Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
BEMER Cyclassics
ProTour, One-day race, 16th August 2009, Germany
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Costa Rica
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Farrar
Tyler
1984
Garmin-Slipstream
05:30:38
02
Breschel
Matti
1984
Team Saxo Bank
+ 00
03
Ciolek
Gerald
1986
Team Milram
+ 00
04
Davis
Allan
1980
Quick Step
+ 00
05
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
+ 00
06
Vigano
Davide
1984
Fuji-Servetto
+ 00
07
Bennati
Daniele
1980
Liquigas
+ 00
08
Sabatini
Fabio
1985
Liquigas
+ 00
09
Bandiera
Marco
1984
Lampre-NGC
+ 00
10
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
+ 00
11
Bonnet
William
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 00
12
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 00
13
Mikhailov
Gennady
1974
Team Katusha
+ 00
14
Dietziker
Andreas
1982
Vorarlberg - Corratec
+ 00
15
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 00
16
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 00
17
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 00
18
De Kort
Koen
1982
Skil - Shimano
+ 00
19
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre-NGC
+ 00
20
Usov
Alexandre
1977
Cofidis
+ 00
21
Weissinger
René
1978
Vorarlberg - Corratec
+ 00
22
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 00
23
Musiol
Daniel
1983
Vorarlberg - Corratec
+ 00
24
Dion
Renaud
1978
AG2R La Mondiale
+ 00
25
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Columbia - HTC
+ 00
26
Vaitkus
Tomas
1982
Astana
+ 00
27
Eltink
Theo
1981
Skil - Shimano
+ 00
28
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 00
29
Mori
Manuele
1980
Lampre-NGC
+ 00
30
Greipel
André
1982
Team Columbia - HTC
+ 00
31
Galdos
Aitor
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 00
32
Chainel
Steve
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 00
33
Roelandts
Jürgen
1985
Silence - Lotto
+ 00
34
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 00
35
Spilak
Simon
1986
Lampre-NGC
+ 00
36
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
+ 00
37
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 00
38
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 00
39
Roche
Nicolas
1984
AG2R La Mondiale
+ 00
40
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 00
41
Schär
Michael
1986
Astana
+ 00
42
O'Grady
Stuart
1973
Team Saxo Bank
+ 00
43
Ponzi
Simone
1987
Lampre-NGC
+ 00
44
Tjallingii
Maarten
1977
Rabobank
+ 00
45
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 00
46
Boonen
Tom
1980
Quick Step
+ 00
47
Gutiérrez
Iván
1978
Caisse d'Epargne
+ 00
48
Pasamontes
Luis
1979
Caisse d'Epargne
+ 00
49
Gilbert
Philippe
1982
Silence - Lotto
+ 00
50
Da Dalto
Mauro
1981
Lampre-NGC
+ 00
51
Demaret
Jean-Eudes
1984
Cofidis
+ 00
52
Vandenbergh
Stijn
1984
Team Katusha
+ 00
53
Cancellara
Fabian
1981
Team Saxo Bank
+ 00
54
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia - HTC
+ 00
55
Pichot
Alexandre
1983
BBOX Bouygues Telecom
+ 00
56
Jufré
Josep
1975
Fuji-Servetto
+ 00
57
Nuyens
Nick
1980
Rabobank
+ 00
58
Loosli
David
1980
Lampre-NGC
+ 00
59
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 00
60
Löfkvist
Thomas
1984
Team Columbia - HTC
+ 00
61
Amador
Andrey
1986
Caisse d'Epargne
+ 00
62
Velo
Marco
1974
Quick Step
+ 09
63
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 09
64
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
+ 09
65
Van Avermaet
Greg
1985
Silence - Lotto
+ 09
66
Jérôme
Vincent
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 12
67
Terpstra
Niki
1984
Team Milram
+ 15
68
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 15
69
Benitez
Jose Alberto
1981
Fuji-Servetto
+ 15
70
Sutton
Chris
1984
Garmin-Slipstream
+ 20
71
Burghardt
Marcus
1983
Team Columbia - HTC
+ 29
72
Wrolich
Peter
1974
Team Milram
+ 42
73
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 46
74
Høj
Frank
1973
Team Saxo Bank
+ 46
75
Facci
Mauro
1982
Quick Step
+ 01:09
76
Chavanel
Sylvain
1979
Quick Step
+ 01:09
77
Wynants
Maarten
1982
Quick Step
+ 01:09
78
Muravyev
Dmitriy
1979
Astana
+ 01:09
79
Reda
Francesco
1982
Quick Step
+ 01:09
80
Gómez
Ángel
1981
Fuji-Servetto
+ 01:09
81
Fröhlinger
Johannes
1985
Team Milram
+ 01:09
82
Willems
Frederik
1979
Liquigas
+ 01:09
83
Hary
Maryan
1980
Cofidis
+ 01:48
84
Goss
Matthew
1986
Team Saxo Bank
+ 02:19
85
Napolitano
Danilo
1981
Team Katusha
+ 02:34
86
Dmitriyev
Valeriy
1984
Astana
+ 02:52
87
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 02:52
88
Turgot
Sébastien
1984
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:52
89
Siedler
Sebastien
1978
Vorarlberg - Corratec
+ 02:52
90
Smukulis
Gatis
1987
AG2R La Mondiale
+ 02:52
91
Haddou
Saïd
1982
BBOX Bouygues Telecom
+ 02:52
92
Ivanov
Sergei
1975
Team Katusha
+ 02:52
93
Markov
Alexey
1979
Team Katusha
+ 02:52
94
Cretskens
Wilfried
1976
Silence - Lotto
+ 02:52
95
Wagner
Robert
1983
Skil - Shimano
+ 02:52
96
Beppu
Fumiyuki
1983
Skil - Shimano
+ 02:52
97
Klemme
Dominic
1986
Team Saxo Bank
+ 02:52
98
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 02:52
99
Ljungqvist
Marcus
1974
Team Saxo Bank
+ 02:52
100
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 02:52
101
Mandri
René
1984
AG2R La Mondiale
+ 02:52
102
Fuglsang
Jakob
1985
Team Saxo Bank
+ 02:52
103
Velits
Martin
1985
Team Milram
+ 02:52
104
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 02:52
105
Duclos-Lassalle
Hervé
1979
Cofidis
+ 02:52
106
Efimkin
Alexander
1981
AG2R La Mondiale
+ 02:52
107
Buts
Vitaliy
1986
Lampre-NGC
+ 02:52
108
Hutarovich
Yauheni
1983
Française des Jeux
+ 02:52
109
Coyot
Arnaud
1980
Caisse d'Epargne
+ 02:52
110
Drujon
Mathieu
1983
Caisse d'Epargne
+ 02:52
111
Hinault
Sébastien
1974
AG2R La Mondiale
+ 02:52
112
Morscher
Harald
1972
Vorarlberg - Corratec
+ 02:52
113
Fothen
Markus
1981
Team Milram
+ 02:52
114
Aramendia
Javier
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 02:52
115
Urtasun
Pablo
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 02:52
116
Ackermann
Silvere
1984
Vorarlberg - Corratec
+ 02:52
117
Roy
Jérémy
1983
Française des Jeux
+ 02:52
118
Sulzberger
Wesley
1986
Française des Jeux
+ 02:52
119
Dean
Julian
1975
Garmin-Slipstream
+ 02:52
120
Cozza
Steven
1985
Garmin-Slipstream
+ 02:52
121
Capelli
Ermanno
1985
Fuji-Servetto
+ 02:52
122
Blot
Guillaume
1985
Cofidis
+ 02:52
123
Villa
Romain
1985
Cofidis
+ 02:52
124
Vandborg
Brian
1981
Liquigas
+ 02:52
125
Engels
Addy
1977
Quick Step
+ 02:52
126
Sijmens
Nico
1978
Cofidis
+ 02:52
127
Kireyev
Roman
1987
Astana
+ 07:22
128
Gène
Yohann
1981
BBOX Bouygues Telecom
+ 10:21
129
Portal
Sébastien
1982
Cofidis
+ 10:21
130
Wurf
Cameron
1983
Fuji-Servetto
+ 10:21
131
Krivtsov
Yuriy
1979
AG2R La Mondiale
+ 13:52
132
De Lis
Sergio
1986
Euskaltel-Euskadi
+ 13:52
DNF
Mondory
Lloyd
1982
AG2R La Mondiale
DNF
Kupeshov
Berik
1987
Astana
DNF
Gaudin
Damien
1986
BBOX Bouygues Telecom
DNF
Madrazo
Angel
1988
Caisse d'Epargne
DNF
Gudsell
Timothy
1984
Française des Jeux
DNF
Clarke
Hilton
1979
Fuji-Servetto
DNF
Dekkers
Hans
1981
Garmin-Slipstream
DNF
Maaskant
Martijn
1983
Garmin-Slipstream
DNF
Millar
David
1977
Garmin-Slipstream
DNF
Vande Velde
Christian
1976
Garmin-Slipstream
DNF
Oss
Daniel
1987
Liquigas
DNF
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
DNF
Delage
Mickaël
1985
Silence - Lotto
DNF
Gardeyn
Gorik
1980
Silence - Lotto
DNF
Lang
Sebastian
1979
Silence - Lotto
DNF
De Backer
Bert
1984
Skil - Shimano
DNF
Geschke
Simon
1986
Skil - Shimano
DNF
Eisel
Bernhard
1981
Team Columbia - HTC
DNF
Kirchen
Kim
1978
Team Columbia - HTC
DNF
Renshaw
Mark
1982
Team Columbia - HTC
DNF
Bodrogi
László
1976
Team Katusha
DNF
Swift
Ben
1987
Team Katusha
DNF
Trusov
Nikolai
1985
Team Katusha
DNF
Eichler
Markus
1982
Team Milram
DNF
Piemontesi
Fabrice
1983
Team Piemonte
DNF
Benetseder
Josef
1983
Vorarlberg - Corratec
DNF
Haselbacher
René
1977
Vorarlberg - Corratec
Information
BEMER Cyclassics
Germany
16th August 2009
1.PT2 | 216.0 km