Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Coppa Bernocchi
UCI, One-day race, 17th September 2015, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1945
1944
1942
1941
1940
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
Results
Embed Results
Nations
Albania
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Belarus
Belgium
Brazil
China
Colombia
Croatia
Eritrea
Finland
France
Germany
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Mexico
Namibia
Netherlands
Poland
Portugal
Romania
Russia
Rwanda
Slovenia
South Africa
Spain
Switzerland
Taiwan
Ukraine
Uruguay
USA
Teams
Amore & Vita-Selle SMP
Androni Giocattoli
Astana Pro Team
Bardiani - CSF
Bora - Argon 18
Bretagne - Séché Environnement
Caja Rural - Seguros RGA
CCC Sprandi Polkowice
D'Amico - Bottecchia
GM Cycling Team
Italy
Lampre-Merida
Meridiana - Kamen Team
MG Kvis - Vega
MTN-Qhubeka
Nippo - Vini Fantini
Roth - Skoda
RusVelo
Southeast - Yellow Fluo
Team Colombia
Team Idea 2010 ASD
Team Novo Nordisk
Team Stuttgart
Unieuro - Willier
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Nibali
Vincenzo
1984
Astana Pro Team
04:32:10
02
Finetto
Mauro
1985
Southeast - Yellow Fluo
+ 01
03
Trentin
Matteo
1989
Italy
+ 01
04
Quintero
Carlos
1986
Team Colombia
+ 01
05
Mendes
Jose
1985
Bora - Argon 18
+ 01
06
Zilioli
Gianfranco
1990
Androni Giocattoli
+ 07
07
Nizzolo
Giacomo
1989
Italy
+ 21
08
Bonifazio
Niccolo
1993
Lampre-Merida
+ 21
09
Grosu
Eduard Michael
1992
Nippo - Vini Fantini
+ 21
10
Colbrelli
Sonny
1990
Bardiani - CSF
+ 21
11
Pasqualon
Andrea
1988
Roth - Skoda
+ 21
12
Sbaragli
Kristian
1990
MTN-Qhubeka
+ 21
13
Ponzi
Simone
1987
Southeast - Yellow Fluo
+ 21
14
Marcato
Marco
1984
Wanty - Groupe Gobert
+ 21
15
Tizza
Marco
1992
Team Idea 2010 ASD
+ 21
16
Parrinello
Antonino
1988
D'Amico - Bottecchia
+ 21
17
Frapporti
Marco
1985
Androni Giocattoli
+ 21
18
Avila
Edwin
1989
Team Colombia
+ 21
19
Benedetti
Cesare
1987
Bora - Argon 18
+ 21
20
Di Francesco
Gianmarco
1989
MG Kvis - Vega
+ 21
21
Konrad
Patrick
1991
Bora - Argon 18
+ 21
22
Solomennikov
Andrey
1987
RusVelo
+ 21
23
Lozano
David
1988
Team Novo Nordisk
+ 21
24
Prades
Eduard
1987
Caja Rural - Seguros RGA
+ 21
25
Teklehaimanot
Daniel
1988
MTN-Qhubeka
+ 21
26
Rota
Lorenzo
1995
Unieuro - Willier
+ 21
27
Kamyshev
Arman
1991
Astana Pro Team
+ 21
28
Weber
Johannes
1994
Team Stuttgart
+ 21
29
Halilaj
Redi
1989
Amore & Vita-Selle SMP
+ 21
30
Martinez
Daniel
1996
Team Colombia
+ 21
31
Belletti
Manuel
1985
Southeast - Yellow Fluo
+ 21
32
Paterski
Maciej
1986
CCC Sprandi Polkowice
+ 21
33
Ferrari
Fabricio
1985
Caja Rural - Seguros RGA
+ 21
34
Consonni
Simone
1994
Italy
+ 21
35
Taliani
Alessio
1990
Androni Giocattoli
+ 21
36
Buchmann
Emanuel
1992
Bora - Argon 18
+ 21
37
Arslanov
Ildar
1994
RusVelo
+ 21
38
Brun Jr.
Frederic
1988
Bretagne - Séché Environnement
+ 21
39
Pauwels
Serge
1983
MTN-Qhubeka
+ 21
40
Boulo
Matthieu
1989
Bretagne - Séché Environnement
+ 21
41
Tiralongo
Paolo
1977
Astana Pro Team
+ 21
42
Molina
Antonio
1991
Caja Rural - Seguros RGA
+ 21
43
De Greef
Francis
1985
Wanty - Groupe Gobert
+ 21
44
Rebellin
Davide
1971
CCC Sprandi Polkowice
+ 21
45
Salerno
Cristiano
1985
Bora - Argon 18
+ 21
46
Bisolti
Alessandro
1985
Nippo - Vini Fantini
+ 21
47
Pellizotti
Franco
1978
Androni Giocattoli
+ 28
48
Tvetcov
Serghei
1988
Androni Giocattoli
+ 28
49
Cunego
Damiano
1981
Nippo - Vini Fantini
+ 28
50
Gavazzi
Francesco
1984
Southeast - Yellow Fluo
+ 33
51
Sella
Emanuele
1981
Androni Giocattoli
+ 45
52
Troia
Oliviero
1994
Italy
+ 03:13
53
Bongiorno
Francesco Manuel
1990
Bardiani - CSF
+ 07:03
54
Ballerini
Davide
1994
Unieuro - Willier
+ 07:03
55
Pedretti
Giovanni
1996
Unieuro - Willier
+ 07:03
56
Cambianica
Enea
1989
Meridiana - Kamen Team
+ 07:03
57
Benito
Miguel Angel
1993
Caja Rural - Seguros RGA
+ 07:03
58
Ravasi
Edward
1994
Lampre-Merida
+ 07:03
59
Fonseca
Armindo
1989
Bretagne - Séché Environnement
+ 07:03
60
Pozdnyakov
Kirill
1989
RusVelo
+ 07:03
61
Andriato
Rafael
1987
Southeast - Yellow Fluo
+ 07:03
62
Chaparro
Didier
1987
Nippo - Vini Fantini
+ 07:03
63
Périchon
Pierre-Luc
1987
Bretagne - Séché Environnement
+ 07:03
64
Ciavatta
Paolo
1984
D'Amico - Bottecchia
+ 07:03
65
Canola
Marco
1988
Italy
+ 07:03
66
Zardini
Edoardo
1989
Bardiani - CSF
+ 07:03
67
Delle Stelle
Christian
1989
CCC Sprandi Polkowice
+ 07:03
68
Niyonshuti
Adrien
1987
MTN-Qhubeka
+ 07:03
69
Modolo
Sacha
1987
Lampre-Merida
+ 07:03
70
Napolitano
Danilo
1981
Wanty - Groupe Gobert
+ 07:03
71
Ferrari
Roberto
1983
Lampre-Merida
+ 07:03
72
Cecchin
Alberto
1989
Roth - Skoda
+ 07:03
73
Barbin
Enrico
1990
Bardiani - CSF
+ 07:03
74
Fortin
Filippo
1989
GM Cycling Team
+ 07:14
75
Lunardon
Paolo
1992
Amore & Vita-Selle SMP
+ 07:14
DNS
Pfingsten
Christoph
1987
Bora - Argon 18
DNS
Delaplace
Anthony
1989
Bretagne - Séché Environnement
DNS
Sepulveda
Eduardo
1991
Bretagne - Séché Environnement
DNS
Kaczmarek
Jakub
1993
CCC Sprandi Polkowice
DNS
Sirol
Endi
1992
Meridiana - Kamen Team
DNS
Gaffurini
Nicola
1989
MG Kvis - Vega
DNS
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Bani
Eugenio
1991
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Gavazzi
Mattia
[*]
1983
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Hishinuma
Yukinori
1992
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Martins
Uri
1990
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Zampilli
Rino
1984
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Zhukovskyy
Rostyslav
1990
Amore & Vita-Selle SMP
DNF
Gatto
Oscar
1985
Androni Giocattoli
DNF
Zordan
Andrea
1992
Androni Giocattoli
DNF
Guardini
Andrea
1989
Astana Pro Team
DNF
Kozhatayev
Bakhtiyar
1992
Astana Pro Team
DNF
Malacarne
Davide
1987
Astana Pro Team
DNF
Scarponi
Michele
1979
Astana Pro Team
DNF
Tleubayev
Ruslan
1987
Astana Pro Team
DNF
Pirazzi
Stefano
1987
Bardiani - CSF
DNF
Ruffoni
Nicola
1990
Bardiani - CSF
DNF
Simion
Paolo
1992
Bardiani - CSF
DNF
Sterbini
Simone
1993
Bardiani - CSF
DNF
Huzarski
Bartosz
1980
Bora - Argon 18
DNF
Matzka
Ralf
1989
Bora - Argon 18
DNF
Guillou
Florian
1982
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Hivert
Jonathan
1985
Bretagne - Séché Environnement
DNF
Aramendia
Javier
1986
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Grijalba
Fernando
1991
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Parra
Heiner
1991
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Saez
Hector
1993
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Paluta
Michal
1995
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Samoilau
Branislau
1985
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Schumacher
Stefan
1981
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Szmyd
Sylwester
1978
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Bocchiola
Giorgio
1989
D'Amico - Bottecchia
DNF
Brogi
Adriano
1991
D'Amico - Bottecchia
DNF
Campello
Gabriele
1994
D'Amico - Bottecchia
DNF
Giorni
Silvio
1992
D'Amico - Bottecchia
DNF
Leone
Davide
1996
D'Amico - Bottecchia
DNF
Nika
Iltjan
1995
D'Amico - Bottecchia
DNF
Cacciotti
Andrea
1996
GM Cycling Team
DNF
D'Urbano
Marco
1991
GM Cycling Team
DNF
Di Sante
Antonio
1993
GM Cycling Team
DNF
Hernandez
Jose
1994
GM Cycling Team
DNF
Rotondi
Matteo
1996
GM Cycling Team
DNF
Ruscetta
Andrea
1990
GM Cycling Team
DNF
Visconti
Gianfranco
1983
GM Cycling Team
DNF
Guarnieri
Jacopo
1987
Italy
DNF
Moscon
Gianni
1994
Italy
DNF
Zurlo
Federico
1994
Italy
DNF
Costa
Mario
1985
Lampre-Merida
DNF
Feng
Chun Kai
1988
Lampre-Merida
DNF
Pacioni
Luca
1993
Lampre-Merida
DNF
Xu
Gang
1984
Lampre-Merida
DNF
Frankovic
Mateo
1994
Meridiana - Kamen Team
DNF
Giorgilli
Gianluca
1992
Meridiana - Kamen Team
DNF
Kiserlovski
Emanuel
1984
Meridiana - Kamen Team
DNF
Maltar
Bruno
1994
Meridiana - Kamen Team
DNF
Monguzzi
Cristiano
1985
Meridiana - Kamen Team
DNF
Repse
Uros
1993
Meridiana - Kamen Team
DNF
Gazzara
Michele
1990
MG Kvis - Vega
DNF
Giampaolo
Moreno
1991
MG Kvis - Vega
DNF
Muffolini
Luca
1992
MG Kvis - Vega
DNF
Santoro
Antonio
1989
MG Kvis - Vega
DNF
Scartezzini
Michele
1992
MG Kvis - Vega
DNF
Dougall
Nicholas
1992
MTN-Qhubeka
DNF
Goss
Matthew
1986
MTN-Qhubeka
DNF
Julius
Jayde
1993
MTN-Qhubeka
DNF
De Negri
Pierpaolo
1986
Nippo - Vini Fantini
DNF
Malaguti
Alessandro
1987
Nippo - Vini Fantini
DNF
Pozzo
Mattia
1989
Nippo - Vini Fantini
DNF
Viola
Antonio
1990
Nippo - Vini Fantini
DNF
Brüngger
Nico
1988
Roth - Skoda
DNF
Creel
Ricardo Tomas
1992
Roth - Skoda
DNF
Jaun
Lukas
1991
Roth - Skoda
DNF
Stüssi
Colin
1993
Roth - Skoda
DNF
Tomio
Giacomo
1995
Roth - Skoda
DNF
Vaccher
Andrea
1988
Roth - Skoda
DNF
Balykin
Ivan
1990
RusVelo
DNF
Boev
Igor
1989
RusVelo
DNF
Maikin
Roman
1990
RusVelo
DNF
Nych
Artem
1995
RusVelo
DNF
Stash
Mamyr
1993
RusVelo
DNF
Bertazzo
Liam
1992
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Fedi
Andrea
1991
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Mareczko
Jakub
1994
Southeast - Yellow Fluo
DNF
Barón
Félix
1991
Team Colombia
DNF
Castiblanco
Camilo
1987
Team Colombia
DNF
Molano
Sebastian
1994
Team Colombia
DNF
Ramirez
Carlos
1994
Team Colombia
DNF
Sarmiento
Jose Cayetano
1987
Team Colombia
DNF
Cappelli
Luca
1993
Team Idea 2010 ASD
DNF
Malucelli
Matteo
1993
Team Idea 2010 ASD
DNF
Mariani
Alessandro
1996
Team Idea 2010 ASD
DNF
Peretto
Giacomo Maria
1996
Team Idea 2010 ASD
DNF
Pettiti
Alessandro
1990
Team Idea 2010 ASD
DNF
Spreafico
Matteo
1993
Team Idea 2010 ASD
DNF
Todaro
Manuel
1996
Team Idea 2010 ASD
DNF
Clancy
Stephen
1992
Team Novo Nordisk
DNF
De Mesmaeker
Kevin
1991
Team Novo Nordisk
DNF
Henttala
Joonas
1991
Team Novo Nordisk
DNF
Kamstra
Brian
1993
Team Novo Nordisk
DNF
Mejias
Javier
1983
Team Novo Nordisk
DNF
Peron
Andrea
1988
Team Novo Nordisk
DNF
Planet
Charles
1993
Team Novo Nordisk
DNF
Drobisch
Till
1993
Team Stuttgart
DNF
Fiek
Arnold
1993
Team Stuttgart
DNF
Loef
Georg
1994
Team Stuttgart
DNF
Nowak
Florian
1995
Team Stuttgart
DNF
Schulze
Julian
1995
Team Stuttgart
DNF
Chinello
Fabio
1989
Unieuro - Willier
DNF
Frapporti
Mattia
1994
Unieuro - Willier
DNF
Gasparrini
Rino
1992
Unieuro - Willier
DNF
Plebani
Davide
1996
Unieuro - Willier
DNF
Tecchio
Marco
1994
Unieuro - Willier
DNF
Antonini
Simone
1991
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Eijssen
Yannick
1989
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Gasparotto
Enrico
1982
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Selvaggi
Mirko
1985
Wanty - Groupe Gobert
Information
Coppa Bernocchi
Italy
17th September 2015
1.1 | 192.0 km