Paris-Nice - 2009

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Luis León Sánchez Caisse d'Epargne 04:43:34
02 Antonio Colom Team Katusha + 50
03 Fränk Schleck Team Saxo Bank + 50
04 Sylvain Chavanel Quick Step + 50
05 Jens Voigt Team Saxo Bank + 50
06 David Moncoutié Cofidis + 01:31
07 Hubert Dupont AG2R La Mondiale + 01:31
08 Jurgen Van den Broeck Silence - Lotto + 01:31
09 Christophe Moreau Agritubel + 01:31
10 Amaël Moinard Cofidis + 01:31
11 Aitor Hernández Euskaltel-Euskadi + 01:31
12 Christophe Le Mével Française des Jeux + 01:31
13 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 01:31
14 Maxime Monfort Team Columbia - HTC + 01:31
15 Juan Manuel Garate Rabobank + 01:31
16 Jakob Fuglsang Team Saxo Bank + 01:31
17 Sandy Casar Française des Jeux + 01:31
18 Pierre Rolland BBOX Bouygues Telecom + 01:31
19 Jonathan Hivert Skil - Shimano + 01:31
20 Manuele Mori Lampre-NGC + 01:31
21 Chris Anker Sørensen Team Saxo Bank + 01:31
22 Kevin Seeldraeyers Quick Step + 01:31
23 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 01:31
24 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 01:39
25 David López Caisse d'Epargne + 02:00
26 Roman Kreuziger Liquigas + 02:05
27 Gorka Verdugo Euskaltel-Euskadi + 02:05
28 David Millar Garmin-Slipstream + 02:36
29 Christian Vande Velde Garmin-Slipstream + 02:36
30 Karsten Kroon Team Saxo Bank + 02:36
31 Vladimir Efimkin AG2R La Mondiale + 02:36
32 Christophe Riblon AG2R La Mondiale + 02:43
33 Alberto Contador Astana + 02:53
34 Juan Antonio Flecha Rabobank + 02:55
35 Cadel Evans Silence - Lotto + 03:15
36 Martin Velits Team Milram + 03:15
37 Vladimir Karpets Team Katusha + 04:55
38 Yaroslav Popovych Astana + 07:20
39 Alexandr Kolobnev Team Saxo Bank + 07:20
40 Christian Knees Team Milram + 07:20
41 Markus Fothen Team Milram + 07:20
42 Bram Tankink Rabobank + 07:20
43 Evgeni Petrov Team Katusha + 07:20
44 Alexandre Botcharov Team Katusha + 07:20
45 Aleksandr Kuschynski Liquigas + 07:20
46 Albert Timmer Skil - Shimano + 07:20
47 Cyril Gautier BBOX Bouygues Telecom + 07:20
48 Nicolas Roche AG2R La Mondiale + 07:20
49 David Loosli Lampre-NGC + 07:20
50 Stéphane Goubert AG2R La Mondiale + 07:20
51 Carlos Barredo Quick Step + 07:20
52 Mathieu Perget Caisse d'Epargne + 07:20
53 Thomas Peterson Garmin-Slipstream + 07:20
54 Daniel Moreno Caisse d'Epargne + 07:20
55 Sébastien Joly Française des Jeux + 07:20
56 Joan Horrach Team Katusha + 11:13
57 Óscar Pereiro Caisse d'Epargne + 11:13
58 Francesco Gavazzi Lampre-NGC + 11:13
59 Stijn Vandenbergh Team Katusha + 11:13
60 Christophe Laurent Agritubel + 11:13
61 Thomas Rohregger Team Milram + 11:13
62 Koen De Kort Skil - Shimano + 11:13
63 Theo Eltink Skil - Shimano + 11:13
64 Sébastien Hinault AG2R La Mondiale + 11:13
65 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 11:13
66 Nicolas Vogondy Agritubel + 11:13
67 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 11:13
68 Imanol Erviti Caisse d'Epargne + 11:13
69 Stephane Augé Cofidis + 11:13
70 Daniel Navarro Astana + 11:13
71 Andrey Amador Caisse d'Epargne + 11:13
72 Haimar Zubeldia Astana + 11:13
73 Matthew Lloyd Silence - Lotto + 11:13
74 Iñaki Isasi Euskaltel-Euskadi + 11:13
75 Xavier Florencio Cervelo TestTeam + 11:13
76 Murilo Fischer Liquigas + 19:57
77 Frederik Willems Liquigas + 19:57
78 Jurgen Van De Walle Quick Step + 19:57
79 Gustav Erik Larsson Team Saxo Bank + 19:57
80 Nicki Sørensen Team Saxo Bank + 19:57
81 Geoffroy Lequatre Agritubel + 19:57
82 Cyril Lemoine Skil - Shimano + 19:57
83 Floris Goesinnen Skil - Shimano + 19:57
84 Maxime Bouet Agritubel + 19:57
85 Nikita Eskov Team Katusha + 19:57
86 Kevin van Impe Quick Step + 19:57
87 Olivier Bonnaire BBOX Bouygues Telecom + 19:57
88 Yann Huguet Agritubel + 19:57
89 Damien Monier Cofidis + 19:57
90 Jérôme Pineau Quick Step + 19:57
91 Marco Bandiera Lampre-NGC + 19:57
92 Heinrich Haussler Cervelo TestTeam + 19:57
93 Alan Perez Lezaun Euskaltel-Euskadi + 19:57
94 Rein Taaramäe Cofidis + 19:57
95 Marcus Burghardt Team Columbia - HTC + 21:33
96 Wilfried Cretskens Silence - Lotto + 21:33
97 Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom + 21:33
98 Michael Schär Astana + 21:33
99 Markel Irizar Euskaltel-Euskadi + 21:33
100 Samuel Dumoulin Cofidis + 21:33
101 Marco Pinotti Team Columbia - HTC + 21:33
102 Michael Barry Team Columbia - HTC + 21:33
103 Alexsandr Dyachenko Astana + 21:33
104 Benjamin Noval Astana + 21:33
105 Maarten Tjallingii Rabobank + 21:33
106 Sergio Paulinho Astana + 21:33
107 Nick Nuyens Rabobank + 21:33
108 Tony Martin Team Columbia - HTC + 21:33
109 Jurgen Roelandts Silence - Lotto + 21:33
110 Jérémy Roy Française des Jeux + 21:33
111 Martin Müller Team Milram + 21:33
112 Hayden Roulston Cervelo TestTeam + 21:33
113 Mathew Hayman Rabobank + 21:33
114 Niki Terpstra Team Milram + 21:33
115 Piet Rooijakkers Skil - Shimano + 21:33
116 Matthias Russ Team Milram + 21:33
117 Danny Pate Garmin-Slipstream + 21:33
118 Mirco Lorenzetto Lampre-NGC + 21:33
119 Jeremy Hunt Cervelo TestTeam + 21:33
120 Trent Lowe Garmin-Slipstream + 21:33
DNS Sebastian Langeveld Rabobank
DNF Romain Feillu Agritubel
DNF Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom
DNF Daniel Fleeman Cervelo TestTeam
DNF Serge Pauwels Cervelo TestTeam
DNF Mickaël Buffaz Cofidis
DNF Samuel Sánchez Euskaltel-Euskadi
DNF Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi
DNF Mikaël Chérel Française des Jeux
DNF Pietro Caucchioli Lampre-NGC
DNF Maciej Bodnar Liquigas
DNF Ivan Santaromita Liquigas
DNF Kevin De Weert Quick Step
DNF Francesco Reda Quick Step
DNF Mickaël Delage Silence - Lotto
DNF Tom Veelers Skil - Shimano
DNF Mark Renshaw Team Columbia - HTC
DNF Marcel Sieberg Team Columbia - HTC
DNF Gert Steegmans Team Katusha
DNF Thomas Fothen Team Milram
Information
Nation France
Date 14th March
Where Manosque -> Fayence
What 7th stage
Distance 191 km
Leader L.Sánchez
Youth K.Seeldraeyers
Points S.Chavanel
Mountain T.Martin
Other
Embed Results