Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
BEMER Cyclassics
WorldTour, One-day race, 19th August 2018, Germany
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Eritrea
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Kazakhstan
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Astana Pro Team
Bahrain - Merida
BMC Racing Team
Bora - Hansgrohe
CCC Sprandi Polkowice
Dimension Data
Gazprom - RusVelo
Groupama - FDJ
Katusha - Alpecin
Lotto - Soudal
Mitchelton - Scott
Movistar Team
Quick-Step Floors
Team EF Education First
Team LottoNL-Jumbo
Team Sky
Team Sunweb
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Verandas Willems - Crelan
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Viviani
Elia
1989
Quick-Step Floors
04:46:01
400
02
Démare
Arnaud
1991
Groupama - FDJ
+ 00
320
03
Kristoff
Alexander
1987
UAE Team Emirates
+ 00
260
04
Degenkolb
John
1989
Trek-Segafredo
+ 00
220
05
Trentin
Matteo
1989
Mitchelton - Scott
+ 00
180
06
Nizzolo
Giacomo
1989
Trek-Segafredo
+ 00
140
07
Modolo
Sacha
1987
Team EF Education First
+ 00
120
08
Arndt
Nikias
1991
Team Sunweb
+ 00
100
09
Bonifazio
Niccolo
1993
Bahrain - Merida
+ 00
80
10
Sagan
Peter
1990
Bora - Hansgrohe
+ 00
68
11
Roelandts
Jürgen
1985
BMC Racing Team
+ 00
56
12
Consonni
Simone
1994
UAE Team Emirates
+ 00
48
13
Tleubayev
Ruslan
1987
Astana Pro Team
+ 00
40
14
De Buyst
Jasper
1993
Lotto - Soudal
+ 00
32
15
Rojas
José Joaquin
1985
Movistar Team
+ 00
28
16
Koch
Jonas
1993
CCC Sprandi Polkowice
+ 00
24
17
Golas
Michal
1984
Team Sky
+ 00
24
18
De Witte
Mathias
1993
Verandas Willems - Crelan
+ 00
24
19
Benoot
Tiesj
1994
Lotto - Soudal
+ 00
24
20
Guarnieri
Jacopo
1987
Groupama - FDJ
+ 00
24
21
Hollenstein
Reto
1985
Katusha - Alpecin
+ 05
16
22
Livyns
Arjen
1994
Verandas Willems - Crelan
+ 05
16
23
Greipel
André
1982
Lotto - Soudal
+ 05
16
24
Sabatini
Fabio
1985
Quick-Step Floors
+ 11
16
25
Mørkøv
Michael
1985
Quick-Step Floors
+ 13
16
26
Burghardt
Marcus
1983
Bora - Hansgrohe
+ 13
16
27
Politt
Nils
1994
Katusha - Alpecin
+ 13
16
28
Mezgec
Luka
1988
Mitchelton - Scott
+ 13
16
29
Porsev
Alexander
1986
Gazprom - RusVelo
+ 13
16
30
Berhane
Natnael
1991
Dimension Data
+ 13
16
31
Franczak
Pawel
1991
CCC Sprandi Polkowice
+ 19
8
32
Thomson
Jay Robert
1986
Dimension Data
+ 21
8
33
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 21
8
34
Restrepo
Jhonatan
1994
Katusha - Alpecin
+ 21
8
35
Nych
Artem
1995
Gazprom - RusVelo
+ 21
8
36
Impey
Daryl
1984
Mitchelton - Scott
+ 21
8
37
Bakelants
Jan
1986
AG2R La Mondiale
+ 21
8
38
Peters
Nans
1994
AG2R La Mondiale
+ 21
8
39
Battaglin
Enrico
1989
Team LottoNL-Jumbo
+ 21
8
40
Rosskopf
Joey
1989
BMC Racing Team
+ 21
8
41
Gidich
Yevgeniy
1996
Astana Pro Team
+ 21
8
42
Jauregui
Quentin
1994
AG2R La Mondiale
+ 21
8
43
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
+ 21
8
44
Shilov
Sergey
1988
Gazprom - RusVelo
+ 21
8
45
Bak
Lars
1980
Lotto - Soudal
+ 21
8
46
Barbero
Carlos
1991
Movistar Team
+ 21
8
47
Vervaeke
Louis
1993
Team Sunweb
+ 21
8
48
Koren
Kristjan
1986
Bahrain - Merida
+ 21
8
49
Owsian
Lukasz
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 21
8
50
Bohli
Tom
1994
BMC Racing Team
+ 21
8
51
De Tier
Floris
1992
Team LottoNL-Jumbo
+ 21
4
52
Stannard
Ian
1987
Team Sky
+ 21
4
53
Boev
Igor
1989
Gazprom - RusVelo
+ 21
4
54
Chevrier
Clément
1992
AG2R La Mondiale
+ 21
4
55
Sieberg
Marcel
1982
Lotto - Soudal
+ 21
4
56
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 21
2
57
Gerrans
Simon
1980
BMC Racing Team
+ 21
2
58
Zeits
Andrey
1986
Astana Pro Team
+ 21
2
59
Kozontchuk
Dmitriy
1984
Gazprom - RusVelo
+ 21
2
60
Bookwalter
Brent
1984
BMC Racing Team
+ 28
2
61
Sinkeldam
Ramon
1989
Groupama - FDJ
+ 28
62
De Kort
Koen
1982
Trek-Segafredo
+ 32
63
Rast
Gregory
1980
Trek-Segafredo
+ 32
64
Davies
Scott
1995
Dimension Data
+ 32
65
Tratnik
Jan
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 32
66
García Cortina
Iván
1995
Bahrain - Merida
+ 32
67
Colbrelli
Sonny
1990
Bahrain - Merida
+ 32
68
Tolhoek
Antwan
1994
Team LottoNL-Jumbo
+ 32
69
Marcato
Marco
1984
UAE Team Emirates
+ 45
70
Gonçalves
Jose
1989
Katusha - Alpecin
+ 47
71
Knees
Christian
1981
Team Sky
+ 47
72
Hansen
Adam
1981
Lotto - Soudal
+ 47
73
De Marchi
Alessandro
1986
BMC Racing Team
+ 47
74
López
David
1981
Team Sky
+ 47
75
Rowe
Luke
1990
Team Sky
+ 47
76
Morton
Lachlan
1992
Dimension Data
+ 47
77
Le Gac
Olivier
1993
Groupama - FDJ
+ 47
78
Duyn
Huub
1984
Verandas Willems - Crelan
+ 47
79
Teuns
Dylan
1992
BMC Racing Team
+ 47
80
Bizhigitov
Zhandos
1991
Astana Pro Team
+ 47
81
Bole
Grega
1985
Bahrain - Merida
+ 47
82
Hofstede
Lennard
1994
Team Sunweb
+ 47
83
Albasini
Michael
1980
Mitchelton - Scott
+ 47
84
Troia
Oliviero
1994
UAE Team Emirates
+ 47
85
O'Connor
Ben
1995
Dimension Data
+ 47
86
Hindley
Jai
1996
Team Sunweb
+ 47
87
Meyer
Cameron
1988
Mitchelton - Scott
+ 47
88
Pedrero
Antonio
1991
Movistar Team
+ 58
89
Schillinger
Andreas
1983
Bora - Hansgrohe
+ 01:01
90
Storer
Michael
1997
Team Sunweb
+ 01:22
91
Bono
Matteo
1983
UAE Team Emirates
+ 01:22
92
Martinelli
Davide
1993
Quick-Step Floors
+ 01:31
93
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Hansgrohe
+ 01:31
94
Ferrari
Roberto
1983
UAE Team Emirates
+ 01:31
95
van Poppel
Danny
1993
Team LottoNL-Jumbo
+ 01:35
96
Kozhatayev
Bakhtiyar
1992
Astana Pro Team
+ 01:40
97
Reijnen
Kiel
1986
Trek-Segafredo
+ 01:40
98
Bauer
Jack
1985
Mitchelton - Scott
+ 01:58
99
Asgreen
Kasper
1995
Quick-Step Floors
+ 02:07
100
Duchesne
Antoine
1991
Groupama - FDJ
+ 02:07
101
Lutsenko
Alexey
1992
Astana Pro Team
+ 02:19
102
Ackermann
Pascal
1994
Bora - Hansgrohe
+ 02:49
103
Schwarzmann
Michael
1991
Bora - Hansgrohe
+ 03:19
104
Firsanov
Sergey
1982
Gazprom - RusVelo
+ 04:15
105
Godrie
Stan
1993
Verandas Willems - Crelan
+ 04:15
106
Clarke
William
1985
Team EF Education First
+ 04:15
107
Soler
Marc
1993
Movistar Team
+ 04:15
108
Magnusson
Kim
1992
Team EF Education First
+ 04:15
109
Venter
Jaco
1987
Dimension Data
+ 04:21
110
Clarke
Simon
1986
Team EF Education First
+ 04:21
111
Renshaw
Mark
1982
Dimension Data
+ 04:21
112
Docker
Mitchell
1986
Team EF Education First
+ 04:21
113
McLay
Daniel
1992
Team EF Education First
+ 04:21
114
Van Breussegem
Elias
1992
Verandas Willems - Crelan
+ 05:32
115
Agnoli
Valerio
1985
Bahrain - Merida
+ 05:32
116
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Sunweb
+ 05:32
117
Anacona
Winner
1988
Movistar Team
+ 06:35
118
Fernandez
Ruben
1991
Movistar Team
+ 06:35
119
Gradek
Kamil
1990
CCC Sprandi Polkowice
+ 06:35
120
Moser
Moreno
1990
Astana Pro Team
+ 06:35
121
Deignan
Philip
1983
Team Sky
+ 06:35
122
Wagner
Robert
1983
Team LottoNL-Jumbo
+ 06:35
123
Poljanski
Pawel
1990
Bora - Hansgrohe
+ 06:42
124
Bonnet
William
1982
Groupama - FDJ
+ 06:42
125
Armirail
Bruno
1994
Groupama - FDJ
+ 06:42
126
Hepburn
Michael
1991
Mitchelton - Scott
+ 10:23
127
Sutherland
Rory
1982
UAE Team Emirates
+ 10:23
128
Leezer
Tom
1985
Team LottoNL-Jumbo
+ 10:23
129
Hofland
Moreno
1991
Lotto - Soudal
+ 10:23
130
Alafaci
Eugenio
1990
Trek-Segafredo
+ 10:23
131
Craddock
Lawson
1992
Team EF Education First
+ 10:23
132
Cavagna
Remi
1995
Quick-Step Floors
+ 10:23
133
Shalunov
Evgeny
1992
Gazprom - RusVelo
+ 10:23
134
Venturini
Clément
1993
AG2R La Mondiale
+ 12:26
DNF
Nibali
Antonio
1992
Bahrain - Merida
DNF
Kump
Marko
1988
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Valls
Rafael
1987
Movistar Team
DNF
Keisse
Iljo
1982
Quick-Step Floors
DNF
Belkov
Maxim
1985
Katusha - Alpecin
DNF
Biermans
Jenthe
1995
Katusha - Alpecin
DNF
Spilak
Simon
1986
Katusha - Alpecin
DNF
Lindeman
Bert-Jan
1989
Team LottoNL-Jumbo
DNF
Intxausti
Benat
1986
Team Sky
DNF
Stamsnijder
Tom
1985
Team Sunweb
DNF
Gogl
Michael
1993
Trek-Segafredo
Information
BEMER Cyclassics
Germany
19th August 2018
1.UWT | 216.4 km