Volta a Castelló - 2021

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Igor Arrieta Lizarte 13:26:50
02 Kamiel Bonneu Basso Team Flanders + 07
03 Ivan Cobo Cayon Lizarte + 32
04 Abel Balderstone Roumens Valverde Team-Tierra Fecundis + 32
05 Ramon Fernandez Cuesta Super Froiz + 42
06 Arno Debeir Basso Team Flanders + 45
07 Alejandro Franco Caja Rural-Seguros RGA amateur + 45
08 Arnau Gilabert Vilaplana Kometa U23 + 47
09 Iker Trigo Hernandez Baqué Cycling Team + 50
10 Saned Abu-Fares Sel.Israel + 57
11 Clément Delcros A.V.C. Aix-en-Provence + 57
12 Iñigo Gonzalez Ibarra Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit + 1:10
13 Omer Lahav Sel.Israel + 2:29
14 Ricardo Alejandro Zurita GSport - Grupo Tormo Innova + 3:29
15 Oliver Knight A.V.C. Aix-en-Provence + 3:47
16 Andrea Montoli Kometa U23 + 4:05
17 Benjamin Marais Vendée U + 4:07
18 Elias Maris Basso Team Flanders + 4:45
19 Gorka Ortega Soro Baqué Cycling Team + 5:21
20 Mikel Retegi Lizarte + 5:22
21 Robbe Claeys Basso Team Flanders + 7:03
22 Francisco Javier Agea Gomur-Cantabria Infinita + 7:40
23 Diego Martin-Lázaro Gutierrez Super Froiz + 7:45
24 Juan Diego Cano Perez Super Froiz + 7:49
25 Alex Diaz Baqué Cycling Team + 8:56
26 Adrian Losarcos Caja Rural-Seguros RGA amateur + 9:39
27 George Mills-Keeling A.V.C. Aix-en-Provence + 9:44
28 Sinuhé Fernandez Rodriguez Lizarte + 10:25
29 Alexander Konijn A.V.C. Aix-en-Provence + 10:37
30 Francisco de Bo Romero Alvarez Baqué Cycling Team + 10:41
31 Daniel Jimenez Super Froiz + 12:19
32 Jose Maria Martin Muñoz Valverde Team-Tierra Fecundis + 12:51
33 Josep Tomas Netllar Telecom-Ale + 13:21
34 Francisco Peñuela Escribano Sport Team + 13:57
35 Louis Sutton Netllar Telecom-Ale + 14:17
36 Romaric Forques Essax + 15:03
37 Alfonso Plá Micó Caja Rural-Seguros RGA amateur + 15:16
38 Pedro Antonio Rodriguez Moya Valverde Team-Tierra Fecundis + 15:55
39 Nicolae Bumbu Vigo-Rias Baixas + 16:41
40 Alvaro Torrella Teruel GSport - Grupo Tormo Innova + 17:05
41 Ruben Gonzalez Marquez Baqué Cycling Team + 17:42
42 Lucas Grolier Vendée U + 17:43
43 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 18:05
44 Eugenio Sanchez Lizarte + 18:15
45 Tom Martin Netllar Telecom-Ale + 21:31
46 Asier Pablo Gonzalez Quintana Vigo-Rias Baixas + 23:58
47 Sergio Trueba Cagigas Gomur-Cantabria Infinita + 24:58
48 Francisco Muñoz Llana Team MP Group + 26:40
49 Pedro Luis Monroy Ceballos Gomur-Cantabria Infinita + 26:54
50 Pablo Alvarez Camero GSport - Grupo Tormo Innova + 27:36
51 Floris Van Tricht Basso Team Flanders + 27:46
52 Joan Albert Riera Baqué Cycling Team + 28:55
53 Nicola Marcerou Vendée U + 29:28
54 Inaki Diaz Caja Rural-Seguros RGA amateur + 30:00
55 David Martin Kometa U23 + 30:13
56 Pablo Carrascosa Miller Lizarte + 31:31
57 Gabriel Roger A.V.C. Aix-en-Provence + 32:48
58 Alvaro Garcia Villegas Kometa U23 + 33:35
59 Baptiste Vadic Vendée U + 34:12
60 Pablo Uria Iglesias Gomur-Cantabria Infinita + 34:23
61 Gonzalo Ariño Bolinches Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit + 36:16
62 Jorge Gonzalez Segurado Gomur-Cantabria Infinita + 36:18
63 Yuval Ben Moshe Sel.Israel + 38:11
64 Juan Marin Rocamora Essax + 38:13
65 Lucas Boniface Vendée U + 38:28
66 Pau Llaneras Caja Rural-Seguros RGA amateur + 39:21
67 Jorge Amorós García Netllar Telecom-Ale + 40:00
68 Alessio Acco Kometa U23 + 42:20
69 Antonio Iniesta Perez Valverde Team-Tierra Fecundis + 42:46
70 Miquel Lopez Moncho GSport - Grupo Tormo Innova + 43:03
71 Eloi Salas Pasto Team MP Group + 42:28
72 Romain Arcangeli A.V.C. Aix-en-Provence + 45:14
73 Alvaro Sagrado Perez Netllar Telecom-Ale + 45:25
74 Lahav Davidzon Sel.Israel + 46:24
75 Yago Segovia Escribano Kometa U23 + 46:31
76 Miguel Moya Cano GSport - Grupo Tormo Innova + 46:35
77 Pablo Gutierrez Fernandez Gomur-Cantabria Infinita + 46:45
78 Rotem Tene Sel.Israel + 48:39
79 Angel Maneiro Fernandez Vigo-Rias Baixas + 51:23
80 Alvaro Carasa Granados Vigo-Rias Baixas + 51:26
81 Jose Ignacio Galvez Ponce Essax + 52:09
82 Alberto Navarro Ainz Escribano Sport Team + 52:49
83 Oded Kogut Sel.Israel + 53:51
84 Adriá Tortosa Noves Team MP Group + 56:29
85 Arturo Cantera Carrasco Escribano Sport Team + 59:40
86 Jorge Garcia Crespo Escribano Sport Team + 1:02:36
DNF Calvin Verbeeck Basso Team Flanders
DNF Alvaro Galbis Bordera Benicassim-VR Sport
DNF Jhon Jairo Alonso Caja Rural-Seguros RGA amateur
DNF Miguel Briz Martin Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit
DNF Joan Toni Pou Algaba Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit
DNF Jaume Vicenc Sabater Electro Hiper Europa-Ristrasol-Elit
DNF Manuel Rodriguez Alonso Super Froiz
DNF Pol Mulet Acosta Team MP Group
DNF Maxan Tanguy Vendée U
Information
Nation Spain
Date 3rd - 6th June
CAT 2.13.1
Other
Embed Results