Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
GP Kanton Aargau
UCI, One-day race, 4th June 2006, Switzerland
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Brazil
Czechia
France
Germany
Greece
Italy
Netherlands
New Zealand
Poland
Spain
Switzerland
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Zberg
Beat
1971
Gerolsteiner
04:48:55
02
Nuyens
Nick
1980
Quick Step - Innergetic
+ 00
03
Rast
Gregory
1980
Phonak Hearing Systems
+ 00
04
Van De Walle
Jurgen
1977
Quick Step - Innergetic
+ 03
05
Rigotto
Elia
1982
Team Milram
+ 01:48
06
Kuschynski
Aleksandr
1979
Ceramica Flaminia
+ 02:02
07
Gerdemann
Linus
1982
T-Mobile Team
+ 02:02
08
Hungerbühler
Pascal
1977
Team Vorarlberg
+ 02:02
09
Klinger
Tim
1984
Team Wiesenhof Akud
+ 04:36
10
Usov
Alexandre
1977
AG2R Prévoyance
+ 06:20
11
McPartland
David
1980
Team Tenax Salmilano
+ 06:20
12
Angeloni
Adriano
1983
Ceramica Flaminia
+ 06:20
13
Geremia
Gianluca
1981
Ceramica Flaminia
+ 06:20
14
Allegrini
Mirko
1981
Ceramica Panaria - Navigare
+ 06:20
15
Pronk
Matthé
1974
Unibet.com
+ 06:20
16
Mori
Massimiliano
1974
Naturino - Sapore di Mare
+ 06:20
17
Maserati
Alessandro
1979
Team LPR
+ 06:22
18
De Vocht
Wim
1982
Davitamon - Lotto
+ 06:23
19
Korff
Andre
1973
T-Mobile Team
+ 06:25
20
Dall'Antonia
Tiziano
1983
Ceramica Panaria - Navigare
+ 06:25
21
Fischer
Murilo
1979
Naturino - Sapore di Mare
+ 06:45
22
Soukup
Josef
1981
Hadimec
+ 14:46
23
Weylandt
Wouter
1984
Quick Step - Innergetic
+ 14:56
24
Oeschger
Peter
1982
Hadimec
+ 14:56
25
Clerc
Aurelien
1979
Phonak Hearing Systems
+ 14:56
26
Traksel
Bobbie
1981
Unibet.com
+ 14:56
27
Müller
Martin
1974
Team Milram
+ 14:56
28
Randin
Michael
1985
Hadimec
+ 14:56
29
Oberholzer
Bernhard
1985
Hadimec
+ 14:56
30
Pichler
Peter
1969
Elk Haus - Simplon
+ 14:56
31
Kaisen
Olivier
1983
Davitamon - Lotto
+ 14:56
32
Gut
Gregor
1978
Team Vorarlberg
+ 14:56
33
Wyss
Simon
1984
Hadimec
+ 14:56
34
Dietziker
Andreas
1982
Team LPR
+ 14:56
35
Totschnig
Harald
1974
Elk Haus - Simplon
+ 14:56
36
Rodriguez
Fred
1973
Davitamon - Lotto
+ 14:56
37
Strauss
Marcel
1976
Gerolsteiner
+ 14:56
38
Girschweiler
Christoph
1981
Team Vorarlberg
+ 14:56
39
Weisshaupt
Marc
1970
Elk Haus - Simplon
+ 14:56
40
Grossenbacher
Steve
1982
Hadimec
+ 14:56
41
Anastopoulos
Vasilis
1975
Team Vorarlberg
+ 14:56
42
Schwab
Hubert
1982
Quick Step - Innergetic
+ 14:56
43
Andres
Peter
1985
Hadimec
+ 14:56
44
Vitoria
David
1984
Phonak Hearing Systems
+ 14:56
45
Leben
Christian
1985
Team Wiesenhof Akud
+ 14:56
46
Gabriel
Frédéric
1970
Unibet.com
+ 14:56
47
McMaster
Fraser
1978
Team Vorarlberg
+ 14:56
48
Wesemann
Steffen
1971
T-Mobile Team
+ 14:56
49
Beuchat
Roger
1972
Team LPR
+ 14:56
50
Dominguez
Juan Carlos
1971
Unibet.com
+ 14:56
51
Nazon
Jean-Patrick
1977
AG2R Prévoyance
+ 14:56
52
Fernandez Oliveira
Luis
1980
Phonak Hearing Systems
+ 14:56
53
Haueisen
Dennis
1978
Team Milram
+ 14:56
54
Longo Borghini
Paolo
1980
Ceramica Flaminia
+ 14:56
55
Marczynski
Tomasz
1984
Ceramica Flaminia
+ 14:56
56
Dematteis
Micula
1983
Team Tenax Salmilano
+ 14:56
57
Pietropolli
Daniele
1980
Team Tenax Salmilano
+ 14:56
58
Moos
Alexandre
1972
Phonak Hearing Systems
+ 14:56
59
Salerno
Cristiano
1985
Team Tenax Salmilano
+ 14:56
60
Rizza
Emanuele
1984
Naturino - Sapore di Mare
+ 14:56
61
Montgomery
Sven
1976
Gerolsteiner
+ 14:56
62
Gobbi
Michele
1977
Team Milram
+ 14:56
63
Cadamuro
Simone
1976
Team Milram
+ 14:56
64
Elmiger
Martin
1978
Phonak Hearing Systems
+ 14:56
65
Bosisio
Gabriele
1980
Team Tenax Salmilano
+ 14:56
66
Ginestri
Giancarlo
1978
Team Tenax Salmilano
+ 14:56
67
Zberg
Markus
1974
Gerolsteiner
+ 14:56
68
Castresana del Val
Angel
1972
Unibet.com
+ 14:56
69
Morscher
Harald
1972
Team Vorarlberg
+ 14:56
70
Scognamiglio
Carlo
1983
Team Milram
+ 14:56
71
Ermeti
Giairo
1981
Team LPR
+ 14:56
72
Baldato
Fabio
1968
Team Tenax Salmilano
+ 14:56
73
Totschnig
Georg
1971
Gerolsteiner
+ 14:56
74
Brandt
Christophe
1977
Davitamon - Lotto
+ 14:56
75
Riedesser
Patrick
1975
Team Vorarlberg
+ 14:56
76
Wackernagel
Lars
1975
Team Wiesenhof Akud
+ 14:56
Information
GP Kanton Aargau
Switzerland
4th June 2006
1.HC | 196.0 km