Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris-Nice
ProTour, Stage race, 5th -12th March 2006, France
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: Prologue
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Colombia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Kazakhstan
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Portugal
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R Prévoyance
Agritubel
Astana - Würth Team
Bouygues Telecom
Caisse d'Epargne - Illes Balears
Cofidis
Crédit Agricole
Davitamon - Lotto
Discovery Channel
Euskaltel-Euskadi
Française des Jeux
Gerolsteiner
Lampre-Fondital
Liquigas
Phonak Hearing Systems
Quick Step - Innergetic
Rabobank
Saunier Duval - Prodir
T-Mobile Team
Team CSC
Team Milram
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Landis
Floyd
1975
Phonak Hearing Systems
31:54:41
02
Vila
Patxi
1975
Lampre-Fondital
+ 09
03
Colom
Antonio
1978
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 01:05
04
Sánchez
Samuel
1978
Euskaltel-Euskadi
+ 01:13
05
Schleck
Fränk
1980
Team CSC
+ 01:13
06
Azevedo
José
1973
Discovery Channel
+ 01:35
07
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 01:38
08
Caucchioli
Pietro
1975
Crédit Agricole
+ 01:39
09
Rubiera
José Luis
1973
Discovery Channel
+ 01:40
10
Horner
Chris
1971
Davitamon - Lotto
+ 01:43
11
Petrov
Evgeni
1978
Lampre-Fondital
+ 03:16
12
Casar
Sandy
1979
Française des Jeux
+ 03:25
13
Sánchez
Luis León
1983
Astana - Würth Team
+ 03:30
14
Posthuma
Joost
1981
Rabobank
+ 03:51
15
Chavanel
Sylvain
1979
Cofidis
+ 03:56
16
Carrara
Matteo
1979
Lampre-Fondital
+ 04:00
17
Zubeldia
Haimar
1977
Euskaltel-Euskadi
+ 04:08
18
Dessel
Cyril
1974
AG2R Prévoyance
+ 04:13
19
Löfkvist
Thomas
1984
Française des Jeux
+ 04:22
20
Fofonov
Dmitriy
1976
Crédit Agricole
+ 04:30
21
Gerdemann
Linus
1982
T-Mobile Team
+ 05:21
22
Botcharov
Alexandre
1975
Crédit Agricole
+ 05:46
23
Martinez
José Alberto
1975
Agritubel
+ 05:50
24
Contador
Alberto
1982
Astana - Würth Team
+ 07:00
25
Kashechkin
Andrey
1980
Astana - Würth Team
+ 07:03
26
Osa
Aitor
1973
Astana - Würth Team
+ 07:05
27
Dupont
Hubert
1980
AG2R Prévoyance
+ 07:51
28
Vasseur
Cédric
1970
Quick Step - Innergetic
+ 08:42
29
Moncoutié
David
1975
Cofidis
+ 09:23
30
Vansummeren
Johan
1981
Davitamon - Lotto
+ 09:49
31
Moerenhout
Koos
1973
Phonak Hearing Systems
+ 09:59
32
Cobo
Juan José
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 10:20
33
Grivko
Andriy
1983
Team Milram
+ 10:54
34
Popovych
Yaroslav
1980
Discovery Channel
+ 11:12
35
Merckx
Axel
1972
Phonak Hearing Systems
+ 13:26
36
Portal
Nicolas
1979
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 14:00
37
Navarro
Daniel
1983
Astana - Würth Team
+ 14:33
38
Zberg
Markus
1974
Gerolsteiner
+ 14:36
39
Gómez
Ángel
1981
Saunier Duval - Prodir
+ 14:57
40
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step - Innergetic
+ 14:58
41
Sinkewitz
Patrik
1980
T-Mobile Team
+ 15:04
42
Rodríguez
Joaquim
1979
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 15:15
43
Aerts
Mario
1974
Davitamon - Lotto
+ 16:47
44
Florencio
Xavier
1979
Bouygues Telecom
+ 17:11
45
Scholz
Ronny
1978
Gerolsteiner
+ 20:52
46
Perez Arrieta
Aitor
1977
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 21:46
47
Arrieta
José Luis
1971
AG2R Prévoyance
+ 21:50
48
Verbrugghe
Rik
1974
Cofidis
+ 23:01
49
Rous
Didier
1970
Bouygues Telecom
+ 23:10
50
Baranauskas
Aivaras
1980
Agritubel
+ 24:22
51
Camaño
Iker
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 25:03
52
Poilvet
Benoît
1976
Crédit Agricole
+ 25:10
53
Pineau
Jérôme
1980
Bouygues Telecom
+ 25:24
54
Cretskens
Wilfried
1976
Quick Step - Innergetic
+ 25:59
55
Larsson
Gustav
1980
Française des Jeux
+ 27:15
56
Jegou
Lilian
1976
Française des Jeux
+ 29:29
57
Leblacher
Eric
1978
Française des Jeux
+ 29:30
58
Moos
Alexandre
1972
Phonak Hearing Systems
+ 30:13
59
Talabardon
Yannick
1981
Crédit Agricole
+ 30:18
60
Voigt
Jens
1971
Team CSC
+ 30:18
61
Monfort
Maxime
1983
Cofidis
+ 30:57
62
Kolobnev
Alexandr
1981
Rabobank
+ 31:12
63
Niermann
Grischa
1975
Rabobank
+ 31:54
64
Van Huffel
Wim
1979
Davitamon - Lotto
+ 32:21
65
Voeckler
Thomas
1979
Bouygues Telecom
+ 34:25
66
Nibali
Vincenzo
1984
Liquigas
+ 34:53
67
Ordowski
Volker
1973
Gerolsteiner
+ 36:18
68
Carlström
Kjell
1976
Liquigas
+ 39:17
69
Tosatto
Matteo
1974
Quick Step - Innergetic
+ 39:52
70
Nuyens
Nick
1980
Quick Step - Innergetic
+ 40:28
71
Wiggins
Bradley
1980
Cofidis
+ 40:33
72
Rinero
Christophe
1973
Saunier Duval - Prodir
+ 40:33
73
Flores
Iker
1976
Euskaltel-Euskadi
+ 41:44
74
Mourey
Francis
1980
Française des Jeux
+ 41:44
75
Vaugrenard
Benoît
1982
Française des Jeux
+ 42:31
76
Marichal
Thierry
1973
Cofidis
+ 42:41
77
Vaitkus
Tomas
1982
AG2R Prévoyance
+ 43:27
78
Joachim
Benoit
1976
Discovery Channel
+ 43:38
79
Laurent
Christophe
1977
Agritubel
+ 44:03
80
Mugerli
Matej
1981
Liquigas
+ 44:18
81
Salmon
Benoît
1974
Agritubel
+ 47:10
82
Paulinho
Sergio
1980
Astana - Würth Team
+ 48:32
83
Dumoulin
Samuel
1980
AG2R Prévoyance
+ 49:51
84
Burghardt
Marcus
1983
T-Mobile Team
+ 51:31
85
Sastre
Carlos
1975
Team CSC
+ 52:47
86
Mejias
Javier
1983
Saunier Duval - Prodir
+ 52:58
87
den Bakker
Maarten
1969
Team Milram
+ 53:58
88
Franzoi
Enrico
1982
Lampre-Fondital
+ 54:31
89
Hernández
Aitor
1982
Euskaltel-Euskadi
+ 54:53
90
Siedler
Sebastien
1978
Team Milram
+ 55:30
91
Berthou
Eric
1980
Caisse d'Epargne - Illes Balears
+ 55:35
92
Jalabert
Nicolas
1973
Phonak Hearing Systems
+ 56:20
93
Crosbie
Nicolas
1980
Agritubel
+ 56:36
94
Elmiger
Martin
1978
Phonak Hearing Systems
+ 57:40
95
Peron
Andrea
1971
Team CSC
+ 01:00:16
96
Dion
Renaud
1978
AG2R Prévoyance
+ 01:07:57
97
Aranaga Akzune
Andoni
1979
Euskaltel-Euskadi
+ 01:10:28
98
Durán
Arkaitz
1986
Saunier Duval - Prodir
+ 01:10:44
DNF
Astarloza
Mikel
1979
AG2R Prévoyance
DNF
Moreau
Christophe
1971
AG2R Prévoyance
DNF
Calvente
Manuel
1976
Agritubel
DNF
Dekkers
Hans
1981
Agritubel
DNF
Mercado
Juan Miguel
1978
Agritubel
DNF
Davis
Allan
1980
Astana - Würth Team
DNF
Redondo
Jose Antonio
1985
Astana - Würth Team
DNF
Clement
Stef
1982
Bouygues Telecom
DNF
Fedrigo
Pierrick
1978
Bouygues Telecom
DNF
Kern
Christophe
1981
Bouygues Telecom
DNF
Lefèvre
Laurent
1976
Bouygues Telecom
DNF
García
José Vicente
1972
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Markov
Alexey
1979
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Reynès
Vicente
1981
Caisse d'Epargne - Illes Balears
DNF
Augé
Stephane
1974
Cofidis
DNF
Parra
Iván Ramiro
1975
Cofidis
DNF
Charteau
Anthony
1979
Crédit Agricole
DNF
Engoulvent
Jimmy
1979
Crédit Agricole
DNF
Renshaw
Mark
1982
Crédit Agricole
DNF
Brandt
Christophe
1977
Davitamon - Lotto
DNF
Mattan
Nico
1971
Davitamon - Lotto
DNF
Steegmans
Gert
1980
Davitamon - Lotto
DNF
Steels
Tom
1971
Davitamon - Lotto
DNF
Gusev
Vladimir
1982
Discovery Channel
DNF
Hammond
Roger
1974
Discovery Channel
DNF
McCartney
Jason
1973
Discovery Channel
DNF
Noval
Benjamin
1979
Discovery Channel
DNF
Fernandez
Koldo
1981
Euskaltel-Euskadi
DNF
Irizar
Markel
1980
Euskaltel-Euskadi
DNF
McGee
Bradley
1976
Française des Jeux
DNF
Förster
Robert
1978
Gerolsteiner
DNF
Hiekmann
Torsten
1980
Gerolsteiner
DNF
Lang
Sebastian
1979
Gerolsteiner
DNF
Montgomery
Sven
1976
Gerolsteiner
DNF
Schumacher
Stefan
1981
Gerolsteiner
DNF
Loosli
David
1980
Lampre-Fondital
DNF
Napolitano
Danilo
1981
Lampre-Fondital
DNF
Sabaliauskas
Marius
1978
Lampre-Fondital
DNF
Santambrogio
Mauro
1984
Lampre-Fondital
DNF
Albasini
Michael
1980
Liquigas
DNF
Cioni
Dario
1974
Liquigas
DNF
Colli
Daniele
1982
Liquigas
DNF
Failli
Francesco
1983
Liquigas
DNF
Loda
Nicola
1971
Liquigas
DNF
Clerc
Aurelien
1979
Phonak Hearing Systems
DNF
Hunter
Robert
1977
Phonak Hearing Systems
DNF
Boonen
Tom
1980
Quick Step - Innergetic
DNF
Hulsmans
Kevin
1978
Quick Step - Innergetic
DNF
Trenti
Guido
1972
Quick Step - Innergetic
DNF
Boven
Jan
1972
Rabobank
DNF
Brown
Graeme
1979
Rabobank
DNF
Hayman
Mathew
1978
Rabobank
DNF
Löwik
Gerben
1977
Rabobank
DNF
De la Fuente
David
1981
Saunier Duval - Prodir
DNF
Fernandez
Alberto
1984
Saunier Duval - Prodir
DNF
Ventoso
Francisco
1982
Saunier Duval - Prodir
DNF
Giling
Bastiaan
1982
T-Mobile Team
DNF
Kirchen
Kim
1978
T-Mobile Team
DNF
Ludewig
Jörg
1975
T-Mobile Team
DNF
Mazzoleni
Eddy
1973
T-Mobile Team
DNF
Ziegler
Thomas
1980
T-Mobile Team
DNF
Blaudzun
Michael
1973
Team CSC
DNF
Julich
Bobby
1971
Team CSC
DNF
Vande Velde
Christian
1976
Team CSC
DNF
Zabriskie
David
1979
Team CSC
DNF
Cadamuro
Simone
1976
Team Milram
DNF
Celestino
Mirko
1974
Team Milram
DNF
Lorenzetto
Mirco
1981
Team Milram
DNF
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
DNF
Schröder
Björn
1980
Team Milram
Information
Paris-Nice
France
5th -12th March 2006
2.PT