Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Coppa Bernocchi - GP BPM

Race mainpage Info Results Startlist Stats Comments (13) Fantasy

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Phil Bauhaus 1994 Bahrain - Merida 4:34:2580125
02 Simone Consonni 1994 UAE Team Emirates + 006485
03 Imerio Cima 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 004870
04 Alexander Konychev 1998 Dimension Data CT + 004060
05 Damiano Cima 1993 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 003650
06 Alberto Dainese 1998 Italy + 003240
07 Yevgeniy Gidich 1996 Astana Pro Team + 002935
08 Edwin Avila 1989 Israel Cycling Academy + 002630
09 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 002325
10 Umberto Marengo 1992 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 002120
11 Luca Pacioni 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 021915
12 Romain Le Roux 1992 Team Arkéa - Samsic + 021810
13 Giovanni Lonardi 1996 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 02165
14 Raul Colombo 1996 Biesse Carrera Gavardo + 02145
15 Luca Mozzato 1998 Dimension Data CT + 04135
16 Romain Combaud 1991 Delko Marseille - Provence + 04123
17 Marco Frapporti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 07113
18 Nicola Venchiarutti 1998 Androni Giocattoli - Sidermec + 07103
19 Davide Gabburo 1993 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 07103
20 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 0793
21 Filippo Baroncini 2000 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 0783
22 Mehdi El Chokri 1997 Dimension Data CT + 0773
23 Nicolo Parisini 2000 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze + 0763
24 Roberto Ferrari 1983 UAE Team Emirates + 0763
25 Odd Christian Eiking 1994 Wanty - Groupe Gobert + 0753
26 Florian Vachon 1985 Team Arkéa - Samsic + 074
27 Garikoitz Bravo 1989 Euskadi Basque - Murias + 073
28 Federico Zurlo 1994 Giotti Victoria-Palomar + 072
29 Lorenzo Fortunato 1996 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 072
30 Alexis Guérin 1992 Delko Marseille - Provence + 071
31 Danill Fominykh 1991 Astana Pro Team + 07
32 Andrea Pasqualon 1988 Wanty - Groupe Gobert + 07
33 Marcel Sieberg 1982 Bahrain - Merida + 07
34 Davide Rebellin 1971 Meridiana - Kamen Team + 07
35 Vladislav Kulikov 1996 Gazprom - RusVelo + 07
36 Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 07
37 Simone Petilli 1993 UAE Team Emirates + 07
38 Natnael Tesfazion 1999 Dimension Data CT + 07
39 Javier Moreno 1984 Delko Marseille - Provence + 07
40 Simone Velasco 1995 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 07
41 Nelson Andres Soto 1994 Caja Rural - Seguros RGA + 07
42 Fabio Mazzucco 1999 Sangemini - MG.Kvis Vega + 07
43 Roberto Carlos Gonzalez Castillo 1994 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 07
44 Alexandr Riabushenko 1995 UAE Team Emirates + 07
45 Urko Berrade Fernandez 1997 Euskadi Basque - Murias + 07
46 Alessandro Fedeli 1996 Delko Marseille - Provence + 07
47 Pierre Rolland 1986 Vital Concept - B&B Hotels + 07
48 Antonio Puppio 1999 Italy + 07
49 Igor Boev 1989 Gazprom - RusVelo + 07
50 Sergio Rodriguez Reche 1992 Euskadi Basque - Murias + 07
51 Jon Irisarri Rincon 1995 Caja Rural - Seguros RGA + 07
52 Vadim Pronskiy 1998 Astana Pro Team + 07
53 Emanuele Onesti 1995 Giotti Victoria-Palomar + 07
54 Aurélien Doleatto 1997 Team Arkéa - Samsic + 07
55 Masahiro Ishigami 1997 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 07
56 Giovanni Carboni 1995 Bardiani - CSF + 07
57 Vincenzo Albanese 1996 Bardiani - CSF + 07
58 Daniel Savini 1997 Bardiani - CSF + 07
59 Bryan Coquard 1992 Vital Concept - B&B Hotels + 07
60 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 07
61 Andrea Vendrame 1994 Androni Giocattoli - Sidermec + 07
62 Umberto Orsini 1994 Bardiani - CSF + 07
63 Juan Antonio Lopez-Cozar 1994 Euskadi Basque - Murias + 07
64 Evgeny Shalunov 1992 Gazprom - RusVelo + 07
65 Andrea Garosio 1993 Bahrain - Merida + 07
66 Matteo Rabottini 1987 Meridiana - Kamen Team + 07
67 Bart De Clercq 1986 Wanty - Groupe Gobert + 07
68 Freddy Ovett 1994 Israel Cycling Academy + 07
69 Bert De Backer 1984 Vital Concept - B&B Hotels + 07
70 Ivan Martinelli 1990 D'Amico - UM Tools + 07
71 Filippo Ganna 1996 Italy + 07
72 Giovanni Visconti 1983 Neri Sottoli - Selle Italia - KTM + 07
73 Matteo Sobrero 1997 Dimension Data CT + 07
74 Simone Ravanelli 1995 Biesse Carrera Gavardo + 07
75 Riccardo Minali 1995 Israel Cycling Academy + 07
76 Andrea Bagioli 1999 Team Colpack + 07
77 Warren Barguil 1991 Team Arkéa - Samsic + 07
78 Jeremy Maison 1993 Team Arkéa - Samsic + 07
79 Iuri Filosi 1992 Delko Marseille - Provence + 07
80 Rubén Plaza 1980 Israel Cycling Academy + 07
81 Giulio Ciccone 1994 Italy + 07
82 Alessandro Covi 1998 Team Colpack + 07
83 Daniel Turek 1993 Israel Cycling Academy + 07
84 Alberto Amici 1993 Biesse Carrera Gavardo + 07
85 Mattia Bais 1996 Androni Giocattoli - Sidermec + 07
86 Yuriy Natarov 1996 Astana Pro Team + 07
87 Luca Colnaghi 1999 Team Colpack + 07
88 Enrico Barbin 1990 Bardiani - CSF + 07
89 Gregorio Ferri 1997 Italy + 07
90 Manuele Mori 1980 UAE Team Emirates + 07
91 Ivan Santaromita 1984 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 07
92 Davide Baldaccini 1998 Team Colpack + 07
93 Alessandro Bisolti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec + 07
94 Jan Tratnik 1990 Bahrain - Merida + 07
95 Aimé De Gendt 1994 Wanty - Groupe Gobert + 42
96 Marco Canola 1988 Nippo - Vini Fantini - Faizanè + 47
97 Dmitriy Gruzdev 1986 Astana Pro Team + 57
98 Niccolo Bonifazio 1993 Total Direct Energie + 1:00
99 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 1:00
100 Alexey Lutsenko 1992 Astana Pro Team + 1:00
101 Nikita Stalnov 1991 Astana Pro Team + 1:10
102 Davide Martinelli 1993 Italy + 1:10
103 Antonio Nibali 1992 Bahrain - Merida + 1:54
104 Matteo Malucelli 1993 Caja Rural - Seguros RGA + 1:58
105 Paul Ourselin 1994 Total Direct Energie + 2:30
106 Jerome Cousin 1989 Total Direct Energie + 2:30
107 Nicola Graziato 2000 Sangemini - MG.Kvis Vega + 3:02
DNF Elia Viviani 1989 Italy
DNF Manuel Belletti 1985 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Matteo Busato 1987 Androni Giocattoli - Sidermec
DNF Chun Kai Feng 1988 Bahrain - Merida
DNF Luca Covili 1997 Bardiani - CSF
DNF Lorenzo Rota 1995 Bardiani - CSF
DNF Sebastian Castaño 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Matteo Domenicali 2000 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Tommaso Fiaschi 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Javier Montoya 1997 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Wilson Estiben Peña 1998 Beltrami TSA-Hopla-Petroli Firenze
DNF Andrea Berzi 2000 Biesse Carrera Gavardo
DNF Diego Bosini 2000 Biesse Carrera Gavardo
DNF Giovanni Pedretti 1996 Biesse Carrera Gavardo
DNF Stefano Taglietti 1999 Biesse Carrera Gavardo
DNF Xavier Cañellas Sanchez 1997 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Jefferson Alveiro Cepeda Hernandez 1996 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Mauricio Moreira 1995 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Joel Nicolau Beltran 1997 Caja Rural - Seguros RGA
DNF Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools
DNF Valter Ghigino 2000 D'Amico - UM Tools
DNF Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools
DNF Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools
DNF Orlando Pitzanti 2000 D'Amico - UM Tools
DNF Yamil Gabriel Tapia 2000 D'Amico - UM Tools
DNF Delio Fernandez Cruz 1986 Delko Marseille - Provence
DNF Mauro Finetto 1985 Delko Marseille - Provence
DNF Samuele Battistella 1998 Dimension Data CT
DNF Connor Brown 1998 Dimension Data CT
DNF Mikel Aristi 1993 Euskadi Basque - Murias
DNF Julen Irizar Laskurain 1995 Euskadi Basque - Murias
DNF Enrique Sanz Unzue 1989 Euskadi Basque - Murias
DNF Stepan Kurianov 1996 Gazprom - RusVelo
DNF Marco Landi 1996 Gazprom - RusVelo
DNF Alexander Porsev 1986 Gazprom - RusVelo
DNF Petr Rikunov 1997 Gazprom - RusVelo
DNF Simone Sterbini 1993 Giotti Victoria-Palomar
DNF Denis Marian Vulcan 1999 Giotti Victoria-Palomar
DNF Sondre Holst Enger 1993 Israel Cycling Academy
DNF Roy Goldstein 1993 Israel Cycling Academy
DNF Antonio Barac 1997 Meridiana - Kamen Team
DNF Emanuel Kiserlovski 1984 Meridiana - Kamen Team
DNF Lorenzo Marenzi 1998 Meridiana - Kamen Team
DNF Antonio Pugliese 1990 Meridiana - Kamen Team
DNF Alejandro Osorio 1998 Nippo - Vini Fantini - Faizanè
DNF Riccardo Ciuccarelli 2000 Sangemini - MG.Kvis Vega
DNF Brice Feillu 1985 Team Arkéa - Samsic
DNF Amaël Moinard 1982 Team Arkéa - Samsic
DNF Paolo Baccio 1997 Team Colpack
DNF Davide Botta 1997 Team Colpack
DNF Felix James Meo 1997 Team Colpack
DNF Fabien Grellier 1994 Total Direct Energie
DNF Bryan Nauleau 1988 Total Direct Energie
DNF Romain Sicard 1988 Total Direct Energie
DNF Rein Taaramäe 1987 Total Direct Energie
DNF Nicolas Dalla Valle 1997 UAE Team Emirates
DNF Maxime Cam 1992 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Arnaud Courteille 1989 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Lorrenzo Manzin 1994 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Patrick Muller 1996 Vital Concept - B&B Hotels
DNF Frederik Backaert 1990 Wanty - Groupe Gobert
DNF Pieter Vanspeybrouck 1987 Wanty - Groupe Gobert

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Coppa Bernocchi - GP BPM
Italy - September 15th
Distance 198.2 km
Classification 1.1