Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
BEMER Cyclassics
World Cup, One-day race, 3rd August 2003, Germany
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Canada
Czechia
Denmark
Estonia
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Latvia
Luxembourg
Moldova
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Bettini
Paolo
1974
Quick Step - Davitamon
05:58:20
02
Rebellin
Davide
1971
Gerolsteiner
+ 00
03
Ullrich
Jan
1973
Team Bianchi
+ 00
04
Astarloa
Igor
1976
Saeco
+ 00
05
Celestino
Mirko
1974
Saeco
+ 00
06
Zabel
Erik
1970
Team Telekom
+ 03
07
Baldato
Fabio
1968
Alessio
+ 03
08
Lombardi
Giovanni
1969
Domina Vacanze - Elitron
+ 03
09
Zanini
Stefano
1969
Saeco
+ 03
10
Ferrigato
Andrea
1969
Alessio
+ 03
11
Zanotti
Marco
1974
Fassa Bortolo
+ 03
12
Da Cruz
Carlos
1974
Fdjeux.com
+ 03
13
Paolini
Luca
1977
Quick Step - Davitamon
+ 03
14
de Jongh
Steven
1973
Rabobank
+ 03
15
O'Grady
Stuart
1973
Crédit Agricole
+ 03
16
Flickinger
Andy
1978
Ag2r Prévoyance
+ 03
17
Missaglia
Gabriele
1970
Lampre
+ 03
18
Haselbacher
René
1977
Gerolsteiner
+ 03
19
Dean
Julian
1975
Team CSC
+ 03
20
Bäckstedt
Magnus
1975
Team Fakta
+ 03
21
Kupfernagel
Stefan
1977
Phonak Hearing Systems
+ 03
22
Renier
Franck
1974
Brioches La Boulangère
+ 03
23
Van Petegem
Peter
1970
Lotto - Domo
+ 03
24
Skelde
Michael
1973
Team Fakta
+ 03
25
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
+ 03
26
Rodriguez
Javier
1971
iBanesto.com
+ 03
27
Elmiger
Martin
1978
Phonak Hearing Systems
+ 03
28
Hinault
Sébastien
1974
Crédit Agricole
+ 03
29
Plaza
Rubén
1980
iBanesto.com
+ 03
30
Grabsch
Bert
1975
Phonak Hearing Systems
+ 03
31
Arvesen
Kurt Asle
1975
Team Fakta
+ 03
32
Casarotto
Davide
1971
Alessio
+ 03
33
Mattan
Nico
1971
Cofidis
+ 03
34
Guidi
Fabrizio
1972
Team Bianchi
+ 03
35
Sacchi
Fabio
1974
Saeco
+ 03
36
Trampusch
Gerhard
1978
Gerolsteiner
+ 03
37
Magnien
Emmanuel
1971
Brioches La Boulangère
+ 03
38
Rutkiewicz
Marek
1981
Cofidis
+ 03
39
Bossoni
Paolo
1976
Vini Caldirola - So.Di
+ 03
40
Camenzind
Oscar
1971
Phonak Hearing Systems
+ 03
41
Agnolutto
Christophe
1969
Ag2r Prévoyance
+ 03
42
Poitschke
Enrico
1969
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 03
43
Høj
Frank
1973
Team Fakta
+ 03
44
Farazijn
Peter
1969
Cofidis
+ 03
45
Schnider
Daniel
1973
Phonak Hearing Systems
+ 03
46
Serpellini
Marco
1972
Lampre
+ 03
47
Sinkewitz
Patrik
1980
Quick Step - Davitamon
+ 03
48
Barry
Michael
1975
US Postal p/b Berry Floor
+ 03
49
Hincapie
George
1973
US Postal p/b Berry Floor
+ 03
50
Boonen
Tom
1980
Quick Step - Davitamon
+ 03
51
Moos
Alexandre
1972
Phonak Hearing Systems
+ 03
52
Ivanov
Ruslan
1973
Alessio
+ 03
53
Wegmann
Fabian
1980
Gerolsteiner
+ 03
54
Florencio
Xavier
1979
ONCE - Eroski
+ 03
55
Ludewig
Jörg
1975
Saeco
+ 03
56
Sironi
Gianluca
1974
Vini Caldirola - So.Di
+ 03
57
Hoffman
Tristan
1970
Team CSC
+ 03
58
Jørgensen
Rene
1975
Team Fakta
+ 03
59
Derganc
Martin
1977
Domina Vacanze - Elitron
+ 03
60
Jiménez
Eladio
1976
iBanesto.com
+ 03
61
Moreau
Christophe
1971
Crédit Agricole
+ 03
62
Ziegler
Thomas
1980
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 03
63
Valoti
Paolo
1971
Domina Vacanze - Elitron
+ 03
64
Turpin
Ludovic
1975
Ag2r Prévoyance
+ 03
65
Scanlon
Mark
1980
Ag2r Prévoyance
+ 03
66
Boogerd
Michael
1972
Rabobank
+ 03
67
Quinziato
Manuel
1979
Lampre
+ 03
68
Van Bondt
Geert
1970
Team CSC
+ 03
69
Milesi
Marco
1970
Vini Caldirola - So.Di
+ 03
70
Marzoli
Ruggero
1976
Alessio
+ 03
71
Pozzato
Filippo
1981
Fassa Bortolo
+ 03
72
González de Galdeano
Igor
1973
ONCE - Eroski
+ 03
73
Di Luca
Danilo
1976
Saeco
+ 03
74
Petito
Roberto
1971
Fassa Bortolo
+ 03
75
Museeuw
Johan
1965
Quick Step - Davitamon
+ 03
76
Hruska
Jan
1975
ONCE - Eroski
+ 03
77
Joachim
Benoit
1976
US Postal p/b Berry Floor
+ 03
78
Casagrande
Francesco
1970
Lampre
+ 03
79
Pospyeyev
Kyrlyo
1975
Domina Vacanze - Elitron
+ 03
80
Schweda
Raphael
1976
Team Bianchi
+ 03
81
Barbero
Sergio
1969
Lampre
+ 03
82
Bennati
Daniele
1980
Domina Vacanze - Elitron
+ 03
83
Bartoli
Michele
1970
Fassa Bortolo
+ 03
84
Lunghi
Denis
1976
Alessio
+ 03
85
Wesemann
Steffen
1971
Team Telekom
+ 03
86
White
Matthew
1974
US Postal p/b Berry Floor
+ 03
87
Rodriguez
Fred
1973
Vini Caldirola - So.Di
+ 15
88
Moreni
Cristian
1972
Alessio
+ 19
89
Aerts
Mario
1974
Team Telekom
+ 01:34
90
Pollack
Olaf
1973
Gerolsteiner
+ 03:39
91
Ljungqvist
Marcus
1974
Crédit Agricole
+ 03:39
92
Cortinovis
Alessandro
1977
Lampre
+ 03:39
93
Baumann
Eric
1980
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 03:39
94
Mengin
Christophe
1968
Fdjeux.com
+ 03:39
95
Dessel
Cyril
1974
Phonak Hearing Systems
+ 03:39
96
de Groot
Bram
1974
Rabobank
+ 03:39
97
Pradera
Mikel
1975
ONCE - Eroski
+ 03:39
98
Eisel
Bernhard
1981
Fdjeux.com
+ 03:39
99
Planckaert
Jo
1970
Cofidis
+ 03:39
100
Salmon
Benoît
1974
Phonak Hearing Systems
+ 03:39
101
Davis
Allan
1980
ONCE - Eroski
+ 03:39
102
Rund
Thorsten
1976
Team Bianchi
+ 03:39
103
Tosatto
Matteo
1974
Fassa Bortolo
+ 03:39
104
van Heeswijk
Max
1973
US Postal p/b Berry Floor
+ 03:39
105
Michaelsen
Lars
1969
Team CSC
+ 03:39
106
Mondini
Gianpaolo
1972
Domina Vacanze - Elitron
+ 03:39
107
Ekimov
Viatcheslav
1966
US Postal p/b Berry Floor
+ 03:39
108
Sunderland
Scott
1966
Team Fakta
+ 03:39
109
Johansen
Allan
1971
Team Fakta
+ 03:39
110
Marichal
Thierry
1973
Lotto - Domo
+ 03:39
111
Aldag
Rolf
1968
Team Telekom
+ 03:39
112
Klier
Andreas
1976
Team Telekom
+ 03:39
113
Peers
Chris
1970
Cofidis
+ 03:39
114
Ratti
Eddy
1977
Lampre
+ 03:39
115
Bramati
Davide
1968
Quick Step - Davitamon
+ 03:39
116
Commesso
Salvatore
1975
Saeco
+ 03:39
117
Jegou
Lilian
1976
Crédit Agricole
+ 04:55
118
Hushovd
Thor
1978
Crédit Agricole
+ 04:55
119
den Bakker
Maarten
1969
Rabobank
+ 07:13
120
Hunter
Robert
1977
Rabobank
+ 07:13
121
Cancellara
Fabian
1981
Fassa Bortolo
+ 07:13
122
Boven
Jan
1972
Rabobank
+ 07:13
123
Osa
Aitor
1973
iBanesto.com
+ 07:13
124
Osa
Unai
1975
iBanesto.com
+ 07:13
125
Wauters
Marc
1969
Rabobank
+ 07:13
126
Schaffrath
Jan
1971
Team Telekom
+ 07:13
127
Pütsep
Erki
1976
Ag2r Prévoyance
+ 07:13
128
Voigt
Jens
1971
Crédit Agricole
+ 07:13
129
Liese
Thomas
1968
Team Bianchi
+ 07:13
130
Wilson
Matthew
1977
Fdjeux.com
+ 07:13
131
Kessler
Matthias
1979
Team Telekom
+ 07:13
132
Apollonio
Massimo
1970
Vini Caldirola - So.Di
+ 07:13
133
Kirchen
Kim
1978
Fassa Bortolo
+ 07:13
134
Ongarato
Alberto
1975
Domina Vacanze - Elitron
+ 07:13
135
Sciandri
Maximilian
1967
Lampre
+ 07:13
136
Bruun Eriksen
Thomas
1979
Team CSC
+ 07:13
137
Charteau
Anthony
1979
Brioches La Boulangère
+ 07:13
138
De Clercq
Hans
1969
Lotto - Domo
+ 07:13
139
Hoste
Leif
1977
Lotto - Domo
+ 07:13
140
Vansevenant
Wim
1971
Lotto - Domo
+ 09:20
141
Clain
Médéric
1976
Cofidis
+ 13:55
142
Tafi
Andrea
1966
Team CSC
+ 13:55
143
Engoulvent
Jimmy
1979
Brioches La Boulangère
+ 13:55
144
Sandstød
Michael
1968
Team CSC
+ 13:55
145
Grabsch
Ralf
1973
Team Wiesenhof - Leipzig
+ 13:55
146
Odriozola Mugarza
Jon
1970
iBanesto.com
+ 13:55
147
Gutiérrez
Iván
1978
iBanesto.com
+ 13:55
148
Castresana del Val
Angel
1972
ONCE - Eroski
+ 13:55
149
Lopez Gil
Jose Antonio
1976
iBanesto.com
+ 13:55
150
Gerosa
Mauro
1974
Vini Caldirola - So.Di
+ 13:55
151
van Dijk
Stefan
1976
Lotto - Domo
+ 13:55
152
Casagranda
Stefano
1973
Alessio
+ 13:55
153
Andresen
Allan Bo
1973
Team Fakta
+ 13:55
154
Kern
Christophe
1981
Brioches La Boulangère
+ 13:55
155
Teutenberg
Sven
1972
Team Bianchi
+ 14:01
156
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE - Eroski
+ 14:01
157
Contrini
Daniele
1974
Gerolsteiner
+ 14:01
158
Piziks
Arvis
1969
Team CSC
+ 14:01
159
Brochard
Laurent
1968
Ag2r Prévoyance
+ 14:01
DNF
Loder
Thierry
1975
Ag2r Prévoyance
DNF
Brognara
Andrea
1971
Alessio
DNF
Furlan
Angelo
1977
Alessio
DNF
Pellizotti
Franco
1978
Alessio
DNF
Bouyer
Franck
1974
Brioches La Boulangère
DNF
Chavanel
Sébastien
1981
Brioches La Boulangère
DNF
Perraudeau
Olivier
1972
Brioches La Boulangère
DNF
Flammang
Tom
1978
Cofidis
DNF
Tombak
Janek
1976
Cofidis
DNF
Augé
Stephane
1974
Crédit Agricole
DNF
Gonzalez
Santos
1973
Domina Vacanze - Elitron
DNF
Loda
Nicola
1971
Fassa Bortolo
DNF
Petacchi
Alessandro
1974
Fassa Bortolo
DNF
Cooke
Baden
1978
Fdjeux.com
DNF
Guesdon
Frédéric
1971
Fdjeux.com
DNF
McGee
Bradley
1976
Fdjeux.com
DNF
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
DNF
Rastelli
Ellis
1975
Gerolsteiner
DNF
Belli
Wladimir
1970
Lampre
DNF
Eeckhout
Nico
1970
Lotto - Domo
DNF
van Bon
Léon
1972
Lotto - Domo
DNF
Jaksche
Jörg
1976
ONCE - Eroski
DNF
Aebersold
Niki
1972
Phonak Hearing Systems
DNF
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step - Davitamon
DNF
Knaven
Servais
1971
Quick Step - Davitamon
DNF
Bartko
Robert
1975
Rabobank
DNF
Freire
Óscar
1976
Rabobank
DNF
Kroon
Karsten
1976
Rabobank
DNF
Pieri
Dario
1975
Saeco
DNF
Korff
Andre
1973
Team Bianchi
DNF
Radochla
Steffen
1978
Team Bianchi
DNF
Urban
Malte
1974
Team Bianchi
DNF
Wilhelms
Thorsten
1969
Team Bianchi
DNF
Bak
Lars
1980
Team Fakta
DNF
Riebenbauer
Werner
1974
Team Fakta
DNF
Klöden
Andreas
1975
Team Telekom
DNF
Nardello
Daniele
1972
Team Telekom
DNF
Heppner
Jens
1964
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Lochowski
Roberto
1976
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Müller
Martin
1974
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Scholz
Timo
1972
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Wackernagel
Lars
1975
Team Wiesenhof - Leipzig
DNF
Kjærgaard
Steffen
1973
US Postal p/b Berry Floor
DNF
Mikhailov
Gennady
1974
US Postal p/b Berry Floor
DNF
Balducci
Gabriele
1975
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Hauptman
Andrej
1975
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Radaelli
Mauro
1967
Vini Caldirola - So.Di
DNF
Vainsteins
Romans
1973
Vini Caldirola - So.Di
Information
BEMER Cyclassics
Germany
3rd August 2003
CDM | 253.2 km