Paris-Nice - 2000

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Matteo Tosatto Fassa Bortolo 04:59:35
02 Tristan Hoffman Memory Card-Jack&Jones + 02
03 Salvatore Commesso Saeco - Valli & Valli + 02
04 Andrei Tchmil Lotto - Adecco + 02
05 François Simon Bonjour - Toupargel + 02
06 Laurent Brochard Jean Delatour + 02
07 Fabio Baldato Fassa Bortolo + 02
08 Bradley McGee La Française des Jeux + 02
09 Viatcheslav Ekimov US Postal Service + 02
10 Giovanni Lombardi Team Deutsche Telekom + 02
11 Chris Peers Cofidis + 02
12 Javier Rodriguez Kelme - Costa Blanca + 02
13 José Luis Rubiera Kelme - Costa Blanca + 02
14 George Hincapie US Postal Service + 02
15 Bo Hamburger Memory Card-Jack&Jones + 02
16 Francisco Mancebo Banesto + 02
17 Gilles Bouvard Jean Delatour + 02
18 Bobby Julich Crédit Agricole + 02
19 Giuliano Figueras Mapei - Quick Step + 02
20 Peter Farazijn Cofidis + 02
21 Niki Aebersold Rabobank + 02
22 Andrei Kivilev Ag2r - Décathlon + 02
23 Grischa Niermann Rabobank + 02
24 Stéphane Heulot La Française des Jeux + 02
25 Mario Aerts Lotto - Adecco + 02
26 Alexandre Vinokourov Team Deutsche Telekom + 02
27 Andreas Klöden Team Deutsche Telekom + 02
28 Laurent Dufaux Saeco - Valli & Valli + 02
29 Kai Hundertmarck Team Deutsche Telekom + 02
30 Jonathan Vaughters Crédit Agricole + 02
31 Torsten Nitsche Saeco - Valli & Valli + 02
32 Luca Mazzanti Fassa Bortolo + 02
33 Frankie Andreu US Postal Service + 02
34 Udo Bölts Team Deutsche Telekom + 02
35 Unai Osa Banesto + 02
36 Javier Otxoa Kelme - Costa Blanca + 02
37 Geert Verheyen Lotto - Adecco + 02
38 Fabrice Gougot Crédit Agricole + 02
39 Christophe Bassons Jean Delatour + 02
40 Aitor Garmendia Banesto + 02
41 Dario Frigo Fassa Bortolo + 02
42 Axel Merckx Mapei - Quick Step + 02
43 Steve De Wolf Cofidis + 02
44 Beat Zberg Rabobank + 02
45 Richard Virenque Team Polti + 02
60 Lylian Lebreton BigMat - Auber 93 + 02
61 Dominique Rault BigMat - Auber 93 + 02
62 Frederic Bessy Jean Delatour + 02
63 Tadej Valjavec Fassa Bortolo + 02
65 Cédric Vasseur US Postal Service + 02
66 Patrick Jonker US Postal Service + 03:37
67 Gilles Maignan Ag2r - Décathlon + 03:37
68 Ralf Grabsch Team Deutsche Telekom + 05:18
69 Marc Lotz Rabobank + 05:18
70 Jo Planckaert Cofidis + 05:41
71 Philippe Gaumont Cofidis + 05:41
73 Charles Guilbert Bonjour - Toupargel + 05:41
74 Paul Van Hyfte Lotto - Adecco + 07:14
75 Paolo Fornaciari Mapei - Quick Step + 07:14
76 Jose Manuel Uria Gonzalez Team Polti + 08:44
77 Daniel Atienza Saeco - Valli & Valli + 08:44
78 Rafael Mateos Perez Team Polti + 08:44
79 Michael Blaudzun Memory Card-Jack&Jones + 08:44
81 Nicola Loda Fassa Bortolo + 08:44
82 Francesco Casagrande Vini Caldirola - Sidermec + 13:51
83 Mauro Gianetti Vini Caldirola - Sidermec + 13:51
84 Stuart O'Grady Crédit Agricole + 13:51
85 Pietro Zucconi Vini Caldirola - Sidermec + 13:51
86 Sandro Giacomelli Vini Caldirola - Sidermec + 13:51
87 Guillaume Auger BigMat - Auber 93 + 13:51
88 Alvaro Forner Munoz Kelme - Costa Blanca + 13:51
89 Jean-Patrick Nazon La Française des Jeux + 13:51
90 Cyril Saugrain La Française des Jeux + 13:51
91 Arturas Kasputis Ag2r - Décathlon + 13:51
92 Igor Pugaci Saeco - Valli & Valli + 13:51
93 Didier Rous Bonjour - Toupargel + 13:51
94 Nicolas Vogondy La Française des Jeux + 13:51
95 Franck Renier Bonjour - Toupargel + 13:51
96 Emmanuel Magnien La Française des Jeux + 13:51
97 Walter Bénéteau Bonjour - Toupargel + 13:51
98 Pablo Lastras Banesto + 13:51
99 Jose Javier Gomez Gonzalo Kelme - Costa Blanca + 13:51
100 Angel Vicioso Kelme - Costa Blanca + 13:51
101 Danilo Hondo Team Deutsche Telekom + 13:51
102 Jakob Piil Memory Card-Jack&Jones + 13:51
103 Stéphane Bergès BigMat - Auber 93 + 13:51
104 Roberto Conti Vini Caldirola - Sidermec + 13:51
119 Magnus Bäckstedt Crédit Agricole + 17:17
120 Chris Boardman Crédit Agricole + 17:17
121 Christophe Oriol Jean Delatour + 17:17
122 Pascal Hervé Team Polti + 17:17
123 David Clinger Festina - Lotus + 17:17
124 Florent Brard Festina - Lotus + 17:17
125 David Tani Mapei - Quick Step + 17:17
126 Francesco Secchiari Saeco - Valli & Valli + 17:17
127 Thierry Bourguignon BigMat - Auber 93 + 17:17
128 Bart Leysen Mapei - Quick Step + 17:17
129 Pascal Deramé Bonjour - Toupargel + 17:17
130 Stéphane Barthe Ag2r - Décathlon + 17:17
131 Patrice Halgand Jean Delatour + 17:17
132 Bruno Thibout Jean Delatour + 17:17
133 Eddy Seigneur Jean Delatour + 17:17
134 Léon van Bon Rabobank + 17:17
135 Matthé Pronk Rabobank + 17:17
136 Anthony Langella Crédit Agricole + 17:17
137 Stephane Augé Festina - Lotus + 17:17
138 Pascal Chanteur Ag2r - Décathlon + 17:17
139 Mirko Crepaldi Team Polti + 19:27
140 Ruben Galvañ Manchon Kelme - Costa Blanca + 19:27
141 Matthew White Vini Caldirola - Sidermec + 19:27
142 David Navas Chica Banesto + 19:27
DNS David Latasa Lasa Banesto
DNF Jaan Kirsipuu Ag2r - Décathlon
DNF Thierry Gouvenou BigMat - Auber 93
DNF Laurent Lefèvre Cofidis
DNF Armin Meier Saeco - Valli & Valli
DNF Zoran Klemencic Vini Caldirola - Sidermec
Information
Nation France
Date 9th March
Where Berre l'Etang -> Sisteron
What 5th stage
Distance 194 km
Leader L.Brochard
Other
Embed Results