Volta a Portugal - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jose Herrada Caja Rural 04:26:51
02 Sergio Ribeiro Barbot - Siper + 13
03 Candido Barbosa Palmeiras Resort - Prio + 13
04 Edgar Pinto LA - Rota dos Moveis + 13
05 Danail Petrov Madeinox - Boavista + 13
06 Daniele Pietropolli Lampre-Farnese Vini + 13
07 Santiago Pérez Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 13
08 David Bernabeu Barbot - Siper + 13
09 David Blanco Palmeiras Resort - Prio + 13
10 Yannick Talabardon Saur - Sojasun + 13
11 Hernani Broco LA - Rota dos Moveis + 13
12 Andre Cardoso Palmeiras Resort - Prio + 13
13 Vergilio Santos LA - Rota dos Moveis + 13
14 João Benta Madeinox - Boavista + 13
15 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 13
16 Patrik Sinkewitz ISD - Neri + 13
17 Daniel Silva Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 13
18 Egoitz Garcia Caja Rural + 13
19 Sergio Pardilla Carmiooro NGC + 13
20 Alfredo Balloni Lampre-Farnese Vini + 13
21 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 13
22 Denys Kostyuk ISD - Neri + 13
23 Rui Sousa Barbot - Siper + 13
24 Joni Brandão - + 13
25 Vincent Jérôme BBOX Bouygues Telecom + 13
26 Hugo Sabido LA - Rota dos Moveis + 13
27 Ricardo Vilela Madeinox - Boavista + 13
28 Victor Rodrigues Caja Rural + 13
29 Rui Vinhas - + 13
30 Ricardo Mestre Palmeiras Resort - Prio + 13
31 Constantino Zaballa Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 13
32 Marco Marzano Lampre-Farnese Vini + 13
33 Axetza Pena Iza Caja Rural + 13
34 Bruno Pinto Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 13
35 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita-Conad + 13
36 Ruben Reig Conejero Caja Rural + 13
37 Andrea Tonti Carmiooro NGC + 13
38 Oleg Chuzhda Caja Rural + 13
39 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 13
40 Nelson Vitorino Palmeiras Resort - Prio + 13
41 Tom-Jelte Slagter Rabobank CT + 13
42 Andrey Kashechkin Lampre-Farnese Vini + 13
43 Miguel Angel Candil Delgado LA - Rota dos Moveis + 13
44 Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia + 13
45 Hugo Sancho - + 13
46 Guillermo Lana Baquedano Caja Rural + 13
47 Marcio Barbosa LA - Rota dos Moveis + 13
48 Matteo Rabottini Lampre-Farnese Vini + 13
49 Cesar Antunes Quiterio Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 01:12
50 Javier Ramirez Andalucía - Cajasur + 01:12
51 Eric Berthou Carmiooro NGC + 01:12
52 Gustavo Rodriguez Iglesias Xacobeo-Galicia + 01:20
53 Helder Leal - + 01:23
54 Remco Broers Rabobank CT + 01:44
55 Juan Javier Estrada Andalucía - Cajasur + 01:44
56 Enrico Magazzini Lampre-Farnese Vini + 01:44
57 Sergio Sousa Madeinox - Boavista + 01:44
58 Luis Pinheiro Madeinox - Boavista + 01:44
59 Laurent Beuret Carmiooro NGC + 01:44
60 Vasco Pereira - + 02:53
61 Nelson Oliveira Xacobeo-Galicia + 02:53
62 Cesar Fonte Barbot - Siper + 02:53
63 David Livramento Palmeiras Resort - Prio + 04:33
64 Volodymyr Bileka Amore & Vita-Conad + 04:45
65 Dmytro Grabovskyy ISD - Neri + 04:45
66 Jesus Rosendo Prado Andalucía - Cajasur + 05:47
67 Joaquim Sampaio Madeinox - Boavista + 05:47
68 Fabricio Ferrari Caja Rural + 05:47
69 Pedro Goncalves Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 05:47
70 Vitaly Kondrut ISD - Neri + 05:47
71 Antonio Filipe Olive Amorim Barbot - Siper + 07:13
72 Pedro Soeiro Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 09:19
73 Celio Sousa Madeinox - Boavista + 09:19
74 Daniele Righi Lampre-Farnese Vini + 12:07
75 Simone Ponzi Lampre-Farnese Vini + 12:07
76 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 12:07
77 Oleksandr Kvachuk ISD - Neri + 12:09
78 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 12:09
79 Antonio Cabello Baena Andalucía - Cajasur + 12:09
80 Juan Jose Lobato Andalucía - Cajasur + 12:11
81 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 12:11
82 Bruno Silva Pires Barbot - Siper + 12:11
83 Alejandro Marque Palmeiras Resort - Prio + 12:11
84 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 12:45
85 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 12:45
86 Marco Coelho - + 12:45
87 Filipe Cardoso LA - Rota dos Moveis + 12:45
88 Jose Mendes LA - Rota dos Moveis + 12:45
89 Luis Silva Palmeiras Resort - Prio + 12:45
90 Diego Alejandro Tamayo Carmiooro NGC + 12:45
91 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita-Conad + 12:45
92 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 12:45
93 Vladislav Borisov Amore & Vita-Conad + 12:45
94 Martijn Keizer Rabobank CT + 13:02
95 Ramon Sinkeldam Rabobank CT + 13:02
96 Samuel Caldeira Palmeiras Resort - Prio + 13:02
97 Helder Oliveira Barbot - Siper + 13:02
98 Fabio Palma - + 19:37
99 Francisco Pacheco Torres Xacobeo-Galicia + 19:37
100 Marco Cunha Madeinox - Boavista + 19:37
101 Jesus Del Nero Montes Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 19:37
102 Joaquin Sobrino Caja Rural + 19:37
103 Alberto Morras Fernandez Madeinox - Boavista + 19:37
104 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 19:37
105 Celestino Pinho Centro Ciclismo de Loule - Louletan + 19:37
106 Pablo Lechuga Rodriguez Andalucía - Cajasur + 19:37
107 Carlos Manuel Henriq Baltazar Barbot - Siper + 19:37
108 Boy van Poppel Rabobank CT + 19:37
109 Alexandre Pichot BBOX Bouygues Telecom + 19:37
110 Edgar Anselmo - + 19:37
111 Jose Antonio De Segovia Xacobeo-Galicia + 19:37
112 Jimmy Casper Saur - Sojasun + 19:37
113 Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia + 19:37
114 Jakub Novak Amore & Vita-Conad + 19:37
115 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 19:37
116 Julien Simon Saur - Sojasun + 19:37
117 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 19:37
118 William Bonnet BBOX Bouygues Telecom + 19:37
119 Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad + 19:37
120 Rony Martias Saur - Sojasun + 19:37
121 Jean-Marc Marino Saur - Sojasun + 19:37
122 Bruno Sancho LA - Rota dos Moveis + 19:37
123 Cyril Lemoine Saur - Sojasun + 19:37
124 Rodrigo Garcia Rena Xacobeo-Galicia + 19:37
125 Jose Luis Cano Losa Andalucía - Cajasur + 19:37
126 Joaquin Ortega Gascon Barbot - Siper + 19:37
127 Jetse Bol Rabobank + 19:37
128 Coen Vermeltfoort Rabobank CT + 19:37
DNF Joao Pereira -
DNF Sergiy Grechyn Amore & Vita-Conad
DNF Enrico Peruffo Carmiooro NGC
DNF Brian Bulgac Rabobank CT
Information
Nation Portugal
Date 9th August
Where Fafe -> Lamego
What 5th stage
Distance 172.4 km
Leader D.Blanco
Youth R.Vilela
Points S.Ribeiro
Mountain O.Chuzhda
Other
Embed Results