Coppa Bernocchi - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox 4:43:35
02 Danilo Hondo Lampre-Farnese Vini + 00
03 Mark Cavendish Team HTC - Columbia + 00
04 Daniele Colli Ceramica Flaminia + 00
05 Daniele Bennati Liquigas-Doimo + 00
06 Tyler Farrar Garmin-Transitions + 00
07 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 00
08 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 00
09 Enrico Rossi Ceramica Flaminia + 00
10 Francisco Pacheco Torres Xacobeo-Galicia + 00
11 Daniele Callegarin CDC - Cavaliere + 00
12 Domenico Loria CDC - Cavaliere + 00
13 Luca Paolini Acqua e Sapone + 00
14 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 00
15 Krzysztof Szczawinski Miche Pro Cycling Team + 00
16 Alessandro Bertolini Androni Giocattoli + 00
17 John Murphy BMC Racing Team + 00
18 Miguel Angel Rubiano Meridiana - Kamen Team + 00
19 Jure Kocjan Carmiooro NGC + 00
20 Cristian Benenati De Rosa - Stac Plastic + 00
21 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 00
22 Murilo Fischer Garmin-Transitions + 15
23 Jose Antonio De Segovia Xacobeo-Galicia + 32
24 Kristjan Fajt Adria Mobil + 32
25 Davide Bonuccelli CDC - Cavaliere + 32
26 Gustavo Dominguez Lemos Xacobeo-Galicia + 32
27 Manuel Ortega Ocaña Andalucía - Cajasur + 32
28 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 32
29 Andrea Pasqualon Lampre-Farnese Vini + 32
30 Giorgio Brambilla De Rosa - Stac Plastic + 1:26
31 Fabio Felline Footon-Servetto + 1:26
32 Eros Capecchi Footon-Servetto + 1:26
33 Marino Palandri Adria Mobil + 1:26
34 Jose Vicente Toribio Andalucía - Cajasur + 1:26
35 Pablo Torres Xacobeo-Galicia + 1:26
36 Florian Stalder BMC Racing Team + 1:26
37 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 1:26
38 Daniele Pietropolli Lampre-Farnese Vini + 1:26
39 Martin Kohler BMC Racing Team + 1:26
40 Steve Morabito BMC Racing Team + 1:26
41 Volodymyr Bileka Amore & Vita-Conad + 1:26
42 Angel Vicioso Andalucía - Cajasur + 1:26
43 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 1:26
44 Fredrik Kessiakoff Garmin-Transitions + 1:26
45 Daniel Martin Garmin-Transitions + 1:26
46 Thomas Peterson Garmin-Transitions + 1:26
47 Dario Andriotto Acqua e Sapone + 1:26
48 Gianluca Mirenda ISD - Neri + 1:26
49 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 1:26
50 Giovanni Visconti ISD - Neri + 1:26
51 Kristjan Koren Liquigas-Doimo + 1:26
52 Oleg Berdos De Rosa - Stac Plastic + 1:26
53 Edoardo Girardi Ceramica Flaminia + 1:26
54 Volodymyr Zagorodny Miche Pro Cycling Team + 1:26
55 Juraj Sagan Liquigas-Doimo + 1:26
56 Marcello Pavarin Colnago - CSF Inox + 1:26
57 Antonio Piedra Andalucía - Cajasur + 1:26
58 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 1:26
59 Diego Caccia ISD - Neri + 1:26
60 Alessandro Proni Acqua e Sapone + 1:26
61 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 1:26
62 Sergio Carrasco Garcia Andalucía - Cajasur + 1:26
63 Maxime Monfort Team HTC - Columbia + 1:26
64 Federico Canuti Colnago - CSF Inox + 1:26
65 Alessandro Raisoni Carmiooro NGC + 1:26
66 Enrico Magazzini Lampre-Farnese Vini + 1:26
67 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 1:26
68 Peter Sagan Liquigas-Doimo + 1:26
69 Giampaolo Cheula Footon-Servetto + 1:26
70 Ivan Basso Liquigas-Doimo + 1:26
71 Manuele Boaro Carmiooro NGC + 1:26
72 Vincenzo Nibali Liquigas-Doimo + 1:26
73 Marco Frapporti Colnago - CSF Inox + 1:26
74 Michele Gaia Colnago - CSF Inox + 1:26
75 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 1:26
76 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 1:35
77 Ricardo Van der Velde Garmin-Transitions + 2:04
78 Fabio Terrenzio Carmiooro NGC + 2:04
79 Martin Velits Team HTC - Columbia + 2:04
80 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 2:04
81 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 2:04
DNF Paolo Ciavatta Acqua e Sapone
DNF Alessandro Donati Acqua e Sapone
DNF Alessandro Fantini Acqua e Sapone
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone
DNF Matej Gnezda Adria Mobil
DNF Aljaz Hocevar Adria Mobil
DNF Blaz Jarc Adria Mobil
DNF Marko Kump Adria Mobil
DNF Jani Music Adria Mobil
DNF Tomasz Nose Adria Mobil
DNF Vladislav Borisov Amore & Vita-Conad
DNF Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita-Conad
DNF Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita-Conad
DNF Sergiy Grechyn Amore & Vita-Conad
DNF Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad
DNF Konstantin Volik Amore & Vita-Conad
DNF Andrea Zanetti Amore & Vita-Conad
DNF Manuel Calvente Andalucía - Cajasur
DNF José Gomez Andalucía - Cajasur
DNF Jorge Martin Montenegro Adaro Andalucía - Cajasur
DNF Thomas Bertolini Androni Giocattoli
DNF Francesco Ginanni Androni Giocattoli
DNF Alberto Loddo Androni Giocattoli
DNF Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli
DNF Jackson Rodriguez Androni Giocattoli
DNF Luca Solari Androni Giocattoli
DNF Chris Barton BMC Racing Team
DNF Chris Butler BMC Racing Team
DNF Cole House BMC Racing Team
DNF Mauro Santambrogio BMC Racing Team
DNF Simon Zahner BMC Racing Team
DNF Diego Genovesi Carmiooro NGC
DNF Enrico Peruffo Carmiooro NGC
DNF Mirko Tedeschi Carmiooro NGC
DNF Luca Ascani CDC - Cavaliere
DNF Matteo Belli CDC - Cavaliere
DNF Davide D'Angelo CDC - Cavaliere
DNF Bernardo Riccio CDC - Cavaliere
DNF Luca Zanasca CDC - Cavaliere
DNF Filippo Baggio Ceramica Flaminia
DNF Luca Celli Ceramica Flaminia
DNF Cristiano Fumagalli Ceramica Flaminia
DNF Fabrizio Lucciola Ceramica Flaminia
DNF Alessandro Maserati Ceramica Flaminia
DNF Sacha Modolo Colnago - CSF Inox
DNF Simone Stortoni Colnago - CSF Inox
DNF Enrico Zen Colnago - CSF Inox
DNF Stefano Borchi De Rosa - Stac Plastic
DNF Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic
DNF Claudio Cucinotta De Rosa - Stac Plastic
DNF Roberto Ferrari De Rosa - Stac Plastic
DNF Ermanno Capelli Footon-Servetto
DNF Marco Corti Footon-Servetto
DNF Noe Gianetti Footon-Servetto
DNF Ran Margaliot Footon-Servetto
DNF Pedro Merino Criado Footon-Servetto
DNF Christian Meier Garmin-Transitions
DNF Peter Stetina Garmin-Transitions
DNF Oscar Gatto ISD - Neri
DNF Davide Ricci Bitti ISD - Neri
DNF Mirco Lorenzetto Lampre-Farnese Vini
DNF Simone Ponzi Lampre-Farnese Vini
DNF Alessandro Spezialetti Lampre-Farnese Vini
DNF Diego Ulissi Lampre-Farnese Vini
DNF Mauro Finetto Liquigas-Doimo
DNF Jacopo Guarnieri Liquigas-Doimo
DNF Marin Andelini Meridiana - Kamen Team
DNF Salvatore Commesso Meridiana - Kamen Team
DNF Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team
DNF Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Mauro Hrastnik Meridiana - Kamen Team
DNF Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team
DNF Juraj Ugrinic Meridiana - Kamen Team
DNF Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team
DNF Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team
DNF Leopoldo Rocchetti Miche Pro Cycling Team
DNF Bernhard Eisel Team HTC - Columbia
DNF Matthew Goss Team HTC - Columbia
DNF Marco Pinotti Team HTC - Columbia
DNF Hayden Roulston Team HTC - Columbia
DNF Aleksejs Saramotins Team HTC - Columbia
DNF Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Pieter Serry Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Alberto Fernandez Sainz Xacobeo-Galicia
DNF Vladimir Isaichev Xacobeo-Galicia
DNF Serafín Martinez Xacobeo-Galicia
Information
Nation Italy
Date 19th August
Distance 199.3 km
CAT 1.1
Other
Embed Results