Coppa Bernocchi - 2013

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sacha Modolo Bardiani Valvole - CSF Inox 4:38:35
02 Roberto Ferrari Lampre-Merida + 00
03 Filippo Baggio Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
04 Andrea Piechele Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
05 Daniele Colli Vini Fantini - Selle Italia + 00
06 Alberto Cecchin Team Nippo - De Rosa + 00
07 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 00
08 Simone Ponzi Astana Pro Team + 00
09 Eugenio Alafaci Leopard - Trek CT + 00
10 Laurens De Vreese Topsport Vlaanderen - Baloise + 00
11 Niccolo Bonifazio Lampre-Merida + 00
12 Marco Zamparella Utensilnord - ora24.eu + 00
13 Kristian Sbaragli MTN-Qhubeka + 00
14 Pierpaolo De Negri Vini Fantini - Selle Italia + 00
15 Sergey Shilov Lokosphinx + 00
16 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 00
17 Marco Frapporti Androni Giocattoli - Venezuela + 00
18 Timofey Kritskiy Katusha Team + 00
19 Zico Waeytens Topsport Vlaanderen - Baloise + 00
20 Igor Boev RusVelo + 00
21 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 00
22 Natnael Berhane Team Europcar + 00
23 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Baloise + 00
24 Leonardo Duque Colombia + 00
25 Alexander Serov RusVelo + 00
26 Fabien Schmidt Sojasun + 00
27 Matteo Di Serafino Androni Giocattoli - Venezuela + 00
28 Andrea Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 00
29 Federico Rocchetti Utensilnord - ora24.eu + 00
30 Piero Baffi Leopard - Trek CT + 00
31 Leonardo Pinizzotto Team Nippo - De Rosa + 00
32 Andrea Zordan Androni Giocattoli - Venezuela + 00
33 Enea Cambianica Lampre-Merida + 00
34 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 00
35 Andrea Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
36 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 00
37 Pavel Brutt Katusha Team + 00
38 Sonny Colbrelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
39 Jérémie Galland Sojasun + 00
40 Filippo Pozzato Lampre-Merida + 00
41 Robbie Squire Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
42 Alexandr Kolobnev Katusha Team + 00
43 Josef Cerný CCC Polsat Polkowice + 00
44 Tom Thill Leopard - Trek CT + 00
45 Eduard Vorganov Katusha Team + 00
46 Meron Russom MTN-Qhubeka + 00
47 Juan Pablo Valencia Colombia + 00
48 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
49 David Le Lay Sojasun + 00
50 Cristiano Monguzzi Vini Fantini - Selle Italia + 00
51 Alfredo Balloni Ceramica Flaminia - Fondriest + 00
52 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 00
53 Patrik Sinkewitz [*] Meridiana - Kamen Team + 00
54 Julien El Fares Sojasun + 00
55 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 00
56 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 00
57 Ilnur Zakarin RusVelo + 00
58 Mikhail Ignatiev Katusha Team + 00
59 Gianfranco Zilioli Androni Giocattoli - Venezuela + 00
60 Maxim Razumov Itera - Katusha + 00
61 Brice Feillu Sojasun + 00
62 Simone Campagnaro Team Nippo - De Rosa + 00
63 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 00
64 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Baloise + 00
65 Tsgabu Grmay MTN-Qhubeka + 00
66 Francesco Gavazzi Astana Pro Team + 00
67 Etienne Tortelier Sojasun + 00
68 Ferekalsi Debesay Abrha MTN-Qhubeka + 00
69 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 00
70 Pierre Rolland Team Europcar + 00
71 Enrico Gasparotto Astana Pro Team + 19
72 Cyril Gautier Team Europcar + 21
73 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 38
74 Carlos Quintero Colombia + 43
75 Andrea Palini Lampre-Merida + 43
76 Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 52
77 Adriano Malori Lampre-Merida + 59
78 Elia Favilli Lampre-Merida + 59
79 Davide Malacarne Team Europcar + 1:07
80 Davide Cimolai Lampre-Merida + 1:15
81 Petr Ignatenko Katusha Team + 1:22
82 Jeffry Romero Colombia + 1:45
83 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 1:45
84 Duber Quintero Colombia + 1:45
85 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 1:45
86 Jacques Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka + 1:45
DNF Eugenio Bani Amore & Vita
DNF Antonio Di Battista Amore & Vita
DNF Daniel Holloway Amore & Vita
DNF Niv Libner Amore & Vita
DNF Viesturs Luksevics Amore & Vita
DNF Anton Mikailov Amore & Vita
DNF Volodymyr Starchyk Amore & Vita
DNF Fabio Felline Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Mattia Gavazzi Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Andrea Guardini Astana Pro Team
DNF Jacopo Guarnieri Astana Pro Team
DNF Arman Kamyshev Astana Pro Team
DNF Alexey Lutsenko Astana Pro Team
DNF Kevin Seeldraeyers Astana Pro Team
DNF Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Nicola Ruffoni Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice
DNF Mateusz Nowak CCC Polsat Polkowice
DNF Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice
DNF Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice
DNF Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice
DNF Giacomo Forconi Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Matthew Brammeier Champion System
DNF Gregor Gazvoda Champion System
DNF Chan Jae Jang Champion System
DNF Mart Ojavee Champion System
DNF Adiq Othman Champion System
DNF Dion Smith Champion System
DNF Kin San Wu Champion System
DNF Wilson Marentes Colombia
DNF Dalivier Ospina Colombia
DNF Maxwell Durtschi Leopard - Trek CT
DNF Alex Kirsch Leopard - Trek CT
DNF Daniel Klemme Leopard - Trek CT
DNF Pit Schlechter Leopard - Trek CT
DNF Mikhail Antonov Lokosphinx
DNF Arkimedes Arguelyes Lokosphinx
DNF Pavel Ptashkin Lokosphinx
DNF Aleksey Rybalkin Lokosphinx
DNF Evgeny Shalunov Lokosphinx
DNF Alexander Vdovin Lokosphinx
DNF Sergey Vdovin Lokosphinx
DNF Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team
DNF Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
DNF Endi Sirol Meridiana - Kamen Team
DNF Antonio Testa Meridiana - Kamen Team
DNF Songezo Jim MTN-Qhubeka
DNF Bradley Potgieter MTN-Qhubeka
DNF Sergey Firsanov RusVelo
DNF Evgeniy Kovalev RusVelo
DNF Ivan Kovalev RusVelo
DNF Alexander Mironov RusVelo
DNF Gennadiy Tatarinov RusVelo
DNF Rémi Pauriol Sojasun
DNF Yannick Talabardon Sojasun
DNF Giovanni Bernaudeau Team Europcar
DNF Christophe Kern Team Europcar
DNF Kevin Reza Team Europcar
DNF Björn Thurau Team Europcar
DNF Julian Arredondo Team Nippo - De Rosa
DNF Hideto Nakane Team Nippo - De Rosa
DNF Adrian Richeze Team Nippo - De Rosa
DNF Mauro Richeze Team Nippo - De Rosa
DNF Kohei Uchima Team Nippo - De Rosa
DNF Sander Helven Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Tim Mertens Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Stijn Neirynck Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Arthur Vanoverberghe Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Gabriele Bosisio Utensilnord - ora24.eu
DNF Simone Masciarelli Utensilnord - ora24.eu
DNF Alessandro Mazzi Utensilnord - ora24.eu
DNF Marco Zanotti Utensilnord - ora24.eu
DNF Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia
Information
Nation Italy
Date 22nd August
Distance 200 km
CAT 1.1
Other
Embed Results