Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
BEMER Cyclassics
ProTour, One-day race, 7th September 2008, Germany
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Colombia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Moldova
Netherlands
Poland
Russia
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Venezuela
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
McEwen
Robbie
1972
Silence - Lotto
04:37:46
02
Renshaw
Mark
1982
Crédit Agricole
+ 00
03
Davis
Allan
1980
Quick Step
+ 00
04
Fischer
Murilo
1979
Liquigas
+ 00
05
Rojas
José Joaquin
1985
Caisse d'Epargne
+ 00
06
Wrolich
Peter
1974
Gerolsteiner
+ 00
07
Bonnet
William
1982
Crédit Agricole
+ 00
08
Lorenzetto
Mirco
1981
Lampre
+ 00
09
Dumoulin
Samuel
1980
Cofidis
+ 00
10
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 00
11
Velits
Peter
1985
Team Milram
+ 00
12
Høj
Frank
1973
Cofidis
+ 00
13
Rooijakkers
Piet
1980
Skil - Shimano
+ 00
14
Ciolek
Gerald
1986
Team Columbia
+ 00
15
Musiol
Daniel
1983
Volksbank - Corratec
+ 00
16
Beppu
Fumiyuki
1983
Skil - Shimano
+ 00
17
Ljungqvist
Marcus
1974
Team CSC - Saxo Bank
+ 00
18
Offredo
Yoann
1986
Française des Jeux
+ 00
19
Chérel
Mikaël
1986
Française des Jeux
+ 00
20
Jufré
Josep
1975
Scott - American Beef
+ 00
21
Oroz
Juan José
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 00
22
Loosli
David
1980
Lampre
+ 00
23
Guesdon
Frédéric
1971
Française des Jeux
+ 00
24
Veelers
Tom
1984
Skil - Shimano
+ 00
25
Deignan
Philip
1983
AG2R La Mondiale
+ 00
26
Tankink
Bram
1978
Rabobank
+ 00
27
Lastras
Pablo
1976
Caisse d'Epargne
+ 00
28
Canada
David
1975
Scott - American Beef
+ 00
29
Kemps
Aaron
1983
Astana
+ 00
30
Rast
Gregory
1980
Astana
+ 00
31
Ivanov
Sergei
1975
Astana
+ 00
32
Bak
Lars
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 00
33
Mori
Manuele
1980
Scott - American Beef
+ 00
34
Knees
Christian
1981
Team Milram
+ 00
35
Zubeldia
Haimar
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 00
36
Kangert
Tanel
1987
AG2R La Mondiale
+ 00
37
De Kort
Koen
1982
Astana
+ 00
38
Pérez
Francisco
1978
Caisse d'Epargne
+ 00
39
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
+ 00
40
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 00
41
Demaret
Jean-Eudes
1984
Cofidis
+ 00
42
Larsson
Gustav
1980
Team CSC - Saxo Bank
+ 00
43
Bertogliati
Rubens
1979
Scott - American Beef
+ 00
44
Willems
Frederik
1979
Liquigas
+ 00
45
Karpets
Vladimir
1980
Caisse d'Epargne
+ 00
46
Horner
Chris
1971
Astana
+ 00
47
Proni
Alessandro
1982
Quick Step
+ 00
48
Aerts
Mario
1974
Silence - Lotto
+ 00
49
Pellizotti
Franco
1978
Liquigas
+ 00
50
Bertagnolli
Leonardo
[*]
1978
Liquigas
+ 00
51
Sánchez
Luis León
1983
Caisse d'Epargne
+ 00
52
de Jongh
Steven
1973
Quick Step
+ 00
53
Uran
Rigoberto
1987
Caisse d'Epargne
+ 21
54
Visconti
Giovanni
1983
Quick Step
+ 30
55
Renier
Franck
1974
Bouygues Telecom
+ 02:17
56
Voigt
Jens
1971
Team CSC - Saxo Bank
+ 02:17
57
Brown
Graeme
1979
Rabobank
+ 02:17
58
Rosseler
Sebastien
1981
Quick Step
+ 02:17
59
Bru
Jon
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 02:17
60
Mangel
Laurent
1981
AG2R La Mondiale
+ 02:17
61
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 02:17
62
Grabsch
Bert
1975
Team Columbia
+ 02:17
63
Sprick
Matthieu
1981
Bouygues Telecom
+ 02:17
64
Mengin
Christophe
1968
Française des Jeux
+ 02:17
65
Da Dalto
Mauro
1981
Liquigas
+ 02:17
66
Fröhlinger
Johannes
1985
Gerolsteiner
+ 02:17
67
Leezer
Tom
1985
Rabobank
+ 02:17
68
Velo
Marco
1974
Team Milram
+ 02:17
69
Langeveld
Sebastian
1985
Rabobank
+ 02:17
70
Pagliarini
Luciano
1978
Scott - American Beef
+ 06:54
71
Capelli
Ermanno
1985
Scott - American Beef
+ 06:54
72
Kuschynski
Aleksandr
1979
Liquigas
+ 06:54
73
Claude
Mathieu
1983
Bouygues Telecom
+ 06:54
74
Curvers
Roy
1979
Skil - Shimano
+ 06:54
75
Timmer
Albert
1985
Skil - Shimano
+ 06:54
76
Gerdemann
Linus
1982
Team Columbia
+ 06:54
77
Pollack
Olaf
1973
Volksbank - Corratec
+ 06:54
78
López
David
1981
Caisse d'Epargne
+ 06:54
79
Grabsch
Ralf
1973
Team Milram
+ 06:54
80
Isasi
Iñaki
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 06:54
81
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 06:54
82
Hivert
Jonathan
1985
Crédit Agricole
+ 06:54
83
Konovalovas
Ignatas
1985
Crédit Agricole
+ 06:54
84
Haselbacher
René
1977
Astana
+ 06:54
85
Van Emden
Jos
1985
Rabobank CT
+ 06:54
86
Fothen
Thomas
1983
Gerolsteiner
+ 06:54
87
Krauss
Sven
1983
Gerolsteiner
+ 06:54
88
Steegmans
Gert
1980
Quick Step
+ 06:54
89
Van Huffel
Wim
1979
Silence - Lotto
+ 09:32
90
Blain
Alexandre
1981
Cofidis
+ 09:32
91
Hungerbühler
Pascal
1977
Volksbank - Corratec
+ 09:32
92
Bøchman
Lasse
1983
Glud & Marstrand - Horsens
+ 09:32
93
Morscher
Harald
1972
Volksbank - Corratec
+ 09:32
94
Belgy
Julien
1983
Bouygues Telecom
+ 09:32
95
Bernaudeau
Giovanni
1983
Bouygues Telecom
+ 09:32
96
Deroo
David
1985
Skil - Shimano
+ 09:32
97
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 11:16
DNF
Dessel
Cyril
1974
AG2R La Mondiale
DNF
Goubert
Stéphane
1970
AG2R La Mondiale
DNF
Pliuschin
Alexandre
1987
AG2R La Mondiale
DNF
Turpin
Ludovic
1975
AG2R La Mondiale
DNF
Vandenbergh
Stijn
1984
AG2R La Mondiale
DNF
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana
DNF
Schär
Michael
1986
Astana
DNF
Pütsep
Erki
1976
Bouygues Telecom
DNF
Sokolov
Evgeny
1984
Bouygues Telecom
DNF
Trofimov
Yury
1984
Bouygues Telecom
DNF
Rujano
José
1982
Caisse d'Epargne
DNF
Brard
Florent
1976
Cofidis
DNF
Huguet
Yann
1984
Cofidis
DNF
Monier
Damien
1982
Cofidis
DNF
Zamperi
Steve
1977
Cofidis
DNF
Engoulvent
Jimmy
1979
Crédit Agricole
DNF
Gerrans
Simon
1980
Crédit Agricole
DNF
Aperribay Aranda
Lander
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Azanza
Jorge
1982
Euskaltel-Euskadi
DNF
Gérard
Arnaud
1984
Française des Jeux
DNF
Stubbe
Tom
1981
Française des Jeux
DNF
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
DNF
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
DNF
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
DNF
Westphal
Carlo
1985
Gerolsteiner
DNF
Bandiera
Marco
1984
Lampre
DNF
Gavazzi
Francesco
1984
Lampre
DNF
Longo
Roberto
1984
Lampre
DNF
Righi
Daniele
1976
Lampre
DNF
Spilak
Simon
1986
Lampre
DNF
Szmyd
Sylwester
1978
Lampre
DNF
Bodnar
Maciej
1985
Liquigas
DNF
Grabovskyy
Dmytro
1985
Quick Step
DNF
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step
DNF
de Groot
Bram
1974
Rabobank
DNF
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
DNF
Belohvosciks
Raivis
1976
Scott - American Beef
DNF
Capecchi
Eros
1986
Scott - American Beef
DNF
Cioni
Dario
1974
Silence - Lotto
DNF
Gates
Nick
1972
Silence - Lotto
DNF
Van den Broeck
Jurgen
1983
Silence - Lotto
DNF
Vansummeren
Johan
1981
Silence - Lotto
DNF
Hupond
Thierry
1984
Skil - Shimano
DNF
van Hummel
Kenny
1982
Skil - Shimano
DNF
Burghardt
Marcus
1983
Team Columbia
DNF
Klier
Andreas
1976
Team Columbia
DNF
Löfkvist
Thomas
1984
Team Columbia
DNF
Martin
Tony
1985
Team Columbia
DNF
Sieberg
Marcel
1982
Team Columbia
DNF
Cancellara
Fabian
1981
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Klostergaard
Kasper
1983
Team CSC - Saxo Bank
DNF
McCartney
Jason
1973
Team CSC - Saxo Bank
DNF
Eichler
Markus
1982
Team Milram
DNF
Lancaster
Brett
1979
Team Milram
DNF
Roels
Dominik
1987
Team Milram
DNF
Schröder
Björn
1980
Team Milram
DNF
Dietziker
Andreas
1982
Volksbank - Corratec
DNF
Glomser
Gerrit
1975
Volksbank - Corratec
DNF
Korff
Andre
1973
Volksbank - Corratec
DNF
Weissinger
René
1978
Volksbank - Corratec
Information
BEMER Cyclassics
Germany
7th September 2008
1.PT2 | 213.7 km