Volta a Portugal - 2019

Stage Overall

DoB?
Pos Rider Team Time UCI
01 Daniel Mestre W52 - FC Porto 05:11:3714
02 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 005
03 August Jensen Israel Cycling Academy + 003
04 Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 00
05 Luis Mendonça RP - Boavista + 00
06 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 00
07 Gustavo Cesar Veloso W52 - FC Porto + 00
08 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 00
09 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 00
10 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 00
11 Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA + 00
12 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 00
13 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 00
14 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 00
15 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 00
16 Robigzon Oyola Medellin + 00
17 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 00
18 Weimar Roldan Medellin + 00
19 Domingos Gonçalves Caja Rural - Seguros RGA + 00
20 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 00
21 Luís Gomes RP - Boavista + 00
22 Daniel Silva RP - Boavista + 00
23 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 00
24 Frederico Figueiredo Sporting - Tavira + 00
25 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 00
26 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 00
27 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 06
28 David González Caja Rural - Seguros RGA + 06
29 Henrique Casimiro Efapel + 06
30 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 06
31 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 06
32 Antonio Barbio LA Aluminios + 06
33 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 06
34 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild + 06
35 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 06
36 Romain Le Roux Team Arkéa - Samsic + 06
37 Cristhian Montoya Medellin + 06
38 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 06
39 Joni Brandão Efapel + 06
40 Rafael Silva Efapel + 06
41 Tiago Machado Sporting - Tavira + 06
42 João Benta RP - Boavista + 06
43 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 06
44 Oscar Sevilla Medellin + 06
45 Bruno Silva Efapel + 06
46 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 06
47 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 06
48 Kent Main ProTouch + 06
49 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 06
50 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 06
51 Andre Ramalho LA Aluminios + 06
52 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 06
53 Juan Felipe Osorio UD Oliveirense - InOutbuild + 06
54 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 06
55 David Rodrigues RP - Boavista + 06
56 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 06
57 Danilo Celano Amore & Vita | P: + 06
58 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 06
59 Sergio Paulinho Efapel + 06
60 Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque - Murias + 06
61 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 06
62 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 16
63 Emanuel Duarte LA Aluminios + 18
64 Diogo Duarte BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 18
65 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 18
66 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 18
67 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 18
68 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 18
69 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 18
70 Clint Hendricks ProTouch + 18
71 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 18
72 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 18
73 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 18
74 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 18
75 Hugo Nunes RP - Boavista + 18
76 Pablo Guerrero RP - Boavista + 18
77 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 18
78 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 26
79 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 31
80 Walter Vargas Medellin + 33
81 Jose Mendes Sporting - Tavira + 37
82 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 41
83 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 41
84 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 41
85 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 41
86 Fabio Oliveira LA Aluminios + 46
87 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 46
88 Gabriel Cole BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 46
89 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 46
90 Leangel Linarez Miranda - Mortagua + 01:24
91 Marvin Scheulen LA Aluminios + 01:27
92 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:37
93 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:37
94 Calvin Beneke ProTouch + 01:37
95 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 01:51
96 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 02:06
97 James Fourie ProTouch + 02:09
98 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 02:27
99 Ben Perry Israel Cycling Academy + 02:27
100 David Livramento Sporting - Tavira + 02:31
101 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 02:50
102 Fabricio Ferrari Efapel + 03:24
103 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 03:24
104 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 03:24
105 Antonio Soto Equipo Euskadi + 03:24
106 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 03:24
107 Diego Lopez Equipo Euskadi + 03:24
108 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 03:24
109 Jayde Julius ProTouch + 03:29
110 Sergio Vega Miranda - Mortagua + 03:47
111 David Ribeiro LA Aluminios + 03:47
112 Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 03:47
113 Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 03:47
114 Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB + 03:47
115 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 03:47
116 Nuno Meireles Aviludo-Louletano + 03:47
117 Nikolay Mihaylov Efapel + 03:47
118 Gotzon Udondo Euskadi Basque - Murias + 04:04
119 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 04:04
120 Andre Evangelista Aviludo-Louletano + 05:07
121 Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic + 05:51
122 Robert Wagner Team Arkéa - Samsic + 21:11
123 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 21:11
124 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 21:11
DNF Andrea Meucci Amore & Vita | P:
DNF Mario Gonzalez Euskadi Basque - Murias
DNF Sergio Rodriguez Reche Euskadi Basque - Murias
DNF Mornay Van Heerden ProTouch
Pos Rider Team Time
01 - Gustavo Cesar Veloso W52 - FC Porto 14:56:20
02 - Mikel Aristi Euskadi Basque - Murias + 03
03 1 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 08
04 1 Vicente Garcia de Mateos Aviludo-Louletano + 09
05 2 Antonio Carvalho W52 - FC Porto + 11
06 2 Edgar Pinto W52 - FC Porto + 12
07 2 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 14
08 2 Alejandro Marque Sporting - Tavira + 17
09 2 Daniel Freitas Miranda - Mortagua + 20
10 7 Joni Brandão Efapel + 23
11 1 Oscar Sevilla Medellin + 23
12 - Domingos Gonçalves [*] Caja Rural - Seguros RGA + 23
13 1 Lukas Rüegg Swiss Racing Academy + 26
14 1 Luis Mendonça RP - Boavista + 27
15 2 Sergio Paulinho Efapel + 31
16 1 Urko Berrade Euskadi Basque - Murias + 31
17 1 Marco Tizza Amore & Vita | P: + 32
18 1 Joao Matias Vito - Feirense - PNB + 36
19 3 Henrique Casimiro Efapel + 36
20 5 Daniel Silva RP - Boavista + 42
21 5 August Jensen Israel Cycling Academy + 43
22 1 Bruno Silva Efapel + 44
23 1 David Rodrigues RP - Boavista + 46
24 1 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 46
25 1 João Benta RP - Boavista + 47
26 1 Tiago Machado Sporting - Tavira + 49
27 2 Antonio Barbio LA Aluminios + 51
28 6 Oscar Hernandez Aviludo-Louletano + 53
29 1 Jesus Del Pino Vito - Feirense - PNB + 53
30 10 Robigzon Oyola Medellin + 58
31 1 Juan Felipe Osorio UD Oliveirense - InOutbuild + 58
32 3 Andre Ramalho LA Aluminios + 59
33 3 Cristhian Montoya Medellin + 01:01
34 3 Sergio Pardilla Caja Rural - Seguros RGA + 01:01
35 3 Unai Cuadrado Equipo Euskadi + 01:01
36 8 Txomin Juaristi Equipo Euskadi + 01:02
37 2 Brice Feillu Team Arkéa - Samsic + 01:03
38 3 Rafael Silva Efapel + 01:04
39 3 Venceslau Fernandes UD Oliveirense - InOutbuild + 01:06
40 3 Romain Le Roux Team Arkéa - Samsic + 01:06
41 3 Luis Fernandes Aviludo-Louletano + 01:07
42 5 Clément Russo Team Arkéa - Samsic + 01:08
43 2 Gian Friesecke Swiss Racing Academy + 01:09
44 5 Luís Gomes RP - Boavista + 01:10
45 12 Filipe Cardoso Vito - Feirense - PNB + 01:11
46 2 Hugo Sancho Miranda - Mortagua + 01:14
47 4 Rafael Lourenço UD Oliveirense - InOutbuild + 01:19
48 2 Josu Zabala UD Oliveirense - InOutbuild + 01:21
49 5 Danilo Celano Amore & Vita | P: + 01:23
50 5 Fabian Paumann Swiss Racing Academy + 01:24
51 1 Emanuel Duarte LA Aluminios + 01:29
52 1 Awet Gebremedhin Israel Cycling Academy + 01:33
53 8 Frederico Figueiredo Sporting - Tavira + 01:35
54 8 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 01:36
55 4 Alvaro Trueba Sporting - Tavira + 01:40
56 - Pablo Guerrero RP - Boavista + 01:41
57 1 Pedro Jose Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 01:46
58 6 Jose Mendes Sporting - Tavira + 01:51
59 8 David González Caja Rural - Seguros RGA + 01:51
60 - Clint Hendricks ProTouch + 01:52
61 9 Aleksandr Grigoriev Sporting - Tavira + 01:54
62 1 Joao Barbosa Vito - Feirense - PNB + 01:55
63 5 Diogo Duarte BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 02:04
64 10 Nelson Soto Caja Rural - Seguros RGA + 02:09
65 1 Cyrille Thiery Swiss Racing Academy + 02:09
66 9 Gonçalo Leaça LA Aluminios + 02:11
67 1 Zakkari Dempster Israel Cycling Academy + 02:16
68 8 Juan Antonio Lopez-Cozar Euskadi Basque - Murias + 02:21
69 9 Marcio Barbosa Aviludo-Louletano + 02:23
70 5 Pierpaolo Ficara Amore & Vita | P: + 02:24
71 11 Kent Main ProTouch + 02:32
72 14 Matteo Malucelli Caja Rural - Seguros RGA + 02:33
73 6 Viesturs Luksevics Amore & Vita | P: + 02:35
74 43 Julen Amezqueta Caja Rural - Seguros RGA + 02:39
75 3 Fabio Oliveira LA Aluminios + 02:43
76 3 Freddy Ovett Israel Cycling Academy + 02:44
77 6 Ibai Azurmendi Equipo Euskadi + 02:47
78 7 Raphael Krähemann Swiss Racing Academy + 02:50
79 1 Walter Vargas Medellin + 02:51
80 3 Davide Appollonio Amore & Vita | P: + 02:57
81 6 Matthias Reutimann Swiss Racing Academy + 03:01
82 7 Björn Thurau Vito - Feirense - PNB + 03:25
83 63 Thibault Guernalec Team Arkéa - Samsic + 03:27
84 8 Fabio Costa UD Oliveirense - InOutbuild + 03:34
85 10 Micael Isidoro BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 03:44
86 2 Marvin Scheulen LA Aluminios + 03:58
87 4 Bram Welten Team Arkéa - Samsic + 04:04
88 7 Timon Rüegg Swiss Racing Academy + 04:32
89 5 Gabriel Cole BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 04:47
90 21 Gotzon Martin Equipo Euskadi + 05:11
91 1 Omer Goldstein Israel Cycling Academy + 05:14
92 5 Jose Cruz Tuto BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 05:21
93 5 Ben Perry Israel Cycling Academy + 05:33
94 23 Nikolay Mihaylov Efapel + 05:42
95 4 Hugo Nunes RP - Boavista + 06:01
96 15 Sergio Vega Miranda - Mortagua + 06:05
97 4 Antonio Soto Equipo Euskadi + 07:25
98 7 Weimar Roldan Medellin + 07:27
99 1 David Livramento Sporting - Tavira + 07:46
100 4 David De la Fuente Aviludo-Louletano + 07:55
101 1 Bruno Araujo BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:05
102 1 Fabricio Ferrari Efapel + 09:35
103 - Pedro Miguel Lopes UD Oliveirense - InOutbuild + 11:01
104 - Gaspar Goncalves Miranda - Mortagua + 11:03
105 1 Nuno Meireles Aviludo-Louletano + 12:27
106 1 Jayde Julius ProTouch + 12:39
107 1 Cristian Mota Pérez Miranda - Mortagua + 14:11
108 5 Calvin Beneke ProTouch + 14:56
109 - Gotzon Udondo Euskadi Basque - Murias + 15:20
110 1 Diego Lopez Equipo Euskadi + 15:21
111 1 Peio Goikoetxea Equipo Euskadi + 15:44
112 2 Alvaro Cuadros Caja Rural - Seguros RGA + 16:51
113 3 David Ribeiro LA Aluminios + 17:29
114 3 Dario Antonio BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 19:00
115 3 Hector Saez Euskadi Basque - Murias + 19:18
116 5 Óscar Pelegrí Vito - Feirense - PNB + 22:42
117 3 Raul Rico Bordera Vito - Feirense - PNB + 24:44
118 1 Andre Evangelista Aviludo-Louletano + 25:45
119 19 Jesus Nanclares Miranda - Mortagua + 27:04
120 8 Robert Wagner Team Arkéa - Samsic + 33:18
121 6 Guillaume De Almeida BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 34:51
122 - Leangel Linarez Miranda - Mortagua + 35:03
123 - James Fourie ProTouch + 39:14
124 4 Maxime Daniel Team Arkéa - Samsic + 52:30
Information
Nation Portugal
Date 3rd August
Where Santarém -> Castelo Branco
What 3rd stage
Distance 194.1 km
Leader G.Cesar Veloso
Youth U.Berrade
Points D.Mestre
Mountain P.Goikoetxea
Combination D.Mestre
Other
Embed Results