FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Paris-Nice
Division I, Stage race, 2nd stage, 9th March 1998, France
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1946
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Stage: 06
Stage: 07
Stage: 08
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Great Britain
Italy
Lithuania
Netherlands
Russia
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Banesto
BigMat - Auber 93
Casino
Cofidis
Festina - Lotus
Gan - Crédit Agricole
Kelme - Costa Blanca
La Française des Jeux
Lotto - Mobistar
Mapei - Bricobi
Mutuelle De Seine-Et-Marne
ONCE
Rabobank
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
Saeco - Cannondale
Team Deutsche Telekom
Team Polti
US Postal Service
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Etxebarria
David
1973
ONCE
04:25:54
02
Aus
Lauri
1970
Casino
+ 02
03
Vandenbroucke
Frank
1974
Mapei - Bricobi
+ 05
04
Magnien
Emmanuel
1971
La Française des Jeux
+ 05
05
Massi
Rodolfo
1965
Casino
+ 05
06
Jalabert
Laurent
1968
ONCE
+ 05
07
Guidi
Fabrizio
1972
Team Polti
+ 05
08
Arrieta
José Luis
1971
Banesto
+ 05
09
Luttenberger
Peter
1972
Rabobank
+ 05
10
Zülle
Alex
1968
Festina - Lotus
+ 05
11
Julich
Bobby
1971
Cofidis
+ 05
12
Chanteur
Pascal
1968
Casino
+ 05
13
Zarrabeitia
Mikel
1970
ONCE
+ 05
14
Tchmil
Andrei
1963
Lotto - Mobistar
+ 05
15
Dufaux
Laurent
1969
Festina - Lotus
+ 05
16
Jonker
Patrick
1969
Rabobank
+ 05
17
Jalabert
Nicolas
1973
Cofidis
+ 05
18
Dierckxsens
Ludo
1964
Lotto - Mobistar
+ 05
19
Mancebo
Francisco
1976
Banesto
+ 05
20
Virenque
Richard
1969
Festina - Lotus
+ 05
21
Ekimov
Viatcheslav
1966
US Postal Service
+ 05
22
Cabello
Francisco
1969
Kelme - Costa Blanca
+ 05
23
Boscardin
Bruno
1970
Festina - Lotus
+ 05
24
Merckx
Axel
1972
Team Polti
+ 05
25
O'Grady
Stuart
1973
Gan - Crédit Agricole
+ 05
26
Vasseur
Cédric
1970
Gan - Crédit Agricole
+ 13
27
Garcia
Marcelino
1971
ONCE
+ 14
28
Martin
Miguel Ángel
1972
Kelme - Costa Blanca
+ 14
29
Hervé
Pascal
1964
Festina - Lotus
+ 14
30
Lino
Pascal
1966
BigMat - Auber 93
+ 14
31
Moreau
Christophe
1971
Festina - Lotus
+ 14
32
Heras
Roberto
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 14
33
Leblanc
Luc
1966
Team Polti
+ 19
34
Osa
Aitor
1973
Banesto
+ 19
35
Peron
Andrea
1971
La Française des Jeux
+ 19
36
Aerts
Mario
1974
Lotto - Mobistar
+ 19
37
Simon
François
1968
Gan - Crédit Agricole
+ 19
38
Madouas
Laurent
1967
Lotto - Mobistar
+ 19
39
Mattan
Nico
1971
Mapei - Bricobi
+ 19
40
Cenghialta
Bruno
1962
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 23
41
Farazijn
Peter
1969
Lotto - Mobistar
+ 26
42
Bassons
Christophe
1974
Festina - Lotus
+ 26
43
Dietz
Bert
1969
Team Deutsche Telekom
+ 26
44
Cuesta
Íñigo
1969
ONCE
+ 26
45
Bourguignon
Thierry
1962
BigMat - Auber 93
+ 26
46
Goubert
Stéphane
1970
Cofidis
+ 28
47
Berzin
Evgeni
1970
La Française des Jeux
+ 28
48
Voigt
Jens
1971
Gan - Crédit Agricole
+ 28
49
Bouvard
Gilles
1969
Casino
+ 28
50
Peers
Chris
1970
Lotto - Mobistar
+ 28
51
Rinero
Christophe
1973
Cofidis
+ 32
52
Morin
Anthony
1974
La Française des Jeux
+ 34
53
Vogels
Henk
1973
Gan - Crédit Agricole
+ 34
54
Cassani
Enrico
1972
Team Polti
+ 34
55
Capelle
Christophe
1967
Cofidis
+ 34
56
Guilbert
Charles
1972
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 34
57
Gouvenou
Thierry
1969
BigMat - Auber 93
+ 34
58
Andreu
Frankie
1966
US Postal Service
+ 34
59
Baldinger
Dirk
1971
Team Deutsche Telekom
+ 34
60
Dojwa
Jean-Philippe
1967
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 34
61
Vogondy
Nicolas
1977
La Française des Jeux
+ 34
62
Casagranda
Stefano
1973
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 45
63
Odriozola Mugarza
Jon
1970
Banesto
+ 45
64
Kasputis
Arturas
1967
Casino
+ 45
65
Brasi
Rossano
1972
Team Polti
+ 45
66
Auger
Ludovic
1971
BigMat - Auber 93
+ 45
67
Teyssier
Francisque
1969
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 45
68
Laukka
Joona
1972
Lotto - Mobistar
+ 45
69
Sierra Aguerro
Roberto
1967
ONCE
+ 45
70
Guesdon
Frédéric
1971
La Française des Jeux
+ 45
71
Bäckstedt
Magnus
1975
Gan - Crédit Agricole
+ 45
72
Korff
Andre
1973
Festina - Lotus
+ 52
73
Hincapie
George
1973
US Postal Service
+ 52
74
Sivakov
Alexei
1972
BigMat - Auber 93
+ 56
75
Baldato
Fabio
1968
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 01:03
76
Moreau
Francis
1965
Cofidis
+ 01:03
77
Cueff
Stéphane
1969
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 01:03
78
Barthe
Stéphane
1972
Casino
+ 01:11
79
Moncassin
Frédéric
1968
Gan - Crédit Agricole
+ 01:11
80
Gomez Gonzalo
Jose Javier
1974
Kelme - Costa Blanca
+ 01:14
81
Mori
Massimiliano
1974
Saeco - Cannondale
+ 01:17
82
Fagnini
Gian Matteo
1970
Saeco - Cannondale
+ 01:17
83
McEwen
Robbie
1972
Rabobank
+ 01:17
84
Peeters
Wilfried
1964
Mapei - Bricobi
+ 01:17
85
Diaz Justo
Rafael
1972
ONCE
+ 01:17
86
Zberg
Beat
1971
Rabobank
+ 01:24
87
Bessy
Frederic
1972
Casino
+ 01:24
88
Bobrik
Vladislav
1971
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 01:33
89
Talmant
Gilles
1970
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 01:33
90
Lebreton
Lylian
1972
BigMat - Auber 93
+ 01:33
91
Fornaciari
Paolo
1971
Saeco - Cannondale
+ 01:33
92
Robin
Jean-Cyril
1969
US Postal Service
+ 01:33
93
Jemison
Marty
1965
US Postal Service
+ 01:33
94
Savoldelli
Paolo
1973
Saeco - Cannondale
+ 01:33
95
Pérez Rodríguez
Luis
1974
ONCE
+ 01:33
96
Willems
Ludwig
1966
Lotto - Mobistar
+ 01:33
97
Calcaterra
Giuseppe
1964
Saeco - Cannondale
+ 02:01
98
Museeuw
Johan
1965
Mapei - Bricobi
+ 02:17
99
Leysen
Bart
1969
Mapei - Bricobi
+ 02:17
100
Zanini
Stefano
1969
Mapei - Bricobi
+ 02:17
101
van Bon
Léon
1972
Rabobank
+ 02:17
102
Rodriguez Garcia
Jose
1966
Kelme - Costa Blanca
+ 02:17
103
Bramati
Davide
1968
Mapei - Bricobi
+ 02:21
104
Steels
Tom
1971
Mapei - Bricobi
+ 02:24
105
Mengin
Christophe
1968
La Française des Jeux
+ 04:49
106
González
Arsenio
1960
Kelme - Costa Blanca
+ 04:49
107
Sevilla
Oscar
1976
Kelme - Costa Blanca
+ 04:49
108
Osa
Unai
1975
Banesto
+ 04:49
109
Meier
Roland
1967
Cofidis
+ 04:49
110
Pillon
Laurent
1964
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 04:49
111
Salmon
Benoît
1974
Casino
+ 04:49
112
Jaksche
Jörg
1976
Team Polti
+ 04:49
113
Maignan
Gilles
1968
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 05:13
114
Atienza
Daniel
1974
Team Polti
+ 05:26
115
Djavanin
Viatscheslav
1969
BigMat - Auber 93
+ 05:41
116
Bölts
Udo
1966
Team Deutsche Telekom
+ 05:45
117
Rubiera
José Luis
1973
Kelme - Costa Blanca
+ 06:05
118
Poli
Eros
1963
Gan - Crédit Agricole
+ 08:57
119
Ferrari
Riccardo
1972
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 08:57
120
Delrieu
David
1971
Mutuelle De Seine-Et-Marne
+ 09:07
121
Henn
Christian
1964
Team Deutsche Telekom
+ 09:07
122
Latasa Lasa
David
1974
Banesto
+ 09:07
123
Meinert Nielsen
Peter
1966
US Postal Service
+ 09:07
124
Rokia
Anthony
1972
Team Polti
+ 09:07
125
Müller
Dirk
1973
Team Deutsche Telekom
+ 09:07
126
Moos
Alexandre
1972
Saeco - Cannondale
+ 09:07
127
Totschnig
Georg
1971
Team Deutsche Telekom
+ 09:07
128
Aldag
Rolf
1968
Team Deutsche Telekom
+ 09:07
129
Koerts
Jans
1969
Rabobank
+ 09:07
130
Sweet
Jay
1975
BigMat - Auber 93
+ 09:07
131
Dekker
Erik
1970
Rabobank
+ 09:07
132
Hiemstra
Bert
1973
Rabobank
+ 09:07
133
de Las Cuevas
Armand
1968
Banesto
+ 09:07
134
McGee
Bradley
1976
La Française des Jeux
+ 09:07
135
Teutenberg
Sven
1972
US Postal Service
+ 09:07
136
Faverio
Riccardo
1969
Saeco - Cannondale
+ 09:07
137
Rezzani
Michele
1975
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
+ 09:07
138
Hunt
Jeremy
1974
Banesto
+ 09:07
OOT
Miceli
Nicola
1971
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
OOT
Charriere
Christian
1975
Riso Scotti - MG Boys Maglificio
DNF
Armstrong
Lance
1971
US Postal Service
DNF
Gaumont
Philippe
1973
Cofidis
DNF
Kokorine
Vitali
1975
Saeco - Cannondale
Information
Paris-Nice
France
2nd stage | 170.0 km
Montereau
->
Sens
2.HC
F.Vandenbroucke
| Leader