Front Races Teams Riders Ranking

Tacx Pro Classic / Ronde van Zeeland | 2019 Results

Information Results Stages Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Dylan Groenewegen Team Jumbo - Visma 4:29:18125
02 Elia Viviani Deceuninck - Quick Step + 0085
03 Arvid De Kleijn Metec - TKH + 0070
04 Mike Teunissen Team Jumbo - Visma + 0060
05 Christophe Noppe Sport Vlaanderen - Baloise + 0050
06 Roy Jans Corendon - Circus + 0040
07 Andrea Pasqualon Wanty - Groupe Gobert + 0035
08 Jason Van Dalen Metec - TKH + 0030
09 Filippo Fortin Cofidis, Solutions Credits + 0025
10 Zico Waeytens Cofidis, Solutions Credits + 0020
11 Dries De Bondt Corendon - Circus + 0015
12 Yves Coolen Beat Cycling Club + 0010
13 Romain Cardis Total Direct Energie + 005
14 Piotr Havik Beat Cycling Club + 005
15 Thomas Joseph Tarteletto - Isorex + 005
16 Maarten Van Trijp Corendon - Circus + 003
17 Richard Banusch LKT Team Brandenburg + 003
18 Maarten De Jonge Monkey Town - A Block CT + 003
19 Lars Kulbe Team Sauerland NRW + 003
20 Brent Cle Corendon - Circus + 003
21 Coen Vermeltfoort Alecto Cycling Team + 003
22 Hugo Hofstetter Cofidis, Solutions Credits + 003
23 Niccolo Bonifazio Total Direct Energie + 003
24 Daire Feeley EvoPro Racing + 003
25 Timo Roosen Team Jumbo - Visma + 003
26 Michiel Stockman Tarteletto - Isorex + 00
27 Stijn Steels Roompot - Charles + 00
28 Bryan Boussaer Tarteletto - Isorex + 00
29 Marco Mathis Cofidis, Solutions Credits + 00
30 Kelvin Van Den Dool Vlasman Cycling Team + 00
31 Laurin Winter Team Differdange-GeBa + 00
32 Florian Sénéchal Deceuninck - Quick Step + 00
33 Enzo Bernard Total Direct Energie + 00
34 Kevin Deltombe Sport Vlaanderen - Baloise + 00
35 Sjoerd Bax Metec - TKH + 00
36 Franz Werner LKT Team Brandenburg + 00
37 Bas Van Der Kooij Monkey Town - A Block CT + 00
38 Luca Bockelmann LKT Team Brandenburg + 00
39 Cyrus Monk EvoPro Racing + 00
40 Jannik Steimle Deceuninck - Quick Step + 11
41 Stef Krul Metec - TKH + 11
42 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 11
43 Arne Peters Alecto Cycling Team + 13
44 Jos Van Emden Team Jumbo - Visma + 14
45 Martijn Budding Beat Cycling Club + 28
46 Paul Taebling LKT Team Brandenburg + 31
47 Mikkel Honore Deceuninck - Quick Step + 34
48 Taco van der Hoorn Team Jumbo - Visma + 34
49 Adam Hartley SEG Racing Academy + 34
50 Rick Ottema Metec - TKH + 34
51 Elmar Reinders Roompot - Charles + 34
52 Stijn Devolder Corendon - Circus + 46
53 Aaron Kearney EvoPro Racing + 46
54 Marco Minnaard Wanty - Groupe Gobert + 46
55 Jelle Bootsveld Metec - TKH + 46
56 Rene Hooghiemster Alecto Cycling Team + 46
57 Henning Bommel LKT Team Brandenburg + 1:01
58 Maarten Wynants Team Jumbo - Visma + 1:03
59 Ivar Slik Monkey Town - A Block CT + 1:16
60 Lars Loohuis Monkey Town - A Block CT + 1:16
61 Joost Van der Burg Vlasman Cycling Team + 1:16
62 Wesley Mol Team Differdange-GeBa + 1:16
63 Folkert Oostra Monkey Town - A Block CT + 1:18
64 Dimitri Claeys Cofidis, Solutions Credits + 1:18
65 Huub Duyn Roompot - Charles + 1:18
66 Oscar Riesebeek Roompot - Charles + 1:18
67 Thymen Arensman SEG Racing Academy + 1:18
68 Iljo Keisse Deceuninck - Quick Step + 1:18
69 Peter Koning EvoPro Racing + 1:18
70 Ide Schelling SEG Racing Academy + 1:18
71 Wim Kleiman Monkey Town - A Block CT + 1:18
72 Jeroen Pattyn Team Differdange-GeBa + 1:18
73 Thijs De Lange Metec - TKH + 1:18
74 Valentin Ferron Total Direct Energie + 1:18
75 Jérôme Cousin Total Direct Energie + 1:18
76 Rick Van Breda Monkey Town - A Block CT + 1:18
77 Aaron Van Poucke Sport Vlaanderen - Baloise + 1:18
78 Pim Ligthart Total Direct Energie + 1:42
79 Attilio Viviani Cofidis, Solutions Credits + 2:01
80 Tim Declercq Deceuninck - Quick Step + 2:17
81 Loic Vliegen Wanty - Groupe Gobert + 2:19
82 Jelle Wolsink Vlasman Cycling Team + 2:19
83 Samuel Gaze Deceuninck - Quick Step + 2:19
84 Jasper Bovenhuis Vlasman Cycling Team + 2:22
85 Bert-Jan Lindeman Team Jumbo - Visma + 2:22
86 Toni Franz Team Differdange-GeBa + 3:51
87 Kars Ten Boske Alecto Cycling Team + 3:55
DNS Daan Hoeyberghs Beat Cycling Club
DNF Abe Celi Alecto Cycling Team
DNF Adne Koster Alecto Cycling Team
DNF Daniel Abraham Gebru Beat Cycling Club
DNF Adam Lewis Beat Cycling Club
DNF Alex Mengoulas Beat Cycling Club
DNF Lasse Norman Hansen Corendon - Circus
DNF Aaron Gate EvoPro Racing
DNF Luke Mudgway EvoPro Racing
DNF Wouter Wippert EvoPro Racing
DNF Christian Koch LKT Team Brandenburg
DNF Paul Rudys LKT Team Brandenburg
DNF Sean De Bie Roompot - Charles
DNF Senne Leysen Roompot - Charles
DNF Michael Van Staeyen Roompot - Charles
DNF Wessel Krul SEG Racing Academy
DNF Minne Verboom SEG Racing Academy
DNF Moreno De Pauw Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Kenneth Van Rooy Sport Vlaanderen - Baloise
DNF Niels De Rooze Tarteletto - Isorex
DNF Maxime Vantomme Tarteletto - Isorex
DNF Andreas Andersson Team Differdange-GeBa
DNF Michel Giesselmann Team Sauerland NRW
DNF Felix Intra Team Sauerland NRW
DNF Joann Leinau Team Sauerland NRW
DNF Louis Leinau Team Sauerland NRW
DNF Bryan Nauleau Total Direct Energie
DNF Beau Duvigneau Vlasman Cycling Team
DNF Melvin Van Zijl Vlasman Cycling Team
DNF Frederik Backaert Wanty - Groupe Gobert
DNF Jérôme Baugnies Wanty - Groupe Gobert
DNF Bart De Clercq Wanty - Groupe Gobert
Information
Nations Netherlands
Date October 12th
Distance 204.6 km
CAT 1.1