparta Praha
+ 00
58
Wälzlein
Jan
1993
Team Heizomat
+ 12
59
Sieberg
Marcel
1982
Lotto - Belisol
+ 12
60
Monreal
Florian
1986
Team Quantec - Indeland
+ 12
61
Klemme
Dominic
1986
IAM Cycling
+ 14
62
Dekker
Thomas
1984
Garmin - Sharp
+ 14
63
Kuznetsov
Vyacheslav
1989
Katusha Team
+ 16
64
Ista
Kevyn
1984
IAM Cycling
+ 19
65
Hümbert
Michael
1990
Team Bergstrasse - Jenatec
+ 22
66
Obkircher
Marc
1991
Tirol Cycling Team
+ 24
67
Kurek
Adrian
1988
CCC Polsat Polkowice
+ 24
68
Grad
Alexander
1990
Team Heizomat
+ 24
69
Haller
Marco
1991
Katusha Team
+ 24
70
Sinkeldam
Ramon
1989
Team Argos - Shimano
+ 27
71
Maaskant
Martijn
1983
Garmin - Sharp
+ 29
72
Jarc
Blaz
1988
Team NetApp - Endura
+ 29
73
Fuchs
Sergej
1987
Team NSP - Ghost
+ 32
74
Forke
Sebastian
1987
Team NSP - Ghost
+ 32
75
Salzinger
Florian
1983
Atlas Personal - Jakroo
+ 32
76
Dockx
Gert
1988
Lotto - Belisol
+ 32
77
Walsleben
Philip
1987
BKCP - Powerplus
+ 32
78
Bertling
Matthias
1987
Team Quantec - Indeland
+ 39
79
Nordhoff
Alexander
1989
Team Quantec - Indeland
+ 39
80
Willems
Frederik
1979
Lotto - Belisol
+ 39
81
Vanthourenhout
Dieter
1985
BKCP - Powerplus
+ 39
82
De Backer
Bert
1984
Team Argos - Shimano
+ 39
83
Curvers
Roy
1979
Team Argos - Shimano
+ 39
84
Schäfer
Stefan
1986
Team NSP - Ghost
+ 39
85
Matzka
Ralf
1989
Team NetApp - Endura
+ 39
86
Schwarzmann
Michael
1991
Team NetApp - Endura
+ 46
87
Freienstein
Raphael
1991
Team Heizomat
+ 46
88
Hansen
Adam
1981
Lotto - Belisol
+ 48
89
Kopecky
Pavel
1994
AC Sparta Praha
+ 55
90
Polivoda
Oleksandr
1987
Atlas Personal - Jakroo
+ 55
91
Walsleben
Max
1990
Nutrixxion - Abus
+ 55
92
Rosseler
Sebastien
1981
Garmin - Sharp
+ 55
93
Egger
Mike-Aaron
1993
Team Bergstrasse - Jenatec
+ 55
94
Petrus
Lubomir
1990
BKCP - Powerplus
+ 55
95
Goddaert
Kristof
1986
IAM Cycling
+ 55
96
Nuyens
Nick
1980
Garmin - Sharp
+ 55
97
Pardilla
Sergio
1984
MTN-Qhubeka
+ 55
98
Westmattelmann
Daniel
1987
Team Quantec - Indeland
+ 55
99
Thomson
Jay Robert
1986
MTN-Qhubeka
+ 55
100
Lampaert
Yves
1991
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 55
101
Reimer
Martin
1987
MTN-Qhubeka
+ 55
102
Bommel
Henning
1983
Rad-Net Rose Team
+ 01:12
103
Stier
Maximilian
1993
LKT Team Brandenburg
+ 01:17
104
Kern
Julian
1989
AG2R La Mondiale
+ 01:33
105
Xing
Yan Dong
1985
Team Argos - Shimano
+ 01:54
106
Deckert
Sebastian
1990
LKT Team Brandenburg
+ 01:54
107
Muche
Christopher
1992
Rad-Net Rose Team
+ 02:06
108
Mathis
Marco
1994
Rad-Net Rose Team
+ 02:06
109
Kenzler
Arne
1989
Team Bergstrasse - Jenatec
+ 02:06
110
Schulze
André
1974
Euskaltel-Euskadi
+ 02:06
111
Medek
Tomas
1993
AC Sparta Praha
+ 02:06
112
Rapps
Dario
1994
Team Heizomat
+ 02:06
113
Klabouch
Jan
1990
AC Sparta Praha
+ 02:06
114
Kapeller
Hannes
1990
Tirol Cycling Team
+ 02:06
115
Mihaylov
Nikolay
1988
CCC Polsat Polkowice
+ 02:06
116
Denz
Nico
1994
-
+ 02:06
117
Sydlik
Benjamin
1990
Nutrixxion - Abus
+ 02:06
118
Porsev
Alexander
1986
Katusha Team
+ 02:06
119
Kovalev
Ivan
1986
RusVelo
+ 02:06
120
von Hoff
Steele
1987
Garmin - Sharp
+ 02:06
121
Cusin
Rémy
1986
IAM Cycling
+ 02:37
122
Janse Van Rensburg
Jacques
1987
MTN-Qhubeka
+ 02:37
123
Donath
Felix
1993
LKT Team Brandenburg
+ 03:06
124
Schiewer
Franz
1990
LKT Team Brandenburg
+ 03:58
125
Klimiankou
Kansatansin
1989
Atlas Personal - Jakroo
+ 04:05
126
Reichardt
Thomas
1992
Team Bergstrasse - Jenatec
+ 04:18
127
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 04:41
128
Van Hoecke
Gijs
1991
Topsport Vlaanderen - Baloise
+ 04:41
129
Eichler
Markus
1982
Team NetApp - Endura
+ 05:52
130
Schröder
Björn
1980
Team Stölting
+ 05:52
DNS
Bosman
Patrick
1994
Tirol Cycling Team
DNF
Albert
Niels
1986
BKCP - Powerplus
DNF
Bormann
Maximilian
1993
LKT Team Brandenburg
DNF
Vasyliv
Yuriy
1993
LKT Team Brandenburg
Information
Velothon Berlin
Germany
9th June 2013
1.1 | 184.6 km