FIRSTCYCLING
Amateur
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Volta a Castelló
Amateur, 8th -11th June 2023, Spain
Race info
Results
Startlist
History
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Belgium
Brazil
Canada
Colombia
Denmark
France
Great Britain
Ireland
Italy
Netherlands
New Zealand
Panama
Poland
Romania
Spain
Sweden
Ukraine
USA
Teams
Aevolo
Arabay Cycling Friendly
AVC Aix-en-Provence
Baqué Cycling Team
Basso Team Flanders
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
Brocar-Ale
Caja Rural-Alea
Controlpack-Badia
EOLO-KOMETA U23
Equipo Essax
Equipo Finisher
Gomur-Cantabria Infinita
High Level-Gsport
Supermercados Froiz
Team IBT-Tripeak
Team MP Group
U.C.Monaco
Valverde Team-Ricardo Fuentes
Willebrord Wil Vooruit
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Rodas Jimeno
Gabriel
2001
Caja Rural-Alea
14:53:02
02
Sutton
Louis
2002
AVC Aix-en-Provence
+ 49
03
Jimenez
Daniel
2002
Supermercados Froiz
+ 59
04
Westley
Dylan
2001
Equipo Finisher
+ 01:09
05
Guardeño
Jaume
2003
Caja Rural-Alea
+ 01:09
06
Van Asbroeck
Maarten
2001
Basso Team Flanders
+ 01:11
07
Gimeno
Nil
2004
Gomur-Cantabria Infinita
+ 01:40
08
Classen
Caleb
2001
Aevolo
+ 01:42
09
Klein
Tobias
2003
Aevolo
+ 01:52
10
De Clercq
Seppe
2002
Basso Team Flanders
+ 01:53
11
Lopez
Raul
2001
EOLO-KOMETA U23
+ 02:07
12
Bilyi
Maksym
2001
U.C.Monaco
+ 02:26
13
Debaele
Jorre
2001
Basso Team Flanders
+ 03:42
14
Tomas
Josep
2001
Brocar-Ale
+ 03:45
15
Álvarez
Alberto
2001
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
+ 03:45
16
Bagnara
Luca
2003
EOLO-KOMETA U23
+ 04:15
17
Salas Pasto
Eloi
2002
Team MP Group
+ 04:30
18
Wallinder
Wincent
2001
Team IBT-Tripeak
+ 06:02
19
Warren
Ewan
2003
Brocar-Ale
+ 06:13
20
Chamorro
David
2003
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
+ 06:23
21
Garcia Sanchez
Arnau
2004
Team MP Group
+ 06:28
22
Monroig Gimeno
Izan
2004
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 06:49
23
Cavia
Daniel
2002
Gomur-Cantabria Infinita
+ 07:34
24
Herrán
Diego
2003
Gomur-Cantabria Infinita
+ 07:46
25
Garcia
Alex
2004
EOLO-KOMETA U23
+ 08:15
26
Velasquez
Kevin
2003
U.C.Monaco
+ 08:19
27
Ramada Gil
Miguel
2001
Controlpack-Badia
+ 09:04
28
Silva Baeza
Mario
2003
Controlpack-Badia
+ 09:16
29
Meehan
Jamie
2003
Brocar-Ale
+ 09:44
30
Minoia
Sebastiano
2003
EOLO-KOMETA U23
+ 09:54
31
Sanz Gandia
Jose
2003
Equipo Essax
+ 09:54
32
Casalderrey
Raul
2002
Supermercados Froiz
+ 09:59
33
Arrospide
Eneko
2003
Baqué Cycling Team
+ 10:14
34
Lennartsson
Hugo
2003
AVC Aix-en-Provence
+ 11:16
35
Brouwers
Emile
2001
Basso Team Flanders
+ 11:46
36
Agirrebeitia
Mikel
2001
Baqué Cycling Team
+ 12:07
37
Teekens
Ofke
2003
Willebrord Wil Vooruit
+ 12:20
38
Castellon
Jan
2003
Caja Rural-Alea
+ 13:46
39
Font
Biel
2004
Team MP Group
+ 14:46
40
García Gozalves
Pablo
2003
High Level-Gsport
+ 15:28
41
Luna Del Cerro
Alejandro
2002
Supermercados Froiz
+ 16:45
42
Klyver
Hjalmar
2001
Team IBT-Tripeak
+ 16:46
43
Felton
Quinn
2002
Aevolo
+ 17:26
44
Anton Ortiz
Miguel
2001
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
+ 17:48
45
Torrella Teruel
Alvaro
2002
High Level-Gsport
+ 18:03
46
Rodriguez
Tadeo
2004
Equipo Essax
+ 19:05
47
Otxandorena
Ugaitz
2004
Equipo Finisher
+ 20:31
48
Ortega Soro
Gorka
2002
Baqué Cycling Team
+ 20:35
49
Goris
Max
2003
Willebrord Wil Vooruit
+ 20:38
50
Wienke
Brooks
2003
Aevolo
+ 20:52
51
Christian
Sean
2002
Aevolo
+ 21:31
52
Dols
Marc
2003
Brocar-Ale
+ 21:35
53
Lozano
Adrian
2003
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 21:35
54
Alleva
Edoardo
2003
EOLO-KOMETA U23
+ 22:42
55
Criado
Daniel
2002
Equipo Finisher
+ 23:39
56
Gonzalez Segurado
Jorge
2001
Gomur-Cantabria Infinita
+ 23:57
57
Magnusson
Isak
2003
Team IBT-Tripeak
+ 23:57
58
Cepa
Daniel
2004
Caja Rural-Alea
+ 24:24
59
Rosado Novillo
Abel
2004
Equipo Finisher
+ 24:47
60
Bessega
Gabriele
2004
EOLO-KOMETA U23
+ 26:37
61
Benito
Adrián
2004
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
+ 27:23
62
Lambea
Ignasi
2003
Team MP Group
+ 27:54
63
Castella Benedito
Mikel
2002
Equipo Essax
+ 28:13
64
Calabuig
Estanislao
2004
Caja Rural-Alea
+ 28:27
65
Dingemans
Marijn
2004
Basso Team Flanders
+ 28:50
66
Ortega Sanz
Pablo
2004
High Level-Gsport
+ 28:51
67
Merino Gomez
Marcos
2004
Baqué Cycling Team
+ 29:22
68
Mira
Raul
2004
Arabay Cycling Friendly
+ 29:40
69
Zelazowski
Michal
2004
U.C.Monaco
+ 30:16
70
Garcia Nunez
Jorge
2004
Supermercados Froiz
+ 30:27
71
Torrella Teruel
Roman
2004
Arabay Cycling Friendly
+ 30:53
72
Gutierrez Mercader
Iban
2004
Brocar-Ale
+ 30:58
73
La Grenade
Jeremie
2002
AVC Aix-en-Provence
+ 32:27
74
Geerlings Martinez
Sergio
2002
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 33:26
75
Van Randeraat
Ruben
2001
Willebrord Wil Vooruit
+ 34:01
76
Cesar De Paula
Victor
2003
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 35:33
77
Etxabe
Kimetz
2003
Baqué Cycling Team
+ 37:33
78
Feint
Camden
2002
AVC Aix-en-Provence
+ 37:59
79
Goñi
Ismael
2003
Equipo Finisher
+ 38:24
80
Gracia Berroa
Isaac
2004
Gomur-Cantabria Infinita
+ 38:27
81
Tessiore
Tommaso
2003
U.C.Monaco
+ 39:40
82
Robbins
Jacques
2004
U.C.Monaco
+ 41:34
83
Murla
Andreu
2002
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 41:46
84
Lozano
Juan Pedro
2003
Valverde Team-Ricardo Fuentes
+ 45:23
DNF
White
Alexander
2001
Aevolo
DNF
Diaz Pujol
Ivan
2003
Arabay Cycling Friendly
DNF
Gomar
Ivan
2004
Arabay Cycling Friendly
DNF
Llul Ruiz
Sergio
2003
Arabay Cycling Friendly
DNF
Mascaro
Angel
2003
Arabay Cycling Friendly
DNF
Sanchez
Pablo
2002
AVC Aix-en-Provence
DNF
Casado
Axier
2003
Baqué Cycling Team
DNF
De Jaeger
Arthur
2002
Basso Team Flanders
DNF
Barriguete
Mateo
2002
Bicicletas Rodriguez-Extremadura
DNF
Almanza
Kevin
2004
Controlpack-Badia
DNF
Font Caballero
Nil
2004
Controlpack-Badia
DNF
Perez Marin
Pol
2004
Controlpack-Badia
DNF
Camara Murcia
Pedro
2004
Equipo Essax
DNF
Fajardo Toledo
Adrian
2003
Equipo Essax
DNF
Serrano
Mario
2004
Equipo Essax
DNF
Luncan
Serban
2002
High Level-Gsport
DNF
Molina
Miguel Angel
2003
High Level-Gsport
DNF
Polo Ortuño
Alvaro
2001
High Level-Gsport
DNF
Navas
Alvaro
2004
Supermercados Froiz
DNF
Hansen
Peter Asbjørn
2002
Team IBT-Tripeak
DNF
Hodge
Samuel
2004
Team IBT-Tripeak
DNF
Hoflund
Albin
2003
Team IBT-Tripeak
DNF
Rodriguez Vidal
Pau
2004
Team MP Group
DNF
Rubirola
Marc
2004
Team MP Group
DNF
Khotulov
Denys
2002
U.C.Monaco
Information
Volta a Castelló
Spain
8th -11th June 2023
2.13.1