Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Volta a Portugal em Bicicleta Santander Totta

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (167) Fantasy

General Youth Points Mountain Combination

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Joao Rodrigues 1994 W52 - FC Porto 40:57:0450125
02 Joni Brandao 1989 Efapel + 274085
03 Gustavo César Veloso 1980 W52 - FC Porto + 01:083070
04 Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 02:322560
05 Edgar Pinto 1985 W52 - FC Porto + 03:142350
06 Joao Benta 1986 RP - Boavista + 03:152040
07 David Rodrigues 1991 RP - Boavista + 04:441835
08 Cristhian Montoya Giraldo 1989 Medellin - Inder + 05:241630
09 Daniel Silva 1985 RP - Boavista + 05:331525
10 Henrique Casimiro 1986 Efapel + 05:431320
11 Hugo Sancho 1982 Miranda - Mortagua + 07:371215
12 Luis Fernandes 1987 Aviludo-Louletano + 08:011110
13 Juan Felipe Osorio 1995 UD Oliveirense - InOutbuild + 11:06105
14 Alejandro Marque 1981 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 11:5495
15 Tiago Machado 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 12:0685
16 Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic + 13:3383
17 Emanuel Duarte 1997 LA Aluminios + 14:5773
18 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias + 14:5973
19 Sergio Pardilla 1984 Caja Rural - Seguros RGA + 18:3863
20 Ricardo Mestre 1983 W52 - FC Porto + 19:1063
21 Jesus Del Pino 1990 Vito - Feirense - PNB + 19:3353
22 Óscar Sevilla 1976 Medellin - Inder + 24:1453
23 Rafael Silva 1990 Efapel + 24:2343
24 Venceslau Fernandes 1996 UD Oliveirense - InOutbuild + 26:3243
25 Sergio Paulinho 1980 Efapel + 27:3933
26 Luis Mendonça 1986 RP - Boavista + 28:453
27 Juan Antonio Lopez-Cozar 1994 Euskadi Basque - Murias + 34:292
28 Filipe Cardoso 1984 Vito - Feirense - PNB + 35:002
29 Robigzon Oyola 1988 Medellin - Inder + 39:501
30 Andre Ramalho 1996 LA Aluminios + 42:571
31 Sergio Vega Merodio 1995 Miranda - Mortagua + 44:55
32 Micael Isidoro 1982 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 46:22
33 Bruno Silva 1988 Efapel + 47:01
34 Rafael Lourenço 1997 UD Oliveirense - InOutbuild + 48:04
35 Danilo Celano 1989 Amore & Vita - Prodir + 49:22
36 Marcio Barbosa 1986 Aviludo-Louletano + 50:09
37 Ibai Azurmendi 1996 Equipo Euskadi + 50:41
38 Alvaro Trueba Diego 1993 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 51:25
39 Kent Main 1996 Pro Touch Sports + 51:35
40 David Livramento 1983 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 52:10
41 Luis Gomes 1994 RP - Boavista + 54:30
42 Daniel Freitas 1991 Miranda - Mortagua + 56:16
43 Romain Le Roux 1992 Team Arkéa - Samsic + 01:01:16
44 Benjamin Perry 1994 Israel Cycling Academy + 01:01:17
45 Awet Andemeskel 1992 Israel Cycling Academy + 01:01:58
46 Marco Tizza 1992 Amore & Vita - Prodir + 01:02:41
47 Txomin Juaristi Arrieta 1995 Equipo Euskadi + 01:04:18
48 Alvaro Cuadros 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 01:04:26
49 Josu Zabala 1993 UD Oliveirense - InOutbuild + 01:05:10
50 Gaspar Goncalves 1995 Miranda - Mortagua + 01:05:22
51 Pierpaolo Ficara 1991 Amore & Vita - Prodir + 01:06:53
52 Pablo Guerrero 1992 RP - Boavista + 01:07:12
53 Omer Goldstein 1996 Israel Cycling Academy + 01:09:01
54 Pedro Jose Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 01:09:12
55 August Jensen 1991 Israel Cycling Academy + 01:10:44
56 Gonçalo Leaça 1997 LA Aluminios + 01:11:11
57 Matthias Reutimann 1994 Swiss Racing Academy + 01:13:36
58 Aleksandr Grigorev 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 01:17:11
59 Zakkari Dempster 1987 Israel Cycling Academy + 01:21:12
60 Joao Barbosa 1997 Vito - Feirense - PNB + 01:21:45
61 Daniel Mestre 1986 W52 - FC Porto + 01:22:43
62 Gotzon Martin Sanz 1996 Equipo Euskadi + 01:23:05
63 David de la Fuente 1981 Aviludo-Louletano + 01:25:09
64 Björn Thurau 1988 Vito - Feirense - PNB + 01:26:58
65 Samuel Caldeira 1985 W52 - FC Porto + 01:29:03
66 Clément Russo 1995 Team Arkéa - Samsic + 01:30:37
67 Freddy Ovett 1994 Israel Cycling Academy + 01:32:23
68 Nikolay Mihaylov 1988 Efapel + 01:33:33
69 Cyrille Thiery 1990 Swiss Racing Academy + 01:33:59
70 Hugo Nunes 1996 RP - Boavista + 01:34:01
71 Gian Friesecke 1994 Swiss Racing Academy + 01:35:24
72 Thibault Guernalec 1997 Team Arkéa - Samsic + 01:37:25
73 Fabian Paumann 1993 Swiss Racing Academy + 01:43:37
74 Nuno Meireles 1991 Aviludo-Louletano + 01:43:41
75 Antonio Barbio 1993 LA Aluminios + 01:45:20
76 Joao Matias 1991 Vito - Feirense - PNB + 01:48:03
77 Fabricio Ferrari 1985 Efapel + 01:49:31
78 Antonio Jesus Soto Guirao 1994 Equipo Euskadi + 01:53:35
79 Jose Mendes 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 01:53:53
80 Mikel Aristi Gardoki 1993 Euskadi Basque - Murias + 01:56:19
81 Hector Saez Benito 1993 Euskadi Basque - Murias + 01:56:47
82 Timon Rüegg 1996 Swiss Racing Academy + 02:00:03
83 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 02:06:14
84 Clint Hendricks 1991 Pro Touch Sports + 02:06:30
85 Óscar Pelegrí 1994 Vito - Feirense - PNB + 02:07:47
86 Viesturs Luksevics 1987 Amore & Vita - Prodir + 02:07:51
87 Matteo Malucelli 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 02:12:21
88 Cristian Mota Pérez 1996 Miranda - Mortagua + 02:17:20
89 Fabio Oliveira 1994 LA Aluminios + 02:17:28
90 David Ribeiro 1995 LA Aluminios + 02:18:33
91 Davide Appollonio 1989 Amore & Vita - Prodir + 02:19:37
92 Diogo Duarte 1997 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 02:20:59
93 Raphael Krähemann 1996 Swiss Racing Academy + 02:22:36
94 Marvin Scheulen 1997 LA Aluminios + 02:23:14
95 Gotzon Udondo Santamaría 1993 Euskadi Basque - Murias + 02:24:51
96 Dario Antonio 1992 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 02:31:58
97 Bram Welten 1997 Team Arkéa - Samsic + 02:36:03
98 Peio Goikoetxea Goiogana 1992 Equipo Euskadi + 02:36:24
99 Raul Rico Bordera 1997 Vito - Feirense - PNB + 02:57:32
100 Leangel Linarez 1997 Miranda - Mortagua + 02:57:33
101 Weimar Roldan 1985 Medellin - Inder + 02:59:54
102 Jesus Nanclares 1994 Miranda - Mortagua + 03:03:56
103 James Fourie 1993 Pro Touch Sports + 03:21:04
DNF Yukinori Hishinuma 1992 Amore & Vita - Prodir
DNF Andrea Meucci 1994 Amore & Vita - Prodir
DNF Andre Evangelista 1996 Aviludo-Louletano
DNF Vicente Garcia de Mateos 1988 Aviludo-Louletano
DNF Oscar Hernandez Martinez 1992 Aviludo-Louletano
DNF Bruno Araujo 1998 BAI-Sicasal-Petro de Luanda
DNF Gabriel Cole 1997 BAI-Sicasal-Petro de Luanda
DNF Jose Cruz Tutu 1986 BAI-Sicasal-Petro de Luanda
DNF Guillaume De Almeida 1988 BAI-Sicasal-Petro de Luanda
DNF Julen Amezqueta 1993 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Domingos Goncalves 1989 Caja Rural - Seguros RGA
DNF David González López 1996 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Unai Cuadrado Ruiz de Gauna 1997 Equipo Euskadi
DNF Diego Lopez Fuentes 1997 Equipo Euskadi
DNF Mario Gonzalez 1992 Euskadi Basque - Murias
DNF Sergio Rodriguez Reche 1992 Euskadi Basque - Murias
DNF Alexander Cataford 1993 Israel Cycling Academy
DNF Fabio Duarte 1986 Medellin - Inder
DNF Walter Vargas 1992 Medellin - Inder
DNF Calvin Beneke 1991 Pro Touch Sports
DNF Jayde Julius 1993 Pro Touch Sports
DNF Eddie Van Heerden 1994 Pro Touch Sports
DNF Mornay Van Heerden 1996 Pro Touch Sports
DNF Frederico Figueiredo 1991 Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Lukas Rüegg 1996 Swiss Racing Academy
DNF Maxime Daniel 1991 Team Arkéa - Samsic
DNF Robert Wagner 1983 Team Arkéa - Samsic
DNF Fabio Costa 1999 UD Oliveirense - InOutbuild
DNF Pedro Miguel Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild