Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Paris-Nice
Division I, Stage race, 6th stage, 13th March 1998, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Lithuania
Netherlands
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Banesto
BigMat - Auber 93
Casino
Cofidis
Festina - Lotus
Gan - Crédit Agricole
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Lotto - Mobistar
Mapei - Bricobi
Mutuelle De Seine-Et-Marne
ONCE
Rabobank
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
Saeco - Cannondale
Team Deutsche Telekom
Team Polti
US Postal Service
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Mobistar
04:29:54
02
Mancebo
Francisco
1976
Banesto
+ 02
03
Arrieta
José Luis
1971
Banesto
+ 02
04
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 02
05
Martin
Miguel Ángel
1972
Kelme - Costa Blanca
+ 02
06
Zberg
Beat
1971
Rabobank
+ 02
07
Jalabert
Laurent
1968
ONCE
+ 02
08
Ekimov
Viatcheslav
1966
US Postal Service
+ 02
09
Jonker
Patrick
1969
Rabobank
+ 02
10
Baldinger
Dirk
1971
Team Deutsche Telekom
+ 02
11
Lino
Pascal
1966
BigMat - Auber 93
+ 02
12
Massi
Rodolfo
1965
Casino
+ 02
13
Aerts
Mario
1974
Lotto - Mobistar
+ 02
14
Guidi
Fabrizio
1972
Team Polti
+ 02
15
Vandenbroucke
Frank
1974
Mapei - Bricobi
+ 02
16
Etxebarria
David
1973
ONCE
+ 02
17
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE
+ 02
18
Moreau
Christophe
1971
Festina - Lotus
+ 02
19
Maignan
Gilles
1968
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 02
20
Luttenberger
Peter
1972
Rabobank
+ 02
21
Osa
Aitor
1973
Banesto
+ 02
22
Julich
Bobby
1971
Cofidis
+ 02
23
Sevilla
Oscar
1976
Kelme - Costa Blanca
+ 02
24
Bourguignon
Thierry
1962
BigMat - Auber 93
+ 02
25
Virenque
Richard
1969
Festina - Lotus
+ 02
26
Goubert
Stéphane
1970
Cofidis
+ 02
27
Sierra Aguerro
Roberto
1967
ONCE
+ 02
28
Heras
Roberto
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 02
29
Dufaux
Laurent
1969
Festina - Lotus
+ 02
30
Merckx
Axel
1972
Team Polti
+ 02
31
Zülle
Alex
1968
Festina - Lotus
+ 02
32
Cuesta
Íñigo
1969
ONCE
+ 02
33
Garcia
Marcelino
1971
ONCE
+ 02
34
Peron
Andrea
1971
La Française des Jeux
+ 02
35
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 02
36
Berzin
Evgeni
1970
La Française des Jeux
+ 02
37
Leblanc
Luc
1966
Team Polti
+ 02
38
Gomez Gonzalo
Jose Javier
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 02
39
Andreu
Frankie
1966
US Postal Service
+ 02
40
Museeuw
Johan
1965
Mapei - Bricobi
+ 02
41
Voigt
Jens
1971
Gan - Crédit Agricole
+ 04:54
42
O'Grady
Stuart
1973
Gan - Crédit Agricole
+ 04:54
43
Vasseur
Cédric
1970
Gan - Crédit Agricole
+ 04:54
44
Simon
François
1968
Gan - Crédit Agricole
+ 04:54
45
Moncassin
Frédéric
1968
Gan - Crédit Agricole
+ 04:54
46
Henn
Christian
1964
Team Deutsche Telekom
+ 04:54
47
van Bon
Léon
1972
Rabobank
+ 04:54
48
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE
+ 04:54
49
Rubiera
José Luis
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 04:54
50
Pérez Rodríguez
Luis
1974
ONCE
+ 04:54
51
Talmant
Gilles
1970
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 04:54
52
Hincapie
George
1973
US Postal Service
+ 04:54
53
Bassons
Christophe
1974
Festina - Lotus
+ 04:54
54
Teyssier
Francisque
1969
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 04:54
55
Boscardin
Bruno
1970
Festina - Lotus
+ 04:54
56
Bessy
Frederic
1972
Casino
+ 04:54
57
Hervé
Pascal
1964
Festina - Lotus
+ 04:54
58
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 04:54
59
Aus
Lauri
1970
Casino
+ 04:54
60
Rinero
Christophe
1973
Cofidis
+ 04:54
61
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - Bricobi
+ 04:54
62
Barthe
Stéphane
1972
Casino
+ 04:54
63
Farazijn
Peter
1969
Lotto - Mobistar
+ 04:54
64
Peers
Chris
1970
Lotto - Mobistar
+ 04:54
65
Laukka
Joona
1972
Lotto - Mobistar
+ 04:54
66
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 04:54
67
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 04:54
68
Bölts
Udo
1966
Team Deutsche Telekom
+ 04:54
69
Capelle
Christophe
1967
Cofidis
+ 04:54
70
Mattan
Nico
1971
Mapei - Bricobi
+ 04:54
71
Jaksche
Jörg
1976
Team Polti
+ 04:54
72
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 04:54
73
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - Cannondale
+ 04:54
74
Cenghialta
Bruno
1962
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 04:54
75
Baldato
Fabio
1968
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 04:54
76
Brasi
Rossano
1972
Team Polti
+ 04:54
77
Cassani
Enrico
1972
Team Polti
+ 04:54
78
Kasputis
Arturas
1967
Casino
+ 11:13
79
Dietz
Bert
1969
Team Deutsche Telekom
+ 11:13
80
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 11:13
81
Osa
Unai
1975
Banesto
+ 11:13
82
Totschnig
Georg
1971
Team Deutsche Telekom
+ 11:13
83
Odriozola Mugarza
Jon
1970
Banesto
+ 12:30
84
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
+ 12:30
85
Jemison
Marty
1965
US Postal Service
+ 12:30
86
Latasa Lasa
David
1974
Banesto
+ 12:30
87
Dojwa
Jean-Philippe
1967
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 12:30
88
Hiemstra
Bert
1973
Rabobank
+ 12:30
89
Poli
Eros
1963
Gan - Crédit Agricole
+ 12:30
90
Moreau
Francis
1965
Cofidis
+ 12:30
91
Rezzani
Michele
1975
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 12:30
92
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 12:30
93
Fagnini
Gian Matteo
1970
Saeco - Cannondale
+ 12:30
94
Dierckxsens
Ludo
1964
Lotto - Mobistar
+ 12:30
95
Fornaciari
Paolo
1971
Saeco - Cannondale
+ 12:30
96
Savoldelli
Paolo
1973
Saeco - Cannondale
+ 12:30
97
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 12:30
98
Zanini
Stefano
1969
Mapei - Bricobi
+ 12:30
99
Bouvard
Gilles
1969
Casino
+ 12:30
100
Bramati
Davide
1968
Mapei - Bricobi
+ 12:30
101
Madouas
Laurent
1967
Lotto - Mobistar
+ 12:30
102
Robin
Jean-Cyril
1969
US Postal Service
+ 12:30
103
Leysen
Bart
1969
Mapei - Bricobi
+ 12:30
104
Steels
Tom
1971
Mapei - Bricobi
+ 12:30
105
Salmon
Benoît
1974
Casino
+ 12:30
106
Rodriguez Garcia
Jose
1966
Kelme - Costa Blanca
+ 12:30
107
Bäckstedt
Magnus
1975
Gan - Crédit Agricole
+ 12:30
108
Sweet
Jay
1975
BigMat - Auber 93
+ 12:30
109
Morin
Anthony
1974
La Française des Jeux
+ 12:30
110
Vogels
Henk
1973
Gan - Crédit Agricole
+ 12:30
111
Rokia
Anthony
1972
Team Polti
+ 14:18
112
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 14:18
113
Ferrari
Riccardo
1972
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 14:18
114
Willems
Ludwig
1966
Lotto - Mobistar
+ 14:18
115
Meinert Nielsen
Peter
1966
US Postal Service
+ 14:18
116
Casagranda
Stefano
1973
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 14:18
117
Cueff
Stéphane
1969
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 17:25
118
Bobrik
Vladislav
1971
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 17:25
119
Faverio
Riccardo
1969
Saeco - Cannondale
+ 17:25
120
González
Arsenio
1960
Kelme - Costa Blanca
+ 17:25
121
McEwen
Robbie
1972
Rabobank
+ 17:25
122
Korff
Andre
1973
Festina - Lotus
+ 17:25
123
Koerts
Jans
1969
Rabobank
+ 17:25
124
Djavanin
Viatscheslav
1969
BigMat - Auber 93
+ 17:25
DNF
de Las Cuevas
Armand
1968
Banesto
DNF
Hunt
Jeremy
1974
Banesto
DNF
Chanteur
Pascal
1968
Casino
DNF
Dekker
Erik
1970
Rabobank
DNF
Jalabert
Nicolas
1973
Cofidis
DNF
Meier
Roland
1967
Cofidis
DNF
Guilbert
Charles
1972
Mutuelle De Seine-Et-Marne
DNF
Moos
Alexandre
1972
Saeco - Cannondale
DNF
Müller
Dirk
1973
Team Deutsche Telekom
DNF
Pillon
Laurent
1964
Mutuelle De Seine-Et-Marne
Information
Paris-Nice
France
6th stage | 188.0 km
Montelimar
->
Sisteron
2.HC
F.Vandenbroucke
| Leader