Volta a Portugal - 2013

Stage

Pos Rider Team Time
01 Gustavo Cesar Veloso OFM - Valongo 05:03:26
02 Rui Sousa Efapel - Glassdrive + 01
03 Daniel Silva Radio Popular - Onda + 06
04 Edgar Pinto La Aluminios - Antarte + 06
05 Alejandro Marque OFM - Valongo + 15
06 Hernani Broco Efapel - Glassdrive + 15
07 Vergilio Santos Radio Popular - Onda + 28
08 Nuno Ribeiro Efapel - Glassdrive + 01:09
09 Hugo Sancho La Aluminios - Antarte + 01:11
10 Marcel Wyss IAM Cycling + 01:13
11 Celio Sousa Radio Popular - Onda + 01:33
12 Marcio Barbosa La Aluminios - Antarte + 02:26
13 Delio Fernandez OFM - Valongo + 03:48
14 Ricardo Vilela Efapel - Glassdrive + 04:11
15 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 04:36
16 Vladislav Gorbunov Continental Team Astana + 04:36
17 Vegard Stake Laengen Bretagne - Séché Environnement + 05:38
18 Rui Vinhas Louletano - Dunas Douradas + 08:04
19 Rafael Silva La Aluminios - Antarte + 08:06
20 Sergio Sousa Efapel - Glassdrive + 08:20
21 Henrique Casimiro Banco BIC - Carmim + 08:40
22 Sergio Pardilla MTN-Qhubeka + 09:08
23 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 10:51
24 Cesar Fonte Efapel - Glassdrive + 10:57
25 Fabien Schmidt Sojasun + 11:49
26 Micael Isidoro Louletano - Dunas Douradas + 12:42
27 Arkaitz Durán Efapel - Glassdrive + 13:19
28 Antonio Carvalho La Aluminios - Antarte + 15:31
29 Sergei Pomoshnikov RusVelo + 15:31
30 Patrick Schelling IAM Cycling + 15:31
31 Florian Guillou Bretagne - Séché Environnement + 15:31
32 Sébastien Duret Bretagne - Séché Environnement + 15:51
33 Alexandre Shushemoin Continental Team Astana + 17:26
34 Joni Brandão Efapel - Glassdrive + 17:59
35 Eduard Prades OFM - Valongo + 20:01
36 Aleksejs Saramotins IAM Cycling + 20:57
37 Ricardo Vale Radio Popular - Onda + 22:16
38 Raul Alarcon Louletano - Dunas Douradas + 22:54
39 Abdraimzhan Ishanov Continental Team Astana + 24:05
40 Sjoerd Kouwenhoven Cycling Team De Rijke - Shanks + 42:11
41 Francisco Moreno Allue Caja Rural - Seguros RGA + 25:03
42 Jay Robert Thomson MTN-Qhubeka + 25:03
43 Yannick Talabardon Sojasun + 25:07
44 Reto Hollenstein IAM Cycling + 25:10
45 Davide Gabburo Ceramica Flaminia - Fondriest + 25:10
46 Ronan Van Zandbeek Cycling Team De Rijke - Shanks + 25:17
47 Christoph Pfingsten Cycling Team De Rijke - Shanks + 26:10
48 Ignatas Konovalovas MTN-Qhubeka + 26:15
49 Bruno Silva La Aluminios - Antarte + 27:10
50 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 28:41
51 David Livramento Banco BIC - Carmim + 29:12
52 Paul Poux Sojasun + 30:52
53 Javier Ramirez Radio Popular - Onda + 30:52
54 Etienne Tortelier Sojasun + 31:25
55 Manuel Cardoso Caja Rural - Seguros RGA + 34:01
56 Sébastien Hinault IAM Cycling + 34:01
57 Filipe Cardoso Efapel - Glassdrive + 34:01
58 Omar Fraile Caja Rural - Seguros RGA + 34:01
59 Luis Fernandes OFM - Valongo + 34:01
60 Ruben Fernandez Caja Rural - Seguros RGA + 34:01
61 Marcel Aregger IAM Cycling + 34:01
62 Luis Silva Louletano - Dunas Douradas + 34:01
63 Daniil Fominykh Continental Team Astana + 34:01
64 Alexandre Pliuschin IAM Cycling + 34:01
65 Serguei Klimov RusVelo + 34:01
66 Marc De Maar UnitedHealthcare Pro Cycling + 34:01
67 Raul Garcia de Mateos Louletano - Dunas Douradas + 34:01
68 Roman Semyonov Continental Team Astana + 34:01
69 Antonio Olmo Louletano - Dunas Douradas + 34:01
70 Artur Ershov RusVelo + 34:01
71 Hugo Sabido La Aluminios - Antarte + 34:01
72 Victor Valinho Louletano - Dunas Douradas + 34:01
73 Jonathan Fumeaux IAM Cycling + 34:01
74 Alfredo Balloni Ceramica Flaminia - Fondriest + 34:01
75 Alexander Rybakov RusVelo + 34:01
76 Pedro Paulinho La Aluminios - Antarte + 34:01
77 Mario Costa OFM - Valongo + 36:32
78 Domingos Gonçalves Radio Popular - Onda + 37:00
79 Tom Thill Leopard - Trek CT + 38:55
80 Jean-Marc Bideau Bretagne - Séché Environnement + 38:55
81 Armindo Fonseca Bretagne - Séché Environnement + 38:55
82 Amaro Antunes Ceramica Flaminia - Fondriest + 38:55
83 Adrian Lopez Radio Popular - Onda + 38:55
84 Nuno Bico Radio Popular - Onda + 38:55
85 David Gutierrez G. Radio Popular - Onda + 38:55
86 Andrea Manfredi Ceramica Flaminia - Fondriest + 38:55
87 Erwann Corbel Bretagne - Séché Environnement + 38:55
88 Davide Frattini UnitedHealthcare Pro Cycling + 44:05
89 Jake Keough UnitedHealthcare Pro Cycling + 44:05
90 Eugenio Alafaci Leopard - Trek CT + 44:05
91 Jesus Rosendo Prado OFM - Valongo + 44:05
92 John Murphy UnitedHealthcare Pro Cycling + 44:05
93 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 44:05
94 Dion Beukeboom Cycling Team De Rijke - Shanks + 44:05
95 Huub Duyn Cycling Team De Rijke - Shanks + 44:05
96 Antonio Barbio Ceramica Flaminia - Fondriest + 44:05
97 Daniel Mestre Banco BIC - Carmim + 44:05
98 Andre Mourato La Aluminios - Antarte + 44:05
99 Ferekalsi Debesay Abrha MTN-Qhubeka + 44:05
100 Piero Baffi Leopard - Trek CT + 44:05
101 Daniel Summerhill UnitedHealthcare Pro Cycling + 44:05
102 Maxime Daniel Sojasun + 44:05
103 Joel Zangerle Leopard - Trek CT + 44:05
104 Bas Stamsnijder Cycling Team De Rijke - Shanks + 44:05
105 Renaud Dion Bretagne - Séché Environnement + 44:05
106 Enzo Moyano Caja Rural - Seguros RGA + 44:05
107 Tomas Swift Metcalfe Banco BIC - Carmim + 44:05
108 Fabio Silvestre Leopard - Trek CT + 44:05
109 Danail Petrov Caja Rural - Seguros RGA + 44:05
110 Igor Boev RusVelo + 44:05
111 Yelko Gomez Caja Rural - Seguros RGA + 44:05
112 Jesus Ezquerra Leopard - Trek CT + 44:05
113 Filippo Baggio Ceramica Flaminia - Fondriest + 44:05
114 Eduardo Sepulveda Bretagne - Séché Environnement + 44:05
115 Sean De Bie Leopard - Trek CT + 44:05
116 Igor Silva Banco BIC - Carmim + 44:05
117 Carlos Oyarzun Louletano - Dunas Douradas + 44:05
118 Jaco Venter MTN-Qhubeka + 44:05
119 Martin Reimer MTN-Qhubeka + 44:05
120 Dominic Klemme IAM Cycling + 44:05
121 Oliver Hofstetter Leopard - Trek CT + 44:05
122 Joao Pereira Banco BIC - Carmim + 44:05
123 Jean-Lou Paiani Sojasun + 44:05
124 Kobus Hereijgers Cycling Team De Rijke - Shanks + 44:05
125 Gerald Ciolek MTN-Qhubeka + 44:05
126 Karol Domagalski Caja Rural - Seguros RGA + 44:05
127 Ramon Domene Reyes Caja Rural - Seguros RGA + 44:05
128 Johann Van Zyl MTN-Qhubeka + 44:05
129 Bruno Sancho Banco BIC - Carmim + 44:05
130 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 44:05
131 Andrea Piechele Ceramica Flaminia - Fondriest + 44:05
132 Jimmy Engoulvent Sojasun + 45:39
DNF Walter Da Silva Banco BIC - Carmim
DNF Matteo Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Coen Vermeltfoort Cycling Team De Rijke - Shanks
DNF Pavel Kochetkov RusVelo
Information
Nation Portugal
Date 16th August
Where Oliveira Hospital -> Seia (Torre)
What 8th stage
Distance 166 km
Leader R.Sousa
Youth V.Gorbunov
Points E.Pinto
Mountain M.Barbosa
Other
Embed Results